Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Rostik »

Drodzy koledzy (i koleżanki :101: ), pytanko do kumatych.
Czy mogę przez kilka dni przechowywacz swoją broń (pistolet, promesa sport) u kolegi z takim samym pozwoleniem (do celów sportowych) w jego szafie S1?
Niby z punktu widzenia prawa nie ma z tym żadnego problemu (sport można użyczać, kolekcję już nie), są sporo podobnych wątków na forum Braterstwa, ale wszystkie są zaśmiecone w ch*j i żaden nie daje klarownej odpowiedzi :shot11:

Moja pechowa szafa S1, zakupiona jeszcze w marcu, dojedzie do mnie pod koniec lipca (kolejna obsuwa :evil: ), a dowoź broni przypada we wtorek 26/07. Więc chodzi mi o sytuację w której odbieram zakupioną bron, spisujemy na miejscu umowę użyczenia, oddaję koledze który ma szafę S1 i takie same pozwolenie/uprawnienia, a za kilku dni (jak już przyjedzie moja szafa) zabieram klamkę do siebie (oczywiście zarejestruję broń w WPA w ciągu 5 dni od zakupu).
Czy ktoś z was tak robił? Możecie podesłać wzór umowy użyczenia? :583:

:piwo:
korek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 245
Rejestracja: 08 marca 2007, 10:33
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: korek »

Możesz, jest to forma użyczenia. Nie trzeba formy pisemnej.
A co do użyczania przez kolekcjonerów. Kilka tygodni temu tez o tym dyskutowałem na forum (bo tak literalnie brzmi ustawa), natomiast KG(b)P, wysnuła "ynterpratację", że kolekcje też można użyczać.
Aczkolwiek, trzeba pamietać, że ustawa brzmi jednak inaczej.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: KG92RS »

W tym przypadku, sugerowałbym jednak formę pisemną umowy użyczenia - na wypadek, gdyby ktoś się kiedyś przyczepił, że broń była, a szafy jeszcze nie...

@korek - wskaż przepis, który zabrania dawania w użyczenie broni zarejestrowanej w celach kolekcjonerskich. Od razu zauważam, że nie jest to art. 28 ustawy, ponieważ tam jest napisane "broni ODPOWIADAJĘCEJ celom", a nie "zarejestrowanej w celach".
Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Rostik »

korek pisze: 19 lipca 2022, 11:04 Możesz, jest to forma użyczenia. Nie trzeba formy pisemnej.
A co do użyczania przez kolekcjonerów. Kilka tygodni temu tez o tym dyskutowałem na forum (bo tak literalnie brzmi ustawa), natomiast KG(b)P, wysnuła "ynterpratację", że kolekcje też można użyczać.
Aczkolwiek, trzeba pamietać, że ustawa brzmi jednak inaczej.
Martwię się tylko tym, że w momencie zakupu i rejestracji pierwszej broni nie będę posiadał swojej własnej S1. Wiem, że można użyczać jak masz swoją szafę i kolega ma swoją szafę, ale co jak w momencie zakupu broni nie posiadasz jeszcze szafy. Zakupiona została wcześniej (mam fakturę), ale fizycznie nie dostarczona/wniesiona do mnie jeszcze.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1184
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Mumin_ »

Rostik pisze: 19 lipca 2022, 11:19 Martwię się tylko tym, że w momencie zakupu i rejestracji pierwszej broni nie będę posiadał swojej własnej S1.
Jeśli chodzi o pierwszy pistolet, to kup se kasetkę S1 za kilkaset PLN. A jak już będziesz miał szafę, to kasetkę dasz do biurka w pracy albo do samochodu. W obu miejscach się przydaje :)
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Rostik »

Za kilkaset PLN to ja lepiej amunicji kupię :) :) :)
Czytając rożne wątki widzę, że obowiązkiem ciążącym na mnie po zakupie własnej broni jest:
1) rejestracja (5 dni), 2) przechowywanie w szafie "spełniającej wymogi...S1" - tyle.
Natomiast ani w UOBiA, ani w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych ... w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji nie jest doprecyzowano, że szafa S1 ma być moja i znajdować się w moim mieszkaniu. Jestem osobą praworządną (jak wszyscy tutaj, wiadomo) więc takie luki, niedopowiedzenia w przepisach bardzo irytują. Myślałem, że ktoś tu może miał podobną sytuację i opowie jak to wyglądało u niego - tymczasowe przechowywanie swojej broni (sport) w szafie kolegi (sport) aż do momentu zainstalowania własnej szafy u siebie w domu.
Zarejestrować broń mogę z fakturą, i ze zdjęciem naklejki szafy kolegi (jak poproszą w wpa).
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1917
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Dexter »

