Kurs prowadzącego strzelanie

Moderator: Moderatorzy WBP

kryszna_blu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 05 kwietnia 2016, 21:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: kryszna_blu »

Witam,
Szybkie pytanie, czy warto zrobić taki kurs (przez PZSS)? Czy wyrobienie jego powoduje, że moge przyjść ze znajomym i dać mu swoją broń?
Jak to jest respektowane na waszych strzelnicach? Chętnie dowiedziałbym się w szczególności o sytuacji na Śląsku.
Nie chciałbym zrobić kursu a potem miec bezużyteczny papierek.
ptaq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 12 grudnia 2003, 21:11
Tematy: 2
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: ptaq »

Kierownicy strzelnic respektują uprawnienia prowadzącego.
Szczególnie, że "papierek" zdejmuje z nich odpowiedzialność i daje ją Tobie.

Niemniej jednak uczciwie i jasno należy powiedzieć, że papierek opiera się tylko i wyłącznie na jednym rozporządzeniu, które dziś obowiązuje a jutro może go nie być.
(Nie wiem jak to wygląda w kraju, ale akurat u mnie, prowadzący kurs jasno i wyraźnie to ogłosili. Jest to tym bardziej istotne, że osłowie właśnie grzebią w materii)
kryszna_blu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 05 kwietnia 2016, 21:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: kryszna_blu »

Czyli znowu trzeba by było się zastanowić czy opłaca sie to robić
REDs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 12 lipca 2017, 15:44
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: REDs »

kryszna_blu pisze: Nie chciałbym zrobić kursu a potem miec bezużyteczny papierek.
Czy może od razu robić kurs na instruktora strzelectwa ?
Awatar użytkownika
voltan
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 03 marca 2017, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zbanowany

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: voltan »

REDs pisze:
kryszna_blu pisze: Nie chciałbym zrobić kursu a potem miec bezużyteczny papierek.
Czy może od razu robić kurs na instruktora strzelectwa ?
Ja robie prowadzącego z LOK-u. Z PZSS konieczna jest chyba licencja i patent. Instruktor strzelectwa sportowego z tego co słyszałem juz nawet nie jest wymagany przy pozwoleniu w celu szkoleniowym, wystarczy prowadzący :one: A instruktor to dodatkowe 1500 ;laughing: http://trybun.org.pl/2017/07/24/uprawni ... rzeleckim/
Ostatnio zmieniony 05 października 2017, 11:51 przez voltan, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli władza mówi "broń nie jest Ci potrzebna", to lepiej kup dwie sztuki.
Awatar użytkownika
WRL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 495
Rejestracja: 11 września 2009, 13:46
Tematy: 0
Lokalizacja: LU
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: WRL »

Do kursów instruktorskich prowadzącego z reguły wrzucają w gratisie.

Jednak ja proponuję najpierw troszkę się podszkolić, choćby z przepisów.

Bo zrobić kurs instruktora to nie problem, wykładasz 2 czy 3k i kwitek masz ręku. Pozostaje pytanie ile jest warty ...
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: geminix »

kryszna_blu pisze:Czyli znowu trzeba by było się zastanowić czy opłaca sie to robić
Przeceniacie szybkość wdrażanego prawa. O ile niektóre ustawy (np. o TK) da się uchwalić, podpisać i wdrożyć w jedną noc, to do nowej ubojki trzeba mnóstwa przepisów wykonawczych. M.in. o rejestrze broni, uprawnieniach starostów, egzaminach (kto ma taki egzamin przeprowadzać bo przecież nie starosta osobiście), treść pytań (pewnie z rok w pięciu różnych komisjach różnych ministerstw: co najmniej MSWiA , Zdrowia, OŚ, MON, MSZ, a pewnie i Edukacji i innych), wzory druków, legitymacji, i setki innych pierdół. Nawet jak nowa ubojka byłaby uchwalona i podpisana dziś w nocy to pewnie vacatio legis ustawią na co najmniej rok. Stawiam na dwa.
Wasze papiery prowadzącego strzelanie przydadzą się więc jeszcze bardzo długo.
kryszna_blu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 05 kwietnia 2016, 21:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: kryszna_blu »

