Przechowywanie broni w magazynie self storage

Moderator: Moderatorzy WBP

Ceezz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 02 października 2017, 10:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: Ceezz »

Szanowni państwo skupiają się na rozporządzeniu ale zapominają o przepisach ogólnych, tj. samym posiadaniu broni, nawet jeśli broń jest w sejfie.

art. 336 Kodeksu cywilnego (KC) posiadaczem rzeczy jest ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel – (posiadacz samoistny), jak też ten kto rzeczą faktycznie włada – jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się faktyczne władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Broń trzeba przechowywać w sejfie s1, ale musimy być jednocześnie posiadaczem faktycznym sejfu inaczej przenosimy faktyczne posiadanie broni wraz sejfem na inną osobę, która może nie mieć prawa do posiadania broni, nawet jeśli jest w sejfie. I taki zapis znajdzie się w regulaminie.

Niektórzy wolą bardziej obrazowo, więc czy zgodziłbyś się, aby inna osoba przyniosła do ciebie do domu i trzymała w nim sejf pełen narkotyków ? Jeśli nie to dlaczego.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: KG92RS »

Ceezz pisze: Broń trzeba przechowywać w sejfie s1, ale musimy być jednocześnie posiadaczem faktycznym sejfu inaczej przenosimy faktyczne posiadanie broni wraz sejfem na inną osobę, która może nie mieć prawa do posiadania broni, nawet jeśli jest w sejfie. I taki zapis znajdzie się w regulaminie.
A nie brniemy tu za bardzo w absurd? Bo co w sytuacji, kiedy np. wyjeżdżam na tydzień, a w domu - razem z sejfem - zostaje żona?
Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1005
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: ImTheOne »

Ceezz pisze:czy zgodziłbyś się, aby inna osoba przyniosła do ciebie do domu i trzymała w nim sejf pełen narkotyków ?.
nie, ale zgodziłbym się, aby inna osoba przyniosła do mnie do domu i trzymała w nim sejf pełen broni i amunicji. I to bez mojego dostępu do niego.
Sam fakt przechowywania przez kogoś broni w moim mieszkaniu, czy przeze mnie w wynajmowanym mieszkaniu, co do zasady nie różni się od przechowywania w wynajmowanym magazynie, wynajmowanym garażu itp. Prawda?
Ceezz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 105
Rejestracja: 02 października 2017, 10:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: Ceezz »

KG92RS pisze:
Ceezz pisze: Broń trzeba przechowywać w sejfie s1, ale musimy być jednocześnie posiadaczem faktycznym sejfu inaczej przenosimy faktyczne posiadanie broni wraz sejfem na inną osobę, która może nie mieć prawa do posiadania broni, nawet jeśli jest w sejfie. I taki zapis znajdzie się w regulaminie.
A nie brniemy tu za bardzo w absurd? Bo co w sytuacji, kiedy np. wyjeżdżam na tydzień, a w domu - razem z sejfem - zostaje żona?
To faktycznie sprowadzenie do absurdu. Jeśli nie zmieniasz swojego miejsca stałego pobytu, to cały czas broń zostaje w twoim lokalu, nie przenosisz posiadania na inne osoby. Jeśli zmieniasz, to masz 14 dni na zawiadomienie pisemne lokalnego komendanta, że posiadacz broni came to town.
Tu będzie pierwszy zgryz, bo lokalny może chcieć sprawdzić gdzie i jak jest przechowywana broń przez jej posiadacza i co teraz ? Wyślemy go 200 km dalej ?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: KG92RS »

Ceezz pisze:cały czas broń zostaje w twoim lokalu, nie przenosisz posiadania na inne osoby.
Ale! w takiej sytuacji - trzymając się Twojego poprzedniego wpisu - pozostaję posiadaczem samoistnym (jako właściciel sejfu i broni), niemniej jednak - podczas mojej nieobecności - sejfem, faktycznie włada żona. Czyli to ona jest faktycznym tego sejfu posiadaczem (wg Twojej definicji). Zatem, wg Twojego toku rozumowania, oboje idziemy oglądać świat w kratkę -> ona za nielegalne posiadanie, a ja za udostępnienie osobie nieuprawnionej.

