Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Moderator: Moderatorzy WBP

mateush
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 02 września 2018, 23:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: mateush »

Hej,
Chce zrobić licencję na broń sportową, jednak jestem lekko niepełnosprawny(naprawdę lekko, palcami lewej ręki nie mogę ruszać, nogą tupię)
Czy jest możliwość pójścia do lekarza odpowiedzialnego za to sprawdzenie mojej zdolności ruchowej przed rozpoczęciem całego procesu?
Ostatnio zmieniony 20 marca 2019, 10:46 przez mateush, łącznie zmieniany 1 raz.
Glou
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 29 sierpnia 2018, 21:01
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Glou »

Czołem!

Nie wiem jak to wygląda dokładnie w sportowym..egzaminy w PZSS, bo szedłem drogą kolekcjonerską, ale..

Zacząć trzeba od badań - psycholog, okulista, psychiatra itp a potem do lekarza orzecznika.
Jeżeli lekarz orzecznik będzie miał wątpliwości przed wydaniem pozytywnego orzeczenia, skieruje Cię na jakieś dodatkowe badania, które będą miały stwierdzić czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania tego typu rekreacji :wink:

Niestety ja, ani zapewne większość forumowiczów nie posiada dyplomu medycyny więc pewnej i konkretnej odpowiedzi nie otrzymasz.
Nie mniej jednak, musisz - moim zdaniem - zacząć od drogi wyżej opisanej.
Powodzenia! :one:
spina
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 19 marca 2012, 03:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: spina »

Niepełnosprawność fizyczna nie przeszkadza w robieniu licencji.
...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: KG92RS »

spina pisze:Niepełnosprawność fizyczna nie przeszkadza w robieniu licencji.
Jakoś tak mam wrażenie, że nastąpiło tu pewne pomieszanie pojęć i autor wątku, pod pojęciem "licencja", rozumie pozwolenie na broń.
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Hoz85 »

Obawiam się, że możesz mieć problem z uzyskaniem pozytywnego rezultatu badań potrzebnych do pozwolenia na broń.
Lekarz sprawdza siłę uścisku dłoni. Myślę, że jeżeli nie będziesz mógł ścisnąć dłoni lekarza odpowiednio mocno to nie dostaniesz pozytywnej rekomendacji.

Swoją drogą jest w tym trochę logiki - w rękach masz trzymać broń, a nie kwiatka. Chwyt musi być silny i pewny.

Ktoś mądrzejszy ode mnie pokieruje Ciebie do listy schorzeń, które definitywnie przekreślają szansę na legalne posiadanie własnej WBP.

Takie moje spostrzeżenia i przemyślenia w temacie. Oczywiście jestem tylko jełopem z internetów także najlepiej umów się na wizytę do lekarza orzecznika i sprawdź u źródła.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: KG92RS »

Hoz85 pisze: Swoją drogą jest w tym trochę logiki - w rękach masz trzymać broń, a nie kwiatka. Chwyt musi być silny i pewny.
Bez przesady. 22LR nie wymaga aż tak silnego chwytu...
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Ślubek »

Być może zależy to od orzecznika, ale mnie nikt siły uścisku dłoni nie sprawdzał.

Było tak:
- konsultacja okulistyczna
- badanie poziomu glukozy we krwi
- badanie EKG
- konsultacja psychiatryczna
- badanie psychologiczne
I tyle (styczeń 2019).

Moim zdaniem, jeśli jesteś praworęczny, to lekka niepełnosprawność lewej ręki nie powinna mieć znaczenia. Zadzwoń do orzecznika i się dowiedz. Numery tel. masz na stronie swojego WPA.
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: panKompot »

Pytałem kumpla na emeryturze po komisjach robił ale wojskowych. Zaśmiał się i powiedział że nie wyobraża sobie takiej możliwości. Nie wie jakie są teraz przepisy. Stwierdził że nieważne jakie są. Ważne co komisja zadecyduje.
"Pany nad panami" tak to podsumował :583:
Ten niżej śmierdzi rybką...
disguised
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 01 lutego 2018, 16:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: disguised »

Ja na przykład nie mam 1/3 palca wskazującego prawej ręki (strzelającej) i jakoś nikomu to nie przeszkadzało podczas badań. Mam własną WBP i trafiam w tarczę tak jak chcę. Może to i nie to samo, ale jeżeli kolega jest praworęczny to raczej nie będzie to u niego miało większego znaczenia. Zawsze warto próbować :wink: .
9x19 | .45 ACP | 12/76 | .223/5,56. | .22 LR
Tomtap
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 31 października 2018, 09:47
Tematy: 20
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Tomtap »

Brzydki Burak kiedyś coś takiego pokazał w jednym ze swoich filmów -

czyli można?