geminix pisze:
kryszna_blu pisze:Czyli znowu trzeba by było się zastanowić czy opłaca sie to robić
Przeceniacie szybkość wdrażanego prawa. O ile niektóre ustawy (np. o TK) da się uchwalić, podpisać i wdrożyć w jedną noc, to do nowej ubojki trzeba mnóstwa przepisów wykonawczych. M.in. o rejestrze broni, uprawnieniach starostów, egzaminach (kto ma taki egzamin przeprowadzać bo przecież nie starosta osobiście), treść pytań (pewnie z rok w pięciu różnych komisjach różnych ministerstw: co najmniej MSWiA , Zdrowia, OŚ, MON, MSZ, a pewnie i Edukacji i innych), wzory druków, legitymacji, i setki innych pierdół. Nawet jak nowa ubojka byłaby uchwalona i podpisana dziś w nocy to pewnie vacatio legis ustawią na co najmniej rok. Stawiam na dwa.
Wasze papiery prowadzącego strzelanie przydadzą się więc jeszcze bardzo długo.
Swoją drogą własnie jestem ciekaw jakby się to wszystko zmieniło w razie zastosowania nowych przepisów. Załóżmy mam pozwolenie sportowe i kolekcjonerskie i ten kurs, co potem?
Kurs będzie nieważny, czy może nowe przepisy pozwolą już prowadzić takiej osobie strzelanie ze znajomym. I swoją drogą na jaki typ pozwolenia przeszkoczymy i co PZSS?
sausage_roll
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 06 lutego 2016, 09:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: sausage_roll »

Z punktu widzenia kogoś, kto prowadzi strzelnicę dorzucę swoje 3 grosze.
Ustawodawca wbił prowadzącego strzelanie do Wzorcowego Regulaminu Strzelnic - ktoś taki ma być i koniec.
Nie instruktor, nie osoba dopuszczona, nie posiadacz broni a prowadzący. I za każdym razem, kiedy ktoś pyta czy może sobie u nas w klubie postrzelać - pierwsze pytanie brzmi - czy masz prowadzącego?
Z punktu widzenia strzelania rekreacyjnego czy prowadzenia treningów indywidualnych na strzelnicy kwit jak najbardziej przydatny i wskazany.
gufner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 13 lutego 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: gufner »

Kochani. Odpowiem wam na wasze wątpliwości, ponieważ dwa tygodnie temu otrzymałem od PZSS w niewielkim liściku legitymację prowadzącego. No to od początku... jestem kolekcjonerem bez patentu, bez papierów z klubu itp, ogólnie nic. Czysty "Kowalski". Dzwonię do PZSS, mówię, że chce prowadzącego i miły Pan odpowiada mi: proszę zrobić sędziego i dopiero dostanie Pan prowadzącego. I dokładnie tak to wyglądało. Zrobiłem sędziego klasy trzeciej oraz prowadzącego i bez żadnych patentów i licencji mam legitkę. Zabieram znajomych na strzelnicę i jestem kryty, jak i również kierownik strzelnicy jest kryty.
Awatar użytkownika
AlphaStr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 269
Rejestracja: 17 maja 2017, 22:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: AlphaStr »