Coś tu jest nie tak. Wydaje mi się, że kluczowa jest definicja pojęcia "władanie" w stosunku do sejfu -> "używanie, jak użytkownik". Żeby używać sejfu, jak użytkownik, muszę mieć możliwość jego otwarcia. Muszę mieć klucz, znać szyfr itp. Inaczej nie mogę używać tego sejfu, jak użytkownik, bo właśnie podstawową cechą użytkową sejfu jest to, że można ho otworzyć i zamknąć, a nie tylko wykorzystywać, jako podstawkę pod kwiatek.

Zatem uważam, że Twoje rozumowanie jest błędne.
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1409
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 10
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: fusz »

Ja pierdzielę. Panowie. Idźcie na strzelnicę, pobiegać, przeczytać książkę, czy też się napić gorzały z kumplami, co kto lubi - są lepsze zajęcia od tworzenia wydumek na forum :piwo:
...a gdyby tu nagle było przedszkole. W przyszłości! :roll:
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: KG92RS »

fusz pisze: ...a gdyby tu nagle było przedszkole. W przyszłości! :roll:
Nie byłoby problemu, bo matka siedzi z tyłu :)

A jeśli chodzi o "wydumki" -> dla mnie te dywagacje są interesujące. Kiedyś, w jednym z wątków pojawiła się nawet "broń Schrödingera" :) (ustna umowa wzajemnego użyczenia i broń w jednej szafie).
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: Garfield »

KG92RS pisze: "broń Schrödingera" .
Boję się zajrzeć do szafy....
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 989
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: Piotr_JG »

KudrigY pisze: wtedy na wywiadzie powiedz otwarcie, ze będziesz miał szafę w komórce, i aż sam jestem ciekaw, czy w normalnym terminie dostaniesz pozwolenie. Albo naściemniaj na tym etapie, że szafa będzie w mieszkaniu, a postaw ją i tak w komórce.
Poważnie? Na etapie ubiegania się o pozwolenie musisz określić gdzie będziesz przechowywał broń? Litości! A jeśliby już dzielnicowy (niedouczony nadgorliwiec) zadał takie pytanie to sensowna odpowiedzią jest: "zgodnie z przepisami".
Piotr
owiess
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 08 grudnia 2014, 21:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Przechowywanie broni w magazynie self storage

Post autor: owiess »

To może tak: ja broń przechowuję w dwóch miejscach. Tak się składa, że jedno to miejsce stałego pobytu, a drugie zameldowania. Podczas informowania WPA o zmianie miejsca stałego pobytu zostałem zapytany gdzie broń będzie przechowywana. Odpowiedziałem, że w kilku miejscach i nie mam obowiązku poinformowania gdzie dokładnie. Chwilę z Panią przy okienku miło podyskutowaliśmy i w drodze kompromisu poprosiła o to, abym do wniosku o zmianę miejsca stałego pobytu dopisał, uwaga: Broń będzie przechowywana w szafie spełniającej wymagania minimum S1. Spieszyło mi się, więc nie widziałem przeciwwskazań, żeby taki fragment znalazł się we wniosku. Oczywiście potem miałem kontrolę w obydwu miejscach - dom rodziny i obecne miejsce zamieszkania. To było 9 miesięcy temu. Zero problemu, nikt nawet nie pytał gdzie są pozostałe sztuki broni przeze mnie zarejestrowanej. Co więcej, w miejscu stałego pobytu mam współlokatora - również strzelca sportowego i wszystko, co jest w szafie mamy na użyczeniu :) Moje użyczam jemu, on mi swoje i wszystko jest zgodnie z przepisami. Ustawa i rozporządzenie w tym temacie akurat są bardzo jasne i nie rozumiem skąd ta dyskusja. Kierujcie się zdrowym rozsądkiem, bo to, że można nie znaczy, że warto :)
9x19, .45ACP, 7,62x39, .22 LR, 12/89
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”