Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Moderator: Moderatorzy WBP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: 9x19 »

pmajes pisze:Wczesniej dostałem pismo informujące, że nie dostanę KCZ ponieważ nie przedstawiłem startów w tej kategorii i bez startów mogę tylko zmienić żądanie.
I oczywiście uwierzyłeś w to bezprawne stwierdzenie urzędnika? W decyzji przyznającej pozwolenie na broń wymienia się cel, w jakim ono zostało wydane oraz RODZAJ i ilość egzemplarzy broni. A rodzajem broni jest broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12 mm, a nie pistolet czy rewolwer centralnego zapłonu. Jeżeli miałeś patent i licencję na pistolet i karabin, to organ Policji nie miał prawa bez Twojej zgody wydać ci pozwolenia tylko na pistolet (rewolwer) centralnego zapłonu.
pmajes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 24 lutego 2017, 21:57
Tematy: 4
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: pmajes »

Nie wiem czy bezprawnie bo mam to na piśmie również. Niby tak samo jak nie mają prawa żądać komunikatów a w Wrocławiu potrafią odmówić sportowego. Teoria a praktyka bywa różnie. U mnie to już wystarczyło by wydłużyć postępowanie i uzależnić pozytywne rozpatrzenie wniosku od zmiany żądania. To samo przerabiał mój znajomy z KCZ.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: 9x19 »

No i co z tego, że masz to na piśmie. Bezprawie jest bezprawiem, nawet na piśmie. Ale skoro uważasz, że tak jest dobrze, to Twoja sprawa. a odmówić wydania sportowego to mogą tylko wtedy, gdy ktoś nie ma ważnej przyczyny posiadania broni, albo występuje u takiej osoby negatywna przesłanka (karalność, negatywne badania itp.). Ale na pewno nie mogą odmówić wydania pozwolenia, gdy ktoś nie przedstawi komunikatów z zawodów. Tylko dzieci mogą w coś takiego uwierzyć. :101:
pmajes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 24 lutego 2017, 21:57
Tematy: 4
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: pmajes »

Stwierdzilem, że skoro i tak dostałem na więcej sztuk kolekcjonerskie bez rozróżniania to nie warto kopać się z koniem. Zrobię starty na broni kolekcjonerskiej KCZ i tak rozszerze sportowe a pozwolenie i broń już będę miał.
pmajes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 24 lutego 2017, 21:57
Tematy: 4
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: pmajes »

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 marca 2017, 21:35 przez pmajes, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: 9x19 »

pmajes pisze:Stwierdzilem, że skoro i tak dostałem na więcej sztuk kolekcjonerskie bez rozróżniania to nie warto kopać się z koniem. Zrobię starty na broni kolekcjonerskiej KCZ i tak rozszerze sportowe a pozwolenie i broń już będę miał.
Jeżeli wyraziłeś zgodę na to bezprawie, to kup sobie nakolanniki. Wygodniej będzie się się klęczało przed urzędnikami WPA. Uważaj tylko, by w przyszłości nie kazali Ci zrobić badań - lekarskiego i psychologicznego, gdy będziesz chciał rozszerzać to pozwolenie o karabin. :103:
pmajes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 24 lutego 2017, 21:57
Tematy: 4
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: pmajes »

Rozszerzenie ma być bez powtórnych badań.
Podobne przypadki były wymieniane i na tym forum, że WPA Wroclaw wyróżnia rodzaje broni na zezwoleniu sportowym jeśli ktoś nie ma licencji na komplet p,k,s, tak samo jak żąda startów. A nie zamierzałem kłamać w oświadczeniu, że brałem udział w konkurencji KCZ skoro tak w chwili składania wniosku nie było.
Nie każdy ma czas i pieniądze na kolejne odwołania i sądy.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2017, 22:11 przez pmajes, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: 9x19 »

Znasz przepis ustawy, który stwierdza, że do otrzymania pozwolenia na broń do celów sportowych trzeba mieć jakiekolwiek osobostarty? Ja wiem, że trzeba mieć tylko ważną przyczynę posiadania broni - członkostwo w klubie, patent i licencję. A to gwarantuje - przy braku przesłanek negatywnych - otrzymanie pozwolenia na broń. Jeżeli patent i licencja jest PKS, to gwarantowane jest pozwolenie na wszystkie cztery rodzaje broni palnej sportowej. A jak już napisałem pistolet (rewolwer) to nie jest rodzaj broni. Rodzajem jest boczny zapłony, centralny zapłon, broń gładkolufowa i czarnoprochowa.
PS. A dostałeś na piśmie gwarancję, że jak będziesz miał osobostarty z karabinu centralnego zapłonu, to dostaniesz zmienioną decyzję bez dodatkowych badań?
pmajes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 24 lutego 2017, 21:57
Tematy: 4
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: pmajes »

Ja nie mówię że tak powinno być tylko że tak jest w Wrocławiu.
Że bez badań to akurat mi powiedzieli przez telefon.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: Spitfire24 »