Ale tu nie ma żadnej luki ani niedopowiedzenia. Po prostu szukasz problemu w miejscu w którym go nie ma. Kupujesz, uzyczasz, rejestrujesz.
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Hoplofob »

Rostik pisze: 19 lipca 2022, 14:08Myślałem, że ktoś tu może miał podobną sytuację i opowie jak to wyglądało u niego - tymczasowe przechowywanie swojej broni (sport) w szafie kolegi (sport) aż do momentu zainstalowania własnej szafy u siebie w domu.
Jak to wyglądało?
Wsadziłem broń do szafy u kolegi i poszedłem z nim na piwo. Broń miałem odebrać w tygodniu, ale coś mi wyskoczyło, jemu coś wyskoczyło i w końcu ze dwa miesiące minęły...

Jak podobna konieczność zdarzyła się u kolegi mecenasa - młodego strzelca, trzęsącego portkami przed WPA - to sobie zażyczył spisania aktu użyczenia na firmowej papeterii. Za drugim napisaliśmy to na kartce wyrwanej z zeszytu do przyrody, za trzecim wogóle sobie tym głowy nie zawracał, bo już przestał trząść portkami.

Jak napisał mój P.T. Przedpiśca: Tu nie ma żadnej luki ani niedopowiedzenia, po prostu szukasz problemu w miejscu w którym go nie ma :516:
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Rostik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 18 lipca 2021, 14:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Rostik »

Właśnie to chciałem usłyszeć :piwo: Dzięki!

Czyli problemu nie ma, ale hipotetycznie mógł by wystąpić tylko w razie kontroli warunków przechowywania broni przez dzielnicowego (na zlecenie WPA), chociaż czytałem że WPA nie zleca takich randomowych kontroli po rejestracji pierwszej sztuki broni. Wyobrażam sobie taki dialog:
- Posiada Pan pistolet marki "XXX" o numerze seryjnym "XXX", czy mogę zobaczyć Pana sejf/szafę w której broń jest przechowywana?
- Emm..szafa stoi u kolegi w domu, w innym miejscu, spisaliśmy umowę użyczenia broni i teraz chwilowo mój pistolet leży w szafie S1 u kolegi z innego miasta, tutaj jest wspomniana umowa, proszę. A ja na razie nie mam własnej szafy - kopiłem, lecz jeszcze nie została dostarczona.
TomaszMk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 206
Rejestracja: 18 grudnia 2015, 19:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Bialystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: TomaszMk »

Z tymi kontrolami to tez nie przesadzajmy, u mnie policja byla raz - na rozmowie przed uzyskaniem pozwolenia.
Pozwolenie mam juz 7 lat, w tym:
- 2 razy zmieniane miejsce zamieszkania,
- 1 raz rozszerzenie,
- 2 razy zabawy ze zmianami klubow.
- ze dwa razy pyskowka z wpa, bo zadali jakis niestworzonych rzeczy co do ktorych nie maja prawa.
Awatar użytkownika
Mumin_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1184
Rejestracja: 24 marca 2019, 16:15
Tematy: 10
Lokalizacja: między Polską a Czechami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Mumin_ »

Rostik pisze: 19 lipca 2022, 16:06 Czyli problemu nie ma, ale hipotetycznie mógł by wystąpić tylko w razie kontroli warunków przechowywania broni przez dzielnicowego (na zlecenie WPA),
Które były nielegalne, na co zwrócił uwagę NIK, więc już ich nie robią.
Kontrolować Cię może komendant wojewódzki Policji. Chodzi o funkcję, nie o konkretną osobę, więc w praktyce pracownik odpowiedniego pionu KWP. Dzielnicowy takim nie jest, więc jemu KWP (WPA) nie może zlecać kontroli.
Art. 9.
1. Broń palną i amunicję do tej broni, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 11, można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
[...]
5. Ilekroć w dalszych przepisach ustawy jest mowa o właściwych organach Policji, należy przez to rozumieć organy właściwe do wydawania pozwoleń na broń lub karty rejestracyjnej broni, o których mowa w ust. 1–4.

