Zasady noszenia broni poza granicami RP

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: Shooter7 »

Awatar użytkownika
ryhu82
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 21 stycznia 2017, 15:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: ryhu82 »

Witam wszystkich,
może trochę pomogę http://asystent.granica.gov.pl/karty_us ... Polski.pdf
w kierunku wschodnim proponuję skorzystać z apki: asystent granica.

Najlepiej przed każdą podróżą z odpowiednim wyprzedzeniem skontaktować się z przedstawicielstwem dyplomatycznym kraju do którego się udajecie czyli szukamy np. ambasady Austrii w Polsce i tam czytamy lub pytamy telefonicznie lub mailowo (wiele osób błędnie szuka i pyta w Ambasadzie Polskiej w Austrii).

"Shooter7" proponuję nie słuchać, bo bardzo prawdopodobne jest, że niektóre z krajów wymagają od obcokrajowców meldowania się z bronią na pierwszym najbliższym komisariacie lub punkcie celnym i zgłoszenia jej wwozu na jej terytorium, poza granice Shengen sprawa prosta - zgłaszamy wwóz z EKBroniP lub odpowiednim zezwoleniem (poza UE), a także niezbędne jest uwiarygodnienie powodu swojej podróży z bronią lub zaświadczenie wydane przez właściwego konsula (np. zaproszenie od organizatora "imprezy" sportowej lub kolekcjonerskiej etc.) też warto wcześniej zapytać w ambasadzie lub konsulacie danego kraju w Polsce.

Przykłady zgłaszania w Polsce "Obywatele polscy przywożący broń na własne potrzeby są obowiązani przekraczając granicę zgłosić w formie pisemnej właściwemu organowi celnemu przywóz broni i amunicji. Formularze zgłoszeń są dostępne we właściwym urzędzie celnym i obejmują dane, które pozwolą na jednoznaczną identyfikację broni, a także osoby przywożącej broń, (zawierają między innymi informacje dotyczące kraju nabycia broni). Organ celny ma obowiązek w terminie 2dni zawiadomić właściwy organ policji, podając uzyskane informacje." lub "Osoby otrzymujące zaświadczenie uprawniające do przywozu broni i amunicji na terytorium RP oraz jej wywozu za granicę są obowiązane do okazania zaświadczenia organom Straży Graniczy w celu uzyskania stempla potwierdzającego przekroczenie granicy".

Przykład wymogu Austrii:
"Europejska Karta Broni Palnej upoważnia osobę mieszkającą w jednym z krajów UE do wwozu broni wymienionej w zezwoleniu (oraz odpowiedniej amunicji) na teren innych krajów członkowskich UE.
Ponadto konieczne jest uzyskanie zezwolenia właściwego urzędu danego kraju UE, do którego broń jest wwożona (w Austrii jest to starostwo powiatowe /Bezirkshauptmannschaft/ lub Federalna Dyrekcja Policji, właściwa dla miejsca, w którym osoba wnioskująca zamierza przebywać; w przypadku tranzytu organem właściwym jest placówka graniczna; wniosek można złożyć także w najbliższym konsulacie).
Wyjątki od obowiązku posiadania zezwolenia dotyczą
myśliwych (do trzech egzemplarzy broni palnej i odpowiedniej amunicji (z wyłączeniem broni palnej krótkiej)) oraz
strzelców sportowych (do trzech egzemplarzy broni palnej i odpowiedniej amunicji), jeśli ich broń wymieniona jest w europejskim zezwoleniu na noszenie broni i zainteresowani mogą podać konkretny powód podróży (np. zawody sportowe)."

Tutaj jeszcze trochę: http://www.mf.gov.pl/en/web/wp/inne-pod ... i-amunicja

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
qbis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 20 października 2016, 11:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Kuj-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: qbis »

Ja dla odmiany dzwoniłem do ambasady Ukrainy z zapytaniem odnośnie noszenia i przechowywania broni palnej. Dodałem, że mam pozwolenie sportowe ;) Pani z "sekretariatu" odesłała mnie do jakiegoś wojskowego - nic kompletnie nie wiedział i skierował mnie do punktu startu. Zrezygnowałem zupełnie po propozycji przekierowania mnie do ichniejszego departamentu kultury ;laughing:
#ZŁODUPIEC
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1131
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: VIS »

Kiedyś na granicy Polsko-Rosyjskiej pytałem się czy posiadanie łuski w Rosji jest zabronione (dla pewności pokazałem zdjęcia). Wywołałem małe poruszenie, ale po 20 minutach przyszedł jeden pogranicznik znający się na rzeczy i powiedział:
Posiadanie pustych łusek w Rosji nie jest przestępstwem, ale lepiej abym na przejściu granicznym takowych nie miał, gdyż jak znajdzie to jakiś "ambitny" to może jeszcze do wyjaśnienia sprawy może mnie zatrzymać. Do wyjaśnienia to znaczy do czasu otrzymania ekspertyzy czy te łuski nie pochodzą z jakiegoś miejsca przestępstwa - a to może potrwać.
Od tamtej strony dokładniej sprawdzam czy jakaś łuska się gdzieś nie zawieruszyła.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
kagwo77
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2020, 13:32
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: kagwo77 »

Tutaj informacja właściwego niemieckiego urzędu:
https://www.bva.bund.de/SharedDocs/Down ... onFile&v=5

Broń nie może być załadowana i nie może być w zasięgu ręki, amunicja i broń w dwóch różnych miejscach. Broń nie jest w zasięgu ręki, jeżeli znajduje się w bagażniku samochodu, do którego nie ma dostępu z kabiny pasażerskiej, albo w zamkniętym na klucz/szyfrowo kuferku.
Pietta Colt 1851 Navy .36 8", Arminius HW38 2,5", Rossi 7022 18", Hi-Point 995, AK 7,62 Rumun, Boito 611
Daniel D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 216
Rejestracja: 26 marca 2018, 15:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zasady noszenia broni poza granicami RP

Post autor: Daniel D »

może pomoże:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”