Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: Marin205 »

Rejestracja broni przez Internet / ePUAP jest jak najbardziej możliwa. Przetestowałem tą procedurę i postanowiłem się Wami nią podzielić. Przed napisaniem poradnika wysłałem zapytania do WPA i KGP.

Szczegółowy opis dostępny jest u mnie na blogu we wpisie Rejestracja broni przez Internet ePUAP natomiast szczegóły dotyczące faktury elektronicznej zamieściłem w temacie Faktura za broń - dowód nabycia broni. Możecie również pobrać Poradnik za darmo w formie eBook'a (PDF) Poradnik: Rejestracja broni przez Internet za pośrednictwem platformy ePUAP

Linki podaję bo zamierzam te wiadomości uaktualniać a tutaj niestety nie mam możliwości edycji publikowanych postów.

1. Aby móc zarejestrować broń musicie posiadać konto na platformie ePUAP wraz z potwierdzonym profilem zaufanym - jak założyć dowiecie się tu https://epuap.gov.pl/
2. Rejestracji dokonujemy na podstawie oryginałów dowodów nabycia. Zeskanowany dowód nabycia nie jest oryginałem tylko kopią dokumentu.
a) może to być e-faktura bez podpisu (wtedy sprzedawca "zbiera" podpisy na wydruku e-faktury)
b) może to być faktura z podpisami elektronicznymi
c) może to być duplikat faktury w wersji elektronicznej

Sprzedawca aby być w zgodzie z przepisami (Rozporządzenie w sprawie sposobu ewidencjonowania wprowadzonych do obrotu materiałów wybuchowych, broni, amunicji.) w przypadku wystawienia faktury Vat bez podpisu będzie wymagać podpisu na jej wydruku lub na dokumencie magazynowym (jeśli prowadzi taką dokumentację). Zgodnie z rozporządzeniem na dokumencie rozchodu podpisy muszą się pojawić. Dokumentem rozchodu może być np dokument magazynowy razem z fakturą. Rozporządzenie nie określa jakie to mają być dokumenty.

3. Składamy wniosek przez ePUAP dołączając nasz dokument nabycia. Wniosek musi być kompletny pod względem formalnym. Najłatwiej jest to zrobić poprzez Pismo ogólne do podmiotu publicznego. Po wybraniu tego wniosku trzeba dodać adresata. Można się posłużyć kodem skrzynki ePUAP.
4. Podpisujemy wniosek profilem zaufanym, potwierdzamy sms'em i ... tyle.

Problem jaki możemy napotkać to kwestia potwierdzenia rejestracji wpisem do legitymacji posiadacza broni. Niektóre WPA traktują ten wpis jako część procedury i bez książeczki nie chcą rejestrować broni co jest oczywiście absurdem. Część WPA nie wymaga by ten wpis został zrobiony w trakcie rejestracji. KGP zajęło stanowisko w którym jasno piszę, iż potwierdzenie rejestracji w legitymacji nie jest zobligowane żadnym terminem. Potwierdzenie ma być bez zbędnej zwłoki.

Czy jest sens robić rejestrację przez Internet? Jak najbardziej. Jeśli ktoś kupuje broń na wyjeździe nie musi kombinować z terminami. Rejestruje broń z poziomu telefonu a po przyjeździe uzyskuje wpis do legitymacji.

Trzeba się jednak liczyć z tym, że może to nie przebiegać gładko. Wnioski przez ePUAP nie są wysyłane bezpośrednio do WPA tylko do KGP, które przekazuje taki wniosek osobie odpowiedzialnej w WPA za komunikacje przez ePUAP. Dopiero od tej osoby wniosek trafia do pracownika, który taką rejestrację wykona. Potwierdzenie z platformy ePUAP ma tą samą "moc" co awizo z Poczty-Polskiej.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 14:40 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
tomek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 21:19
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: tomek5 »

Mnie ciekawi jak wpiszą w czerwoną książeczkę ?
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 720
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: woytas »

Wpis do czerwonej książeczki jest jedynie potwierdzeniem rejestracji. Możesz mieć zarejestrowaną broń bez wpisu - ten zrobisz kiedy będzie Ci wygodnie.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
gregg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 24 kwietnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: gregg »

Tylko szkoda, że działa to tylko przy kupnie w sklepie, gdzie wystawiona zostanie e-faktura. Kupując broń od kolegi, gdzie spisujemy umowę, nie da się już zarejestrować, ponieważ skan umowy jest kopią. Ale chwała za to, że można już zarejestrować po zakupie ze sklepu bez wychodzenia z domu.
Awatar użytkownika
kotwworku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: kotwworku »