gufner pisze:Kochani. Odpowiem wam na wasze wątpliwości, ponieważ dwa tygodnie temu otrzymałem od PZSS w niewielkim liściku legitymację prowadzącego. No to od początku... jestem kolekcjonerem bez patentu, bez papierów z klubu itp, ogólnie nic. Czysty "Kowalski". Dzwonię do PZSS, mówię, że chce prowadzącego i miły Pan odpowiada mi: proszę zrobić sędziego i dopiero dostanie Pan prowadzącego. I dokładnie tak to wyglądało. Zrobiłem sędziego klasy trzeciej oraz prowadzącego i bez żadnych patentów i licencji mam legitkę. Zabieram znajomych na strzelnicę i jestem kryty, jak i również kierownik strzelnicy jest kryty.
Spotkałem się z informacją, że legitymacja prowadzącego strzelanie wydana sędziemu jest ważna tak długo, jak długo ważne są uprawnienia sędziego. Czy więc uprawnienia sędziego nadawane są na ustalony z góry okres?
Osoba mająca patent i na jego podstawie przechodząca szkolenie prowadzącego, otrzymuje uprawnienia do prowadzenia strzelań bezterminowo.
9x19 / 7,62x39 / 5,45x39 / .223 / 12/76
gufner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 13 lutego 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: gufner »

AlphaStr pisze:
gufner pisze:Kochani. Odpowiem wam na wasze wątpliwości, ponieważ dwa tygodnie temu otrzymałem od PZSS w niewielkim liściku legitymację prowadzącego. No to od początku... jestem kolekcjonerem bez patentu, bez papierów z klubu itp, ogólnie nic. Czysty "Kowalski". Dzwonię do PZSS, mówię, że chce prowadzącego i miły Pan odpowiada mi: proszę zrobić sędziego i dopiero dostanie Pan prowadzącego. I dokładnie tak to wyglądało. Zrobiłem sędziego klasy trzeciej oraz prowadzącego i bez żadnych patentów i licencji mam legitkę. Zabieram znajomych na strzelnicę i jestem kryty, jak i również kierownik strzelnicy jest kryty.
Spotkałem się z informacją, że legitymacja prowadzącego strzelanie wydana sędziemu jest ważna tak długo, jak długo ważne są uprawnienia sędziego. Czy więc uprawnienia sędziego nadawane są na ustalony z góry okres?
Osoba mająca patent i na jego podstawie przechodząca szkolenie prowadzącego, otrzymuje uprawnienia do prowadzenia strzelań bezterminowo.
Tej informacji, przyznam się bez bicia, nie otrzymałem. Jednak jej nie kwestionuję. Muszę się w takim razie dopytać, aby się nie okazało, że po roku zabiorą mi prowadzącego. Tyle ważna jest legitymacja sędziego.
maverick9
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 06 kwietnia 2017, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Dolnośląskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: maverick9 »

Odpowiedź na pytanie znajduje się w regulaminie uzyskiwania uprawnień prowadzącego strzelanie https://pzss.org.pl/images/stories/komi ... elanie.pdf

Cytat ($2 punkt 7) "7. Uprawnienie prowadzącego strzelanie wydane na podstawie licencji trenera lub licencji sędziego jest ważne na czas ważności tych dokumentów."
Ostatnio zmieniony 06 października 2017, 21:41 przez maverick9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
voltan
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 03 marca 2017, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Legionowo
Grupa: Zbanowany

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: voltan »

Też tak słyszałem że z prowadzącymi z pzss są jazdy. Zrobiłem z LOKu prowadzącego na wszystko i mam plastik dożywotnio teoretycznie. A nie mam patentu ani licencji pzss :)
Jeśli władza mówi "broń nie jest Ci potrzebna", to lepiej kup dwie sztuki.
Awatar użytkownika
cnnhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 22 marca 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kurs prowadzącego strzelanie

Post autor: cnnhead »

Po pierwsze, LOK nie nadaje żadnych uprawnień w tym zakresie (podobnie zresztą jak PZSS). Po drugie, przepisy prawa nie określają żadnych kategorii, czasów ważności, wzorów legitymacji i tym podobnych bzdur.
Zgodnie z rozporządzeniem prowadzący strzelania to osoba, która odbyła przeszkolenie w zakresie prowadzenia strzelania oraz udzielania pomocy medycznej....
Jedynym ograniczeniem regulacyjnym jest wskazany w rozporządzeniu katalog podmiotów uprawnionych do przeprowadzania w/w szkoleń. I tyle.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”