Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: carambas »

Dzień dobry,

w wątku WPA Warszawa kolega kjed zamieścił ciekawy wpis na temat swoich doświadczeń z KSP.

W tym wpisie przedstawia sprytny sposób na obniżenie kosztów egzaminu przed WPA do pełnego pozwolenia kolekcjonerskiego. Należy zawnioskować jednocześnie o pozwolenie do celów kolekcjonerskich oraz o dopuszczenie do posiadania broni odpowiadającej broni palnej do celów kolekcjonerskich. Następnie zawieszamy postępowanie kolekcjonerskie i podchodzimy do egzaminu na dopuszczenie:
kjed pisze:dlaczego egzamin na dopuszczenie do posiadania broni a nie egzamin na broń do celów kolekcjonerskich.
Dlaczego? Bo jest o połowę taniej!!!
Egzamin na dopuszczenie do posiadania broni: 600 zł
Egzamin na pozwolenie do celów kolekcjonerskich: 1150 zł
Można to zrobić w ten sposób: zawiesić postępowanie administracyjne do celów kolekcjonerskich, a potem po zdaniu egzaminu je wznowić i złożyć wniosek o zaliczenie zdanego egzaminu na dopuszczenie do postępowania do celów kolekcjonerskich.
Warunek jest tylko 1 - należy zdać egzamin w takim zakresie, o jaki wnioskujemy na pozwolenie do celów kolekcjonerskich...
Zachęcam do przeczytania całości jego wypowiedzi.

Wcześniej nigdzie nie słyszałem o takiej drodze uzyskania pozwolenia kolekcjonerskiego. Z całą pewnością może ona zachęcić więcej osób do wyrabiania pełnego pozwolenia kolekcjonerskiego, biorąc pod uwagę znaczne wydłużenie terminów oczekiwania na dokumenty w PZSSie.
W razie oblania egzaminów poprawka jest również tańsza: 300 zł.

W efekcie pozwolenie kolekcjonerskie jest tańsze w uzyskaniu niż pozwolenie na broń palną do celów sportowych + broń sportową do celów kolekcjonerskich. Pełna kolekcja: 10 + 242 + 600 + X zł [ badania] = 852 zł + badania, sport+kolekcja: 10 + 242 + 242 + 400 [patent] + 400 [klub i kurs na patent, często więcej] + X [badania] = 1294 zł + badania

Jedynym możliwym problemem może być delikatne wydłużenie postępowania. W normalnej drodze po egzaminie decyzja powinna być szybka, a w przypadku metody kjeda dopiero po egzaminie jest odwieszane postępowanie administracyjne, wysyłamy wniosek o zaliczenie wyniku, itp. Zatem może to powodować opóźnienie dodatkowego miesiąca. Moim zdaniem warto, ale warto być świadomym.

Tworzę nowy wątek, żeby popularyzować ten sprytny manewr. Obawiam się, że mogłaby zaginąć w odmętach wątku o WPA Warszawa, który już teraz ma 131 stron. Chciałbym też podziękować kjed za podzielenie się swoim rozwiązaniem. W ramach wdzięczności zaoferowałem mu bezpłatne pięcioletnie członkostwo w Braterstwie. Tego rodzaju pomysły powinny być wspierane przez środowisko strzeleckie!
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: McMonster »

Ciekawe pomysły zaczynają kiełkować: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=1693997#p1693997

Zawsze miło pomyśleć o sprowadzaniu WPA do roli podbijaczy pieczątek bez zmiany prawa. Niestety sądzę, że nawet jeśli kilku osobom się uda, to KGP szybko wyprodukuje stosowne interpretacje prawne. Wiadomej treści rzecz jasna.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

carambas pisze: Jedynym możliwym problemem może być delikatne wydłużenie postępowania. W normalnej drodze po egzaminie decyzja powinna być szybka, a w przypadku metody kjeda dopiero po egzaminie jest odwieszane postępowanie administracyjne, wysyłamy wniosek o zaliczenie wyniku, itp. Zatem może to powodować opóźnienie dodatkowego miesiąca. Moim zdaniem warto, ale warto być świadomym.
Szczerze mówiąc to w moim przypadku (WPA KSP) ta droga nie wydłużyła w ogóle postępowania. Na decyzji o dopuszczeniu do posiadania broni oraz pozwoleniu do celów kolekcjonerskich są takie same daty ich wydania !!! Było to około 2 tygodnie po zdanym egzaminie.
carambas pisze: Chciałbym też podziękować kjed za podzielenie się swoim rozwiązaniem. W ramach wdzięczności zaoferowałem mu bezpłatne pięcioletnie członkostwo w Braterstwie. Tego rodzaju pomysły powinny być wspierane przez środowisko strzeleckie!
Bardzo dziękuję za uznanie. Akurat tak się składa, że jestem członkiem Braterstwa i KS Amator ;)
Ufoloroid
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 07:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Ufoloroid »

Witam koledzy!

