Kontrola przez policję

Moderator: Moderatorzy WBP

rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: rafi2000 »

To może wyjaśnię kolegom: W czasie rutynowej kontroli jeśli słowem nie wspominacie o pozwoleniu i funkcjonariusze nie widzą waszej zabawki, to nic nie wiedzą o waszym pozwoleniu. A dlaczego? Bo wasze dane sprawdzane są w bazie pesel i ksip, ewentualnie cepik jeśli kontrola drogowa. Nieraz dla pewności sprawdzają w SIS II ale to głównie obcokrajowców. Natomiast informacje o pozwoleniu i jednostkach broni zarejestrowanej znajdują się w rejestrze BROŃ, a dostęp tam mają nieliczni, w tym dyżurny. I niby po co przy każdej kontroli mieliby prosić dyżurnego o sprawdzanie czy delikwent posiada pozwolenie? Mogę was zapewnić ze takiego powodu nie ma, dopóki sami nie "chlapniecie" coś o pozwoleniu lub broni. I jeszcze jedno: Nie macie obowiązku informować funkcjonariusza podejmującego czynności służbowe o tym, ze posiadacie przy sobie broń. A jeśli już to robicie, to się nie dziwcie że sprawdzają was w rejestrze KGP. Pozdrawiam
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1440
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: LongTom »

Rutynowa kontrola drogowa w mieście.
Policjant i dwie lub trzy policjantki , przed rokiem lub dwoma laty.
Dane sprawdzali w mobilnym urządzeniu (taki ichni większy smartfon).
Pytanie do mnie na co mi tyle broni - spis zajmował chyba ze cztery strony - ekrany.
8-)
Tak więc wtedy dane dotyczące posiadania broni były dostępne każdemu sprawdzającemu w systemie policjantowi.
:)
Nie chlapałem, że mam broń i nie wachlowałem przed twarzą czerwoną książeczką.

Może rafi2000 ma jakieś nowe informacje, jakaś zmiana????
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 733
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: desperado »

Trzeba być idiotą żeby samemu wyrwać się w trakcie kontroli, ze ma się broń, a tymbardziej jeśli nie ma się jej przy sobie.
rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: rafi2000 »

Kolego LongTom: Widocznie musieli mieć jakieś informacje skoro zaglądali w rejestr BROŃ. Owszem jest to wydzielony podsystem KSIP, ale nikt tam nie sprawdza przy standardowych kontrolach.. No chyba ze widnieje kolega w KSIPie z powodu jakiejś zaszłości z bronią lub tym podobne. To trochę tak, jakby nietrzeźwego faceta wracającego piechotą sprawdzali w bazie CEPIK czy ma prawo jazdy i ile punktów zgromadził. Czy to ma sens? Być może kolega trafił na patrol w którym uczyli młodszych kolegów jak się sprawdza takie dane i padło na Ciebie. Ale uwierz mi, sprawdzanie wszystkich przy kontroli w tym podsystemie byłoby idiotyczne. I druga sprawa: Każde wejście/zalogowanie do systemu pozostawia ślad konkretnego funkcjonariusza. Jakby się wytłumaczył przełożonemu, ze np na 10 osób legitymowanych, 10 sprawdzam w systemie BROŃ? Nie ukrywam ze pojedyncze przypadki mogą się zdarzać, ze akurat kogoś sprawdzą, ale to tylko PRZYPADKI lub UZASADNIONE PODEJRZENIE . Miłego wieczoru wszystkim
Petrus
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 11 kwietnia 2005, 12:25
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: Petrus »

Z mojego jedynego jak dotąd (po uzyskaniu pozwolenia) doświadczenia tego rodzaju, wnioskuję, że przynajmniej jakaś ogólna informacja o tym, że sprawdzany obywatel uzyskał pozwolenie wyświetla się pośród podstawowych informacji przy sprawdzeniu.
Nie stwarzałem raczej podstaw do gruntownego prześwietlania (niedrastyczne przekroczenie prędkości), zaś policjant raczej z ciekawości zapytał "czy wciąż posiada pan broń?". Więc brzmiało to tak, jakby zobaczył tylko informację, że pozwolenie posiadam, albo że jakąś broń już rejestrowałem, natomiast że faktycznie nie widzi aktualnego stanu posiadania.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1131
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: VIS »

Kiedyś wracając ze strzelnicy miałem kontrolę drogową połączoną z kontrolą stanu trzeźwości. Wraz z dokumentami dałem legitymację posiadacza broni. Pani sierżant zapytała tylko "Co mi pan tu daje". Przeczytała napis na okładce, podziękowała i nie zaglądając do środka oddała legitymację zabierając do radiowozu tylko dowód rejestracyjny i prawko.

