Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Moderator: Moderatorzy WBP

kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Znam te orzeczenia:
II OSK 3223/14 - wyrok niekorzystny dla kolekcjonerów

II OSK 1954/13
II OSK 524/14
- oba orzeczenia sprzed wejścia w życie dyrektywy UE, a na nią m.in. się powołuje ten pierwszy wyrok...

Oczywiście jeśli ktoś chce to może walczyć o to.
U mnie na razie na etapie WSA sprawa przegrana w tym zakresie. W NSA nie spodziewam się rewelacji... ale zobaczymy. Z perspektywy czasu to chyba nie pchałbym się ponownie w to, bo poszło na to pewno z 1200 zł wliczając opłaty sądowe, wynagrodzenie pełnomocnika itp. a przyjdzie pewnie jeszcze zwrócić z 200-500 zł dla KGP przy przegraniu wyroku... Ale oczywiście to moje prywatne zdanie...
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: oscyp »

Dyrektywa Unijna 91/477/EWG nie stanowi prawa - to tylko wytyczne, które mają być zaimplementowane przez Państwa członkowskie poprzez wprowadzenie przepisów lokalnych, a te (wedle najświeższych informacji) mają pojawić się we Wrześniu 2018. Może to więc stanowić pewną wskazówkę nt. tego co będzie, ale w żaden sposób nie opisuje to tego co jest teraz. Oczywiście co sąd to inna interpretacja. Podobnie jak debata o tym czy przepis umożliwiający kolekcjonerom posiadanie broni samoczynnej w stosunku do przepisu zakazującego posiadania broni szczególnie niebezpiecznej jest przepisem szczególnym (względnie ten drugi ogólnym) bądź odwrotnie - tu też sądy mają pole do popisu.

Co najmniej kilku w PL ma takie pozwolenia (i broń) - nie jest to więc niemożliwe.
Czy się opłaca czy nie...? Ogólnie są to tematy dla ludzi przy kasie - nie oszukujmy się.
Jak kogoś stać na broń to i na postępowania sądowe w cenie połowy Glocka - tym bardziej ;)
Zresztą wielu chętnie dopinguje (i wspiera) takie inicjatywy w ten czy inny sposób.

Póki co w NSA jest 2:1 dla nas + jeszcze jedno orzeczenie gdzie koleś "strzelił sobie w kolano" (II OSK 37/15) bo de facto miał pozwolenie na wszystko, ale na skutek własnych kombinacji przypadkiem się ograniczył :D
Revolut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 426
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 15:03
Tematy: 17
Lokalizacja: RSA
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Revolut »

Panowie, a jak długo jest ważny zdany egzamin?

I czy próbował ktoś zrobić cały "myk" w drugą stronę - tzn mam pozwolenie do celów kolekcjonerskich, zdałem egzamin itd.


Jednak ze względu na przepychankę z WPA zrezygnowałem z dopuszczenia - wiem, wiem głupi jestem, nie dyskutuje się z WPA przez telefon :090: - a teraz mam na nie ochotę.

Rozumiem, że muszę zrobić nowe badania itd, ale ciekawi mnie, czy egzamin sprzed kilku miesięcy zostanie uznany jako ważny? I czy jest to ogólnie możliwe by dostać dopuszczenie na podstawie egzaminu na cel kolekcjonerski?


Dla dociekliwych - moje WPA stwierdziło, że nie będąc zatrudnionym w podmiocie z bronią lub nie będąc sportowcem, nie można mieć dopuszczenia. Miałem telefon z WPA, gdzie dość dobitnie poinformowano mnie o mojej niewiedzy itd. Nawet dostałem wszczęcie postępowania o dopuszczenie do broni sportowej - które minęło się na poczcie z moim wnioskiem o anulowanie mojego wniosku o wydanie dopuszczenia :D


Rozumiem, że do pracy z magazynem broni potrzebuję dopuszczenia?
Wiatr, CP, Nitro.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: oscyp »

UoBiA mówi tak:

Kod: Zaznacz cały

Art. 30.

