Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Moderator: Moderatorzy WBP

shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: shapi »

Wystarczy, mając patent i licencje jestes zwolniony z egzaminu w zakresie obejmującym w.w. uprawnienia.
SEPPUKU123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 20
Rejestracja: 01 sierpnia 2015, 12:13
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: SEPPUKU123 »

Dzięki wielkie za odpowiedź, no to jutro startujemy :wink: i w końcu będzie można mieć swoje zabawki :502:
passiv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 04 listopada 2011, 14:07
Tematy: 2
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: passiv »

Dzisiaj złożyłem wniosek w WPA Wrocław o wydanie kolecjnoerki na boczny zapłon na podstawie przeszkolenia z LOK podczas kursu prowadzącego strzelania. Usłyszałem, że nie uzyskam go w ten sposób. Wniosek złożony mimo wszystko i zaczynam batalię z kolegami z firmy.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: carambas »

W sprawie WPA Wrocław i problemów z uznawaniem kursu prowadzącego strzelanie LOK dla funkcjonariuszy będę pisał szerszą notkę, jak Policja odpowie na mój wniosek o kopię pism między WPA, PZSS i LOK. Nie idzie to w dobrą stronę.

Najprawdopodobniej WPA będą chciały odrzucić prowadzącego strzelanie LOK jako podstawę do uzyskania broni długiej CZ i broni BZ przez funkcjonariusza, który nie posiada takiego przeszkolenia.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: LARPAK »

@Carambas: takie pytanie odnośnie pewnego rozwiązania, które chodzi mi po głowie, ale jakoś nie znalazł się jeszcze odważny, aby sprawdzić je w praktyce.

Mianowicie co w przypadku jeżeli policjant poszedł by do klubu sportowego lub jakiegoś ośrodka szkolenia (firmy), gdzie odbył by przeszkolenie teoretyczne i praktyczne z budowy, obsługi oraz strzelania z broni palnej BZ (pistolet, karabinek) i CZ (pistolety, rewolwery, karabinki, karabiny) i GL (strzelba typu pump action i samopowtarzalna), a po zakończonym szkoleniu zdał prosty egzamin lub bez niego otrzymał zaświadczenie z odbycia przeszkolenia na w/w egzemplarze/typy/rodzaj broni.
Z takim kwitem udałby się do WPA - jest tutaj problem spełnienia warunku "odrębnych przepisów" na podstawie, których odbywa takie przeszkolenie, ale ma dokument potwierdzający odbycie takowego.

Podejrzewam, że by to nie przeszło bo koledze nie uznali strzelań na studiach, które obejmowały BZ, CZ, GL, samoczynną, ale on przyjmował wszystko co mówi WPA jako dobrą monetę.

Można by wtedy zrobić kurs dla policjantów w Braterstwie/KS Amator ;)
passiv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 04 listopada 2011, 14:07
Tematy: 2
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: passiv »

Generalnie LOK daje stosowne zaświadczenie o uzyskaniu przeszkolenia z BZ strzelanie i teoria zakończone egzaminem i z takim kwitkiem udałem się do WPA. Pan aspirant przedstawił mi pismo z PZSS które uznał za prawdę objawioną, w której "leśne dziadki" uznały, że LOK nie jest wymieniony w ustawie więc na podstawie tego nie można wydać pozwolenia policjantowi. Żałuję, że nie miałem jak zrobić zdjęcia owego pisma.

Najbardziej mnie zaskoczył fakt, że niby teraz chcą cofać wydane już pozwolenia uzyskane przez przeszkolenie w LOK.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: LARPAK »

Jestem ciekaw jakie jest stanowisko KGP odnośnie tego czym różni się w obsłudze Walther P22Q kal. .22LR od Walthera P99, który jest na wyposażeniu policji.
Czy też czym różni się G17 w 9 mm PARA będący na wyposażeniu policji od takiego G17 z konwersją na .22LR i analogicznie CZ 85 w 9 mm PARA od CZ 75 KADET w .22LR.
Wszystkie wymienione egzemplarze w 9 mm PARA są na wyposażeniu policji i z takowych w większości przechodzili szkolenie - P64, P83, G17, P99 i pewnie coś tam jeszcze gdzieś się mogło trafić.

