Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Moderator: Moderatorzy WBP

norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

kjed pisze:Ja swój wniosek na dopuszczenie wraz z literkami wstawiłem kilka postów wyżej...

Co to znaczy "kolekcjonerskiego fuuul" ?
Zgodnie z ustawą 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.

kjed pisze:O co dokładnie wnioskowałeś w pozwoleniu kolekcjonerskim ?
O broń w celach kolekcjionerskich
kjed pisze:Co dokładnie miałeś na egzaminie ?
Egzamin ze znajomości przepisów dotyczacej posiadania broni oraz umiejetnosci posługiwania sie bronia zgodnie z wówczas obowiazujacym rozporzadzenie przed majem 2014r
kjed pisze:Czy strzelałeś z broni samoczynnej ?
Nie strzelalem z zadnej broni a czy ty strzelałes z samoczynnej, alarmowej, gazowej ???
Ufoloroid
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 06 czerwca 2017, 07:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: Ufoloroid »

norbik pisze:
kjed pisze: Co to znaczy "kolekcjonerskiego fuuul" ?
Zgodnie z ustawą 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.
Wpisałem we wniosku to samo i dostałem telefon z WPA, że jeżeli nie zmienię szybko tego zapisu faxem na treść: pistolety centralny zapłon do 12mm, pistolety boczny zapłon do 6mm i strzelba gładkolufowa (czyli tak jak pozwolenie sportowe) to mi nie puści tego dalej. Podobno idą już do mnie jakieś papiery :-/
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2017, 15:58 przez Ufoloroid, łącznie zmieniany 1 raz.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Czyli masz pozwolenie do celów kolekcjonerskich na broń samoczynną ?

Tak, ja strzelałem na egzaminie z broni samoczynnej i alarmowej...
Ja egzamin zdawałem w marcu br.

Jeśli zdawałeś egzamin w 2014 r. to (chyba) obowiązywało się "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią." - przed jego zmianą w kwietniu 2015 r.
I na podstawie tego rozporządzenia byłeś zwolniony z części praktycznej egzaminu na strzelnicy, bo wtedy zdawałeś tylko egzamin teoretyczny.

Moim zdaniem jeśli teraz chcesz uzyskać dopuszczenie do posiadania broni w pełnym zakresie to musiałbyś zdać egzamin...
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Ufoloroid pisze:
norbik pisze:
kjed pisze: Co to znaczy "kolekcjonerskiego fuuul" ?
Zgodnie z ustawą 7) do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych – broni, o której mowa w pkt 1–6.
Wpisałem we wniosku to samo i dostałem telefon z WPA, że jeżeli nie zmienię szybko tego zapisu faxem na treść: pistolety centralny zapłon do 12mm, pistolety boczny zapłon do 6mm i strzelba gładkolufowa (czyli tak jak pozwolenie sportowe) to mi nie puści tego dalej. Podobno idą już do mnie jakieś papiery :-/
To się zgadza... ale pamięta, że dotyczy to tylko pozwolenia do celów kolekcjonerskich a nie dopuszczenia do posiadania broni.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: carambas »

Ufoloroid pisze: Wpisałem we wniosku to samo i dostałem telefon z WPA, że jeżeli nie zmienię szybko tego zapisu faxem na treść: pistolety centralny zapłon do 12mm, pistolety boczny zapłon do 6mm i strzelba gładkolufowa (czyli tak jak pozwolenie sportowe) to mi nie puści tego dalej.
Poczekaj na list. Nigdy nie zmieniaj podań na podstawie rozmów telefonicznych. Urzędnicy z WPA powiedzą do słuchawki absolutnie wszystko. Dowiedz się o co im chodzi, pokaż nam i wtedy się pomyśli. Nie ma co się spieszyć tak bardzo.

Jeśli robisz kolekcjonerskie to kolekcjonerskie. Nie mogą Cię ograniczać do sportu.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

kjed pisze:Czyli masz pozwolenie do celów kolekcjonerskich na broń samoczynną ?

Tak, ja strzelałem na egzaminie z broni samoczynnej i alarmowej...
Ja egzamin zdawałem w marcu br.

Jeśli zdawałeś egzamin w 2014 r. to (chyba) obowiązywało się "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią." - przed jego zmianą w kwietniu 2015 r.
I na podstawie tego rozporządzenia byłeś zwolniony z części praktycznej egzaminu na strzelnicy, bo wtedy zdawałeś tylko egzamin teoretyczny.