Dobra robota. Ja przerabiałem ePUAP przy rozszeżeniu pozwolenia i wnioskowaniu o promesy - nie było problemu.
Trzeba ćwiczyć nasze WPA, niech nowoczesność ich nie omija ;)
Awatar użytkownika
gregor40
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 08 kwietnia 2004, 18:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Miasto stołeczne
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: gregor40 »

Czy ja dobrze rozumiem, że warunkiem możliwości zarejestrowania przez EPUAP jest wystawienie faktury elektronicznej przez sprzedawcę?

Sprzedawca nie ma obowiązku wystawienia faktury w takiej formie?

Przerabiałeś to w praktyce w WPA Kraków? Jaki typ dokumentu dokładnie miałeś?

Oczywiście procedura ma sens. WPA Kraków przyjmuje strony we wtorki i czwartki. Kupując broń w piątek w praktyce jedyny dzień, kiedy możemy to gładko załatwić to wtorek. A niech się rozchoruje dziecko... (dla 100% zgodności z faktami - na stronie WPA piszą o możliwości załatwienia spraw w inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu, nie testowałem).
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: RedSiedemosiem »

gregor40 pisze:Czy ja dobrze rozumiem, że warunkiem możliwości zarejestrowania przez EPUAP jest wystawienie faktury elektronicznej przez sprzedawcę? (...)Przerabiałeś to w praktyce w WPA Kraków?
Nie musisz dostarczac faktury w wersji elektronicznej. Do Krakowa swego czasu wyslalem zdjecie faktury (a autor niniejszego poradnika grzmial wtedy, ze przynajmniej strace pozwolenie ;) ) i na tej podstawie mi bron zarejestrowali.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: past »

Ciekawe jak kupicie amunicje bez wpisu do książeczki kalibru :)
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: Marin205 »

gregor40 pisze:Przerabiałeś to w praktyce w WPA Kraków? Jaki typ dokumentu dokładnie miałeś?....

Tak, testowałem dwukrotnie. Raz użyłem duplikatu faktury w formie elektronicznej bez podpisu (sprzedawca zawsze może wysłać Ci fakturę na mail, z jednej strony fakturę czyni treść, z drugiej strony mamy przepisy VAT stanowiące co fakturą elektroniczną jest i w przypadku duplikatu w wersji elektronicznej nie ma z tym pola do interpretacji- dużo by pisać).
Drugi raz miałem odrazu fakturę elektroniczną z podpisem.

Problemem jest kwestia wpisu w legitymacji. Przy pierwszej rejestracji, wysyłałem oprócz wniosku przez ePUAP informacje do WPA, że w tej formie wysłałem wniosek, bardzo szybko trafił on do osoby która prowadziła moją rejestrację i odrazu miałem kontakt telefoniczny, że muszę w ciągu 5 dni pojawić się z legitymacją. Będę musiał dopytać w WPA jak to ostatecznie ma być, bo KGP odpisało mi, że termin 5 dni nie dotyczy wpisu do legitymacji ponieważ on jest tylko potwierdzeniem.

Trzy WPA odpisały mi, że bez legitymacji nie zrobią rejestracji, ale to było przed zapytaniem do KGP.

Trzeba pamiętać o tym, że KWP w Krakowie jest na ul. Mogilskiej a WPA w Hucie, więc jest utrudniona ścieżka komunikacji. Ktoś to musi odebrać i przekazać do WPA. Przy drugiej rejestracji wysłałem ją w piątek popołudniu, i we wtorek dopiero mój wniosek znalazł się u osoby odpowiedzialnej za ePUAP w WPA. Więc było to problematyczne, gdyż we wtorek musiałem już uzyskać wpis potwierdzający.

