Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Moderator: Moderatorzy WBP

ubot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 350
Rejestracja: 21 lutego 2005, 21:58
Tematy: 0
Lokalizacja: OSS Rybieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: ubot »

Mam pytanie jak w temacie, chcę przedłużyć polisę majątku domowego (broń wliczam w tą wartość).
Ubezpieczyciel stwierdził że od tego roku wymagane jest podanie nazwy, modelu i nr. seryjnego broni.
I właśnie podanie tych numerów budzi moją wątpliwość..
Abstrachując od faktu że nr broni raczej nie ma nić do jej wartości, to chciałbym zapytać doświadczonych kolegów czy podanie takiego nr broni ubezpieczycielowi jest zgodne z prawem i zwyczajnie konieczne..

Z góry dzięki za wszelkie opinie..
Air Born...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: KG92RS »

ubot pisze: Abstrachując od faktu że nr broni raczej nie ma nić do jej wartości, to chciałbym zapytać doświadczonych kolegów czy podanie takiego nr broni ubezpieczycielowi jest zgodne z prawem i zwyczajnie konieczne..
Nigdzie nie spotkałem się z informacją, żeby numer seryjny broni był "tajny przez poufny" :)
W wielu miejscach (w tym - w ofertach sklepów) można znaleźć zdjęcia broni z widocznymi numerami.
Szczerze mówiąc nie widzę niczego niebezpiecznego w ujawnieniu takich informacji -> bo niby co? Ktoś "na lewo" nabije taki sam numer na nielegalnej sztuce? I co mu to da?

Z punktu widzenia ubezpieczyciela, jestem w stanie zrozumieć takie żądanie -> w końcu ubezpieczasz konkretne sztuki broni, więc jakoś trzeba je zidentyfikować.

Edit: Owszem, numer seryjny broni ma sporo do jej wartości -> w końcu dwa egzemplarze tego samego typu/modelu, ale z różnym przebiegiem, będą miały inną wartość -> znowu, chodzi o identyfikację konkretnego egzemplarza.
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2018, 19:40 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 538
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: KudrigY »

Na pewno da się u ubezpieczyciela z top 3 bez podawania żadnych danych identyfikacyjnych, tylko na bazie łącznej wartości giwer. Ja mam na polisie osobna pozycje pt. Ruchomości domowe specjalne (wg owu: broń i biżuteria) i jedyne co powiedział agent (jak zobaczył ze książeczkę trzymam w szafie z bronią), to żebym dla własnego dobra miał fotkę odpowiednich stron książeczki gdzieś w chmurze, bo jak ona tez zniknie, to proces się znacząco wydłuży bo będą czekać aż wyciągnę kwity z WPA.
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 538
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: KudrigY »

Edit: dubel
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2018, 19:42 przez KudrigY, łącznie zmieniany 2 razy.
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
ubot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 350
Rejestracja: 21 lutego 2005, 21:58
Tematy: 0
Lokalizacja: OSS Rybieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: ubot »

Edit: Owszem, numer seryjny broni ma sporo do jej wartości -> w końcu dwa egzemplarze tego samego typu/modelu, ale z różnym przebiegiem, będą miały inną wartość -> znowu, chodzi o identyfikację konkretnego egzemplarza.[/quote]

Ale to ja decyduję jaką wartość danej broni podam, a o "przebieg" nie ma pytań..
A z jakich względów nawet tu na forum często na fotkach broni są zasłonięte numery..?
Air Born...
big_brotherco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 08 kwietnia 2006, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Wa-wa i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: big_brotherco »

ubot pisze:A z jakich względów nawet tu na forum często na fotkach broni są zasłonięte numery..?
Żadnego niebezpieczeństwa w podaniu ubezpieczycielowi numeru broni nie widzę ... A tenże ubezpieczyciel raczej fotek Twojej broni w necie umieszczać nie będzie ;) chociaż także nie ma w tym żadnego zagrożenia.
A dlaczego niektórzy zasłaniają? Bo wydaje im się, naiwni, że w tej sposób będą bardziej anonimowi ... ;laughing: ;laughing:
Marian
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: KG92RS »

ubot pisze: Ale to ja decyduję jaką wartość danej broni podam, a o "przebieg" nie ma pytań..
To był tylko przykład, dlaczego ważna jest identyfikacja konkretnej sztuki: każdy egzemplarz takiego samego typu/modelu może mieć inną wartość.
Owszem, Ty ją podajesz, ale w odniesieniu do konkretnego egzemplarza, który ubezpieczasz, a nie - w ogólności - do każdego egzemplarza broni tego typu/modelu.

