Prywatna strzelnica- kilka pytań

Moderator: Moderatorzy WBP

Adzyo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 11 lutego 2017, 22:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: Adzyo »

Wlaśnie pisze regulamin strzelnicy która będzie zlokalizowana w moim w domu a konkretnie piwnicy. Jestem ciekaw czy będą próbować blokować mnie prawem budowlanym, skoro nie ma wytycznych jak ta strzelnica ma wyglądać i jakie wymogi spełniać. Czekam na info jak zakończy się sprawa z tym wezwaniem.
zdunek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 31 maja 2012, 06:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: zdunek »

U mnie bardzo pomogło to:
III SA/Lu 216/17 – Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie
i mam zatwierdzony regulamin. :502:
helikon
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 26 września 2017, 08:54
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: helikon »

Dostałem kolejne pismo. Nie chcą w ogóle wydać decyzji administracyjnej.

Nie obyło się bez wizyty u adwokata. Wysłałem skargę na wójta do Rady Gminy i ponaglenie do SKO. Mam nadzieję że coś się w końcu ruszy.

Obrazek
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: oscyp »

Sedno problemu leży w poniższym cytacie pana Jarosława Stawiarskiego (Poseł Prawa i Sprawiedliwości / sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki):
"Należy zwrócić uwagę, że w dniu 11 lipca 2003 r. na mocy art. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 80 poz. 718) weszła w życie zmiana art. 47 ustawy o broni i amunicji, zgodnie z którą przepis ten został w całości zmieniony. Przed zmianą przepis art. 47 w/w ustawy brzmiał: “Dopuszczenie strzelnicy do użytkowania oraz zatwierdzenie regulaminu strzelnicy następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta).”, natomiast po zmianie otrzymał brzmienie: “Zatwierdzenie regulaminu strzelnicy następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego wójta, burmistrza (prezydenta miasta).”. W konsekwencji, w obecnym stanie prawnym od ponad 13 lat nie jest już – jak rozumiem – wymagana decyzja o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania.

Jednak zmiana ta, za sprawą zaniechania legislacyjnego, nie znalazła odzwierciedlenia w Załączniku do rozporządzenia MSWiA z dnia 15 marca 2000 r. (Dz. U. nr 18, poz. 234 ze zm.) Wzorcowy Regulamin Bezpiecznego Funkcjonowania Strzelnic i wymóg umieszczenia na strzelnicy w widocznym miejscu decyzji o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania nadal figuruje w Rozdziale 1 pkt 3.2. Z uwagi na fakt, że przepis rozporządzenia jest sprzeczny z aktem prawnym wyższego rzędu jakim jest unormowanie ustawowe, należy wskazać, iż – w mojej ocenie – decyzja o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania nie musi (i nie może) być wywieszona na strzelnicy, ponieważ decyzji takich nie wydaje się."
Zagadnienie szerzej jest opisane w Interpelacji nr 10011 w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic sprzed ponad roku:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interp ... &view=null
(pierwszy odnośnik pod tym linkiem to zadane pytania, a drugi to odpowiedzi)

W tej samej Interpelacji bardzo dokładnie i rzeczowo opisane są także inne buble związane z "rozjechanym" stanem prawnym powiązanych ze sobą ustaw/rozporządzeń.
I choć problem znany jest doskonale również innym posłom/politykom związanym z tym tematem i wydają się dobrze go rozumieć (interpretując te zagadnienia podobnie) - np. poseł Anna Siarkowska czy były już Sekretarz MON, p. Michał Dworczyk (obecnie Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) - to jednak różne wyroki w tej sprawie są np. takie:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9918BC6916

Polecam kolego przestudiować dokładnie wspomniane przeze mnie źródła (o ile już ich nie znasz) i z pełną determinacją każde pismo opatrzeć całą petardą przepisów i argumentów - bo tylko wtedy niezwykle trudno będzie je zbić, nie wychodząc przy okazji na idiotę (mam na myśli nieprzychylnych urzędników).

Życzę powodzenia i daj znać jak to się potoczy.
Leoman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 01 marca 2009, 22:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: Leoman »

helikon pisze:Dostałem kolejne pismo. Nie chcą w ogóle wydać decyzji administracyjnej.

Nie obyło się bez wizyty u adwokata. Wysłałem skargę na wójta do Rady Gminy i ponaglenie do SKO. Mam nadzieję że coś się w końcu ruszy.