Idąc tokiem rozumowania WPA to pozwolenie powinno zostać wydane z ograniczeniem tylko do modeli, z których przechodził przeszkolenie bo skoro wydają decyzje na broń palną centralnego zapłonu w postaci pistoletów i rewolwerów to dlaczego może wtedy kupić np. Berettę 92F, Strike One, Shadow 2 i wiele innych skoro z nich nie przechodził przeszkolenia.
Zgodnie z ich myśleniem to nie powinni rejestrować niczego czego nie obejmuje karta wyszkolenia.
ksstrzelec
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 23 października 2017, 18:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: ksstrzelec »

Pozwólcie że przedstawię wam jakie macie możliwości jako policjanci. Opcja sprawdzona osobiście!
Pozwolenie do celów kolekcjonerskich dostaniesz na broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi od 6 do 12 mm oraz broń gladkolufowa jezeli masz w zaswiadczeniu od zespolu kadr i szkolenia ze :
1. Masz przydzielona broń służbową
2. Przeszedłeś przeszkolenie z
A) pistolet np glock/ p-64/ P-83
B) glauberyt Pm84
C) Akms
D) mossberg.

Jeżeli nie masz przeszkolenie z Akms to pozwolenie dostaniesz okrojone do pistoletów i rewolwerow !

Aby mieć pełne pozwolenie tj boczny centralny i gładka lufe musisz do tego mieć albo patent albo legitymację instruktora strzelectwa sportowego. Koniec opcji!!!

Wszystko sprawdzone na własnej psiej skórze!
Polim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 18 lipca 2017, 11:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: Polim »

A ja jako policjant mający w arkuszach wyszkolenia strzeleckiego: P-64, mosberg, Waltera, AKMS-a i Glauberyta dostałem pozwolenie kolekcjonerskie na CZ do 12 mm i gładką lufę. Początkowo wydali mi pozwolenie na broń CZ od 6 do 12 mm ale to wykluczało karabinki 5,45 i 5,56 mm i było niezgodne z moim wnioskiem . Po kontakcie z prowadzącym moje postępowanie / bardzo kulturalny i sympatyczny człowiek/ gdy decyzja już była napisana sprostował to na zasadzie sprostowanie oczywistej pomyłki pisarskiej i dostałem CZ do 12 mm i gładka lufę. Było to w lipcu zeszłego roku. W październiku dostałem LOK-owskie papiery ukończenia kursu prowadzącego strzelanie i bez problemu rozszerzyłem /na zasadzie nowego postępowania i 242 zł opłaty :angry: bo inaczej się nie dało / pozwolenie o boczny zapłon. A w tym roku bez problemu na zasadzie art 155 kpa za darmo rozszerzyłem pozwolenie o 20 jednostek. Moim zdaniem PZSS umyślnie sieje zamęt i stara się wyeliminować LOKowska konkurencje z kursów prowadzącego strzelanie tym głupim pismem bo chodzi o kasę. Równie dobrze LOK mógłby napisać pismo , że kursy prowadzącego strzelanie organizowane przez PZSS nie mają "mocy" i na ich podstawie nie można policjantowi rozszerzyć pozwolenia o boczny zapłon. Nigdzie w ustawie nie jest wymienione kto dokładnie powinien prowadzić takie kursy i jakie dokładnie przepisy to regulują.

