Przenoszenie broni "odkrytej"

Moderator: Moderatorzy WBP

plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

Witajcie...
Nurtuje mnie od jakiegoś czasu pytanie odnośnie przenoszenia broni obiektowej. Wiemy że na normalnym pozwoleniu broń powinna być przenoszona niewidoczna, ale... Na jakiej podstawie prawnej przenoszona jest broń na pasku przez policję i ochronę w miejscach publicznych?, Czy broń krótka policji jest definiowana jako broń obiektowa?. Jeśli jako służbowa to czym to się różni formalnoprawnie?. Czy policjant na służbie (bądź ochroniarz np: konwojent, albo z grupy interwencyjnej) ma prawo wejść na obiekt (na którym nie ma interwencji, np sklep po zakupy) z tak widoczna bronią?. Powinien ją schować?.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: Jedrula »

Na początku UOBiA jest wyraźnie napisane że nie dotyczy policji i innych służb.
Policja nosi broń na podstawie odrębnych przepisów.
Ale.
Każdą broń posiadaną na pozwolenie można przemieszczac w stanie rozładowanym czyli po naszemu przenosić w dowolny sposób czyli open carry też może być.
Jednak środowisko strzeleckie nie poleca tego, bez sensu robić sensacje na mieście.
Ale według przepisu można jak najbardziej.
Ukrycie broni jest konieczne dopiero kiedy ją nosimy czyli przemieszczamy załadowaną.
Pozdrawiam
Jędrzej
plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

Tylko moje pytanie dotyczy właśnie tych "odrębnych przepisów" i konkretnej sytuacji która przytoczyłem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: LARPAK »

Chwila szukania w ustawie o ochronie osób i mienia:
Art. 40.
1. Pracownik ochrony nosi, z zastrzeżeniem art. 41, przydzieloną broń palną tylko wtedy, gdy występuje w umundurowaniu lub ubiorze używanym przez specjali-styczną uzbrojoną formację ochronną.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik ochrony wykonuje zadanie ochrony osób w miejscu publicznym.
Art. 41.
Pracownik ochrony nie może nosić przy sobie broni palnej, jeżeli wykonuje bezpo-średnio zadania w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego pod-czas trwania masowych imprez publicznych.
Awatar użytkownika
kotwworku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: kotwworku »

Policja ma podobnie.
1. Policjant umundurowany podczas pełnienia służby ma obowiązek nosić broń palną krótką wraz z przydzieloną amunicją w futerale lub kaburze umieszczonych na pasie głównym, w futerale udowym lub kamizelce na oporządzenie, w sposób zapewniający sprawne i szybkie jej dobycie oraz bezpieczne przenoszenie.
2. Policjant pełniący służbę w ubiorze cywilnym ma obowiązek nosić broń palną krótką wraz z przydzieloną amunicją w miejscu niewidocznym dla otoczenia, w sposób zapewniający sprawne i szybkie jej dobycie oraz bezpieczne przenoszenie, jeżeli kierownik jednostki Policji nie wyda innego polecenia.
Chociaż jak ostatnio byłem świadkiem potrącenia pieszego, to policyjny fotograf przyjechał bardzo po cywilnemu z bronią w kaburze zewnętrznej, nijak się nie kryjąc.
plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

Dzięki za info szczególnie o czesci o policji. Ustawę o ochronie osób i mienia znam. Pytanie nasunęło mi się po ostatniej sytuacji której byłem świadkiem.
Umundurowany ochrona po załadowaniu bankomatu zewnętrznego chciała wejść z odkryta bronią na sklep (nie wnikam czy po zakupy czy toalety). Ochrona sklepu nie wiedziała co robić. /Wpuścić, nie wpuścić, nie było czym zasłonić, zostawić u kolegi, w aucie po sugestie że niech zostawi w szafce (tej za 2 złote plastikowej :], i tekstem że ma poruszać się jak najbliżej ściany obiektu :/ poważnie :)
Awatar użytkownika
kotwworku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 186
Rejestracja: 10 grudnia 2015, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: kotwworku »

Byłem świadkiem ładowania bankomatu na lotnisku w hali odlotów za bramkami. Konwojenci byli rozbrojeni i pilnowani przez 2 funkcjonariuszy ochrony lotniska, ci ostatni uzbrojeni oczywiście.
plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

Tylko tam sytuacja mogła mieć miejsce bo lotnisko jest obiektem strategicznym, i jest magazyn do zdania broni. Na sklepie to raczej niewykonalne, ale dziękuję za info jako nowinka :)
Awatar użytkownika
zed123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 00:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: zed123 »

plewy38 pisze: że ma poruszać się jak najbliżej ściany obiektu :/ poważnie :)
Z taktycznego punktu widzenia jak najbardziej słusznie: rewolwerowcy zawsze tyłem do ściany, frontem do drzwi wejściowych ;)
Braterstwo, ZKS Warszawa
Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 839
Rejestracja: 14 września 2005, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: epaa »

Regulamin sklepu jest aktem niższej rangi niż ustawa i rozporządzenie. Jak funkcjonariusz, ochroniarz ma takie prawo, to wchodzi. I nic obsłudze sklepu do tego.
Jak cywil ma pozwolenie i nosi / przenosi zgodnie z rozporządzeniem to nawet nie widać czy ma coś ma, a jak ma dobry pokrowiec na długą to nie wiadomo czy to nie ciężkie wędki.