Art. 27.
1. Właściwe organy Policji, a w stosunku do żołnierzy zawodowych – właściwe organy wojskowe, są uprawnione do kontroli wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy przez osoby [...]
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Слава Україні!
bramowy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 01 lutego 2023, 21:20
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: bramowy »

Jako osoba która niedługo wystąpi o pozwolenie sportowe chciałem podpiąć się do pytania i nieco rozszerzyć temat. Jeżeli ktoś uzna że lepiej założyć nowy wątek to nie ma problemu, założę.

Chciałem zaczą rozglądać się za kasetką S1 i zacząłem negocjacje z żoną gdzie by to można przymocować. Tak, wiem, teoretycznie mocować nie trzeba ale w przypadku włamania chcę żeby pan prokurator się nie czepiał. Żona zasugerowałą mi na to żebym oddalił się pośpiesznie w bliżej nieokreślonym kierunku, że żadnej szafy, kaset itp tu nie będzie. Mieszkanie jest jej, poza tym ma trochę racji bo jakość ścian jest kiepska. Teoretycznie mógłbym zastosować jakieś małżeńskie manewry socjotechniczne ale wolę mieć spokój w domu.

Jakie mam opcje przechowywania broni poza miejscem zamieszkania ? Z kolegów nikt nie mieszka na tyle blisko by było to wygodne, poza tym średnio chcę zawracać głowę prywatnej osobie. Słyszał ktoś o jakichś magazynach broni na Śląsku gdzie można wykupić usługę przechowywania ? Może wystarczy wynająć zwykłą przestrzeń magazynową ? Może ktoś zna jeszcze jakieś rozwiązanie, ma jakieś doświadczenie ?

Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Jedrula »

Najlepiej ku dużą szafę i nie przytwierdzaj.
A może masz piwnicę zamykaną czy strych, daj tam szafę.
Magazynów nie ma.
Jeśli masz dobre układy ze swoim klubem, może klub zgodzi się na szafę w siedzibie.
Najwygodniejsze to 2 pierwsze.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
mar_kow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 300
Rejestracja: 23 września 2012, 11:11
Tematy: 4
Lokalizacja: Mazury
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: mar_kow »

Proponuję dalej prowadzić techniki socjotechniczne, moja żona jak powiedziałem że szafa stanie w sypialni też kategorycznie odmawiała choć akurat fajne miejsce bo za drzwiami itp.
Akurat w okolicy było trochę włamań więc zasugerowałem że może w sejfie trzymać błyskotki czy ważne dokumenty. NO I STOI W SYPIALNI :)
Awatar użytkownika
Hoplofob
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 797
Rejestracja: 01 lutego 2016, 21:23
Tematy: 13
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni sportowej w szafie kolegi?

Post autor: Hoplofob »

bramowy pisze: 04 lutego 2023, 16:10Żona zasugerowałą mi na to żebym oddalił się pośpiesznie w bliżej nieokreślonym kierunku, że żadnej szafy, kaset itp tu nie będzie. Mieszkanie jest jej
[...]
Z góry dziękuję za każdą konstruktywną odpowiedź.
Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa [...] przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Prawa i obowiązki małżonków: https://arslege.pl/kodeks-rodzinny-i-opiekunczy/k2/s85/

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.

Jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny.

Małżonkowie rozstrzygają wspólnie o istotnych sprawach rodziny; w braku porozumienia każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu.

Konstruktywna i na serio odpowiedź: wybierz się z żoną na terapię małżeńską. Jeśli nie chce spełnić takiej drobnej prośby, to musi istnieć jakiś bardzo poważny problem. Obyście nie rozwiązywali go w sądzie.
Nie obawiam się idiotów głoszących oczywiste prorosyjskie bzdury, boję się tych, którzy pracują dla kacapów ukrywając swoje prorosyjskie poglądy
Józef Piłsudski
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”