Kolego kjed, mam pytanko. Chciałem Twoim wzorem zrobić taki sam manewr, jednak czytając UoBiA :568: napotykam mały problem.
Podpowiesz mi jakie jest uzasadnienie wystąpienia o dopuszczenie? Art. 30 UoBiA stawia bardzo przykre warunki dla gościa, który nie ma "licencji
zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego", ani nie jest odpowiednio zatrudniony, po prostu chce zrobić taniej pozwolenie kolekcjonerskie.

Jeśli dobrze rozumiem przepisy, to dla takie np. mnie nie ma możliwości o wystąpienie o dopuszczenie do posiadania broni? :583:
Chciałbym po prostu rozjaśnić sobie, czy ta opcja jest dostępna dla każdego, czy jednak wymaga spełnienia jakichś szczególnych warunków.
Reyesik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 21 listopada 2016, 10:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Łdz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Reyesik »

1 Sierpnia 2016r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 marca 2016r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów legitymacji posiadacza broni.

Od tego czasu nie ma celów dopuszczenia do posiadania broni, a jedynie rodzaje broni do jakiej jest się dopuszczonym. W związku z tym, nie trzeba spełniać dodatkowych warunków występując o dopuszczenie, wystarczy chęć, badania lekarskie (oczywiście niekaralność itd.).
Ostatnio zmieniony 08 czerwca 2017, 19:19 przez Reyesik, łącznie zmieniany 1 raz.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Ufoloroid pisze:Witam koledzy!

Kolego kjed, mam pytanko. Chciałem Twoim wzorem zrobić taki sam manewr, jednak czytając UoBiA :568: napotykam mały problem.
Podpowiesz mi jakie jest uzasadnienie wystąpienia o dopuszczenie? Art. 30 UoBiA stawia bardzo przykre warunki dla gościa, który nie ma "licencji
zawodnika, trenera lub sędziego strzelectwa sportowego", ani nie jest odpowiednio zatrudniony, po prostu chce zrobić taniej pozwolenie kolekcjonerskie.

Jeśli dobrze rozumiem przepisy, to dla takie np. mnie nie ma możliwości o wystąpienie o dopuszczenie do posiadania broni? :583:
Chciałbym po prostu rozjaśnić sobie, czy ta opcja jest dostępna dla każdego, czy jednak wymaga spełnienia jakichś szczególnych warunków.
Ja napisałem dokładnie tak:
"Zwracam się z wnioskiem o:
(...)
II. dopuszczenie mnie do posiadania broni palnej rodzajów: A, B, E, F, G, H, I, J, K, L wg aktualnie obowiązującej klasyfikacji literowej określonej we wzorze legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni."

a w uzasadnieniu:
"Chcę także korzystać z broni na świadectwo w klubach strzeleckich oraz strzelnicach i dlatego wnoszę o dopuszczenie mnie do posiadania broni palnej następujących rodzajów wg aktualnie obowiązującej klasyfikacji literowej określonej we wzorze legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 marca 2016 r. (Dz.U. 2016 poz. 532):
A – broń palna bojowa w postaci pistoletów lub rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 12 mm,
B - broń palna gazowa lub alarmowa
E - pistolety sygnałowe
F – pistolety maszynowe o kalibrze od 6 mm do 12 mm,
G – strzelby powtarzalne o kalibrze wagomiarowym 12,
H – strzelby gładkolufowe,
I – broń palna centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm (karabiny, karabinki sportowe i myśliwskie),
J – broń palna bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm,
K – karabinki samoczynne o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm,
L – broń palna przystosowana do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego)."

i dostałem takie dopuszczenie...

Zero pytań o zatrudnienie, licencję itd. !
Zaznaczam, że nie mam licencji i patentu i nie jestem pracownikiem ochrony.

