Przechowywanie broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Walker27
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2017-07-09, 22:15
Lokalizacja: Lębork
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Przechowywanie broni

Postautor: Walker27 » 2017-08-31, 12:46

Witam! mam pytanie odnośnie przechowywania broni przez współmałżonków posiadających ten sam typ pozwolenia na broń. Czy mogą korzystać z tego samego sejfu czy każde z nich musi mieć swój?
Colt Walker, Remington 1858, CZ97b


CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 2016-02-28, 13:27
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: CZ@rek » 2017-08-31, 12:56

Wskazane jest aby mieli oddzielny.
Jeśli mają wspólny to użyczenie. Pozostaje tylko jeden aspekt w tym wariancie. Osoba użyczająca poszła z bronią i częścią amunicji na strzelnicę (wolno jej). W szafie pozostała część amunicji w kalibrze, którego nie ma właściciel szafy.
Tu pewnie zdania są/będą podzielone. Może zostać ta amunicja w szafie bez broni czy biedny użyczający ma targać cały ten 'złom' ze sobą?


krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 2016-10-03, 07:43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: krajes86 » 2017-08-31, 13:12

Nie może być tam również broni do celów kolekcjonerskich. Sport we wzajemnym użyczeniu.
Ostatnio zmieniony 2017-08-31, 13:12 przez krajes86, łącznie zmieniany 1 raz.


KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2016-12-29, 06:51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: KG92RS » 2017-08-31, 13:12

Na forum można znaleźć wielokrotnie powtarzaną informację o "wzajemnym użyczeniu". Muszę przyznać, że mam do tego pewne wątpliwości.
Instytucja użyczenia powoduje, że posiadaczem broni staje się biorący w użyczenie, a przestaje nim być właściciel. Czyli - osobą uprawioną, do czasu wygaśnięcia użyczenia - jest aktualny posiadacz, czyli biorący w użyczenie.
Czy właściciel użyczonej broni, nie będąc jej posiadaczem, nadal jest osobą uprawnioną w znaczeniu ustawy? Czy jakiś prawnik mógłby to skomentować?


Awatar użytkownika
Walker27
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2017-07-09, 22:15
Lokalizacja: Lębork
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: Walker27 » 2017-08-31, 13:20

krajes86 pisze:Nie może być tam również broni do celów kolekcjonerskich. Sport we wzajemnym użyczeniu.


a czemu nie może być tam broni do celów kolekcjonerskich? jeżeli oboje mają pozwolenie kolekcjonerskie?
Colt Walker, Remington 1858, CZ97b


CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 2016-02-28, 13:27
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: CZ@rek » 2017-08-31, 13:43

Lub broń kolekcjonerska spełnia warunki broni sportowej?
Sportowiec taką broń może przecież wziąć w użyczenie.


KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 206
Rejestracja: 2016-12-29, 06:51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: KG92RS » 2017-08-31, 14:26

Walker27 pisze:
krajes86 pisze:Nie może być tam również broni do celów kolekcjonerskich. Sport we wzajemnym użyczeniu.


a czemu nie może być tam broni do celów kolekcjonerskich? jeżeli oboje mają pozwolenie kolekcjonerskie?


Ustawa:

Art. 28. Broni odpowiadającej celom łowieckim i broni odpowiadającej celom sportowym oraz amunicji do takiej broni można użyczać osobom posiadającym pozwolenie na broń wydane w celach łowieckich lub sportowych.

Jeżeli choć jedno z nich ma tylko pozwolenie kolekcjonerskie, to nie może brać broni w użyczenie.

W innych przypadkach chodzi o to, żeby w "razie czego", nie kopać się z koniem, bo rzecz zależy od interpretacji stwierdzenia "odpowiadającej celom" -> jeżeli WPA utożsami to z "zarejestrowaną w celu", kłopot gotowy. Można domniemywać, że sąd zastosuje interpretację rozszerzającą, ale to tylko domniemanie -> jakie są (będą.... niedługo...) sądy, każdy wie, więc po co dawać im powód?
Łatwiej kupić drugą szafę...


Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 358
Rejestracja: 2013-06-27, 00:19
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Online

Re: Przechowywanie broni

Postautor: Garfield » 2017-08-31, 14:32

Dla WPA bronią odpowiadającą celom sportowym jest broń która w czerwonej książeczce w rubryce cel posiadania ma wpisaną odpowiednią literkę. Inna literka oznacza broń sportową odpowiadającą celom kolekcjonerskim. Nawet jeżeli będzie to taka sama broń to interpretacja policji nie pozwala jej użyczać.
Ostatnio zmieniony 2017-08-31, 14:34 przez Garfield, łącznie zmieniany 1 raz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."


krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 2016-10-03, 07:43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: krajes86 » 2017-08-31, 15:53

Panowie Wy macie patenty strzeleckie, że takie głupie pytania zadajecie dlaczego nie można użyczać kolekcjonerskiej?


Awatar użytkownika
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 198
Rejestracja: 2015-04-20, 10:15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: Inku » 2017-08-31, 15:59

krajes86 pisze:Panowie Wy macie patenty strzeleckie, że takie głupie pytania zadajecie dlaczego nie można użyczać kolekcjonerskiej?


Mądrujesz się, a nie masz racji. Poszukaj posty św.p. 9x19 albo poczytaj stronę Turczyna.
A temat jest sprawdzony w praktyce.


CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 2016-02-28, 13:27
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: CZ@rek » 2017-08-31, 16:01

Nie ma czegoś takiego jak broń palna kolekcjonerska:
Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;


krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 2016-10-03, 07:43
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: krajes86 » 2017-08-31, 16:15

Inku pisze:
krajes86 pisze:Panowie Wy macie patenty strzeleckie, że takie głupie pytania zadajecie dlaczego nie można użyczać kolekcjonerskiej?


Mądrujesz się, a nie masz racji. Poszukaj posty św.p. 9x19 albo poczytaj stronę Turczyna.
A temat jest sprawdzony w praktyce.


http://trybun.org.pl/2016/04/01/uzyczen ... -amunicji/
Masz tutaj artykuł Turczyna o którym mówisz. Zjedź sobie na sam dół i poczytaj na czerwono info dotyczące jego "mądrowania".

Skoro jesteś mądrzejszy to sprawdź na własnej skórze podczas kontroli przechowywania i powiedz, że jednego egzemplarza kolekcjonerskiej nie masz bo użyczyłeś koledze. Opisz swoje doświadczenia potem tutaj jak sprowadziłeś WPA do parteru wykładnią Turczyna. Wojowników teoretycznych wielu tylko każdy się boi praktyki sprawdzić. Jak wygrasz zwrócę honor i stawiam flaszkę.

Tak gwoli ścisłości chodzi o broń palną do celów kolekcjonerskich jak musimy być tacy dokładni. Każdy wie o co chodzi.
Ostatnio zmieniony 2017-08-31, 16:20 przez krajes86, łącznie zmieniany 4 razy.


MarcinD
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 1223
Rejestracja: 2007-10-22, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: MarcinD » 2017-08-31, 16:29

Ile mozna walkowac ten sam problem i to jeszcze zakladajac kolejne tematy, skoro to juz bylo tolkowane na forum pierdyliard razy? Nie mozna uzyczac kolekcjonerskiej, i nie mozna jej brac w uzyczenie. A jak ktos chce dzielic wlos na czworo i kopac sie z koniem, to wzorem kolegi krajes86 zapraszam do sprawdzenia na wlasnej skorze. Jednego prawnika teoretyka bedzie mniej w srodowisku strzeleckim.
.177 / .22 / .22LR / 9x18 / 9x19 / 7,62x25 / .45ACP / 5,45x39 / 5,56x45 / 7,62x39


Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 2017-03-19, 21:05
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Online

Re: Przechowywanie broni

Postautor: RedSiedemosiem » 2017-08-31, 20:20

MarcinD pisze:Ile mozna walkowac ten sam problem i to jeszcze zakladajac kolejne tematy, skoro to juz bylo tolkowane na forum pierdyliard razy? Nie mozna uzyczac kolekcjonerskiej, i nie mozna jej brac w uzyczenie. A jak ktos chce dzielic wlos na czworo i kopac sie z koniem, to wzorem kolegi krajes86 zapraszam do sprawdzenia na wlasnej skorze. Jednego prawnika teoretyka bedzie mniej w srodowisku strzeleckim.


Swiete slowa! :) Przeciez w ubojce stoi jak byk...

A wracajac do wspolnego sejfu, ja bardzo chcialbym, aby ktos korzystajac z tego ze nie ma rozdzielnosci majatkowej zarejestrowal dana bron sportowa na dwie osoby. No przeciez kuzwa samochod moze miec i 4 wlascicieli, Ubojka z tego co wnioskuje nie wyklucza kompletnie takiej mozliwosci, a plusy dla malzenstw bylyby przeogromne (jedna szafa, wspolne w niej wszystko). Nie chce rozciagac tego pod 2 braci, ale niech ktos sprobuje (moze zalozyciel tematu) powalczyc w materii ktora wyzej opisalem z zona / mezem.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.


Awatar użytkownika
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Posty: 198
Rejestracja: 2015-04-20, 10:15
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Przechowywanie broni

Postautor: Inku » 2017-09-01, 11:12

Ok, nie mam czasu się rozpisywać.

Moim zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby jeżeli obie osoby mają pozwolenie sportowe trzymać broń w 1 szafie. Może tam również znajdować się broń kolekcjonerska, jezeli odpowiada celom sportowym (brak samoczynnej i powyżej 12mm).

Tak jak pisałem, temat sprawdzony przez kolegę w praktyce. Jeżeli ktoś ma opory, to co za problem w razie kontroli powiedzieć, że dostęp do szafy ma osoba do której należy cała broń kolekcjonerska. Bron możesz sobie codziennie przerejestrować. W dni parzyste jesteś legalny, w nieparzyste nielegalny (wg. rozumienia WPA). A ta sama bron stoi w szafie. Obie osoby muszą mieć pozwolenie sportowe.

A już żeby się całkowicie zabezpieczyć, spisać umowę sprzedaży do 5 dni z klauzulą o odstąpieniu. Później kolejna umowa na 5 dni itd. Warunek - biorący w użyczenie musi mieć wolną promesę i nie ma opcji na cofnięcie pozwolenia.

Uatawa NIC nie mowi o ty, że broni sportowej do celów kolekcjonerskich nie można wziąć w użyczenie.

Nikogo nie namawiam do stosowania takiej wykładni.
Ostatnio zmieniony 2017-09-01, 11:15 przez Inku, łącznie zmieniany 1 raz.



Wróć do „Prawo i broń - WBP”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: beegie, charon11, D0min, Grzela, modoc, piotr sosna, RedDwarf, RedSiedemosiem, tomekok i 21 gości