Zacytuje ubojkę:

Art. 16. 1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na
broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ
Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni
oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią

2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby
Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego
Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby
Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze
lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze
zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Polskiego
Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie
Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą
na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli
zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów


Chociaż w mojej ocenie WPA i KGP błędnie interpretują powyższy przepis, ponieważ według prawidłowej interpretacji tego artykułu UOBIA mundurowi powinni być całkowicie zwolnieni z egzaminów na wszystkie rodzaje broni niezależnie od tego czy "mają je w arkuszach wyszkolenie strzeleckiego" i powinni dostawać "pełne kolekcjonerskie". I tak własnie było bodajże do 2015 roku. Potem zaczęli te przepisy interpretować po swojemu. Ograniczenia dotyczą jedynie myśliwych do zakresów broni myśliwskiej i sportowców do zakresu broni sportowej . Ale tak tylko mówię, jeśli komuś chce się kopać w z WPA i KGP w WSA.
Ostatnio zmieniony 24 czerwca 2018, 00:32 przez Polim, łącznie zmieniany 3 razy.
Mędrcami są ci, którzy dochodzą do prawdy przez błędy. Ci, którzy upierają się przy błędach, są głupcami.
Awatar użytkownika
roniin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 66
Rejestracja: 22 września 2015, 20:05
Tematy: 2
Lokalizacja: SGL
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: roniin »

ksstrzelec pisze:Pozwólcie że przedstawię wam jakie macie możliwości jako policjanci. Opcja sprawdzona osobiście!
Pozwolenie do celów kolekcjonerskich dostaniesz na broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi od 6 do 12 mm oraz broń gladkolufowa jezeli masz w zaswiadczeniu od zespolu kadr i szkolenia ze :
1. Masz przydzielona broń służbową
2. Przeszedłeś przeszkolenie z
A) pistolet np glock/ p-64/ P-83
B) glauberyt Pm84
C) Akms
D) mossberg.

Jeżeli nie masz przeszkolenie z Akms to pozwolenie dostaniesz okrojone do pistoletów i rewolwerow !

Aby mieć pełne pozwolenie tj boczny centralny i gładka lufe musisz do tego mieć albo patent albo legitymację instruktora strzelectwa sportowego. Koniec opcji!!!

Wszystko sprawdzone na własnej psiej skórze!
No to widze co WPA to inna praktyka, bez przydzielenia AKMS-a żona ma na centralny zapłon do 12mm (bez początkowej 6mm).
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: carambas »

LARPAK pisze: co w przypadku jeżeli policjant poszedł by do klubu sportowego lub jakiegoś ośrodka szkolenia (firmy), gdzie odbył by przeszkolenie teoretyczne i praktyczne z budowy, obsługi oraz strzelania z broni palnej BZ (pistolet, karabinek) i CZ (pistolety, rewolwery, karabinki, karabiny) i GL (strzelba typu pump action i samopowtarzalna), a po zakończonym szkoleniu zdał prosty egzamin lub bez niego otrzymał zaświadczenie z odbycia przeszkolenia na w/w egzemplarze/typy/rodzaj broni.
Z takim kwitem udałby się do WPA
Zrobiłem to chyba jeszcze w zeszłym roku. WPA Wrocław odrzuciło, bo to jest zaświadczenie ze stowarzyszenia, którego nie ma na liście podmiotów z art 16 ust 2 UoBiA. Obecnie do broni sportowej z egzaminu zwalnia wyłącznie patent PZSS + licencja.

Władza traktuje funkcjonariuszy coraz gorzej i się dziwią, że ludzie rezygnują z pracy funkcjonariusza. Ja bym nie chciał pracować w Policji z taką atmosferą i polityką, nawet gdyby płacili normalnie.
passiv
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 04 listopada 2011, 14:07
Tematy: 2
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: passiv »

Dlatego szykuję się na odwołanie, swoją drogą jestem ciekaw co naskrobią w piśmie.
Polim
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 182
Rejestracja: 18 lipca 2017, 11:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: Polim »