Obrazek
Jest to znany wybieg "Administracji" aby nie brać odpowiedzialności za strzelnicę ponieważ pokutuje że jeśli ktoś zatwierdzi regulamin to jest odpowiedzialny za wszystko co się na strzelnicy stanie. Można kopać się z koniem, SKO może pomóc nam pomogło ale prezes SKO był bardzo otwarty. Można też zapytać zatwierdzającego regulamin jaki urząd ma wydać dopuszczenie (Nadzór Budowlany wojewódzki u Powiatowy od razu umyją ręce bo "nie leży to w ich gestii"), pozostaje powołać komisję klubową i na podstawie wizji lokalnej protokolarnie dopuścić strzelnicę do użytkowania. W obecnie nie ma żadnej instytucji, która ma umocowanie prawne do dopuszczania do użytkowania strzelnic i mam nadzieję w przyszłości nie pojawi taka instytucja.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: oscyp »

No ale widzisz, mimo to takie NSA czasem twierdzi, że powinno się wystąpić z usłanym różami pachnącym wnioskiem o dopuszczenie strzelnicy do użytkowania do Nadzoru Budowlanego (który oczywiście, że ma to w d... bo to nie ich kompetencje). Prawda na końcu jest taka, że wszystko zależy od lokalnego "kolesiostwa" i indywidualnego podejścia do tematu osób z którymi się kopiesz po drodze.... niestety.
Leoman
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 01 marca 2009, 22:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: Leoman »

Żaden Isnpektor nadzoru budowlanego o zdrowych zmysłach nie wyda takiego oświadczenia można śmiało się zwracać i wszscy odpowiedzą grzecznie wskazując kierunek na drzewo. Dlatego jak się trafi na mur zrobić sobie samemu dopuszczenie i niech się gmina martwi jak to podważyć (głupie ale takie jest życie)
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: norbik »

Niestety przegrałem sprawę zatwierdzenia regulaminu przed SKO Kilece.
Zarówno wójt i SKO przepisuje uzasadnenie wyroku http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9918BC6916
moje argumenty że:
"Moja strzelnica nie jest i nie będzie obiektem budowlanym, jak również nie jest i nie będzie tymczasowym obiektem budowlanym, o którym mowa w art. 3 pkt 5, art. 29 ust. 1 pkt 12 lub art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane."
nie dają żadnego ezultatu i pozostaja bez odpowiedzi.
Co doradzacie czy isc do WSA czy póbowac od nowa.
Ja wyglada sprawa zrobienia zgłoszenia na obiekt tymczasowy w postaci strzelnicy tj ustaienie 4 palet na ziemi jako stanowisko strzeleckie?
Czy na działce rolnej można na zgłoszenie takie coś zrobic, a jesli nie to jak odrolnić 5m2 na to stanowisko.?
Czy przyjecie zgłoszenia i brak sprzeciwu w ciagu 30 dni jest równoznaczne z dopuszczeniem obiektu do uzytowania.
Czy lepiej zrobic komisyjnie dopuszczenie strzlnicy do użytkowania, nawet atest strzelnicy ta sama komisja zrobi (komisja w postaci 2 instruktorów PZSS +inżynier budownictwa)
może macie jeszcze jakieś pomysły?
norfonde
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 13 lutego 2016, 14:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: norfonde »

... a GARMINowcy?
Awatar użytkownika
cyraniusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 183
Rejestracja: 24 października 2015, 20:39
Tematy: 2
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: cyraniusz »

Lepiej spróbować dopuścić komisyjnie, zgłoszenie obiektu tymczasowego jest ważne tylko 180 dni, potem trzeba obiekt przenieść na inną działkę albo wystąpić o pozwolenie na budowę więc lepiej spróbować z tą "komisją"
"Dzięki Ci Boże mój za ten krzyż, który Jezus cierpiał za mnie..."
norbik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 181
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 23:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Sandomierz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: norbik »

O to przykład profesjonalizmu naszych urzędników:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 07 maja 2018, 06:37 przez norbik, łącznie zmieniany 1 raz.
Maniusel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 809
Rejestracja: 03 kwietnia 2011, 11:13
Tematy: 13
Lokalizacja: Swarzędz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: Maniusel »

Poplyneli...
Compro...
Tomek_J
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 29 lipca 2008, 22:38
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: Tomek_J »

proponuję dołączyć do regulaminu zapis, że na strzelnicę można przyjść między 00:00, a 23:59. Wyjść w podobnych godzinach. A jeśli chodzi o atest?. Myślę, że własnoręcznie podpisane pismo o przyznaniu atestu dla tej strzelnicy załatwi sprawę. Jeśli urzędnik nie zaakceptuje - zapytać się go, kto może, a kto nie przyznawać atest i dlaczego nie akurat wnioskodawca (no i oczywiście podstawa prawna).

(to taki trochę śmiech przez łzy) :cry:
KPN60, KDW60, KDW3x40.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1129
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: VIS »

A może a atest strzelnicy wystąpić do Wójta. Zgodnie z KPA organ jeżeli dostanie wniosek poza jego kompetencjami jest zobowiązany przekazać sprawę do właściwego urzędu lub odesłać i wskazać na piśmie organ właściwy miejscowo i rzeczowo do załatwienia sprawy. Niech oni się martwią kto wyda atest strzelnicy.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prywatna strzelnica- kilka pytań

Post autor: oscyp »

Obrazek
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”