1. Osoby fizyczne zatrudnione przez podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1, przy wykonywaniu zadań wymienionych w tym przepisie, z zachowaniem zasad określonych w art. 15 ust. 1–5 i art. 16 ust. 1, mogą zostać dopuszczone do posiadania broni w czasie wykonywania tych zadań.

1a. Wymóg zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy osób posiadających licencję zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego, nadaną przez polski związek sportowy w rozumieniu odrębnych przepisów, ubiegających się o dopuszczenie do posiadania broni podczas uczestnictwa, organizacji lub prze-prowadzania strzeleckich zawodów sportowych.
A życie tak:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=154811
llygas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 13:46
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: llygas »

Panowie,

Wlasnie dostałem telefon z WPA.
Sytaucja wyglada następująco:

Rozpocząłem postepowanie o dopuszczenie oraz na kolekcjonerke.
Zawiesiłem kolekcjonerke.
Zdałem egzamin na postepowanie i je otrzymałem.
Odwiesiłem kolekcje i poprosiłem o uznanie egzaminu.

Dziś dzwoni Pani z WPA i mówi że dostanę wezwanie na egzamin ponieważ dostali pismo od Komendanta Głównego aby nie przepisywać egzaminu z jednego postepowania na drugie.

Dała mi wybór czy zawieszam i czekam na rozwój sytuacji (podobno napisali do Komendanta Głównego) pismo z pytaniami, prośba o doprecyzownie itp.

Jeśli nie zawiesze to wyśle mi w poniedziałek wezwanie na egzamin.

Co myślicie?
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Wilek1 »

ja mysle ze tyle sie chrzanic i wydluzac sobie oczekiwanie na pozwolenie, zeby oszczedzic te kilka stow,
podczas kiedy te 5 stowek to kropla w morzu kosztow broni i amunicji (i badan i innych oplat), ze
juz wolalbym od poczatku zalatwic to sprawnie i szybko ale zaplacic po bożemu z cennika...

oczywiscie nie krytykuje tylko przedstawiam moje zdanie jak ja bym zrobil, pozdrawiam i zycze powodzenia.

a teraz to Ci raczej pozostaje czekac....
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2018, 12:02 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: oscyp »

Jak przyślą Ci wezwanie na drugi egzamin to zadaj standardowe pytanie o podstawę prawną i przypomnij formułkę, że można być zwolnionym jeśli ten sam zakres ple ple ple.
Wytyczne komendanta to nie jest podstawa prawna, chyba, że w nich znajdzie się coś niezwykle kreatywnego.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

llygas pisze:

Dziś dzwoni Pani z WPA i mówi że dostanę wezwanie na egzamin ponieważ dostali pismo od Komendanta Głównego aby nie przepisywać egzaminu z jednego postepowania na drugie.

Dała mi wybór czy zawieszam i czekam na rozwój sytuacji (podobno napisali do Komendanta Głównego) pismo z pytaniami, prośba o doprecyzownie itp.

Jeśli nie zawiesze to wyśle mi w poniedziałek wezwanie na egzamin.

Co myślicie?
Po pierwsze poproś na piśmie nie przez telefon.
Po drugie co znaczy o przepisywanie?
NIc nie zawieszaj tylko popros o odpowiedz na prosbe o zaliczenie a jeżeli nie jest pozytywan to o podstawe prawna.
feder
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 06 września 2017, 15:49
Tematy: 0
Lokalizacja: 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: feder »