Ogólnie część policjantów na naszą broń w głębokim poważaniu a część jest ostrożnie zaciekawiona. Ostrożnie bo takie zainteresowanie jest niepolityczne, a zgodnie z "reglamentacyjnym duchem ustawy" obywatela dla jego dobra należy od broni izolować. Ale jeszcze jest wielu policjantów ślepo wierzących w panującą powszechnie doktrynę że broń to tylko służby mundurowe - no chyba że myśliwy.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: rafi2000 »

Wiem że temat jest bardzo interesujący, dlatego jeśli ktoś ma czas i chęci, polecam zapoznać się z Decyzją nr 125 oraz późniejszą zmieniająca nr 162 Komendanta Głównego Policji. Dotyczy ona prowadzenia KSIP i podrejestrów, które można dodatkowo sprawdzać w ramach KSIP. Jest tam wyraźny zapis ze "systemy teleinformatyczne KSIP umożliwiają dostęp oraz przetwarzanie informacji, w tym danych osobowych z następujących zbiorów danych prowadzonych przez Policję na podstawie ODRĘBNYCH przepisów: (...) 3. rejestru "Broń" obejmującego ewidencję broni utraconej(...)"
Natomiast kilka paragrafów wcześniej znajdą koledzy zapis mówiący o zakresie danych ujętych w KSIP czyli zbiorze Osoba, Fakt, Rzecz, Podmiot.
Dlatego dopóki funkcjonariusz nie skorzysta z rejestru Broń, to nie ma zielonego pojęcia o posiadanym lub nie pozwoleniu, ani o zarejestrowanych egzemplarzach broni. Pamiętajmy ze w rejestrze są zawarte informacje również o osobach które mimo ze broni nie mają, to kiedyś bezskuteczne składały wnioski o wydanie pozwolenia. I są one widoczne również w rejestrze. Być może kilku strzelcom trafiło się przypadkiem, ze zostali zweryfikowani w ramach wszystkich podrejestrow. Musimy wziąć pod uwagę, ze osób posiadających pozwolenie i dopuszczenie do posiadania broni (a ten rejestr również obejmuje takie osoby) jest coraz więcej, to możliwe, że w czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają sami z siebie. Ale proszę mi wierzyć, nie jest to obligatoryjne i standardowo się tego nie sprawdza (chociaż może na niektórych komendach mają odgórny przykaz, ze względu na popularność pozwoleń).
Cóż, mam nadzieje ze trochę wyjaśniłem kolegom. Życzę miłego dnia :-D
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: geminix »

@rafi2000
Dzięki za sporą porcję wiedzy :)
Natomiast co do tego czy drogówka sprawdza czy nie to mam takie wrażenie, że może sprawdza (albo dostaje informacje z "centrali") jeśli kontrola dotyczy trzeźwości. Wtedy może im domyślnie podają informację że "delikwent" posiada broń. Wiadomo - człowiek "łyknięty" może być nieobliczalny. Stąd może, na przykład w moim przypadku, od razu wiedzieli, że mam pozwolenie. Po rozwianiu wątpliwości (co do trzeźwości :)) nie kazali sobie niczego pokazać tylko ucięli krótką pogawędkę :) (czego notabene nie mam im za złe - policjant tez człowiek :)) Jak wyżej pisałem - wygląd samochodu (zaparowane szyby i jazda "perfekcyjnie zgodnie z przepisami" :) - zawsze staram się tak jeździć) oraz okoliczności czasowe (w zasadzie w nocy z soboty na niedzielę) mogły wzbudzić podejrzenie co do mojego stanu :)
matysz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 28 grudnia 2016, 10:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: matysz »

Mnie jak do tej pory raz kontrolowali gdy przenosiłem broń jadąc ze strzelnicy.
Od razu po przekazaniu dokumentów poinformowałem policjanta że posiadam przy sobie broń.
Policjant uśmiechnął się szeroko i powiedział "ja też mam" :D
Spytał po co mi ta broń i czy bliżej nie mam strzelnicy (byłem akurat w górze kalwarii a jestem spod marek)
Generalnie zatrzymanie było z racji przekroczenia prędkości ale po miłej rozmowie zostałem tylko pouczony aby nie przekraczać prędkości.
Także spokojnie bez nerwów. Bardzo pozytywnie.
Nie wiem czy na brak mandatu spowodowany był pogawędką ale uczono mnie by zawsze Policjanta poinformować na początku o posiadaniu przy sobie broni.
I ja spokojniejszy a i Policjant wie na czym stoi.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Kontrola przez policję

Post autor: montrala »

Mi kiedyś stary Milicjant z drogówki tłumaczył że on na broń nie zwraca uwagi, bo albo ktoś może i nie ma o czym gadać, albo ktoś nie może i tym bardziej nie ma o czym gadać. A drogówka jest od bezpieczeństwa ruchu, a nie od tego żeby się z bandytami strzelać jak w westernie. Jak się ktoś zatrzymał i po broń nie sięgnął to po co go do tego zmuszać? Dożył pełnego wieku emerytalnego, więc pewnie coś było na rzeczy w jego podejściu ;)

Mnie raz tylko Policjant sam wiele lat temu zapytał o pozwolenie na broń. Zrobił to niezwykle delikatnie pytając czy mam pozwolenie i czy może zupełnie przypadkiem przy sobie. Po czym wytłumaczył że nie miał jeszcze okazji takiego zobaczyć i z czystej ciekawości chciałby się zapoznać.