9x19 pisze:Jeżeli wyraziłeś zgodę na to bezprawie, to kup sobie nakolanniki. Wygodniej będzie się się klęczało przed urzędnikami WPA.
;laughing: .
Kolego 9x19 wysłałem PW i niezobowiązująco poprosiłbym o poradę, ale jakby co to mam nakolanniki :) .
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
Mieczyslaw
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 14
Rejestracja: 22 marca 2017, 15:29
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: Mieczyslaw »

Cześć wszystkim,

Właśnie wróciłem WPA Wrocław, gdzie składałem wniosek o przyznanie pozwolenia na broń do celów sportowych i kolekcjonerskich. Byłem świadkiem (i po części uczestnikiem) niezrozumiałej dla mnie sytuacji -- przez całą powrotną drogę już nawet prawie przekonałem siebie samego, że to ja mam jakieś braki w przedmiotowej wiedzy - zacząłem przeszukiwać Internet pod tym kątem i tak trafiłem na ten wątek, po czym się zarejestrowałem aby całą sprawę opisać i zapytać Was o zdanie.

Otóż faktycznie rzeczy opisywane powyżej przez pmajes mają miejsce w WPA Wrocław; godzinę temu byłem ich świadkiem. Już piszę.

Przede mną w kolejce do urzędniczki była jedna osoba - dziewczyna - znajoma ze startów w WKS Śląsk (jeśli czyta to forum, to pozdrawiam i jednocześnie przepraszam że tak piszę tu o Tobie bez pytania). Czekając, wymieniliśmy kilka uwag, m.in. zauważyliśmy że mamy podania o dwa rodzaje pozwoleń przygotowane wg. tych samych wzorów dostępnych w Internecie (m.in. na stronie wrocławskiego Stowarzyszenia Braterstwo czy stowarzyszenia FIA). Dość powiedzieć, że nasze podania były bardzo, bardzo podobne i zaczynały się od czegoś takiego:
Niniejszym wnoszę o:
1) wydanie mi pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej do celów sportowych, w postaci broni:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
w łącznej liczbie 5 egzemplarzy;
I tyle. Dopiero w uzasadnieniu - podobnie jak we wzorach w Internecie - było wyjaśnione, dlaczego pięć sztuk - u mnie mam:
W związku z powyższym niezbędne mi jest 5 egzemplarzy broni i na tą liczbę składają się następujące rodzaje, typy i modele broni:
I. broń bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm:
1) karabin sportowy do strzelań precyzyjnych,
II. broń centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm:
2) pistolet centralnego zapłonu do strzelań precyzyjnych,
3) pistolet centralnego zapłonu do strzelań dynamicznych,
4) karabin centralnego zapłonu do strzelań na odległość do 300 m,
III. broń gładkolufowa:
5) strzelba gładkolufowa do konkurencji Trap.
Przyszła urzędniczka, kobieta słusznej wagi i wieku, zmierzyła jakby z niesmakiem dziewczynę od góry do dołu i kazała pokazać sobie kwity. I na dzień dobry oświadczyła "Pięć sztuk? Nie nie, to trzeba będzie zmniejszyć..."
Bardzo ją wydrukowany komunikat z WKS zainteresował - wyobraźcie sobie, że jakby od razu wiedziała czego szukać - "mmm... wks... no to startów z karabinu centralnego zapłonu nie ma...?".

Koleżanka zaczęła się tłumaczyć, że nie ma, bo w WKS nie ma klubowych karabinów centr. zapłonu, a jak są gdziekolwiek zawody z takiego karabinu, to oczekują własnej broni, więc dlatego ona chce uzyskać pozwolenie żeby zacząć z taką bronią startować. W duchu przyznałem jej rację, bo mam podobny problem.

A urzędniczka na to - "no to niestety trzeba będzie zmienić ten wniosek..." - zrobiła udawaną zatroskaną minę, ale kiepsko jej to wyszło - "tu pani skreśli ten karabin i postawi parafkę"

I w tym momencie myślałem że mnie tam na miejscu szlag jasny trafi - jak to "pani skreśli karabin CZ"?! - przecież starty z centralnego zapłonu są? są! To co za różnica?! I w ogóle co to za żądanie poprawy podania?!

I jakby w odpowiedzi na moje rozmyślania, pani urzędniczka, wciąż wertując komunikaty, wykrzyknęła z triumfem "Przecież pani też nie ma startów z pistoletu centralnego zapłonu! Oj nie, to ten karabin trzeba na pewno skreślić! Tu proszę skreślić i tu, i parafka..."

Nie dziwię się tego braku startów z WKSowych rewolwerów, bo kto strzelał, ten wie, że te rewolwery się rozpadają w rękach.
Można wyjść z założenia, że pistolet to pistolet. Więc skoro WKSowe Margoliny są zdecydowanie mniej dobite...
Ale uwaga, tu następuje pierwszy plot twist - bo urzędniczka jakby na pociechę dodaje:

"...ten pistolet centralnego zapłonu to jeszcze możemy dać w gratisie."

Przypominam: zero startów z centralnego zapłonu. Zatem argumentacja ze zdjęć wklejonych przez pmajes jakby przestaje być ważna. Co sądzicie?

