Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Moderator: Moderatorzy WBP

pbak
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 29 września 2017, 09:51
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: pbak »

Witam Wszystkich,
Zaciekawiony tym tematem chciałem rozpocząć taką procedurę, wobec czego napisałem wniosek do WPA o następującej treści:
Niniejszym wnoszę o:
Dopuszczenie mnie do posiadania broni palnej rodzajów: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M wg aktualnie obowiązującej klasyfikacji literowej określonej we wzorze legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni (Rozporządzenie MSWiA z dnia 30 marca 2016 r. poz.532).
Informuję, iż rezygnuję z prawa do zapoznania się z aktami przed wydaniem decyzji, gdy organ Policji dojdzie do wniosku, iż należy wydać decyzje zgodne z moimi żądaniami z niniejszego podania.
Mając powyższe na uwadze wnoszę jak na wstępie.

Dostałem odpowiedź:
Zawiadamiam, że zgodnie z Pana wnioskiem z dnia ... na podstawie artykułu 61 $ 1i 4 ustawy z dnia 14.09.1960r - Kodeks Postępowania Administracyjnego (tekst jednolity - Dz. U. 2017r., poz 1257), w dniu ......... zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie o wydanie dopuszczenia do posiadania broni palnej sportowej.

Sprawie nadano numer .......
Jednocześnie wzywam Pana w terminie 7 dni od otrzymania niniejszego pisma do sprecyzowania wniosku odnośnie rodzaju wnioskowanego dopuszczenia oraz uzupełnienia go o dokumenty określone w art. 30 ust.1 lub art. 30 ust. 1a ustawy z dn. 21.05.1999r o broni i amunicji (tekst jednolity: Dz. U. 2012r. poz. 576 ze zm.). W związku z tym proszę o kontakt telefoniczny z pracownikiem prowadzącym sprawę:........

No więc wykonałem kontrolny telefon i poinformowałem Pana jaką chciałem przejść procedurę lecz Pan powiedział cytuję "naczytał się Pan głupot w internecie" i tak się nie da. Dodatkowo Pana nie interesowało iż Rozporządzenie MSWiA z dnia 30 marca 2016 r. poz.532 znosi już podział na rodzaje dopuszczenia gdyż ważne jest to co jest napisane w ustawie. Oczywiście poinformowałem iż ustosunkuję się już pisemnie.
Możecie koledzy podpowiedzieć co mądrego odpisać?
radekgo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 21 marca 2016, 22:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: radekgo »

Wg niema w ustawie rodzajów broni a,b,c,d,itd tylko Art. 4. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć:
1) broń palną, w tym broń bojową, myśliwską, sportową, gazową, alarmową i sygnałową;
itd
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

Witam
Czy ktoś przerabiał już temat 600 zamiast 1150 na samo kolekcjonerskie w WPA Poznań ?
Kontaktowałem się z WPA -pytając o możliwość wymieniną w wątku - niestety nie spotkała się Pani z taką opcją - jedynie poprosiła o zapytanie pisemne
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

Czy ktoś korzystał z tego rozwiązania w WPA Poznań ?
Na jakie konto nalezy wpłacić 600zł ? (kolekcjonerskie / dopuszczenie)
Dzwoniłem do WPA-Poznań i niestety nie dostałem odpowiedzi czy w/w metoda/ możliwość pozwoli na uzyskanie pozwolenia
Co w przypadku gdy nie uznają egzaminu na dopuszczenie ? -pozostawiając do ponownej oplaty pozwolenie d/c kolekcjonerskich (+1150,-)
Dziekuje z gory za informacje
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: RedSiedemosiem »

1. Na jakie konto nalezy wpłacić 600zł ? (kolekcjonerskie / dopuszczenie)

A widziales tam dwa rozne konta?

2. Dzwoniłem do WPA-Poznań i niestety nie dostałem odpowiedzi czy w/w metoda/ możliwość pozwoli na uzyskanie pozwolenia

To napisz pismo. Odpowiedza Ci wiazaco.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

W dniu dzisiejszym zlozylem wniosek (Kolekcjonerskie + dopuszczenie) - rozmawiałem z koordynatorem w WPA który poinformował mnie że takiego toku sprawy jeszcze nie mieli (mało podań dotyczących kolekcjonerki przez koszty postepowania/egzaminu)

Oczekuje obecnie na dzielnicowego oraz pismo z WPA dot. wszczęcia postępowania administracyjnego - jak tylko będzie przydzielona osoba zajmująca się sprawą to postaram się dowiedziec co i jak :)

Koszt postępowania (wszystko na jednym przelewie/potwierdzeniu wplaty):

Pozwolenie kolekcjonerskie 242,- zł
Dopuszceznie do broni: 10,- zł
Legitymacja 17,- zł

Będe aktualizować dalszy przebieg dla potomnych kolekcjonerów którzy chca zaoszczedzic troszke pieniedzy :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: RedSiedemosiem »

gamblerpl pisze:Będe aktualizować dalszy przebieg dla potomnych kolekcjonerów którzy chca zaoszczedzic troszke pieniedzy :)
Cala procedura jest opisana tu: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=1692826#p1692826 i w pierwszym wpisie na tym watku. Powtarzasz ja tylko...