@mateush - złe miejsce wybrałeś na zasięgnięcie info, po prostu nie słuchaj żadnych opinii tylko idź do lekarza z uprawnieniami do wystawiania papierów przed egzaminem.
Ostatnio zmieniony 21 marca 2019, 09:03 przez Tomtap, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Piotr_JG »

panKompot pisze:Pytałem kumpla na emeryturze po komisjach robił ale wojskowych. Zaśmiał się i powiedział że nie wyobraża sobie takiej możliwości. Nie wie jakie są teraz przepisy. Stwierdził że nieważne jakie są. Ważne co komisja zadecyduje.
"Pany nad panami" tak to podsumował :583:
Coraz większe głupoty można na forum wyczytać.
Uświadom kumpla, że mamy 2019 i dzięki wysiłkowi wielu osób w Polsce jako tako jest przestrzegane prawo, a w kwestii pozwoleń na broń uznaniowość została niemal wytępiona. Nie powielaj tu publicznie takich bzdurnych opinii!
Piotr
panKompot
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 170
Rejestracja: 20 września 2017, 14:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: panKompot »

Wiem. Ale niedoprecyzowałem jacy ludzie z komisji tej "wojskowej" są. Myślałem że jak napisałem "pany nad panami" to się każdy domyśli i juz nie trzeba się więcej produkować. Oczywiście zgadzam się i o IQ tych ludzi nie będę wspominał. Kto miał z nimi styczność ten wiecej się raczej z nimi stykać nie chce.
Tak czy siak osobiście życzę sukcesów każdemu kto ma zdrowy choć rozum w tym wspaniałym hobby :piwo:

Agnieszka:
Zapomniałem dodać że miałem kilku znajomych z dysfunkcjami starających sie o broń i dwóch musiało sięgnąć po opinie kilku innych lekarzy i udowodniać na wszelakie sposoby piśmiennie że są zdolni. Bo na normalne odwołanie od orzeczenia nikt chyba nie miał szans.
Ostatnio zmieniony 21 marca 2019, 09:57 przez panKompot, łącznie zmieniany 1 raz.
Ten niżej śmierdzi rybką...
Awatar użytkownika
Hoz85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 626
Rejestracja: 26 czerwca 2018, 22:33
Tematy: 10
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Hoz85 »

KG92RS pisze:
Hoz85 pisze: Swoją drogą jest w tym trochę logiki - w rękach masz trzymać broń, a nie kwiatka. Chwyt musi być silny i pewny.
Bez przesady. 22LR nie wymaga aż tak silnego chwytu...
Jeżeli lekarz wystawi zaświadczenie w którym stwierdzi, że jego stan zdrowia pozwala mu na używanie broni krótkiej bocznego zapłonu to spoko. :P Nie słyszałem jednak o takiej sytuacji i wątpię żeby zaświadczenie mogły być wystawione w niepełnym zakresie.
Ja nie wyobrażam sobie kolegi strzelającego z "pompki" albo z KCZ czy nawet z PCZ w bezpieczny sposób bez sprawnych dwóch rąk.

Ja badania robiłem w Gdyni i lekarz orzecznik sprawdzając stan mojej "motoryki" prosił żebym ścisnął mu dłoń najsilniej jak potrafię.

Ponownie - nie jestem od tego żeby przekreślać kogoś marzenia. Tak jak napisałem - najlepiej jak pacjent uda się do lekarza i zweryfikuje u źródła. Nasza dyskusja na tym forum jest czysto akademicka i nie ma żadnego przełożenia na to czy pacjent zostanie przepuszczony przez lekarskie sitko czy na sitku zostanie.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 986
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: Piotr_JG »

Hoz85 pisze:Ja nie wyobrażam sobie kolegi strzelającego z "pompki" albo z KCZ czy nawet z PCZ w bezpieczny sposób bez sprawnych dwóch rąk.
To w celu pobudzenia wyobraźni obejrzyj sobie jednak filmik podlinkowany przez kol. Tomtap. Tak od 3"30. Też nie jestem fanem BB, ale niektóre sceny warto zobaczyć.
Piotr
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Pozwolenie na broń palną a niepełnosprawność

Post autor: tomekwroclawski »

W konkurencji TRAP ręka "słaba" jest tylko po to, żeby podtrzymywać broń ... Im mniej ingeruje w strzał, tym lepiej :-?

Na strzelnicę przychodzi kolega wyposażony w protezę prawej nogi ( od kolana ). Świetnie sobie radzi z poperami, nikomu by do głowy nie przyszło sugerować , aby poszukał sobie innego sportu.

- tak też się da
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”