Strzelanie poza strzelnicami?

Moderator: Moderatorzy WBP

SLS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: SLS »

Cześć,

Trafiłem na artykuł opisujący, że w ustawie nie jest zabronione strzelanie rekreacyjne poza strzelnicami (http://trybun.org.pl/2016/04/23/czy-uzywanie-broni/). Jest to dla mnie dziwna interpretacja, skoro posiada ktoś broń do celów sportowych to wykorzystanie jej do celów "rekreacyjnych" nie byłoby użyciem broni w celach niezgodnych z jej przeznaczeniem?

Nurtuje mnie temat czysto hipotetycznie, jest sporo fajnych miejsc na odludziu z usypanym wałem ziemi/piasku gdzie można by w pełni bezpiecznie postrzelać. Swoją drogą ciekawe jakby ktoś chciał udowodnić strzelanie gdyby się wyzbierało łuski :P

Nie naskakujcie na mnie, ponieważ chciałbym znać tylko opinię, a nie zamierzam tak robić:)
CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 lutego 2016, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: CZ@rek »

Poza łuskami musiał byś też wyzbierać pociski. :)
Awatar użytkownika
piotr sosna
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 70
Rejestracja: 08 czerwca 2017, 13:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: piotr sosna »

Ubojka stanowi jasno, grzywna lub areszt za używanie w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów
na odległość poza strzelnicami. Nie wiem więc co tutaj budżi wątpliwości. Jeżeli ktoś Cię zobaczy lub usłyszy i podpierdzieli to masz kłopot. Jeżeli :-D
karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: karolmail »

Poza tym nawet w najodludniejszych miejscach może ktoś się pojawić : grzybiarz, wędkarz, prepers czy inny leśnik albo harcerze... I raz, że niebezpiecznie a dwa, że o kłopoty już łatwo.
SLS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: SLS »

[do usunięcia]
Ostatnio zmieniony 20 października 2017, 09:22 przez SLS, łącznie zmieniany 1 raz.
SLS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: SLS »

T
CZ@rek pisze:Poza łuskami musiał byś też wyzbierać pociski. :)
Po zdeformowanym pocisku to chyba nie są w stanie w balistyce ustalić konkretnego egzemplarza broni? Czy są? :P
piotr sosna pisze:Ubojka stanowi jasno, grzywna lub areszt za używanie w celach szkoleniowych lub sportowych broni zdolnej do rażenia celów
na odległość poza strzelnicami. Nie wiem więc co tutaj budżi wątpliwości. Jeżeli ktoś Cię zobaczy lub usłyszy i podpierdzieli to masz kłopot. Jeżeli :-D
Widzisz Piotr, ale wymyślili, że są jeszcze cele "rekreacyjne" o których nic nie napisano w ustawie :P

Też mnie zdziwiło to dywagowanie w powyższym artykule o użyciu broni do celów rekreacyjnych poza strzelnicą przez Pana Turczyna, ponieważ nawet jeśli jest jakieś niedociągnięcie słowne to w praktyce interpretacja raczej jest jedna ( może i dobrze :P ).
MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2239
Rejestracja: 22 października 2007, 17:16
Tematy: 12
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: MarcinD »

Spytaj Pana Turczyna czy jakby co, to wezmie na klate i bedzie cie bronil, najlepiej za free ;) Co za duzo Turczyna, to nie zdrowo;)
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / 5,56x45 / 7,62x39
SLS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: SLS »

MarcinD pisze:Spytaj Pana Turczyna czy jakby co, to wezmie na klate i bedzie cie bronil, najlepiej za free ;) Co za duzo Turczyna, to nie zdrowo;)
Wydaje mi się, że dobrze podsumowałeś :)
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: m2c »

Trochę jak z kuszą. Policja nie wyda pozwolenia na kuszę do celów sportowych lub kolekcjonerskich, ale do celów nie wymienionych w ustawie już tak. Może strzelanie w celu nie wymienionym w ustawie też nie jest nielegalne :P
Darth Hunterix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 12 października 2017, 10:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: Darth Hunterix »

SLS pisze:
Po zdeformowanym pocisku to chyba nie są w stanie w balistyce ustalić konkretnego egzemplarza broni? Czy są? :P
Są. https://en.wikipedia.org/wiki/Forensic_ ... xamination Tak, wiem, Wikipedia, ale to co tam stoi napisane w przybliżeniu zgadza się z tym, co czytałem kiedyś w poważniejszych źródłach, a jest przystępne i pod ręką.