Moim zdaniem jeśli teraz chcesz uzyskać dopuszczenie do posiadania broni w pełnym zakresie to musiałbyś zdać egzamin...
A dlaczego uważasz że mój egzamin jest gorszy od egzaminu po zmiananach?? Uprawnienienia zdobyte po obydwu rodzajach egzaminów sa identyczne to tak jak byś nie mógł zdobyc prawojazdy C bo na B zdawałeś 20 lat temu i nie wówczas placu manewrowego.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

Absolutnie nie uważam, że Twój egzamin był "gorszy" niż mój.
Odbywał się na obowiązujących ówcześnie zasadach.
Dlatego też nie musisz zdawać egzaminu po zmianie przepisów - tzw. "prawa nabyte" - i dalej masz pozwolenie do celów kolekcjonerskich.

Natomiast w opisanym przez Ciebie przypadku chodzi o inną rzecz - o zaliczenie egzaminu, który zdałeś wg nieobowiązujących już przepisów, do nowego postępowania w obecnym porządku prawnym, czyli po zmianie przepisów.

Tak jak napisałeś, jeśli ktoś zdał 20 lat temu egzamin na prawo jazdy kat. B to nie musi go zdawać po każdej zmianie przepisów.
Natomiast, dla przykładu, gdyby nagle się okazało, że zmienią przepisy w ten sposób, że na na kat. B zdawaną od 2018 roku można prowadzić TIRy po odpowiednim przeszkoleniu to na podstawie zdanych egzaminów na kat. B przed 2018 rokiem TIRów nie będzie można prowadzić i nie będzie można wnosić o rozszerzenie tych uprawnień.
Wyjątkiem byłyby odpowiednie przepisy przejściowe, które by to regulowały - a wracając do UoBiA to tam takich przepisów przejściowych nie ma...

Uważam, że jak najbardziej powinieneś otrzymać pełne dopuszczenie skoro masz pełne pozwolenie kolekcjonerskie, ale w punktu widzenia prawa możesz mieć z tym problem...
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2017, 19:27 przez kjed, łącznie zmieniany 1 raz.
damkop
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2017, 12:17
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: damkop »

carambas pisze:Urzędnicy z WPA powiedzą do słuchawki absolutnie wszystko.
Dziś otrzymałem telefon z WPA Olsztyn, termin początek lipca :) Gorsza wiadomość, jak zapytałem czy faksem dostanę jutro również listę modeli broni z której będę egzaminowany to zostałem wyśmiany "nie mogę panu dać takiej listy, musi pan znać wszystkie rodzaje broni na które chce pan pozwolenie" kobiety nie rusza, że modeli samych pistoletów centralnego zapłonu są setki :-/ Podobno mam prawo do takiej listy, jest do tego jakaś podstawa prawna? Nie wiem jak by to napisać żebym nie został olany. Kierować do komendanta KWP?
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2017, 22:57 przez damkop, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: carambas »

Wyślij do nich zapytanie w trybie informacji publicznej o rodzaj broni, jakiej używają do egzaminów.

Muszą podać. Możesz to zrobić mailem, nic nie kosztuje.
Awatar użytkownika
RedSiedemosiem
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 19 marca 2017, 21:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Kraków, Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: RedSiedemosiem »

kjed pisze:Tak jak napisałeś, jeśli ktoś zdał 20 lat temu egzamin na prawo jazdy kat. B to nie musi go zdawać po każdej zmianie przepisów.
Natomiast, dla przykładu, gdyby nagle się okazało, że zmienią przepisy w ten sposób, że na na kat. B zdawaną od 2018 roku można prowadzić TIRy po odpowiednim przeszkoleniu to na podstawie zdanych egzaminów na kat. B przed 2018 rokiem TIRów nie będzie można prowadzić i nie będzie można wnosić o rozszerzenie tych uprawnień.
Z ta argumentacja bym sie nie zgodzil. W sensie, " gdyby nagle się okazało, że zmienią przepisy w ten sposób, że na na kat. B zdawaną od 2018 roku można prowadzić TIRy" - to od 2018 mozna byloby tiry prowadzic, nawet gdyby zdalo sie egzaminy 20 lat temu. I tego dowodzi dopuszczenie do motocykli 125cm3 - zdales pewnie prawo jazdy wiecej niz 3 lata temu? to dzis bez problemu na takim motocyklu mozesz sie poruszac, choc zmiana byla w roku 2014, a Ty zdawales egzamin np. w 19xx.