Koleżanka westchnęła, skreśliła karabin, zmieniła liczbę z 5 na 4, pożegnała się i poszła.
W tym momencie do urzędniczki podszedłem ja, z absolutnym postanowieniem że NICZEGO w podaniu zmieniać nie będę. Jak chcą, to niech odrzucą. Wyślę odwołanie do komendy głównej.

Urzędniczka wzięła plik wydrukowanych komunikatów: "Starty z centralnego zapłonu są... to niczego zmianiać nie będziemy... No chyba że ten karabin wykreślimy..."
Zmarszczyłem się, już mając protestować, ale nie zdążyłem, bo nastąpił kolejny plot-twist:
"Albo niech pan zostawi, ja to i tak za koleżankę robię, pan zostawi numer telefonu to jak ona uzna trzeba będzie ten karabin skreślić to koleżanka zadzwoni..."

No i zostało jak wyżej wkleiłem.

I teraz pytanie do Was, jakiej argumentacji użyć (i co zrobić) gdy:

a) "koleżanka zadzwoni że trzeba karabin CZ wykreślić"
b) przyjdzie decyzja (i argumentacja), podobnie jak w przypadku kolegi pmajes, że przyznano pozwolenie na boczny zapłon bez rozróżnienia na karabin/broń krótką, a na centralny zapłon z dokładnym wyszczególnieniem że jest to pozwolenie na "pistolet (rewolwer)"

Dodatkowo śmierdzi mi, że urzędniczka zabiegała o to, aby petent sam zmienił podanie (a nie, że potem przyjdzie decyzja odmienna od wnioskowanej). Ciekaw jestem Waszej opinii na ten temat.

A może kolega pmajes właśnie "wykreślił" karabin na życzenie pani urzędniczki?

Na zakończenie - kajam się przed kolegą McMonster, że nie posłuchałem jego rady sprzed miesiąca, żeby wszystko słać pocztą na WPA Wrocław i niczego nie załatwiać osobiście. Urzędniczka na dowód osobisty czy np. plastikowe karty licencji czy legitymacji WKS nawet nie spojrzała.
robertos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 271
Rejestracja: 15 lutego 2015, 23:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: robertos »

Jeśli przyjdzie decyzja taka jak tu powyżej, to odeślij im pismo, że decyzja została wydana niezgodnie z art. 10. ust. 4 pkt. 4 UoBiA. Przewiduje on wydanie pozwolenia na RODZAJE broni określone w następujący sposób:

(...) broni palnej:
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufowej,
d) przystosowanej do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego).

W związku z tym urzędnik nie może narzucać ci jaką broń masz kupić. To by mogło doprowadzić do paradoksu, że napiszesz w uzasadnieniu, że chcesz strzelbę do trapa a oni ci napiszą, że "pompki" już nie możesz kupić, bo to nie ten typ broni. A przecież nadal jest to broń gładkolufowa.

Poza tym w uzasadnieniu podają "karabin centralnego zapłonu (...) na ten rodzaj broni pozwolenie nie może być wydane". Jest to błąd, karabin jest typem broni a nie rodzajem, zatem nie decyzja nie może go dotyczyć. Decyzja ma być zgodna z rodzajami broni podanymi w ustawie, a może co najwyżej ograniczać liczbę sztuk.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: McMonster »

Chyba wszystkie WPA dostały odgórny nakaz ucinania i kombinowania przy liczbie egzemplarzy. Ja się teraz wymieniam pismami w sprawie rozszerzenia z wrocławskim WPA, przy pozwoleniu z zeszłego roku aż takich problemów nie robili. Próbuję właśnie uzyskać skądś źródło (czyt. zapewne pismo z KGP) takiego postępowania, ale uzyskiwanie takiej wiedzy od Policji jest... utrudnione. Potrafią napisać np. że takie nie istnieje, ale jak już się wprost poda sygnaturę, to wyślą.

Ja wymyśliłem inny sposób na wsadzenie kija w mrowisko z rodzajami broni w pozwoleniu, za kilka dni napiszę, czy zadziałał.

Natomiast jeśli wam zależy na liczbie egzemplarzy i jeszcze nie złożyliście wniosku o kolekcjonerską, to szybko biegnijcie składać wniosek o 10 sztuk broni sportowej do celów kolekcjonerskich. I nigdzie w treści nie rozpisujcie, jakie rodzaje. Taką decyzję na pewno dostaniecie bez podziału, bo na to jest magiczne pismo z KGP.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: m2c »

W piśmie napisali "...winien Pan przedłożyć dodatkowe protokoły z zawodów strzeleckich bądź wyciągi z pobytów na strzelnicy dotyczących treningów z tego rodzaju broni."
Idź ze 3 razy na strzelnice i wykup po jednym strzale z kałacha. Poproś o karteczkę że strzelałeś z karabinu centralnego zapłonu. Nie określili ile strzałów to trening :P
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rozszerzenie pozwolenia - jak to jest naprawdę?

Post autor: VIS »

A po co w zaświadczeniu ilość strzałów. :

Pan X był dnia dd.mm.rrrr na strzelnicy i trenował strzelanie z broni długiej centralnego zapłonu.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”