Jeśli będziemy mieć jasność co do braku konieczności potwierdzania wpisu to będzie to komfortowe rozwiązanie.
past pisze:Ciekawe jak kupicie amunicje bez wpisu do książeczki kalibru :)
No nie kupi. Ale jak jesteś na wyjeździe to nie musisz kombinować by wracać rejestrować czy umawiać się na ostatni dzień wyjazdu na finalizację transakcji kupna broni.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2018, 10:37 przez Marin205, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
dromader
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 16 marca 2016, 22:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Zach.Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: dromader »

past pisze:Ciekawe jak kupicie amunicje bez wpisu do książeczki kalibru :)
Uwaga bez związku z tematem. Chodzi o dotrzymanie terminu na rejestrację broni, a potem (bez zbędnej zwłoki) uzupełnienie wpisu w książeczce.
A amunicja? Jeśli kupujący przewiduje możliwość/konieczność strzelania z nowo zakupionej broni, to można kupić ją razem z bronią, mieć już wpis dot. takiego kalibru.
Pozdr
redalert
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 22 sierpnia 2017, 20:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: redalert »

W Katowicach rejestrowałem pierwszą broń przez epuap, przesyłając skan faktury. Bez jakichkolwiek problemów.
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: Marin205 »

Co kraj to obyczaj. Generalnie według ustavy o VAT, fakturę stanowią dane na niej zawarte i nie powinno mieć znaczenia czy to oryginał czy nie, zwłaszcza że na podstawie wydruku faktury z emaila możesz np. odliczyć VAT

Dlatego podszedłem ostrożnie w kwestii oryginału dokumentu. Bo na tym etapie chodzi o to by się udało zrobić rejestrację a nie by Cię posłali na drzewo. Kiedyś pisałem o tym, że były WPA które żądały oryginału i nie chciały potwierdzać sobie kopii. (teraz się to zmieniło https://blog.gdziestrzelac.eu/wpa-w-pol ... 1-czerwca/ ).

Są WPA którym wystarcza kopia, czy nawet wysłanie faktury FAXem. :D

Idealna sytuacja była by gdyby:

Składać przez ePUAP wniosek ze skanem faktury. Gdy to dotrze i zostanie przydzielone konkretnej osobie w WPA, ta się kontaktuje z informacją, że masz rejestrację zrobioną. I odrazu umawiasz się na wpis do legitymacji, w terminie dobrym dla obydwu stron. A nie, że robią się kolejki, czy komuś coś nie pasuje bo dzień wewnętrzny i Ci mówi przyjdź Pan jutro bo masz Pan czas jeszcze na rejestrację (5 dni).
Obrazek
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: shapi »

gregor40 pisze: (dla 100% zgodności z faktami - na stronie WPA piszą o możliwości załatwienia spraw w inne dni po wcześniejszym uzgodnieniu, nie testowałem).
W Krakowie:
- bezspinowo zarejestrujesz bron w kazdy dzien. Wystarczy tylko zadzwonić wcześniej i powiedzieć że się wpadnie
- @RedSiedem... pisał że zarejestrował na podstawie skanu faktury. Kolega rejestrował ostatnio przez epuap, a i tak w ciągu 5 dni pojawił się z książeczką - to usłyszał że w ostatnich dniach przyszedł tam jakiś meil, którego fragmenty nawet mu odczytano (mail autorstwa mł insp. Katarzyny Olejnik - Naczelnika Wydziału Nadzoru nad SUFO w KGP) na podstawie którego stwierdzili że potrzebują oryginału faktury do rejestracji, w związku z tym skan z epuapu już nie przejdzie
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: franek »

gregg pisze:Kupując broń od kolegi, gdzie spisujemy umowę, nie da się już zarejestrować, ponieważ skan umowy jest kopią. Ale chwała za to, że można już zarejestrować po zakupie ze sklepu bez wychodzenia z domu.
Jeżeli obaj macie podpis kwalifikowany ... to nie ma problemu aby zawrzeć umowę w postaci dokumentu elektronicznego
z 2 podpisami kwalifikowanymi.
to tylko 300 na 2 lata. A przydaje się jak człowiek jest na dłuższym wyjeździe.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Marin205
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1338
Rejestracja: 12 września 2011, 13:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kr. M. Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poradnik: Rejestracja broni przez Internet ePUAP

Post autor: Marin205 »

shapi pisze:W Krakowie:
- bezspinowo zarejestrujesz bron w kazdy dzien. Wystarczy tylko zadzwonić wcześniej i powiedzieć że się wpadnie
- @RedSiedem... pisał że zarejestrował na podstawie skanu faktury. ....
To prawda. Gdy się umawiamy ... obsługa jak w VipRoom’ie :)

Kwestie RedSiedem odpytalem bezosobowo tzn zapytałem czy to prawda, że ktoś zarejestrował na podstawie skanu. Też czytali :) Jak do tej pory nie było ani jednej rejestracji na podstawie skanu dokumentu. Musi być oryginał.
Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”