Szczerze mówić to początkowo też miałem wątpliwości czy się uda z uwagi na przytoczony przepis z Art. 30 U.b.a.
Mimo że ustawa jest przepisem wyższej rangi to chyba faktycznie rozporządzenie zrobiło swoje.
Ostatnio zmieniony 09 czerwca 2017, 09:35 przez kjed, łącznie zmieniany 1 raz.
Ufoloroid
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 07:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Ufoloroid »

Kolego kjed dzięki za szybką odpowiedź.
Zaraz po przeczytaniu Twojej odpowiedzi pobiegłem zrobić badania, zbierać papierologię i dziś po pracy składam listem poleconym komplet papierów.
Zobaczymy czy u mnie będą jakieś przygody :027:
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Super ;)
Cieszę się, że mój pomysł z dopuszczeniem komuś się przyda ;)

Rozumiem, że złożyłeś teraz o dopuszczenie i do celów kolekcjonerskich ?
Pamiętaj o zawieszeniu podstępowania do celów kolekcjonerskich i czekaj na egzamin na dopuszczenie ;)

--------------------------

Patrząc z perspektywy czasu dodałbym to tej metody małe UZUPEŁNIENIE.

W trakcie 3-miesięcznego okresu ważności badań warto złożyć też podanie o pozwolenie do celów sportowych - NAWET BEZ PATENTU i/lub LICENCJI.
Oczywiście aby nie otrzymać decyzji negatywnej trzeba zawiesić postępowanie - wysyłając pismo kilka dni po złożeniu wniosku...

Zyskuje się wtedy na czasie, bo postępowanie jest zawieszane na 3 lata, i w tym okresie jeśli ktoś chce może zrobić patent i licencje, wznowić podstępowanie i dosłać brakujące dokumenty i otrzymać pozwolenie do celów sportowych.
Ufoloroid
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 07:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Ufoloroid »

Tak! :piwo:
Zrobiłem dokładnie taki sam manewr, pismo o zawieszenie też już jest gotowe i czeka na swój dzień.

Dzięki za przypomnienie o pozwoleniu sportowym. Gdzieś już mi mignęło to zalecenie na forum i w sumie nie mam powodów, żeby tego nie zrobić.
Dam znać jak coś się u mnie ruszy dalej.
kaflon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 12 lipca 2016, 10:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kaflon »

Witam wszystkich,
Jestem w lekkim szoku bo WPA sam mi zawiesił postepowanie kolekcjonerskie o czym dowiedziałem się dostając wezwanie na egzamin na dopuszczenie. Dzisiaj dzwoniłem i miły Pan lekko zaskoczony polecił mi napisanie maila z wnioskiem o zawieszenie kolekcjonerki. Czapki z głów. Nie obyło się przy tym bez zachęt natury ekonomicznej :-).
Awatar użytkownika
SP5L
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 07 lutego 2017, 10:35
Tematy: 0
Lokalizacja: 07-306 BROK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: SP5L »

Witam
Czy kol ' kaflon " składał w Warszawie ?

Szkoda że nie którzy koledzy wstydzą się swoich lokalizacji. :piwo:
Ostatnio zmieniony 22 czerwca 2017, 15:59 przez SP5L, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Edek

Rewolwer New Army 1858 "Remington" INOX kal. 44 8 cali, Rewolwer PIETTA 1863 "Remington" POCKET kal. 31.
kaflon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 12 lipca 2016, 10:10
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kaflon »

Tak, zapomniałem dodać że tacy mili policjanci są w KSP. Zdziwiło mnie rowniez to że z rozmowy wynikało że to jest teraz standardowa praktyka gdy ktoś składa podanie o kolekcjonerkę i dopuszczenie. Ciekawe ile osób skorzystało na tej furtce :-)
Awatar użytkownika
SP5L
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 90
Rejestracja: 07 lutego 2017, 10:35
Tematy: 0
Lokalizacja: 07-306 BROK
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: SP5L »

Ja występowałem o EKBP i też byłem bardzo mile zdziwiony oczywiście na plus, później dorejestrowywałem drugi rewolwer i też było zdecydowanie OK. :-D
Pozdrawiam Edek

Rewolwer New Army 1858 "Remington" INOX kal. 44 8 cali, Rewolwer PIETTA 1863 "Remington" POCKET kal. 31.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

Jakie literki w dopuszczeniu wnioskowaliscie ? jakie dostaliscie ?
Jak wygladał Wasz wniosek o dopuscznie?
Ja chce odwrotnie z kolekcjonerskiego fuul na dopuszczenie i dali mi tylko dopuszczenie A H J I L
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Ja swój wniosek na dopuszczenie wraz z literkami wstawiłem kilka postów wyżej...

Co to znaczy "kolekcjonerskiego fuuul" ?

O co dokładnie wnioskowałeś w pozwoleniu kolekcjonerskim ?

Co dokładnie miałeś na egzaminie ?
Czy strzelałeś z broni samoczynnej ?
Czy "strzelałeś" z broni sygnałowej/alarmowej ?
Czy strzelałeś ze strzelby gładkolufowej ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”