Sprzedaż amunicji do broni

Moderator: Moderatorzy WBP

Reyesik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 21 listopada 2016, 10:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Łdz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Reyesik »

Witajcie, mam pytanie, na które udało mi się znaleźć sprzeczne informację.

Jestem osobą prywatną, powiedzmy, że chcę sprzedać pistolet, mam do niego amunicję. Czy osobie która kupuje broń ode mnie na promesę, mogę sprzedać amunicję do tej broni? Jak to ma wyglądać od strony formalnej? Dwie umowy kupna-sprzedaży, jedna na broń, druga na amunicje?

Na logikę tak, promesa do tego upoważnia, a ja nie posiadając innej broni w tym kalibrze nie mogę posiadać amunicji. A jak jest w praktyce?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!
Ostatnio zmieniony 27 grudnia 2016, 16:43 przez Reyesik, łącznie zmieniany 1 raz.
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Thrud »

Możesz sprzedać amunicję razem z bronią. Wynika to bezpośrednio z tekstu na promesie "Niniejszy dokument uprawnia do zakupu ... broni i amunicji do niej". Możesz spisać jedną umowę, łącznie na broń i amunicję. Jednak jako osoba prywatna nie masz obowiązku ewidencjonowania amunicji, więc równie dobrze wystarczy tylko umowa na broń.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: 9x19 »

Jeżeli broń sprzedajemy na promesę, to również możemy sprzedać wraz z tą bronią amunicję. Wszystko w jednej umowie. Kupujący broń może odrębnie kupować amunicję, gdy ma do legitymacji posiadacza broni wpisaną broń o takim samym kalibrze. Jeżeli nie ma, to może amunicję kupić tylko w raz z bronią. Z kolei sprzedający pozbywający się broni winien jednocześnie pozbyć się amunicji do tej broni. Chyba, że ma inną broń o tym kalibrze. Jeżeli innej broni w tym kalibrze nie ma, to musi pozbyć się tejże amunicji. Pozostawienie sobie amunicji do broni, która została sprzedana, może spowodować w przyszłości kłopoty i nie jest to czysta teoria, a samo życie. Sprzedawca z reguły zapomina o pozostawionej sobie amunicji.
Reyesik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 21 listopada 2016, 10:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Łdz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Reyesik »

Dziękuję bardzo za rozwianie wątpliwości! :-D
Awatar użytkownika
LWfilip
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 124
Rejestracja: 18 października 2017, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: LWfilip »

A to nie jest tak, że na sprzedaż amunicji trzeba mieć koncesję i można ją jedynie zbyć wraz z bronią, ale bez wyszczególnienia należności za amunicję. Po prostu, sprzedajemy broń i pozbywamy się też amunicji do niej.
Grzeczni po śmierci idą do nieba. Niegrzeczni idą tam gdzie chcą.
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: FranekDolas »

Gdybyś uskuteczniał tzw. "obrót" to koncesja oczywiście jest potrzebna natomiast zbycie amunicji jednorazowe zwłaszcza przy zbywaniu broni jest oczywiście dozwolone.

P.s. Naturalnie nie wolno odsprzedawać amunicji samodzielnie elaborowanej.
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2018, 21:16 przez FranekDolas, łącznie zmieniany 1 raz.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: LARPAK »

Art. 21. 1. Dopuszcza się zbywanie broni i amunicji do tej broni pomiędzy osobami posiadającymi pozwolenie na ten sam rodzaj broni.
Jeżeli osoby posiadające w legitymacji wbity ten sam rodzaj broni (zasilanej tym samym rodzajem amunicji) to wtedy możesz ją zbyć.

Tak to musiałbyś mieć koncesję jak komuś odsprzedaż paczkę na zawodach bo zapomniał zabrać czy skończyła mu się.

Kiedyś w rozporządzeniu lub ustawie był zapis o sprzedaży/zbyciu/nabyciu amunicji pomiędzy osobami posiadającymi ten sam rodzaj broni, na strzelnicy czy coś takiego - nie mogę znaleźć jednak tego pliku, ale to i tak już nieobowiązujący akt prawny.
gungun
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 23 lipca 2017, 15:47
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: gungun »

Hej,
ok. miesiąc temu kupowałem broń - w kalibrze jakiego nie miałem. Poprosiłem sprzedawcę (osoba prywatna), żeby do umowy wpisał ilość amunicji jaką od niego wziąłem.
Umowa przeszła przez WPA - nikt się nie czepiał.
Nie była to ilość hurtowa amunicji, ale trochę na pierwsze strzelanie.
Tak zrobiłem, sprzedający też stwierdził, że to dobre rozwiązanie (miał mi po prostu dać w garść, ale wpisaliśmy, na wypadek gdyby była po drodze jakaś kontrola.
Tyle nakazywał nam rozsądek i (nasza) znajomość prawa.
pzdr,
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: LARPAK »

Znam przypadek, gdzie gość wpisał do umowy trzy sztuki amunicji 9 mm PARA mimo tego, że kupujący miał już ten kaliber/nabój w legitymacji - przypadek z klubu.
Dla mnie nieco śmieszny z dwóch powodów:
- wpis w legitymacji u kupującego świadczący o tym, że ma już ten rodzaj amunicji
- tłumaczenie sprzedającego, że chce mieć ślad o sprzedaży amunicji, aby WPA "wiedziało" - no jakby posiadanie amunicji gdzieś ewidencjonował...

Zaświadczenie na zakup broni (tzw. promesa) uprawnia do nabycia i amunicji do tej broni więc mając umowę K-S możemy również posiadać amunicję do nabytej broni - to jest zasadniczo jedyny przypadek kiedy możemy nabyć amunicję bez odpowiedniego wpisu do legitymacji co narzuca nam ustawa.
Rickson
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 19 marca 2018, 10:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Rickson »

Podłącze się pod temat.
Kupiłem pierwszą broń krótką. Mam umowę. Zarejestrować idę w poniedziałek, więc książeczki jeszcze nie posiadam.
Czy nie będzie problemu z zakupem amunicji ( w sklepie) na podstawie umowy kupna , pozwolenia. Czy zabrać też ze sobą broń?
Baikał 442
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Jedrula »

Żaden sklep nie sprzeda ci amunicji, zakup amunicji tylko na "legitymację posiadacza broni".
Tylko wpis w legitymacji uprawnia do zakupu amunicji.
Amunicję na promesę możesz kupić tylko przy okazji zakupu broni, tylko w tym samym czasie, na tej samej fakturze i tylko amunicję do tej broni jaką kupujesz.

Ludzie, kaj wy wity robili. :583:
Ostatnio zmieniony 11 września 2019, 11:08 przez Jedrula, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Garfield »

Będzie problem.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Młynek »

Nie kupisz bez książeczki, trzeba było kupić razem z bronią, teraz nie masz opcji, musisz poczekać na wpis w książeczce.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Rickson
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 19 marca 2018, 10:16
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: Rickson »

Dzięki za odpowiedzi :piwo:
Baikał 442
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Sprzedaż amunicji do broni

Post autor: tribal »

Nie czekaj do poniedziałku (termin 5 dni na rejestrację), chyb że dzisiaj kupiłeś to jeszcze dokupisz amo i poprawia fakturę.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”