Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1340
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Marin205 »

6/7/8/9 miesięcy na gotowo. Ja zrobiłem w 12, nie spieszyło mi się :)

Od zapisania się do klubu do egzaminu na patent musi minąć 3 miesiące. Czyli po trzech miesiącach czekasz na egzamin.
Po egzaminie "teoretycznie" jeden miesiąc czekasz na patent.
Po otrzymaniu patentu czekasz na licencje :) "teoretycznie" miesiąc.

Po zebraniu wszystkich dokumentów idziesz do lekarza i składasz papiery do WPA. Warto pójść do nich wcześniej by "sprawdzili" wniosek, jeśli nie chcesz czekać dłużej niż 30 dni na wydanie decyzji.

W temacie kosztów całościowych przeczytasz tu Ile kosztuje pozwolenie na broń
Obrazek
Qba
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 136
Rejestracja: 19 kwietnia 2004, 15:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Qba »

Poczta Polska niestety działa słabo co widać na moim przykładzie.
Przesyłka była wysyłana i doręczna w obrębie Warszawy. Czas oczekiwania to 8 dni w każdym z przypadków.

11.12.2017 - wysyłka patentu
18.12.2017 - odbiór patentu

15.01.2018 - wysyłka plastikowego patentu
22.01.2018 - odbiór plastikowego patentu
Awatar użytkownika
gregor40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 08 kwietnia 2004, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Miasto stołeczne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: gregor40 »

Ale pitolenie.

* Argument finansowy kompletnie wydumany. Dla mnie na przykład to nie jest istotna pozycja w wydatkach. Jeśli ktoś potrzebuje - niech odkłada nawet latami. Jeśli ktoś nie potrzebuje odkłądać - niech ma możliwość kupienia szybko. Zresztą ktoś może chcieć kupić sejf koliber i taniego Makarova.
* No faktycznie akurat ktoś się "uczy nawyków" nie mając własnej broni, musząc płacić za instruktora, broń i kulki. Z moich obserwacji kilku lokalnych klubów - przed pozwoleniem większość strzela minimum do patentu plus minimum zawodów. Z resztą czeka na włąsną broń. Ja byłem jakimś ewnementem, że brałem więcej lekcji
* Na takie rozeznanie wystarczą dwa wieczory, miska zupy i ze dwie wizyty na strzelnicy.
* A ja jechałem jak na porodówkę. I co?

Większość "załatwiania" - to czekanie - w większości na PZSS. I to jest chore.
MorganG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 19 lutego 2018, 11:28
Tematy: 4
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: MorganG »

Dzieki za wpisy. Czyli ogolnie od "dlugo" do "w cholere dlugo" :/ Czy kurs na patent jest obowiazkowy ? Z tego co wiem moj klub czegos takiego nie prowadzi, wiec musialbym szukac na zewnatrz.
Tu nie chodzi o to ze "mi sie spieszy" albo ze "ja chce juz teraz". Chociaz oczywiscie ekscytacja ma tez tu swoj wklad. Sprawa jest znacznie bardziej prozaiczna, wszyscy wiemy ze cos sie dzieje w temacie uobia, nikt nie ma pewnosci w ktora strone to pojdzie, ale perspektywy nie sa rozowe. Przyjmujac ze uzyskanie pozwolenia zajmie mi do roku, mozemy spokojnie przyjac ze ustawa w tym czasie zmieni sie ze 2 razy, przez co moze sie okazac ze majac w koncu upragnione pozwolenie, w domu to ja moge trzymac co najwyzej asg i to z magazynkiem nie wiekszym niz na 5 kulek, lub cos w ten desen.
Awatar użytkownika
Michal_00
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 13 marca 2017, 12:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Michal_00 »

Mi zajęło równe 9 miesięcy, załapałem się na przerwę wakacyjną w egzaminach, więc gdyby nie ona to w teorii mogłoby się udać w 7 miesięcy. Miałem szczęście, bo patent dostałem po 2 tygodniach, licencję po trzech, a postępowanie trwało 1,5 miesiąca. Generalnie przy bardzo dobrze dopasowanych terminach i mega sprawnym działaniu pzss być może zrobienie pozwolenia sportowego jest możliwe w pół roku (3 miesiące staż + 1 msc patent + 1msc licencja + 1 msc postępowanie).
Jeśli zależy Ci na czasie to pozostaje pełna kolekcjonerka.
Pozdrawiam
Michał
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Zbigniew Rybka »

Jeżeli Ci się bardzo spieszy ze strzelaniem z własnej broni - to kup broń czarnoprochową (bezpozwoleniowa). Jeżeli to ogarniesz, to nie masz problemu z żadną inną bronią, a nawyki strzeleckie i zasady bezpieczeństwa są praktycznie takie same. Starty w zawodach CP, pneumatycznych i scalonych liczą się do przedłużenia licencji tak samo, więc nawet bez broni (tylko pneumatyk) pistolet i karabin można mieć zaliczony. Oczywiście wszystko po uzyskaniu patentu i licencji. Nawiasem mówiąc - pneumatyk uczy celnego strzelania znacznie lepiej niż jakakolwiek broń.
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
mxostry
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 29 września 2017, 12:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: mxostry »

Zbigniew Rybka pisze:Jeżeli Ci się bardzo spieszy ze strzelaniem z własnej broni - to kup broń czarnoprochową (bezpozwoleniowa). Jeżeli to ogarniesz, to nie masz problemu z żadną inną bronią, a nawyki strzeleckie i zasady bezpieczeństwa są praktycznie takie same. Starty w zawodach CP, pneumatycznych i scalonych liczą się do przedłużenia licencji tak samo, więc nawet bez broni (tylko pneumatyk) pistolet i karabin można mieć zaliczony. Oczywiście wszystko po uzyskaniu patentu i licencji. Nawiasem mówiąc - pneumatyk uczy celnego strzelania znacznie lepiej niż jakakolwiek broń.