A jaka jest podstawa prawna na przepisanie wyniku egzaminu z jednego postępowania na drugie? Bo to chyba nie wynika wprost z przepisów i było swoistym hackiem na procedury WPA?
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

feder pisze:A jaka jest podstawa prawna na przepisanie wyniku egzaminu z jednego postępowania na drugie? Bo to chyba nie wynika wprost z przepisów i było swoistym hackiem na procedury WPA?
ponieważ zakres egzaminu pokrywa się w każdym postępowaniu, jest jedno rozporzadzenie ministra o egzaminach nie ma rozporzadzeń oddzielnych dla kazdego z rozdzajów pozwolenia. A co w sytuuj gdy składasz podanie jednoczenie o dopuszczenie, kolekcjionerskie , szkolenowe , sportowe, pamiątkowe, ochrony osobistej i rekonstrukcji?? Bedziesz na każde odzielnie zdawał test pewnie by zabrakło zestawów pytań ? strzelal 3 raz z bcznego itd....
Ostatnio zmieniony 23 lutego 2018, 14:54 przez norbik, łącznie zmieniany 1 raz.
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

llygas pisze:Panowie,

Wlasnie dostałem telefon z WPA.
Sytaucja wyglada następująco:

Rozpocząłem postepowanie o dopuszczenie oraz na kolekcjonerke.
Zawiesiłem kolekcjonerke.
Zdałem egzamin na postepowanie i je otrzymałem.
Odwiesiłem kolekcje i poprosiłem o uznanie egzaminu.

Dziś dzwoni Pani z WPA i mówi że dostanę wezwanie na egzamin ponieważ dostali pismo od Komendanta Głównego aby nie przepisywać egzaminu z jednego postepowania na drugie.

Dała mi wybór czy zawieszam i czekam na rozwój sytuacji (podobno napisali do Komendanta Głównego) pismo z pytaniami, prośba o doprecyzownie itp.

Jeśli nie zawiesze to wyśle mi w poniedziałek wezwanie na egzamin.

Co myślicie?
Witaj,
Jak Twoja sprawa się rozstrzygnęła ? Otrzymałeś jakieś pismo zwrotne ?
llygas
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 13:46
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: llygas »

Nie jeszcze nic nie przysłali.
Czekam nadal.
Nie kontaktuje sie telefonicznie bo wole mieć wszystko na piśmie.
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

W dniu dzisiejszym otrzymałem telefon również z WPA_Poznań, prawdopodobnie zostanę skierowany na ponowny egzamin sprawdzający moją wiedzę dotyczącą Ustawy, i posługiwania się bronią ( którą już zresztą zdałem w pełnym zakresie) :)

Nie stawienie się na egzaminie będzie skutkować wynikiem negatywnym.
Czy mogę w chwili otrzymania pisma kierującego na egzamin odwołać się?
Pozdrawiam
MorganG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 19 lutego 2018, 11:28
Tematy: 0
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: MorganG »

Ale skoro juz zdales egzamin i jak rozumiem masz juz pozwolenie, to na jakiej podstawie chca Cie skierowac na powtorny egzamin ?
gamblerpl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 28 października 2017, 18:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: gamblerpl »

Zdałem egzamin w pełnym zakresie na dopuszczenie do posiadania broni
"A" "B" "C" "D" "E" "F" "G" "H" "I" "J" "K" "
Obecnie wznowiłem postępowanie na pozwolenie dc. Kolekcjonerskich

Kontaktowałem się z WPA Warszawa - podobno główny Komendant wysłał do wszystkich oddziałów WPA pismo aby nie zaliczać egzaminu z dopuszczenia na pozwolenie.
Pytając o postawę prawną usłyszałem "Prywatnie mogę również się z Panem nie zgodzić, bo dotyczy to wyłącznie spraw finansowych."

Czy ktoś już przechodził przez batalie ? bądź przechodzi ja obecnie ?

Nie można pozwolić aby przez wyłącznie kwestie finansowe WPA utrudniało dostęp do broni osobą które nie stanowią zagrożenia/ nie stanowią żadnych przesłanek które uniemożliwiają dostęp/ a przede wszystkim które zdały egzamin teoretyczny oraz praktyczny z wiedzy/umiejętności posługiwania się bronią. :090:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”