Amunicja do sprzedanej broni

Moderator: Moderatorzy WBP

duszekx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 04 kwietnia 2017, 22:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: duszekx »

Witam.
Mam pytanko natury prawnej.
Otóż sprawa dotyczy amunicji. Rozumiem ze oczywiscie amunicje moge kupic o kalibrze broni jaka mam w książeczce.
Natomiast nurtuje mnie (narazie czysto teoretyczne) pytanie: czy moge posiadać amunicje o kalibrze który kiedyś posiadalem ale zbylem(wpis w ksiazeczce jakis pozostaje chyba). Czy sprzedajac ostatnią broń danego kalibru musze tez ja sprzedać? Czy moze w sejfie leżakować.. Z myslą ze np kupie coś o tym kalibrze. I czy ewentualnie ma znaczenie rodzaj pozwolenia: sportowe, kolekcjonerskie ...

Dziekuje z góry za rozwianie wątpliwości.
Michał
KrisKK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 235
Rejestracja: 24 sierpnia 2015, 20:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sam środek niczego
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: KrisKK »

Niestety niezależnie od rodzaju pozwolenia nie możesz zatrzymać amunicji jeśli nie posiadasz już danego kalibru w książeczce - musisz się jej pozbyć najpóźniej wraz z odsprzedaniem/pozbyciem się ostatniej broni w danym kalibrze.
Awatar użytkownika
Kraku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 17:12
Tematy: 16
Lokalizacja: Świętochłowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Kraku »

No właśnie nie wiem jak traktować sprzedaż ostatniej sztuki broni w danym kalibrze...Jeśli jako utratę pozwolenia na tę broń to chyba ma 30 dni na zbycie amunicji. Ekspertem nie jestem, tak gdybam.
robertos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lutego 2015, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: robertos »

Jaką utratę? Można mieć pozwolenie i aktualnie mieć 0 sztuk broni. Pozwolenie jest na rodzaj broni, a nie konkretny egzemplarz.

Jeśli sprzedaje ostatnią posiadaną sztukę w danym kalibrze, to w tym samym momencie musi odsprzedać lub wystrzelać amunicję do niej.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Piotr_JG »

Chyba, że pożyczy od kolegi broń w danym kalibrze.... :wink:
Piotr
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 734
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 35
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: desperado »

Piotr_JG pisze:Chyba, że pożyczy od kolegi broń w danym kalibrze.... :wink:
I to jest jedyna "furtka",gdy można mieć amunicję do broni, której nie ma w czerwonej książeczce.
Git
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, 15:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Git »

Jeżeli masz pozwolenie kolekcjonerskie, to broni kolekcjonerskiej nikt ci nie może użyczyć. Jeżeli masz sportowe albo myśliwskie, to wtedy można próbować się poratować takim użyczeniem.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3247
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: biper »

Sprawa z użyczeniem i amunicją też nie jest taka prosta, bo w razie kontroli, jeśli ma się w szafie amunicję, a fizycznie nie ma w niej "użyczonej" od kogoś broni, to też kibel.
Bo gdy nie mamy danej użyczonej broni u siebie, to i użyczonej amunicji mieć nie można.
Także średnio skuteczne to rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2017, 07:49 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Git
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 29 kwietnia 2017, 15:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Git »

Oczywiście - jeżeli koledze duszekx zostanie amunicja do zbytej broni, to jedynym sposobem, żeby mógł zachować tą amunicję jest pożyczenie (fizycznie a nie tylko "na papierze") od innego posiadacza, broni odpowiadającej kalibrowi posiadanej przez niego amunicji (pod warunkiem, że duszekx ma pozwolenie sportowe lub łowieckie).
W przeciwnym przypadku amunicję powinien również zbyć.
duszekx
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 04 kwietnia 2017, 22:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: duszekx »

Dziekuje za wyjaśnienia.

Czyli nie ma możliwosci kolekcjonowania amunicji (po kilka sztuk) na kalibry ktore nie posiadamy obecnie. :-?


Pozdrawiam
Duszekx
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Rimski »

Zaraz, zaraz...
Art 14 ubojki mówi o tym, że amunicję można nabywać tylko do broni okreśłonej w legitymacji lub świadectwie broni.
Jeszcze raz - NABYWAĆ.
Art 9 ubojki - broń palną i amunicję do tej broni (do broni palnej) można posiadać na podstawie...

Gdzie w ubojce jest napisane, że nie można posiadać amunicji do broni, której się nie posiada?
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: lto »

Wydaje mi się, że to wynika ze słynnego wyroku Sądu Najwyższego. Generalnie wolno posiadać amunicję jedynie do legalnie posiadanej broni. Sprawa była swojego czasu głośna z powodu czarnego prochu.
Ustawa to nie wszystko, trzeba ją czytać łącznie z wieloma wyrokami sądów administracyjnych (i innych).