I taka ciekawostka przy okazji: amerykański termin "frag", znany dziś z gier komputerowych, wziął się z tego, że jeśli oficer miał więcej entuzjazmu niż rozumu, własny oddział potrafił w trakcie działań wojennych załatwić go granatem, zanim narobi poważniejszych szkód. Dlaczego granatem? Bo gdyby go zwyczajnie zastrzelili, ktoś mógłby powiązać kulę z żołnierzem. W przypadku granatu takiej możliwości nie ma.
Ostatnio zmieniony 20 października 2017, 10:31 przez Darth Hunterix, łącznie zmieniany 2 razy.
I przekują miecze swe na lemiesze, po czym będą orać na tych, którzy zrobili odwrotnie.
owiess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 21:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: owiess »

W końcu ktoś czytający Pana Turczyna bez refleksji straci papiery, to się może trochę osób obudzi jakim złem jest jego osoba dla całego środowiska :)
9x19, .45ACP, 7,62x39, .22 LR, 12/89
myszolow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 30 lipca 2013, 19:13
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: myszolow »

Przy odrobinie farta włócząc się po lesie z załadowaną bronią w obwodzie łowieckim można też zostać posądzonym o kłusownictwo. Czym innym jest przejazd przez las do strzelnicy, ale już bieganie po lesie z karabinem i chowanie za drzewami, straż leśna (a za nią sąd) może uznać za zamiar pozyskania zwierzyny. Aby nie być gołosłownym, pierwszy z brzegu wyrok : VI Ka 439/16 SO z Jeleniej Góry.
Ostatnio zmieniony 20 października 2017, 10:39 przez myszolow, łącznie zmieniany 1 raz.
SLS
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 15 czerwca 2017, 11:15
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: SLS »

Darth Hunterix pisze:
SLS pisze:
Po zdeformowanym pocisku to chyba nie są w stanie w balistyce ustalić konkretnego egzemplarza broni? Czy są? :P
Są. https://en.wikipedia.org/wiki/Forensic_ ... xamination Tak, wiem, Wikipedia, ale to co tam stoi napisane w przybliżeniu zgadza się z tym, co czytałem kiedyś w poważniejszych źródłach, a jest przystępne i pod ręką.

I taka ciekawostka przy okazji: amerykański termin "frag", znany dziś z gier komputerowych, wziął się z tego, że jeśli oficer miał więcej entuzjazmu niż rozumu, własny oddział potrafił w trakcie działań wojennych załatwić go granatem, zanim narobi poważniejszych szkód. Dlaczego granatem? Bo gdyby go zwyczajnie zastrzelili, ktoś mógłby powiązać kulę z żołnierzem. W przypadku granatu takiej możliwości nie ma.
To już teraz wszystko jasne, dodatkowo słyszałem kiedyś, że policja ma "próbkę" tych indywidualnych cech każdej broni wpuszczanej na rynek, ale nie wiem czy to prawda.

Z granatem mega ciekawostka, to faktycznie chłopaki sposób sobie znaleźli :)
owiess pisze:W końcu ktoś czytający Pana Turczyna bez refleksji straci papiery, to się może trochę osób obudzi jakim złem jest jego osoba dla całego środowiska :)
Właśnie zauważyłem, że buduje on na takich paradoksach swoją popularność :P
myszolow pisze:Przy odrobinie farta włócząc się po lesie z załadowaną bronią w obwodzie łowieckim można też zostać posądzonym o kłusownictwo. Żeby nie być gołosłownym, pierwszy z brzegu wyrok : VI Ka 439/16 SO z Jeleniej Góry.
O tym też nie pomyślałem... Dobrze, że mają więcej strzelnic postawić to pewnie spowoduje większe urozmaicenie i lepsze ceny :)
tomek5
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 12 sierpnia 2011, 21:19
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: tomek5 »

Mecenas Andrzej nie znany jako jedyny prawnik wygrał moją sprawę o ochronę osobistą przed WSA
a następnie odwołanie Komendanta Głównego Policji przed NSA
więc proszę nie pisać o jego braku wiedzy ....

Czytam tylko dwa fora :
http://forum-bron.pl/index.php
http://trybun.org.pl/
Ostatnio zmieniony 20 października 2017, 17:31 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Naruszenie regulaminu
CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 lutego 2016, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Strzelanie poza strzelnicami?

Post autor: CZ@rek »

Ja mu braku wiedzy nie zarzucam.
Jednak do czasu aż sam przejdzie przez opisywane problemy, np noszenie broni podczas zakazu ministra, strzelanie poza strzelnicami to traktuję jego pisma jako luźną lekturę. Edukującą jednak, do której należy podchodzić z dużą dozą ostrożności.
Tak więc, jeśli pan nie znany zrobi to co pisałem wyżej, zostanie zatrzymany przez policję, zastosuje wszystko co opisał i wyjdzie z tej sytuacji bez szwanku to uwierzę. Inaczej ostrożności nigdy za wiele.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”