problem z widzeniem barw

Moderator: Moderatorzy WBP

Artur616
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 sierpnia 2023, 21:48
Tematy: 1
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

problem z widzeniem barw

Post autor: Artur616 »

Witam,

jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość jakbym coś pokręcił.

Ostatnio zastanawiam się nad pozwoleniem kolekcjonerskim lub sportowym, ale mam lekki problem z rozróżnianiem barw, a konkretnie z testem ishihary. Jest dla mnie szansa na pozytywną opinię lekarską czy to jest jednak system zero jedynkowy?

Pozdrawiam
wujo1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 408
Rejestracja: 25 sierpnia 2022, 07:59
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: wujo1 »

Nie sądzę by ktoś to weryfikował.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Mateusz70 »

Skonsultuj to z lekarzem medycyny sportowej. Może trzeba będzie zrobić jakieś dodatkowe badania. A jak wychodzi strzelanie? Chodzi o wyniki na typowych tarczach pierścieniowych (czarno-białych).
Piotr2075
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 22 lipca 2023, 17:47
Tematy: 19
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Piotr2075 »

Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: woytas »

Kolega ma ten sam problem i nawet po solidnym badaniu okulistycznym które to wykazało pozwolenie dostał - sport + kolekcja
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
katerhasser
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 101
Rejestracja: 24 kwietnia 2013, 17:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: katerhasser »

Skoro daltoniści dostają prawo jazdy, to dlaczego nie pozwolenie na broń?
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Mateusz70 »

Nikt nie twierdzi, że nie dostają. Diagnoza przez internet, postawiona na forum, nie wydaje się zasadna. Trzeba to skonsultować z lekarzem, jeśli to nie jest mylenie znaku niebieskiego szlaku z zielonym o zmroku w lesie. Przy badaniach na pozwolenie i badaniach na prawo jazdy też uwzględnia się stan narządu wzroku.
Artur616 pisze: 05 sierpnia 2023, 22:20 mam lekki problem z rozróżnianiem barw, a konkretnie z testem ishihary. Jest dla mnie szansa na pozytywną opinię lekarską czy to jest jednak system zero jedynkowy?
System jest zero-jedynkowy, tylko trzeba wiedzieć, gdzie która z dwóch wartości logicznych się pojawia. Jest szansa na pozwolenie.
Kolega mógłby jednak odpowiedzieć, jak radzi sobie na czarno-białej tarczy pierścieniowej ze strzelaniem.
Artur616
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 sierpnia 2023, 21:48
Tematy: 1
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Artur616 »

W codziennym życiu nie mam z kolorami problemu. Posiadam prawo jazdy i rozróżniam normalnie kolory (czerwony i zielony). Po prostu jak mam zobaczyć jakąś cyfrę w tych ciapkach to rozkładam ręce.
A co do strzelania do tarczy to nie mam najmniejszych problemów, nie jestem jakimś prosem i podchodzę do tego czysto hobbystycznie ale czasem udaje mi się trafić w czarne na tarczy z 25m
Mateusz70 pisze: 08 sierpnia 2023, 16:29 Nikt nie twierdzi, że nie dostają. Diagnoza przez internet, postawiona na forum, nie wydaje się zasadna. Trzeba to skonsultować z lekarzem, jeśli to nie jest mylenie znaku niebieskiego szlaku z zielonym o zmroku w lesie. Przy badaniach na pozwolenie i badaniach na prawo jazdy też uwzględnia się stan narządu wzroku.
Artur616 pisze: 05 sierpnia 2023, 22:20 mam lekki problem z rozróżnianiem barw, a konkretnie z testem ishihary. Jest dla mnie szansa na pozytywną opinię lekarską czy to jest jednak system zero jedynkowy?
System jest zero-jedynkowy, tylko trzeba wiedzieć, gdzie która z dwóch wartości logicznych się pojawia. Jest szansa na pozwolenie.
Kolega mógłby jednak odpowiedzieć, jak radzi sobie na czarno-białej tarczy pierścieniowej ze strzelaniem.
przepraszam za zwłokę w odpowiedzi ale wyjazdy służbowe ostatnio bardzo pochłaniają moją uwagę
Artur616
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 05 sierpnia 2023, 21:48
Tematy: 1
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Artur616 »

katerhasser pisze: 08 sierpnia 2023, 16:17 Skoro daltoniści dostają prawo jazdy, to dlaczego nie pozwolenie na broń?
Z tego co zrozumiałem z przepisów to nie poprawne rozróżnianiem barw nie jest przeciwskazaniem do posiadania prawa jazdy. A w przypadku pozwolenia na broń mogą wystąpić przeciwskazania lub odmowa.
Mateusz70
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 17 marca 2019, 10:45
Tematy: 12
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Mateusz70 »

Na tych tablicach są różne stopnie trudności. Na youtube.com ludzie mogą coś kiepsko pokazać i potem człowiek będzie się zastanawiał, czy na właściwych tablicach sobie poradzi, więc z tymi filmikami i tamtejszym wyjaśnianiem trzeba uważać. A o celne strzelanie pytam, bo to też wskaźnik, nad którym warto się zastanowić. Jakiś kbks czy coś podobnego z otwartymi przyrządami celowniczymi, z podpórki ...
Czeto
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 28 czerwca 2022, 15:53
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: problem z widzeniem barw

Post autor: Czeto »

Artur616 pisze: 05 sierpnia 2023, 22:20 Jest dla mnie szansa na pozytywną opinię lekarską czy to jest jednak system zero jedynkowy?

Pozdrawiam
Udaj się do optymetrysty niech zbada Ci wzrok i podpowie jak odczytywać takie mizioły, może wystarczą jakieś okulary.
ja byłem na badaniach gdzie pierwszym etapem był właśnie taki test i odczyt 6 pół. Nie mam z tym problemu ale w okularach widzę je rewelacyjnie (mam cylindry). Ci którzy nie odczytali musieli się tłumaczyć lub byli negatywnie ocenieni i jak to mówisz zero jedynkowo.
Odrzucali na podstawowym badaniu wzroku i u psychologa jak ktoś palnął głupotę. Wszystko zależy od lekarzy i miejsca, w którym się badasz.
Dmuchawiec CZ200S
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”