Utrzymanie pozwolenia sportowego

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 02:44
Tematy: 36
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: michal78 »

Witam, mam takie krótkie pytanie (wiem że pewnie można znaleźć odpowiedzi w necie ale byłbym jednak wdzięczny za krótką odpowiedź). Mam od 8 lat zezwolenie sportowe (na 10 jednostek, posiadam obecnie dwie), od 2-3 lat ze względów osobistych (sytuacja zdrowotna rodziców) trochę mniej się udzielam i mniej śledzę ewentualne zmiany w przepisach, czy moglibyście mi tak skrótowo napisać czy zmieniło się coś w kwestii utrzymania zezwolenia ? Czy wystarczą 4 osobostarty w danej konkurencji w ciągu roku by utrzymać licencję i co za tym idzie nie utracić zezwolenia ? Z góry dziękuję. Pozdrawiam
Ruger GP-100 (.357 mag), IŻ-35M (.22LR)
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: flim »

Zapisz się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego i zrób sobie sportowe do celów kolekcjonerskich. Przepisz broń i nie będziesz musiał martwić się o starty.
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
Heilsberg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 82
Rejestracja: 21 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 3
Lokalizacja: Lidzbark Warmiński
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: Heilsberg »

4 starty w dyscyplinie wiodącej i po 2 w pozostałych. Na przykład 4 w karabinie i po 2 w pistolecie i strzelbie. Albo w każdej innej kombinacji 4+2+2.
WKS 10 Olsztyn
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1053
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: r2d2 »

Minimum rocznie: 4 "osobostarty" w jednej, i po 2 w innych.
we wszystkich do wyboru Krabin, Strzelba , Pistolet
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 02:44
Tematy: 36
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: michal78 »

Ale jesli strzelam tylko z krótkiej (sportowy i centralny) i tylko na utrzymaniu uprawnień na krótką mi zależy to rozumiem że wystarcza mi owe 4 starty z krotkiej (sportowy lub centralny w dowolnej kombinacji)

flim pisze:Zapisz się do stowarzyszenia kolekcjonerskiego i zrób sobie sportowe do celów kolekcjonerskich. Przepisz broń i nie będziesz musiał martwić się o starty.
A jak w takiej sytuacji z zakupem amunicji?
Ostatnio zmieniony 02 kwietnia 2018, 03:16 przez michal78, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruger GP-100 (.357 mag), IŻ-35M (.22LR)
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: Garfield »

Jeżeli masz tylko pistolet i chcesz utrzymać licencję to potrzebne są 4 starty w dowolnej konkurencji pistoletowej.
A co do amunicji do broni kolekcjonerskiej to kupujesz w sklepie. Albo możesz sam zrobić.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 02:44
Tematy: 36
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: michal78 »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Generalnie u mnie wyglądało to tak że gdy dostawałem zezwolenie to w decyzji organ określił to tak "wydaję zezwolenie na broń palną sportową" (bez rozróżniania typu) i przez kilka pierwszych lat licencje przedłużałem osobostartami tak na pistolet jak i karabin, natomiast ostatnie kilka lat startuję jedynie w konkurencjach pistoletowych (owe cztery osobostarty rocznie) w związku z czym tylko na broń krótką mam przedłużaną licencję. Rozumiem zatem że moje uprawnienie do posiadania krótkiej nie jest zagrożone ale gdybym np. teraz udał się do wpa po promesę na zakup karabinu to chociaż w decyzji mam "broń palna sportowa" (bez rozróżniania typu) to mógłbym jej nie dostać biorąc pod uwagę że licencje mam od pewnego czasu już tylko na krótką ?
Ostatnio zmieniony 02 kwietnia 2018, 10:18 przez michal78, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruger GP-100 (.357 mag), IŻ-35M (.22LR)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: LARPAK »

Nie myl licencji z promesą.

Promesę dostaniesz zgodną z decyzją - na broń do celów sportowych, a jest to wszystko co opiewa na sport w ustawie.

Ważne jest to, że patent masz na wszystko (licencję na początku też pewnie miałeś na wszystko) bo inaczej nie dostałbyś pozwolenia na wszystko.

Najnowszą licencję masz tylko na pistolet?
Bo jeżeli nie, a będziesz chciał odnowić w przyszłym roku też na całość (klub wysyła wniosek i zaznaczą całość) to wtedy będziesz musiał za brakujące dyscypliny zrobić egzamin, który nieco kosztuje.
Jeżeli tylko masz pistolet to z zakupem karabinu też nie powinno być problemu - patrz decyzja o wydaniu pozwolenia jaką masz.
Bez licencji jednak nie wystartujesz sobie w zawodach w ramach PZSS - nie będziesz przynajmniej klasyfikowany chociaż to zależy też od regulaminu zawodów bo zdarzają się takie, gdzie dopuszcza się zawodników bez licencji np. jakieś zawody z okazji różnych świąt czy rocznic...

Jeżeli chciałbym utrzymać licencję na wszystko to spokojnie znajdziesz zawody, gdzie jednego dnia wyrobisz 5 lub nawet 8 startów czyli komplet do licencji.
Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 02:44
Tematy: 36
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: michal78 »

Tak, licencje z ostatnich trzech lat mam już tylko na pistolet. Czyli fakt że przedłużam ją tylko na ten jeden typ broni nie wpływa na możliwości posiadania również broni długiej?