No argument świetny , skąd się biorą takie pomysły ????- może jeśli chcesz kupić samochód a nie ma podobnego w okolicy to kup sobie drezyne albo traktor ;przez ten czas nauczysz się dobrych nawyków , będziesz jeździł maxymalnie 40 km/h wiec jakie to bezpieczne będzie . Ja raz strzelałem i nabijalem czarnoprochowy złom i tak mnie to zirytowało ze nawet dla zasady w WPA nie składałem na podaniu o czarny proch żeby więcej nic z tym nie mieć wspólnego , ja lubię nowoczesne rzeczy a nie cofanie się w rozwoju .
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Janusz123 »

  • Argument finansowy jest oczywiście względny. Średnia krajowa to 3530 zł netto. Na tym forum zapewne trochę większa. Mogę Ci tylko pogratulować i pozazdrościć że dla Ciebie "nie jest to istotna pozycja w wydatkach"
  • Nie wiem o co chodzi z tymi płatnościami. Ja po prostu chodziłem często na treningi klubowe gdzie jedynym kosztem (w porównaniu do posiadaczy) był nieznacznie większy koszt amunicji. Z drugiej strony przyznajesz że bez własnej broni lipa więc wracamy do punktu pierwszego
  • Śmiem wątpić, ale może jak ktoś nie liczy się z pieniędzmi to mu zakupy przychodzą łatwiej - bo "jak nie spasi to kupię se inny"
  • i nic, może tylko ja tak miałem
Co do PZSS to oczywiście racja.
Awatar użytkownika
kubao
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 24 grudnia 2017, 13:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: kubao »

Właśnie kończy mi się okres 3-miesięcznego stażu, egzamin na patent w przyszłym tygodniu. Sam jestem ciekaw czy uda mi się załatwić wszystko do wakacji, a patrząc na tempo PZSSu wydawania licencji to może być z tym problem...
Zbigniew Rybka
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 931
Rejestracja: 07 października 2011, 11:40
Tematy: 19
Lokalizacja: Radzików, Mazowsze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Zbigniew Rybka »

mxostry pisze: ja lubię nowoczesne rzeczy a nie cofanie się w rozwoju .
No to, niestety, poczekasz...
W. Moore .36 Bondini/L. Renzo, C. Moore Pedersoli .46 skałka, Colt Army 1860 Pietta, Mortimer .36 Bondini/L. Renzo, Alamo Rifle Pedersoli .50 skałka, Walther CPM 1, FWB C60.
mxostry
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 29 września 2017, 12:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: mxostry »

kubao pisze:Właśnie kończy mi się okres 3-miesięcznego stażu, egzamin na patent w przyszłym tygodniu. Sam jestem ciekaw czy uda mi się załatwić wszystko do wakacji, a patrząc na tempo PZSSu wydawania licencji to może być z tym problem...
Niestety kolego ale nie uda się tego załatwić do wakacji , wątpię czy uda się załatwić po wakacjach cZyli we wrzesniu
Ostatnio zmieniony 28 marca 2018, 13:59 przez mxostry, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: woytas »

U mnie trwało 11 miesięcy - z czego 89 dni zajmowało się mną WPA. Za dużo chciałem. Koledzy, którzy chcieli mniej dostali po 7-8 miesiącach. WPA może zrobić Ci numer i przedłużyć o miesiąc i z grudnia masz styczeń - prosimy o doniesienie licencji na dany rok - w ciągu 7 dni. I zawieszamy postępowanie i czekamy na licencję - może miesiąc, może 3...
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Tomek_J »

Myślę, że zamiast rozpaczać, jak to długo czeka się na "kwity", proponowałbym ten czas poświęcić na trening strzelecki i zapoznanie się z zasadami panującymi na strzelnicy. Jak się czasem pójdzie na strzelnicę i zobaczy, co wyprawiają posiadacze pozwolenia na broń, to przychodzi na myśl, że ten proces jest i tak za krótki i za łatwy...
KPN60, KDW60, KDW3x40.
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: mkw »

MorganG pisze:Czy kurs na patent jest obowiazkowy ? Z tego co wiem moj klub czegos takiego nie prowadzi, wiec musialbym szukac na zewnatrz.
Na to pytanie nikt nie odpowiedział, więc ja odpowiem. Kurs na patent nie jest obowiązkowy a część klubów zrobiła sobie z tego okazje do wypompowania dodatkowej kasy z kandydatów. Niemniej jednak uważam że w zależności od formuły warto wziąć udział. W moim klubie to było tak że kub dawał salkę a szkolenie prowadził prezes wzss. Ze szczegółami przygotował biorących udział do egzaminu i było widać na samym egzaminie kto był na kursie a kto nie był.
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
Ickx
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwietnia 2017, 08:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent, licencja, pozwolenie - ile to trwa ?

Post autor: Ickx »

Kurs nie jest obowiązkowy ale na wniosku o patent jest miejsce na oświadczenie kierownika klubu o odbyciu szkolenia wstępnego z posługiwania się bronią sportową oraz zapoznania z obowiązującymi przepisami i regulaminami.
Jeżeli jakiś klub to potwierdza bez kursu to zajefajnie :]
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”