Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
ImTheOne
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1005
Rejestracja: 29 maja 2012, 22:10
Tematy: 20
Lokalizacja: KS Garda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: ImTheOne »

Gdzie tu się daje lajki, bo chciałem dać z tysiąc LARPAKowi?
koniu_NINJA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 28 września 2018, 23:51
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: koniu_NINJA »

Mistrzu, ja tu nie przyszedłem, żeby mnie oceniano, tylko rozwiązać swój problem. Zluzuj majty.

Noszę od lat. Legitymacja miała swoje miejsce w portfelu, ale chce go wymienić na minimalistyczny. To determinuje maksymalny rozmiar dokumentu, jaki można do niego włożyć, a jest to rozmiar karty kredytowej.

Byłem u notariusza i rozwiązaniem w 100% zgodnym z prawem jest złożenie oryginału decyzji i fv zakupu broni. Po złożeniu wszystko ma odpowiednią wielkość i grubość ok. czterech kart kredytowych, więc ujdzie.

Co do zginania legitymacji, w WPA powiedziano mi, żeby lepiej tego nie robić, gdyż jest to dokument zawierający znaki wodne czy coś w tym stylu i łatwo je unieważnić ignorując mechanicznie w formę dokumentu.

Luzik Panowie i Panie, luzik... Nie ma o co spinać pod takim tematem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

Z tekstu "chcę nosić broń..." nie wynika, że już to robisz.
Jeżeli byś to robił to znałbyś zapewne przepisy.

Patent decyzja + faktura jest całkiem OK, ale przy nadgorliwym kontrolującym mając przy sobie broń bez powodu (zakładam, że nie jest to broń do ochrony osobistej) i nie mając legitymacji może się okazać, że sprawą zajmie się WPA, abyś został odpowiednio ukarany.
I teraz jeżeli legitymacja jest w Twoim posiadaniu - nie jest w obiegu czy w samym WPA to masz ją mieć przy sobie jak nosisz/przemieszczasz się z bronią.

Raz pewnie rozejdzie się po kościach, a przy kolejnym razie WPA nabierze obaw czy przestrzegasz zapisów UoBiA - mogą sobie nawet wymyślić, że skierują Cię na badania bo to nie jest pierwszy raz kiedy jawnie olewasz ubojkę nie mając przy sobie legitymacji.

Jak dla mnie zbyt wiele kombinacji.
Do tego podanie policjantowi świstka papieru złożonego kilkukrotnie w harmonijkę, noszonego np. w tylnej kieszeni spodni, po którym po kilku miesiącach może nic nie zostać lub będzie nieczytelny to zwyczajnie podałbym to pisemko w wątpliwość co do jego autentyczności.
Nawet jak sprawdzą numery i dowód osobisty to tak czy inaczej może się to skończyć dziwnie.

Jeżeli chcesz nosić broń (nie mylić z przemieszczaniem) to jesteś gotowy na jej użycie = prokurator pewnie wyciągnie brak legitymacji starając się udowodnić, że nie jesteś do końca obywatelem przestrzegającym prawa.
jozeczek24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 13 października 2015, 22:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: jozeczek24 »

Tak na marginesie, to mogli by znieść ten dziwny obowiązek noszenia książki rodem z PRLu która jest wielkości starego dowodu lub chociaż zrobić z niej coś formatu karty plastikowej. Od niedawna nawet nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego samochodu, więc można.
Dziś chyba każdy policjant ma dostęp do bazy i w ciągu 1min wie czy człowiek ma pozwolenie czy nie, Ewentualnie przez radio z dyżurnym to ustali. Jakiś czas temu zatrzymali mnie za zwykłe wykroczenie ( przechodzenie przez ulicę poza pasami ) wzięli dowód i po chwili po sprawdzeniu w bazie padło pytanie czy mam pozwolenie i broń.
Ostatnio zmieniony 02 października 2018, 23:59 przez jozeczek24, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

jozeczek24 pisze:Od niedawna nawet nie trzeba wozić dowodu rejestracyjnego samochodu, więc można.
Od niespełna trzech dni - przepisy weszły w życie od 01.10.2018 roku i nie tyle, że nie trzeba wozić, a nie ma sankcji za brak tych dokumentów ponieważ sprawdzenie odbędzie się w CEPiKu.
Zwróć też uwagę, że są pewne niedogodności związane z brakiem dowodu i polisy w czasie kolizji drogowej - jak mogłeś załatwić wszystko na drodze poprzez spisanie protokołu/oświadczenia dla ubezpieczyciela mając wszelkie dane z dokumentów to teraz będziesz mógł sprawdzić je w internecie o ile Ci się uda. Więc bezpieczniej będzie mieć dokumenty lub wezwać policję, a wtedy z pewnością dostaniesz jeszcze mandat (sprawca).
Warto tutaj sobie zapisać w telefonie stronę www.ufg.pl i bezpośrednio zakładkę baza OC i AC - identyfikacja umowy OC na dzień.
Przydatne to jednak będzie w przypadku kiedy mamy zasięg i sprawny telefon i znamy ową stronę czy też procedurę.
Nie sprawdzimy jednak danych posiadacza pojazdu bo kierowca nie oznacza właściciela, a te dane jednak są w papierowym dowodzie rejestracyjnym.
jozeczek24 pisze:Dziś chyba każdy policjant ma dostęp do bazy i w ciągu 1min wie czy człowiek ma pozwolenie czy nie,
Tutaj jest jednak inny problem - dzwoniłem kiedyś do jednego WPA odnośnie jednej procedury.
Gość powiedział mi, że nie mają dostępu do bazy danych ŻW odnośnie broni i w przypadku wystawiania UZP muszą sprawdzać to czy żołnierz ma pozwolenie bezpośrednio w ŻW - ta broń nie jest w ich ewidencji/systemie.