Jeszcze jedno pytanie, czytam dziś trochę i dochodzę do wniosku że przesiadka na zezwolenie kolekcjonerskie nie byłaby zła. Jeśli jednak miałbym wybierać miedzy "zezwoleniem na broń do celów kolekcjonerskich" a "zezwoleniem na broń sportową do celów kolekcjonerskich" to jak rozumiem ta druga opcja byłaby dla mnie prostsza ponieważ mając od 8 lat patent oraz przedłużaną co rok licencję nie musiałbym w zasadzie zdawać żadnego egzaminu (również tego na patent który zdają zwykle ubiegający się o ten typ zezwolenia) natomiast w pierwszym przypadku czekałby mnie egzamin na policji. Zgadza się ? Do tego po uzyskaniu zezwolenia na sportową do kolekcjonerstwa nie musiałbym już tej licencji dalej przedłużać, zezwolenie sportowe które mam teraz by mi wówczas cofnęli (koniec licencji) ale broń przepisałbym na to nowe (sportowa do celów kolekcjonerskich), dobrze to rozumiem ?
Ostatnio zmieniony 02 kwietnia 2018, 10:57 przez michal78, łącznie zmieniany 1 raz.
Ruger GP-100 (.357 mag), IŻ-35M (.22LR)
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: KG92RS »

michal78 pisze:dochodzę do wniosku że przesiadka na zezwolenie kolekcjonerskie nie byłaby zła.
W obecnym porządku prawnym, masz rację - nie byłaby zła. ALE! Trwają prace nad nową ustawą -> projekt ROMB-u leży w zamrażarce, a MSWiA tworzy swoją. Co w niej będzie? Diabli wiedzą. Co zrobią kolekcjonerzy, jeśli np. wróci zakaz zakupu amunicji do broni kolekcjonerskiej? A takie dziwo już kiedyś było...

W tej chwili, dobrowolna rezygnacja z jakichkolwiek uprawnień, to GŁUPOTA.
Awatar użytkownika
michal78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 27 czerwca 2006, 02:44
Tematy: 36
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: michal78 »

KG92RS pisze:W tej chwili, dobrowolna rezygnacja z jakichkolwiek uprawnień, to GŁUPOTA.
No tak, pewnie masz rację, pomyślę zatem nad zezwoleniem kolekcjonerskim bez rezygnacji z licencji na razie.
Czy jednak dobrze to rozumiem że w przypadku kolekcjonerskiego na sportową nie musiałbym zdawać egzaminu (jako że mam od dawna patent i licencję) zaś w przypadku "kolekcjonerskiego jako takiego" już bym musiał?
Ruger GP-100 (.357 mag), IŻ-35M (.22LR)
flim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 302
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, 20:52
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: flim »

Tak dokładnie. Oczywiście badania musisz w obu przypadkach robić.
.44 Remington New Model Army IMPROVED 8"
.45 Hawken Woodsman
bartson0
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 23 listopada 2016, 10:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: bartson0 »

Heilsberg pisze:4 starty w dyscyplinie wiodącej i po 2 w pozostałych. Na przykład 4 w karabinie i po 2 w pistolecie i strzelbie. Albo w każdej innej kombinacji 4+2+2.
w jaki sposób określana jest dyscyplina wiodąca? jeżeli teraz będę brał 1 raz udział w zawodach to gdzieś to się zapisuje, komuś mówi? Przykładowo, jeżeli chcę aby pistolet był dyscypliną wiodącą to co mam zrobić?

Czy udział w tych konkurencjach liczy mi się jako 2 karabin, 2 pistolet, 1 strzelba i żeby mieć 4+2+2 muszę zrobić jeszcze 2 pistolet (wiodąca) i 1 strzelba?:
- Kcz50m10z13L: Karabin centralnego zapłonu, 50m, 10 strzałów ocenianych z 13 leżąc, tarcza TS/2, przyrządy mechaniczne
- Ksp50m10z13L: Karabin sportowy, 50m, 10 strzałów ocenianych z 13 leżąc, tarcza Ksp, przyrządy mechaniczne
- Pcz25m10z13: Pistolet centralnego zapłonu, 25m, 10 strzałów ocenianych z 13 stojąc, tarcza TS/2
- Psp25m10z13: Pistolet sportowy, 25m, 10 strzałów ocenianych z 13 stojąc, tarcza TS/2
- Strzelba25m5: Strzelba gładkolufowa, 25m, 5 strzałów stojąc, breneka, tarcza TS/2
Awatar użytkownika
K602
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 21 września 2017, 12:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: K602 »

Jeśli dostępne masz tylko takie konkurencje, to dokładnie jak piszesz. 'Załatwioną sprawę' masz tylko z karabinem... jeszcze raz strzelba i 2 x pistolet...
| 9x19 | 12 |
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Utrzymanie pozwolenia sportowego

Post autor: geminix »

bartson0 pisze:w jaki sposób określana jest dyscyplina wiodąca?
Sam sobie wybierasz
bartson0 pisze:muszę zrobić jeszcze 2 pistolet (wiodąca) i 1 strzelba?:
tak (albo 2x karabin + 1 strzelba - karabin wiodąca, albo 3xstrzelba - strzelba wiodąca)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”