Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

"Życzliwy" sąsiad vs pozwolenie na broń

Moderator: Moderatorzy WBP

deTerminator
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

"Życzliwy" sąsiad vs pozwolenie na broń

Postautor: deTerminator » 2017-10-25, 16:21

Witajcie,

Taki temat mam. Przeszedłem wszystko co było do przejścia jeżeli chodzi o uzyskanie pozwolenia na broń do celów sportowych (oraz kolekcjonerskich) i czekam wyłącznie na wydanie tegoż pozwolenia przez moje WPA. Dostałem jednak wezwanie aby stawić się w celu wyjaśnienia specjalnych okoliczności. Zadzwoniłem do mojego WPA i okazało się że znajomy z mojej miejscowości (z którym nota bene nie utrzymuję dawno kontaktów) ma ponoć coś przeciw mojemu pozwoleniu na broń sportową. Dodam, że wywiad środowiskowy dzielnicowego jest ok, rozmowy z sąsiadami ok, wszelkie badania i papiery które trzeba było zrobić do pozwolenia zrobiłem i są ok, nie mam i nie miałem jakichkolwiek problemów z prawem i/lub jakichkolwiek innych. Pytanie: czy w świetle prawa taki "życzliwy" znajomy może wpłynąć na decyzję WPA (np. nazmyślać cokolwiek i wpłynąć na decyzję)? Czy WPA ma prawo nie wydać pozytywnej decyzji jeżeli przeszedłem pozytywnie całą procedurę uzyskania pozwolenia i przedstawiłem wszystkie wymagane dokumenty?

Z góry dzięki za info.
deTerminator
deTerminator

Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik

Re: "Życzliwy" sąsiad vs pozwolenie na broń

Postautor: RedSiedemosiem » 2017-10-25, 16:32

"niestanowi zagrozenia dla samego siebie, bezpieczenstwa lub porzadku publicznego" - teoretycznie moze. Zadaj im od razu pytanie, skad ow znajomy dowiedzial sie o taczacym sie postepowaniu w sprawie wydania pozwolenia na bron palna do wspomnianych wyzej celow. Bo raczej celu wizyty dzielnicowego nikt nie powinien ujawniac.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.

deTerminator

Postautor: deTerminator » 2017-10-25, 17:06

Dowiedział się pewnie od wspólnych znajomych, bo ja jako człowiek normalny nie robię tajemnicy z tego, że strzelam na strzelnicy (taka sama pasja czy sport jak wiele innych), a w związku z tym staram się o "sprzęt", który mi to umożliwi.

deTerminator
deTerminator

Awatar użytkownika
Arctic

Postautor: Arctic » 2017-10-25, 17:46

Zawsze mogą wydać decyzję negatywną i muszą ją uzasadnić. Odmowa musi dotyczyć nie spełnienia jednej z przesłanek ustawowych. A ty masz 14 dni na odwołanie się. Z ewentualną odmową idź do radcy lub adwokata, niech pomoże ci napisać odwołanie i tyle. Zresztą od decyzji pozytywnej też się możesz odwołać :-D
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-10-25, 18:27

Kiedyś było podobne zagadnienie na forum poruszane. Nie pamiętam kto udzielił odpowiedzi (może i Ś.P. 9x19), ale rada była bardzo cenna.
Pojedź do WPA, zapoznaj się z aktami (a w nich musi być to coś, co tam "ktoś" nagadał, napisał).
Jeśli znajdziesz tam taki dokument zażądaj powołania tej osoby na świadka, aby oficjalnie złożyła w WPA zeznania.
W czym tkwi kruczek?

Ano w tym, że "nagadać" to sobie na mogła co jej/jemu ślina na język przyniosła, ale za ewentualne fałszywe zeznania jako świadek w sprawie bierze już na siebie odpowiedzialność karną.

Ja bym nie czekał do wydania decyzji, bo po jej wydaniu pozostanie Ci tylko "kopanie się z koniem" w sądach administracyjnych. Ukręć łeb hydrze od razu.
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
Darek_M
Status: Online

Postautor: Darek_M » 2017-10-25, 18:34

I o taką odpowiedź mi chodziło, dzięki
9x19; 9x18mak; 7,65brow; 7,62x39; 7,62x54r; 7,62x25; 223rem; 12GA; 22lr

Fincon

Postautor: Fincon » 2017-10-25, 18:40

Znajomy mial podobny przypadek jakis czas temu. Poszedl do WPA, zapoznal sie z aktami, zlozyl zeznania, ze to sa pomówienia i sie z nimi nie zgadza. Odoba niezyczliwa została wezwana celem złożenia zeznan. Odwołała wszystko. WPA pozwolenie wydało.

FridayNightSpecial

Postautor: FridayNightSpecial » 2017-10-25, 20:47

A to uczy ze rada "zamknij dziob" przydaje sie tak jak i 100 lat temu,
Czemu to takie trudne trzymac jezyk za zebami?

Awatar użytkownika
Darek_M

Postautor: Darek_M » 2017-10-25, 21:06

Niestety taka polska mentalność, skoro ja nie mogę mieć, to i sąsiad mieć nie będzie. ;laughing:

CaerMorhen

Postautor: CaerMorhen » 2017-10-25, 21:28

Darek_M pisze:Niestety taka polska mentalność, skoro ja nie mogę mieć, to i sąsiad mieć nie będzie. ;laughing:

Nawet niekoniecznie "nie mogę", czasem po prostu "mi nie potrzebna, więc po kiego ... jemu". Dokładnie, taka nasza mentalność.
Ostatnio zmieniony 2017-10-25, 21:29 przez CaerMorhen, łącznie zmieniany 2 razy.

deTerminator

Postautor: deTerminator » 2017-10-25, 21:40

Dzięki. Zobaczę co i jak, mam nadzieję, że sprawa zakończy się pomyślnie (dla mnie). :)
deTerminator
deTerminator

Awatar użytkownika
Darek_M

Postautor: Darek_M » 2017-10-25, 21:40

Dokładnie taką sytuację mam. Sąsiad rozpoczął drogę do pozwolenia, ale stwierdził, że za drogo, a teraz wszystkich przekonuje, że to niebezpieczne trzymać broń w domu.
Ostatnio zmieniony 2017-10-25, 21:42 przez Darek_M, łącznie zmieniany 1 raz.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2017-10-25, 23:16

Wszędzie da się zaobserwować takie zachowanie.
Tak samo jak gadanie o tym, że to niby Polacy noszą skarpetki do sandałów - kolokwialnie powiem, że rzeszę niemców widziałem właśnie w skarpetkach do sandałów i nie było to w Polsce.

s1k0r3k

Postautor: s1k0r3k » 2017-10-25, 23:24

@CaerMorhen
A masz może jakieś porównanie? Może jakieś badania? Czy standardowo, kompleksy w porównaniu do wszystkich innych narodowości, no bo przecież, czego chcieć od "cebulaków".

CaerMorhen

Postautor: CaerMorhen » 2017-10-26, 07:11

Pisałem na podstawie własnych obserwacji, a nie jestem zbyt dobrym obserwatorem - nie interesuje mnie, jak ktoś do czegoś doszedł, tylko że do tego doszedł, bo to znaczy, że się da. Dla przykładu: znajomy zrobił pozwolenie kolekcjonerskie - komentarze dookoła były "pewnie agent albo zna komendanta". Ja go tylko opieprzyłem, że nic nie wspomniał i też zrobiłem. Cieszę się, że koledzy mają inne doświadczenia, może to tylko moje środowisko tak ma. Dla mnie koniec tematu, bo się offtop robi.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”