Natomiast, pomijajac powyzsza dygresje, ja wycofuje sie z mojej poprzedniej argumentacji i jednak przychylilbym sie do Twojego ogolnego toku rozumowania w problemie przedstawionym przez Norbika.
Nie mniej, to, ze nie dostal podstawy prawnej i argumentacji organu 'dlaczego tak, a nie inaczej' tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze powinien powalczyc - chocby dla sportu.
Profil zaufany kosztuje 0 zł, a co za tym idzie moze slac za darmo wszystko co praktycznie mu sie zazyczy.

PS. kolega Norbik napisal o swoim problemie w 2 tematach i pewnie tez jak ja masz deja vu ;) (m.in. z tymi TIRami)
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2017, 00:33 przez RedSiedemosiem, łącznie zmieniany 2 razy.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

Moim zdaniem logiczne myślać ważny jest rodzaj uprawnień jaki posiadamy a nie w jaki sposób uprawnienia zdobyliśmy.
Skoro macie wiedze i umiejetności czyli uprawnienia do posługiwania się bronią na dopuszczenie to na tej podstawie zdobywacie pozwolenie kolekcjnerskie . Myśle że logicznie jest równiez odwrotnie.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

RedSiedemosiem pisze: Nie mniej, to, ze nie dostal podstawy prawnej i argumentacji organu 'dlaczego tak, a nie inaczej' tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze powinien powalczyc - chocby dla sportu.
Profil zaufany kosztuje 0 zł, a co za tym idzie moze slac za darmo wszystko co praktycznie mu sie zazyczy.
Moim zdaniem jak najbardziej należy powalczyć o swoje - jeśli nie zależy na tym żeby dopuszczenie miec już i na teraz...
Brak argumentacji jest wystarczającym powodem do zmiany decyzji.

Natomiast, moim zdaniem, gdyby przyszło do zaskarżenia decyzji do WSA to może to nie przejść. Sądy Administracyjne orzekając w danej sprawie nie są ograniczone argumentami żadnej ze stron i za zadanie mają wydać rozstrzygnięcie zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

norbik pisze:Moim zdaniem logiczne myślać ważny jest rodzaj uprawnień jaki posiadamy a nie w jaki sposób uprawnienia zdobyliśmy.
Skoro macie wiedze i umiejetności czyli uprawnienia do posługiwania się bronią na dopuszczenie to na tej podstawie zdobywacie pozwolenie kolekcjnerskie. Myśle że logicznie jest równiez odwrotnie.
Jak najbardziej jest to logiczne.
Niestety dochodzi jeszcze jeszcze jeden element - na podstawie jakich przepisów...
Chodzi mi tutaj bardziej o ich zmianę niż stricte zakres egzaminu.
kjed
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: kjed »

RedSiedemosiem pisze: Z ta argumentacja bym sie nie zgodzil. W sensie, " gdyby nagle się okazało, że zmienią przepisy w ten sposób, że na na kat. B zdawaną od 2018 roku można prowadzić TIRy" - to od 2018 mozna byloby tiry prowadzic, nawet gdyby zdalo sie egzaminy 20 lat temu. I tego dowodzi dopuszczenie do motocykli 125cm3 - zdales pewnie prawo jazdy wiecej niz 3 lata temu? to dzis bez problemu na takim motocyklu mozesz sie poruszac, choc zmiana byla w roku 2014, a Ty zdawales egzamin np. w 19xx.
W gałęzi przepisów związanych z ruchem drogowym jestem średni, a sądzę, ze był w nowelizacji zapis, że np. "osoby które posiadają prawo jazdy kat. B uzyskane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoje uprawnienia" albo wręcz "nabywają uprawnienia wynikająca z (nowej) ustawy"...
Jak będzie mi się nudziło to poszukam ;)
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2017, 22:21 przez kjed, łącznie zmieniany 1 raz.
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Egzamin w WPA za 600 zł, zamiast 1150

Post autor: norbik »

OK a jak procedure trzeba przejsc aby rozszeżyć dopuszczenie o dodatkowe rodzaje broni?
Czy cały egzamin czy tylko egzamin praktyczny z nowego rodzaju?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”