Następna rzecz to obowiązek posiadania legitymacji przy sobie kiedy mamy broń, jeżeli nie mamy legitymacji to posługujemy się zestawem decyzja + faktura.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: sql »

LARPAK pisze:...nie chcesz nosić legitymacji - możesz nam wszystkim zdradzić dlaczego?
Za ciężka jest?
To może ja się wetnę. Noszę w portfelu jedną, ale trzy to już przesada - pozostałe zabieram tylko jak potrzebuję kupić amunicję. W końcu możesz biegać z klamą kolegi, a wtedy przecież nie masz jej w swojej książeczce.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

sql pisze: Noszę w portfelu jedną, ale trzy to już przesada
Noszę pięć i nie uważam tego za przesadę.
koniu_NINJA
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 28 września 2018, 23:51
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: koniu_NINJA »

Dlaczego ktoś miałby nosić więcej niż jedną legitymację?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

Bo ma tyle broni, że potrzebuje więcej niż jedną?
Bo ma taki kaprys czy tak woli?
Bo jest to przydatne jak chcesz kupić amunicję i akurat jak jesteś w sklepie jest dobra cena na jakąś amunicję i akurat nie masz tego wpisu przy sobie.
Bo nie chcesz zapomnieć tej legitymacji, w której jest broń jaką akurat wziąłeś ze sobą na strzelnicę.

Powodów jest wiele.
mockingjayx3
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 14 października 2018, 17:35
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: mockingjayx3 »

Cześć wszystkim!
Jestem totalnie niezwiązana z tematem, ale praca zmusiła mnie do poruszenia pewnej kwestii związanej z bronią.
Nie jestem pewna czy znalazłam odpowiedni wątek (błagam nie zlinczujcie mnie za to :roll: )
Jestem pracownikiem hotelu, jest u nas gość, który chodzi sobie z bronią na pasku bez żadnych oporów jak gdyby nigdy nic, eksponuje to bardzo po prostu. Moje pytania brzmi tak
Czy w hotelu (gdzie nie ma sejfów w pokojach) jest to zupełnie legalne? Kierowniczka mówi, że nie i w sumie sama nie wie co zrobić, ja jednak wolę zasięgnąć porady ekspertów:). Facet się nie wylegitymował żadnym papierem po prostu sobie mieszka tutaj. Jak mają się do tego przepisy?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź :>
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: LARPAK »

Broń nosi zakrytą, a od czasu do czasu ją widać czy robi to ostentacyjnie na wierzchu - nie stara się aby była ona jak najmniej widoczna?

Klientowi hotelu należy zwrócić uwagę na przepisy dotyczące przechowywania broni i tego, że powinna ona być jak najmniej widoczna, a także przechowywana w urządzeniu klasy minimum S1.
Do tego zwrócić uwagę, że posiadając przy sobie broni nie może spożywać alkoholu.

Jaka jest pewność, że owa broń jest prawdziwa?

Jeżeli po powyższych pytaniach stwierdzi, że nie jest prawdziwa to może sobie z tym hasać ile chce, ale można mu zwrócić uwagę, że straszy obsługę i sobie tego nie życzycie.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: lto »

mockingjayx3 pisze:Jestem pracownikiem hotelu, jest u nas gość, który chodzi sobie z bronią na pasku bez żadnych oporów jak gdyby nigdy nic, eksponuje to bardzo po prostu.
(...)
Jak mają się do tego przepisy?
Po pierwsze nie wiadomo czy to jest broń palna i na jakiej podstawie ten ktoś ją posiada. My się "zajmujemy" tylko bronią cywilną, tj. posiadaną na podstawie ustawy o broni i amunicji.
Gość hotelowy może być np. funkcjonariuszem ABW i całe nasze dywagacje będą na nic.

Po drugie, przepisy UoBIA określają sposób poruszania się z bronią ZAŁADOWANĄ (są pewne wyjątki [alkohol, imprezy masowe], ale nie będę zaciemniał obrazu). Jeśli broń załadowana jest, to wtedy można dywagować o celu do którego gość posiada pozwolenie i dlaczego nie jest noszona w możliwie niewidoczny sposób. Jeśli natomiast jest rozładowana, to jest to sfera mocno nieuregulowana, więc możemy sobie jedynie rozmawiać o savoir vivrze.

Co do przechowywania, to broń cywilną przechowuje się w sejfach spełniających conajmniej normę S1 - w hotelu takich nie macie. Natomiast gość może twierdzić, że on po prostu nie sypia, tylko siedzi sobie z tą bronią przy pasku cała dobę.
Ostatnio zmieniony 14 października 2018, 19:02 przez lto, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
r2d2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1052
Rejestracja: 24 czerwca 2003, 00:49
Tematy: 20
Lokalizacja: z okolicy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Poruszanie się z bronią bez legitymacji posiadacza broni

Post autor: r2d2 »

Funkcjonariusze raczej nie zwykli sie afiszować bronią na wierzchu. Zagadać do gościa że straszy innych i niech schowa pukawkę pod marynarkę czy koszulę. Jak się nie zastosuje to zadzwonić na policję.
"quidquid Latine dictum sit, altum videtur"
https://rumble.com/ :-D https://gab.com/home :052:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”