Problem z WPA i KGP dotyczący pozwoeń kolekcjonerskich dla mundurowych polega na tym, że te organy od bodajże 2015 roku błędnie interpretują art. 16 ust. 2 UOBIA. Wcześniej interpretowali go prawidłowo i mundurowi dostawali /o ile spełnili pozostałe warunki / pozwolenie pełne kolekcjonerskie niezależnie od tego na jakie rodzaje broni posiadali przeszkolenie bo w UOBIA wyraźnie pisze , że są zwolnieni z egzaminu a nie , że są zwolnieni z egzaminu tylko na te rodzaje broni na które posiadają przeszkolenie. Zacytuję:

2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze
Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby
Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego
Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby
Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze
lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze
zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ....

i tu jest koniec treści dotyczącej mundurowych. Dalsze treść tego artykułu czyli:
...
członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie
Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą
na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli
zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów

Dotyczy wyłącznie myśliwych i sportowców. Po konsultacji z prawnikiem wnioski są oczywiste. Jeżeli komuś się nie śpieszy powinien wnioskować o pełne kolekcjonerskie i w WSA to wywalczy. Ewentualnie zrobić pozwolenie na te rodzaje broni , na które posiada się przeszkolenie a potem wystąpić z kolejnym wnioskiem /i odżałować te 242 zł/ o wydanie pozwolenia na pozostałe rodzaje broni. Tylko trzeba mieć czas i chęci aby kopać się z koniem.
Mędrcami są ci, którzy dochodzą do prawdy przez błędy. Ci, którzy upierają się przy błędach, są głupcami.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: LARPAK »

Problem z artykułem 16 jest niestety nieco bardziej złożony.

Brzmi on tak:
Art. 16.
1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią.
2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej, oraz członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej, jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Problem nr 1:
Art. 16.
1. Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin przed komisją powołaną przez właściwy organ Policji ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią.
Chodzi konkretnie o daną broń. Co w przypadku interpretacji WPA dla policjantów dotyczy tego z czego mają przeszkolenie.

Problem nr 2
Mianowicie owy zwrot "jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów" użyty jest po przecinku i w mojej ocenie jak i WPA zapewne, odnosi się nie do broni sportowej, a do wszystkich wymienionych "osób".
Zwróć uwagę, że tego zwrotu nie ma w przypadku członków PZŁ czyli wg tego wystarczy być tylko członkiem PZŁ i jest się zwolnionym z egzaminu dla broni myśliwskiej.

Bardziej przejrzysty byłby taki zapis tego ustępu:
2. Od egzaminu, o którym mowa w ust. 1, zwolnieni są funkcjonariusze:
- Policji,
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Agencji Wywiadu,
- Służby Kontrwywiadu Wojskowego,
- Służby Wywiadu Wojskowego,
- Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
- Straży Granicznej,
- Służby Celno-Skarbowej,
- Służby Ochrony Państwa,
- Służby Więziennej,
- funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych
- żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej,
- członkowie Polskiego Związku Łowieckiego – w zakresie broni myśliwskiej,
- członkowie Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego posiadający licencję zezwalającą na uprawianie strzelectwa sportowego – w zakresie broni sportowej,
jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów.
Kolejna rzecz, która przemawia za tym, że "jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów" odnosi się do całości - aby być zwolnionym z badań należy mieć przydzieloną broń służbową więc sama przynależność do formacji nie jest wystarczająca, aby uzyskać zwolnienie z badań (patrz przypadki z SW, gdzie nie każdy ma przydzieloną broń służbową np. w ośrodkach szkolenia) i analogicznie tutaj również z egzaminu - wracamy tutaj do art. 16 ust. 1 bo przydzielenie broni związane jest z odbyciem szkolenia i w większości przypadków wewnętrznym egzaminem.

Wg mnie artykuł został źle sformułowany i można przyjąć, że owy zwrot "jeżeli zdali taki egzamin na podstawie odrębnych przepisów" odnosi się tylko do sportowców, a forma jaką przedstawiłem powyżej nie pozwala na błędną interpretację.
Niestety nie jest to pierwszy taki artykuł w UoBiA, który pozwala na jego dowolną interpretację.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”