I jesli zaplaciles 17PLN za legitymacje (skad to kurka wziales???!!!), to nie wrozy mi nic dobrego z Twojej relacji :D
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: oscyp »

A ja mam kilka pytań pokrewnych odnośnie takiej sytuacji:

Mam pozwolenie sportowe + kolekcjonerskie ograniczone do zakresu sportowego+ dopuszczenie w tym samym zakresie i chciałbym stosując opisywany myk "rozszerzyć" kolekcjonerskie do jego pełnego zakresu wedle ustawy. Wiem, ze nie ma czegoś takiego jak rozszerzenie - dlatego w cudzysłowie - i trzeba przejść całą procedurę tj. wniosek, badania, zaświadczenia klubowe itp. To rozumiem, że powinienem:

1. złożyć wniosek o dopuszczenie w tylko w zakresie, którego mi brakuje do "pełnego kolekcjonerskiego"?
2. jednocześnie złożyć wniosek o pozwolenie kolekcjonerskie pełne (z racji, że nie ma czegoś takiego jak rozszerzenie) + prośba o zwolnienie z części egzaminu, w zakresie którego posiadam już pozwolenie?
3. złożyć wniosek o wstrzymanie postępowania z pkt 2
...i dalej jak w opisie?

Z informacji usłyszanych bezpośrednio w WPA to w ogóle stwierdzili, że mając sportowe kolekcjonerskie niezasadne jest składanie wniosku o pełne kolekcjonerskie posiadając jeszcze wolne promesy na zakup broni do celów kolekcjonerskich. Odparłem, że przecież jedno z drugim nie ma nic do rzeczy bo chodzi nie o zwiększenie "slotów" na broń, tylko o zwiększenie zakresu broni jakie na posiadane już wolne "sloty" można kupić - ale Pan tylko pokręcił głową...

W ogóle chętnie poznałbym historie tych, którzy najpierw mieli kolekcjonerskie sportowe, a później starali się o pełne kolekcjonerskie, nawet bez stosowania opisanego tutaj myku z dopuszczeniem.

PS za odpowiedzi w stylu "a po co, a na co Ci to" - serdecznie dziękuję ale dla świętego spokoju załóżmy, że mam namierzonego okazyjnie Desert Eagle w .50AE
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: VIS »

Możesz mieć problem z zakupem albo potem z rejestracją. UoBiA nie przewiduje posiadania broni krótkiej powyżej 12 mm kalibru. Długa powyżej 12 mm mieści się w broni myśliwskiej. A krótka zarówno do ochrony osobistej, ochrony osób i mienia czy sportowa jest ograniczona do 12 mm. Możliwość posiadania broni krotkiej do celów kolekcjonerskich jest ograniczona do jednej z kategorii wymienionych powyżej. Podobnie cywil nie może posiadać broni bocznego zapłonu powyżej 6 mm.

Niedowiarkom dopowiem że to informacja śp. 9x19.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: oscyp »

Eh... wiem, że zwykle z każdej wypowiedzi zapamiętuje się w większości końcówkę, ale ten Desert Eagle to akurat głupi przykład.
Istotne było to co powyżej.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: VIS »

Powiem tak. Ze sportowej do celów kolekcjonerskiej na pełną kolekcjonerskich powinno się dać rozszerzyć, ale na 100% będziesz musiał nadrobić braki formalne. W tym wypadku egzamin przed właściwym organem (WPA) na rodzaje broni wykraczające poza zakres z którego zwalnia patent i licencja (lub egzamin na myśliwego, ewentualnie jedno i drugie).
Jeżeli WPA poda podstawę prawną na NIE to złożysz nowy wniosek. A uzasadnienie:
1. bo mam takie prawo
2. bo chcę
3. bo należę do stowarzyszenia kolekcjonerskiego i jestem zainteresowany tworzeniem zbioru tego rodzaju broni.

lub wszystko razem.
Ostatnio zmieniony 13 listopada 2017, 08:50 przez VIS, łącznie zmieniany 3 razy.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
seluhbb
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 14 września 2017, 15:03
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: seluhbb »

Czy ktoś próbował tego manewru w WPA w Poznaniu? Z własnego doświadczenia wiem, że jest to jedna z "trudniejszych" komend. Osobiście zrobiłem kolekcjonerkę sportową, ale chętnie bym podpowiedział bratu, żeby spróbował w ten sposób. Jednak powtarzam pytanie, jak to wygląda w Poznaniu?
Tikka T3x Super Varmint kal. 223 Rem., Beretta 1301 COMP kal. 12/76, CZ 455 Long kal. 22 LR
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

Zobaczcie jakimi zdolnosciami literackimi jadno z południowych WPA zabłysneło:
Ciekawi mnie czy przekrecanie w decyzji Ustawy nie podlega pod jakiś paragraf?
Obrazek
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: RedSiedemosiem »

Ale, ze wtracili sobie od tak slowko 'sportowej'? ;) Twoja, czy kogos? Co dalej?
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

RedSiedemosiem pisze:Ale, ze wtracili sobie od tak slowko 'sportowej'? ;) Twoja, czy kogos? Co dalej?
Jakiej sportowej ??
Art 30 brzmi:
Art. 30. 1. Osoby fizyczne mogą posługiwać się bronią podmiotów, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie, po uzyskaniu dopuszczenia do posiadania broni z zachowaniem zasad określonych w art. 15 ust. 1–5 i art. 16 ust. 1 i 2 oraz zatrudnieniu przez te podmioty.


Przecież ewidentnie jest zmieniony w decyzji!!!!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”