Jeśli jest inaczej albo w/w da się rozwinąć, to niech ktoś poprawi.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: LARPAK »

Rimski pisze:Zaraz, zaraz...
Art 9 ubojki - broń palną i amunicję do tej broni (do broni palnej) można posiadać na podstawie...
Jeżeli cytujesz to cały artykuł/punkt, do którego się odnosisz:

Kod: Zaznacz cały

Art. 9. 1.[b][highlight=yellow] Broń palną i amunicję do tej broni,[/highlight][/b] z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 11,[highlight=yellow][b] można posiadać na podstawie pozwolenia[/b][/highlight] na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta wojewódzkiego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.
Rimski pisze: Gdzie w ubojce jest napisane, że nie można posiadać amunicji do broni, której się nie posiada?
Masz jasno napisane: broń palna i amunicja do tej broni posiadana na podstawie pozwolenia.
Sama decyzja administracyjna to tylko stwierdzenie faktu posiadanych uprawnień.
Natomiast konkretny wpis w legitymacji stwierdza legalność posiadanej broni i amunicji do tej broni.

Nie masz wpisu (został wykreślony) w legitymacji oznacza, że nie masz tego legalnie - sam fakt posiadania uprawnień to nie wszystko - bo broń palną musisz zarejestrować - nie ma wymogu rejestracji amunicji, ale w ustawie jest na ogół połączenie broń i amunicja do tej broni czyli należy to traktować jako całość.

Natomiast art. 14:
Art. 14. Amunicję można nabywać na podstawie legitymacji posiadacza broni lub świadectwa broni, wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji albo na podstawie świadectwa broni i pisemnego zamówienia podmiotu uprawnionego do nabycia amunicji.
Nabywasz amunicję na podstawie wpisu w legitymacji co oznacza, że po nabyciu również ją posiadasz.
Jeżeli nie nabyłeś jej na podstawie wpisu w legitymacji to oznacza, że wszedłeś w jej posiadanie w sposób nielegalny.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2017, 17:13 przez LARPAK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
1krzysztof
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1187
Rejestracja: 17 sierpnia 2005, 16:04
Tematy: 40
Lokalizacja: warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: 1krzysztof »

Treść dokumentu p.t. DECYZJA jest następująca:

Na podst Art. ........
po rozpatrzeniu wniosku p. ........

zezwalam na posiadanie x egzemplarzy broni
- bz
- cz
- gl

Zwróć uwagę na słowo ZEZWALAM. To słowo oznacza, że masz pozwolenie na posiadanie, a nie tylko uprawnienia do posiadania.
Uprawnienia zostały zweryfikowane podczas procesu "obróbki" wniosku w WPA.

Art. 9, p. 1. mówi właśnie o posiadaniu na podstawie pozwolenia, a nie wpisu do czerwonej książeczki (legitymacji posiadacza broni).
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2017, 17:41 przez 1krzysztof, łącznie zmieniany 2 razy.
Rimski
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 481
Rejestracja: 19 lutego 2017, 18:09
Tematy: 36
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja do sprzedanej broni

Post autor: Rimski »

Nie chcę się tutaj sprzeczać bo specem od przepisów nie jestem jednak:

Nabyć amunicje można jedynie do broni, ktora jest wpisana do legitymacji lub ma świadectwo. OK tu się zgadzam. Przepis miał chyba ograniczyć niekontrolowany handel amunicją.

Posiadać można broń i amunicję do tej broni na podstawie pozwolenia... Załóżmy, że posiadam pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich o której mowa w art. 10 ust 4 pkt 1 - 6 (prawie cytat).
Wybieram zatem pkt. 4a tam jest centralny zapłon z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12mm.
Czyli mogę posiadać sztucer .308 win i amunicję 9x19... bo to się mieści w tym punkcie.
Legalnie mogę kupić tylko naboje .308 win, bo założmy mam taki wpisany.
Nabojów 9x19 nie mogę legalnie kupić bo nie posiadam takiego pistoletu w legitymacji.

Jednak jeśli kiedyś posiadałem to mogłem takie naboje kupić a ich legalność jest do sprawdzenia (albo w legitymacji albo w WPA jeśli mam nową legitymację, w której nie widać wykreślenia).

Zauważ, że ustawa mówi o konieczności zbycia broni (i amunicji?) jeśli zostanie cofnięte pozwolenie w drodze decyzji administracyjnej. Wykreślenie określonej broni z legitymacji nie jest cofnięciem pozwolenia...

To takie dywagacje związane z literalnym podejściem do ustawy.

Aby nie pchać palców między drzwi, w przypadku gdybym miał dużą ilość amunicji, której nie chciałbym się pozbyć to kupiłbym cokolwiek najtańszego, może zdezelowanego ale zgodnego z kalibrem :-)
Pojedyncze sztuki? Hmm, wywalić spłonkę i proch i już nie trzeba pozwolenia a jak ktoś chce kolekcję amunicji to i tak jest mnóstwo ciekawych nabojów których nie da się kupić na pozwolenie (wystarczy, że przekraczają kaliber).
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”