Osobiście zalecam spokój, brak nerwowych ruchów i informować Policjanta że ma się przy sobie (jeżeli jest w kaburze) broń w momencie kiedy nie uzna tego za zagrożenie. Jeżeli broń jest zamknięta w bagażniku, to nie ma się co narzucać dopóki sam nie zapyta lub nie będzie chciał kontrolować zawartości. Wtedy lepiej uprzedzić np. "w bagażniku mam legalną broń sportową i amunicję".
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: Chochla »

montrala pisze: ...lub nie będzie chciał kontrolować zawartości.
Wtedy mozna "grzecznie" poprosic o przygotowanie kartki papieru. A jak zapyta czemu to powtornie "grzecznie" powiedziec, ze oczywiscie ma prawo do kontroli bagaznika (bo moze na poczekaniu wymyslec powod) ale wtedy to juz musi sporzadzic z tego notatke sluzbowa z jakiego powodu zostalismy zatrzymani do kontroli i jakie czynnosci byly w jej czasie przeprowadzone.
Sorry panowie ale czy Wy nie przesadzacie aby? Bo zaraz dojdzie do tego, ze bedzie sie zalecac pokazywanie policjantom PIT'ow na dowod oplacania podatkow :)
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 926
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Kontrola przez policję

Post autor: Dariusz DC »

mi tam nie przeszkadza, chce zajrzeć do bagażnika to niech zagląda
będziemy tracić czas na bzdurne notatki a ktoś inny w potrzebuje pomocy lub wsparcia
DC jeszcze nie 9
matysz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 28 grudnia 2016, 10:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: matysz »

Też uważam że nie ma co sobie niepotrzebnie rzucać kłód pod nogi.
Jak kontrola przebiega w kulturalny sposób, bez agresji to po co sobie utrudniać.
Policjant musi odbębnić swoją robotę a ja nie chce niepotrzebnie sobie i jemu stwarzać stresu.
Uważam że posiadanie przy sobie broni jest na tyle istotne że należy o tym poinformować przy okazji kontroli.
pozatym gdyby mi sie trafił delikwent wymądrzający się to bym pomógł mu wrócić na ziemie napewno. a powód zawsze się znajdzie.
Ostatnio zmieniony 08 marca 2017, 16:39 przez matysz, łącznie zmieniany 1 raz.
zigzbig
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 19 maja 2014, 20:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: zigzbig »

Widzę , że mamy na forum znawcę - teoretyka kwestii związanych z szeroko pojętą pracą z systemem KSIP. Kolego rafi2000 , ile razy i kiedy ostatnio dokonywałeś sprawdzenia osoby w tymże systemie? Bo tak się akurat śmiesznie składa , że na co dzień mam do czynienia z nim i mogę z całą pewnością stwierdzić , że informacja o tym , że delikwent posiada broń oraz pozwolenie na jej posiadanie jest dostępna w systemie bez wysyłanie dodatkowych zapytań. Każdy policjant dokonujący sprawdzenia delikwenta będącego w naszej dyspozycji otrzymuje takową informację niezależnie czy robi to z poziomu mobilnego terminala noszonego czy za pośrednictwem dyżurnego jednostki
Ponadto gdybyś zadał sobie trud zapoznania się z całością decyzji nr 125 KGP dowiedziałbyś się , że w rejestrze ,,broń'' rejestruje się egzemplarze utracone , a nie bedące w posiadaniu osób. Nie zamierzam tu przeprowadzać wykładu o zawartości i funkcjonowaniu KSIP gdyż zabraniają tego przepisy , ale mylisz pojęcia rejestru ,,broń'' oraz zakładki ,,broń'' , a to subtelna różnica...
rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kontrola przez policję

Post autor: rafi2000 »

Cóż, ostatni raz było to nieco ponad cztery lata temu. Zakładałem, ze od tego czasu niewiele się zmieniło. A jeśli się zmieniło, to mam nadzieje że kolega @zigzbig wyjaśnił jak to jest teraz w praktyce. Jednak co do decyzji 125 KGP: Polecam czytać ze zrozumieniem (bez urazy oczywiście :-D ) gdyż zapis "rejestru "Broń" OBEJMUJĄCEGO ewidencję broni utraconej(...)" oznacza że ZAWIERAJĄCEGO również ewidencję broni utraconej - języka polskiego nie oszukamy :516: Pozdrawiam i również dziękuję za rzeczową i obiektywną krytykę :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”