Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Moderator: Moderatorzy WBP

necyk
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 04 czerwca 2016, 17:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: necyk »

Witam wszystkich.

Na wstępie zaznaczę, że ze strzelectwem sportowym mam doczynienia od paru lat, od roku posiadam uprawnienia instruktorskie :
"Kursu instruktora sportu strzelectwo - podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 2010r. o sporcie (Dz. U. Nr. 127, poz. 857 z późn. zm.) Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. 2013.829 z dnia 23 lipca 2013r.)
Instruktor rekreacji ruchowej Strzelectwo Bojowo - Obronne: Instruktor Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu ich stosowania (dz. U. Nr. 82 poz. 537) Klasyfikacja Zawodów i Specjalności: 3423 Instruktorzy Fitness i rekreacji ruchowej"

Dodatkowo istotnymi elementami dotyczącymi pytania, w dalszej części będą następujące fakty :
Jestem policjantem, na szkoleniu podstawowym zawodowym. Mam za sobą zdany egzamin na szkole pozwalający na przyznanie mi broni palnej służbowej. Zdałem testy teoretyczne, praktyczne, strzelanie.
Pytanie : Czy jako słuchacz, szkolenia podstawowego zawodowego, mający jedynie pozwolenie na przyznanie mi broni palnej służbowej, mogę ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich w wersji skróconej dla funkcjonariuszy, czyli zwolnienie z egzaminu/badań u psychologa. Mam zagwozdkę w tym temacie, ponieważ zagłębiając się w przepisy :

UOBiA : "Art 15 ust 6. Przepisy ust. 3 i 4 nie dotyczą funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz funkcjonariuszy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów posiadają przydzieloną im broń służbową."
OK, upoważnia mnie to do zwolnienia badan/egzaminu, JEŻELI posiadam przydzielona broń służbową. Ale, czy pozwolenie na przydzielenie broni się pod to kwalifikuje ? Czy ta broń jednak musi być fizycznie przydzielona, po zakończonym szkoleniu podstawowym na jednostce?
Zarządzenie nr 24 KGP 21.07.2015, w sprawie przyznawania broni, w paragrafie 3 mowa jest, ze broń palną indywidualna przydziela się policjantom, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe podstawowe. Czyli uzyskuję kwalifikacje zawodową podstawową z chwilą zdania egzaminu końcowego na szkole policji. Czyli idąc dalej tym tokiem, będąc w połowie kursu, nie posiadam kwalifikacji zawodowych podstawowych, następnie nie mam przydzielonej broni palnej indywidualnej, co za tym idzie, nie
wyczerpuje wymagań z art. 15 ust 6? Czyli, nie mogę się starać o wystąpienie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich.

Z drugiej strony, na pewnym etapie szkolenia, są tzw. praktyki zawodowe, w których pełnię służbę, posiadając wszystkie środki przymusu bezpośredniego w tym przyznaną broń palną służbową. Czy nie jest to równoznaczne, z przyznana/przydzieloną mi bronią służbową?

Proszę Was o pomoc w zrozumieniu tego i przedstawieniu jak się faktycznie mają sprawy. Może ktoś, już kiedyś zetknął się z danym problemem.

Pozdrawiam

RK
Aztexa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 30 września 2016, 13:20
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: Aztexa »

Po krótce - tak, dopiero po zakończeniu szkolenia podstawowego, w swojej jednostce macierzystej, otrzymasz broń służbową. Teraz pełnisz służbę z bronią należącą do ośrodka szkolenia.
necyk
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 04 czerwca 2016, 17:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: necyk »

Czyli w skrócie, wystąpienie o pozwolenie kolekcjonerskie może mieć miejsce dopiero po zakończonym szkoleniu podstawowym? Nie łapie się na żadną inna możliwosc ?

Dzięki ;)
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: 9x19 »

Od przedstawienia badań są zwolnieni funkcjonariusze, którzy MAJĄ PRZYDZIELONĄ broń służbową. Na obecnym etapie przydzielonej broni nie masz, więc nie możesz skorzystać z tego zwolnienia. Jako przydzielenie należy rozumieć wydanie do indywidualnego użytkowania.

Zwolnienie z egzaminu dotyczyć będzie tylko tych rodzajów broni, z których byłeś przeszkolony na kursie i z których zdałeś egzamin. Taka jest obecnie praktyka KGP, której pilnie przestrzegają WPA.

Tak więc jedyna rada to czekać na zakończenie szkolenia, powrót do jednostki macierzystej i przydzielenie broni służbowej. Ponadto nie należy zapominać o konieczności wstąpienia do stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim, by móc uzyskać pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich.
Ostatnio zmieniony 02 marca 2017, 22:50 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1433
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: LongTom »

Po pierwsze necyk
tu jest cały wątek o tym
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=124&t=100442

Po drugie masz tyle czasu na szkoleniu aby zajmować się kolekcjonowaniem broni???