Jak kupujesz autocasco na samochód, to podajesz VIN, czy nie? Jak ubezpieczasz dom, to podajesz adres, czy nie? Podajesz -> to dlaczego w przypadku broni ma być inaczej? Ubezpieczyciel chce wiedzieć, co ubezpiecza i już -> dla mnie to logiczne.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: oscyp »

Wiecie, kiedyś numery silników się przebijało, jak ktoś chce sobie zaryzykować to i tablice podmieni jadąc "zatankować", wcale by mnie nie zdziwiło przebijanie numerów broni w niecnym celu - wyobraźnia nie zna granic.

A co do "ubezpieczyciel raczej fotek Twojej broni w necie umieszczać nie będzie" - to wszyscy są tacy pewni? Mało to wycieków i innych incydentów? Wystarczy też wyobrazić sobie np znudzonego studenta na stażu któremu wszystko jedno - znam wiele firm, o których można w tym temacie sporo złego gadać niestety....
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: Kraku »

No i student umieści numery w internecie. I co się stanie?
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: arturo111 »

PZU nie wymaga żadnych numerów .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Awatar użytkownika
xxxam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1752
Rejestracja: 18 kwietnia 2015, 09:11
Tematy: 29
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: xxxam »

Też nie podawałem w tym roku. Tylko prod, marka i wartość
ubot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 350
Rejestracja: 21 lutego 2005, 21:58
Tematy: 0
Lokalizacja: OSS Rybieniec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: ubot »

A "Unica" niestety podobno wymaga.. A niech tam, podam im te numery i nie se mają...
Air Born...
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: franek »

ubot pisze:A z jakich względów nawet tu na forum często na fotkach broni są zasłonięte numery..?
Mogę zgadywać - nie każdy chce powiązać tożsamość forumową z tożsamością urzędową.
Różne aspekty życia, różne tożsamości ...
Oczywiście, że to jest do powiązania, ale trzeba się do tego przyłożyć.

Ubezpieczyciele z bardzo rozsądnych powodów, chcą ubezpieczać całkiem konkretne egzemplarze całkiem drogich rzeczy, a nie ogólnie
jeden z 100000 egzemplarzy danego modelu.
Nie spotkałem się, aby ubezpieczyciel ubezpieczając serwery czy samochody zadowolił się
"Czerwony Opel Astra II Kombi" 7 szt.
Jeżeli da się unikalnie zidentyfikować co ubezpieczamy to ... należy. Mniej dyskusji przy wypłacaniu odszkodowania czy to było objęte ubezpieczeniem ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
iiyama
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 247
Rejestracja: 13 października 2016, 10:40
Tematy: 4
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Czy mogę podać nr. seryjny broni ubezpieczycielowi

Post autor: iiyama »

ubot pisze:Mam pytanie jak w temacie, chcę przedłużyć polisę majątku domowego (broń wliczam w tą wartość).
Ubezpieczyciel stwierdził że od tego roku wymagane jest podanie nazwy, modelu i nr. seryjnego broni.
I właśnie podanie tych numerów budzi moją wątpliwość..
Abstrachując od faktu że nr broni raczej nie ma nić do jej wartości, to chciałbym zapytać doświadczonych kolegów czy podanie takiego nr broni ubezpieczycielowi jest zgodne z prawem i zwyczajnie konieczne..

Z góry dzięki za wszelkie opinie..
Ja nie ubezpieczam broni bo wychodzę z założenia że jak ukradna to strata wartości broni będzie niczym w porównaniu z utratą tej że, dlatego zabezpieczeń jak mogę
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”