Nie twórzmy problemów tak gdzie ich nie ma.
plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

A w którym to rozporządzeniu mowa że ochroniarz poza miejscem /wykonywaniem czynności służbowych/ ma prawo przenosić broń na widoku. Moim zdaniem wogole nie powinien wchodzić na sklep (bo podjechał ładować zewnętrzny), dlatego zadałem to pytanie na forum. Gdyby był jasny przepis mówiący tak/nie to by nie było pytania na forum, albo po pierwszej sensownej odpowiedzi bym grzecznie podziękował za naukę.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: LARPAK »

Powiedz mi czego nie rozumiesz w zacytowanych przeze mnie artykułach ustawy o ochronie osób i mienia, którą niby to znasz?

Jeżeli pracownik ochrony jest w umundurowaniu to może nosić broń (nie przemieszczać, nie przenosić - w ustawie jest noszenie i przemieszczanie) - art. 40 pkt 1.
Jeżeli pracownik ochrony ochrania kogoś/mienie w miejscu publicznym to nie musi występować w umundurowaniu - art. 40 pkt 2.
Jeżeli pracownik ochrony jest w umundurowaniu, a nie wykonuje ochrony osób/mienia w miejscu publicznym to może nosić broń bo jest w mundurze - art. 40 pkt 1.

Co do lotniska itd. to już pomijając kwestię "rangi obiektu" to zwyczajnie jest to zapis w planie ochrony obiektu i porozumienia jednej formacji ochronnej z drugą, która obsługuje właściciela bankomatu - jeżeli w planie ochrony taki zapis nie był by ujęty i znany drugiej firmie to nie mogliby oni zostawić broni ot tak sobie w magazynie broni ochrony lotniska.

W tym momencie mamy do czynienia z podwójnym konwojem - jeden konwój gotówki zostaje przekazany do konwojowania ochronie lotniska, która to konwojuje osoby, które konwojują środki pieniężne. Jednakże ochrona lotniska ma tutaj za zadanie ochronę nie tylko osób, ale i środków pieniężnych w przypadku napadu. Taka incepcja, ale widać to przewiduje plan ochrony lotniska.
plewy38
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 152
Rejestracja: 03 lipca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: plewy38 »

Larpak....
Dziękuję za odpowiedź. Szanując twoja ogromną wiedzę prawnicza mimo wszystko podpytać i proszę nie denerwuj się na "niezrozumienie". Znam ustawę, znam definicje "noszenia", Już dokopałem się do prawidlowej interpretacji (broni obiektowej)- wiem że może wejść. Została kwestia noszenia na widoku. Nie znalazłem nigdzie zapisu że ochronie wolno przenosić broń na widoku w miejscach publicznych. Nawet gdzieś znalazłem zapis (nie mogę go teraz odnaleźć) że noszenie broni na widoku przez ochronę jest mocnym nadużyciem od strony prawnej (nawet umundurowanego). Więc pracownik sklepu (ochrona) ma możliwość "wymusić" na pracowniku zewnętrznym z bronią jej ukrycia czy nie?
Awatar użytkownika
Bardzozly
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 27 lutego 2017, 08:52
Tematy: 0
Lokalizacja: wnętrze płaskiej Ziemi?
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: Bardzozly »

plewy38 pisze:Więc pracownik sklepu (ochrona) ma możliwość "wymusić" na pracowniku zewnętrznym z bronią jej ukrycia czy nie?
Z Kodeksu karnego:
Art. 193. Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Czyli: właściciel lokalu (lub też mający inne do tego lokalu prawo) może powiedzieć "poszli won" i mają obowiązek pójść won, w zasadzie z jakiego by powodu tego nie powiedział.

Pracownik zazwyczaj jest osobą uprawnioną (ponieważ właściciela sklepu zlecił/zatrudnił go do prowadzenia tego sklepu, zajmowania się tym sklepem itp), ewentualnie kierownik jeśli jest więcej niż jeden pracownik. Z tym, że jeśli tenże właściciel wprost upoważnił (w podpisanej umowie) zewnętrzną firmę do wchodzenia z bronią (a pewnie coś takiego miało miejsce) to ich szczególne uprawnienie jest ważniejsze. Teraz dorzućmy do tego łańcuch podwykonawców, ze dwie agencje pośrednictwa pracy i mamy piękny węzeł gordyjski.
Ostatnio zmieniony 10 września 2017, 15:57 przez Bardzozly, łącznie zmieniany 1 raz.
If I was called upon to declare upon Oath, whether the Militia have been most Serviceable or hurtful upon the whole I should subscribe to the latter. (J. Washington) || Krótkie podsumowanie tematów o obronie z użyciem broni palnej
Awatar użytkownika
zed123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 31 stycznia 2014, 00:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przenoszenie broni "odkrytej"

Post autor: zed123 »

Bardzozly pisze:
plewy38 pisze:[...] i mamy piękny węzeł gordyjski.
Ależ to jest bardzo proste: sklep jest miejscem użyteczności publicznej (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.). Zatem musisz do niego wpuścić wszystkich (w godzinach otwarcia), lub wyprosić wszystkich (w godzinach zamknięcia). Nie możesz dyskryminować ludzi zabraniając wstępu brodatym, matkom z wózkami czy posiadaczom broni noszącym lub przemieszczającym broń zgodnie z przepisami ustaw i rozporządzeń ich dotyczących.

Wałkowane już wiele razy.

Jakiś czas temu w watku: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75 ... r#p1101391 pojawił się zresztą post z taką oto informacją od sieci Carrefour:

Obrazek
Braterstwo, ZKS Warszawa
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”