Radzę wziąć się do nauki, bo położenie jednego przedmiotu przerywa kurs i karierę czarnym/granatowym mundurze - nie pomoże celujący ze strzelania.
Wtedy nici z przywilejów w WPA.

Jak już będziesz pozywtywnie kończył kurs to wystąp do szkoły o wydanie zaświadczenia obsługi jakiej broni cię nauczyli, co przyda się do wniosku o pozwolenie na broń.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
necyk
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 04 czerwca 2016, 17:38
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: necyk »

Dzieki 9x19 to wyczerpuje moje pytanie. Tak, procedura mi jest znana, dzięki jeszcze raz ;)

Natomiast LongTom, czy ja prosiłem o opinie dot. mojej nauki, czasu i tego jak mam zamiar go spędzać ? Natomiast twój post idealnie zobrazował, ze nie zagłebiłes sie w moja problematyke i zadane pytanie. I powinieneś wiedzieć, jak obecnie wygląda sprawa broni/strzelań w przypadku funkcjonariuszy policji i ku czemu służy owe pozwolenie.
A podsumowując, strzelectwem zajmuje sie juz jakis czas, a teraz przyszedl moment na wyrobienie sobie pozwolenia. Doskonale wiem, jak wyglada nauka i jak to tu funkcjonuje, w tym zakresie nie potrzebuje wiedzy ani pomocy.

Pzdr, temat zamkniety, chyba, że ktoś będzie miał odmiene zdanie niż 9x19
Ostatnio zmieniony 02 marca 2017, 23:37 przez necyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Hermes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 27 września 2015, 12:35
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: Hermes »

Kolega,czynny glina piszac podanie o cel kolekcjonerski napisał ze chce kolekcjonować broń bojowa i na boczny zapłon juz nie dostał...
Najlepiej napisz ze chcesz kolekcjonowac bron ...sportowa.
Na kursie zdaj wszystko i wszystko miej na papierze-karabin,pewnie cos z AK,pistolet i gladka lufe...
Jesli moge Ci polecic towarzystwo kolekcjonerskie to pozostan wsrod swoich i zapisz sie do LTS przy szkole policji w Legionowie.Bedziesz wsrod swoich.Czołem
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: l2k »

AK już chyba nie ma w programie kursu podstawowego niestety.
Ostatnio zmieniony 04 marca 2017, 11:14 przez l2k, łącznie zmieniany 1 raz.
cornold
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 11 czerwca 2008, 08:11
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: cornold »

Piszesz o centralny zapłon i gładkąlufę, czy pistolet czy karabin nie ma znaczenia. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
l2k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 240
Rejestracja: 23 stycznia 2009, 11:41
Tematy: 1
Lokalizacja: S-E
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: l2k »

Na kolekcjonerskie raczej nie musi wymieniać jakie rodzaje.
mechanizator
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 04 marca 2017, 11:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: mechanizator »

Witam - no niestety ale WPA coraz bardziej usiłują zniechęcić do uzyskania pozwolenia. Jestem świeżo po złożeniu papierów a jednym z nich było oświadczenie o "rodzajach, typach, modelach" broni, którą zamierzam kolekcjonować. We wniosku też im nie odpowiadało określenie centralny zapłon.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: carambas »

Co za problem wypisać 30-50 różnych modeli broni we wszystkich rodzajach? Jak się upierają przy głupim papierze, to im go daj.

Na dobrą sprawę pewnie mógłbyś też olać i wynik byłby identyczny, ale dużo osób nie chce wchodzić w zatargi z organem.
Awatar użytkownika
bambam
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 23 lutego 2016, 10:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: bambam »

Pomyśl też o broni bocznego zapłonu, fajna TANIA zabawa.
Poproś o wydanie zaświadczenia o przeszkoleniu w zakresie budowy, eksploatacji i bezpiecznego posługiwania się niżej wymienionymi rodzajami broni zgodnie z katalogiem wymienionym w art. 10 ust. 4 Ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji:
1. Pistolety i rewolwery centralnego zapłonu o kalibrze od 6 do 12mm
2. Pistolety samoczynne o kalibrze od 6 do 12 mm,
3. Strzelby powtarzalne o kalibrze wagomiarowym 12,
4. Karabinki samopowtarzalne o kalibrze 5,45 do 7,62 mm
5. Pistolety i karabinki bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 6 mm.

na 2. pewnie nie dostaniesz ale "a nóż widelec" może znowu wydadzą przez niedopatrzenie.
bez podpisu, ale z pozdrowieniami :516:
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: VIS »

Kolega chyba pomylił w pkt. 2 samoczynne z maszynowymi i w pkt. 4 samopowtarzalne z samoczynnymi.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
M.K.C.
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 17 lutego 2017, 05:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Tychy
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie kolekcjonerskie.. dla policjanta

Post autor: M.K.C. »

bambam pisze:Pomyśl też o broni bocznego zapłonu, fajna TANIA zabawa.
Cześć, jeśli nie miał przeszkolenia w bocznym zapłonie to na kolekcjonerskie raczej nie da rady.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”