Likwidacja podziału

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Tom-Gun »

Hej!

Mam małą zagwozdkę prawną dotyczącą likwidacji podziału (szkoda, że 9x19 nie ma już z nami :( ).

Posiadam pozwolenie na broń palną:
- sportową 10 szt. (w tym 6 szt. centralny zapłon, 2 szt. boczny zapłon, 2 szt. gładka lufa)
- sportową do celów kolekcjonerskich (10 szt. tylko centralny zapłon)

Na początku tego roku złożyłem wniosek do WPA o zniesienie podziału na poszczególne rodzaje broni palnej sportowej oraz sportowej do celów kolekcjonerskich w trybie art. 155 kpa. Ze sportową raczej nie powinno być problemów (bo jest c.z.,b.z.,g.l), natomiast jeśli chodzi o sportową do celów kolekcjonerskich to na dniach otrzymałem pismo z WPA, które w dużym skrócie mówi, że skoro mam tylko c.z. to w trybie art. 155kpa nie da rady i muszę wystąpić z wnioskiem w trybie art. 10 UoBiA i ubiegać się o wydanie pozwolenia na b.z. i g.l. bo tego rodzaju nie mam (do tego muszę przedstawić aktualne orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne, opłatę skarbową 242 zł).

I tutaj moje pytanie jakbyście dalej procedowali? Dostarczyć owe dokumenty z nowym wnioskiem w trybie art. 10 UoBiA i będę miał na pewno 10 szt. (c.z., b.z.,g.l.) czy może jakoś inaczej zredagować wniosek, tak aby wpadły dodatkowe egzemplarze?
chris77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 05 grudnia 2015, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: chris77 »

Tom-Gun pisze:- sportową do celów kolekcjonerskich (10 szt. tylko centralny zapłon)
To się nie zgadza. Zezwolenie jest do celu, w tym wypadku kolekcjonerskiego. W zezwoleniu jest zakres broni jakie ono obejmuje. Piszemy "sportowe do celów kolekcjonerskich" gdy ten zakres jest zgodny z ustawową definicją broni sportowej.
Więc nie ma czegoś takiego jak sportowa do celów kolekcjonerskich tylko centralny zapłon.
Albo masz decyzję na broń centralnego zapłonu do celów kolekcjonerskich i wtedy WPA ma rację, nie masz pozwolenia na bz i gl. Albo masz decyzję na broń odpowiadającą celom sportowym do celów kolekcjonerskich na 10 sztuk, w tym 10 szt. centralnego zapłonu. Trochę absurdalnie brzmi ale w sumie jest możliwe. W tym wypadku WPA nie ma racji, bo w decyzji wprost jest napisane że broni odpowiadającej celom sportowym, co oznacza że masz pozwolenie na b.z. i g.l. tylko podział masz dziwaczny i właśnie chcesz go naprostować.
Co dokładnie masz napisane w decyzji?
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Tom-Gun »

W decyzji napisane jest: wydaję pozwolenie na 10 (dziesięć) egzemplarzy broni palnej sportowej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12mm do celów kolekcjonerskich.
chris77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 05 grudnia 2015, 14:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: chris77 »

Tom-Gun pisze:W decyzji napisane jest: wydaję pozwolenie na 10 (dziesięć) egzemplarzy broni palnej sportowej centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi o kalibrze do 12mm do celów kolekcjonerskich.
No to niestety, z zakresu "sportowa" masz zezwolenie tylko na jeden punkt z wymienionych w ustawie. Ja bym na Twoim miejscu dostarczył badania i opłacił. Najprościej.
No ale skoro to nowe postępowanie i całkiem nowe zezwolenie, to o nową ilość też oczywiście możesz wnioskować. :)
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Tom-Gun »

No właśnie -- tak się zastanawiałem. Ale biorąc pod uwagę już posiadaną ilość 10 egzemplarzy mogą rzucać kolejne kłody pod nogi, co nie?
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Spitfire24 »

@Tom-Gun
O tym zaświadczeniu z klubu to samo WPA napisało czy ty jakoś wnioskowałeś o uwzględnienie zaświadczenia zamiast licencji na 2018 ?
I czy ktoś ma też doświadczenia, że mu uznali zaświadczenie z klubu o złożenie wniosku do PZSS o wydanie licencji ?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: LARPAK »

chris77 pisze:Więc nie ma czegoś takiego jak sportowa do celów kolekcjonerskich tylko centralny zapłon.
Jest pod warunkiem, że posiada tylko patent, a co za tym idzie również licencję na CZ.
Wtedy wnioskując o pozwolenie kolekcjonerskie na broń sportową dostanie tylko CZ bo jeżeli dostał by decyzję kolekcjonerską na broń palną CZ ogólnie to mógłby kupić nawet broń kal. .50, a tego jego uprawnienia sportowe nie obejmują - tylko do 12 mm.

Dlatego też określenie pozwolenie na broń kolekcjonerską sportową centralnego zapłonu jest jak najbardziej na miejscu.
Jeżeli miałby napisane, że dostaje pozwolenie na broń kolekcjonerską tylko centralnego zapłonu to wtedy musiałby zdać stosowny egzamin na policji.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: KG92RS »

PanHipolit pisze:rozumiem, że jak mi ten podział zniosą, to na swoje pozwolenie będę mógł kupić, posługując się stosowną promesą, pięć sztuk pistoletów/rewolwerów centralnego zapłonu.
Tak.
Kondore
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 03 kwietnia 2017, 15:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Kondore »

belfer pisze:U mnie policja zleciła spotkanie z dzielnicowym i kazała przynieść pismo świadczące o przynależności do klubu i aktualną licencję. I pozamiatane. Licencja w styczniu to jak gwiazdka z nieba. Dostałem więc pismo że z powodu braku dokumentów postępowanie utknęło i wyznaczyli nowy termin na połowę lutego. Jako że przed marcem (optymistycznie patrząc) licencji się nie spodziewam to wychodzi na to że cała procedura potrwa najmarniej 3 miesiące bo termin będziemy przesuwać jeszcze przynajmniej dwa razy. Uroczo.
Co do tematu licencji na 2018 rok to bardzo proste wyjście. Skoro mamy 2018 zawsze będą chcieli aktualną licencję. Jeśli jej nie masz (a ja jej w styczniu nie miałem kiedy chcieli), zawieszasz postępowanie i masz 3 lata na wznowienie. Czekasz na licencję wysyłasz ksero i pismo ze odwieszasz postepowanie i w ciągu tygodnia masz zatwierdzoną zmianę decyzji. Tak było u mnie. (WKU Lublin). I tu pytanie czy koś wie czy promesy w Lublinie wymieniać trzeba czy poprosić o adnotację na obecnych promesach? Wiem, że takie praktyki stosowano.
Ostatnio zmieniony 20 marca 2018, 09:08 przez Kondore, łącznie zmieniany 1 raz.
Kondore
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 03 kwietnia 2017, 15:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Kondore »

belfer pisze:U mnie policja zleciła spotkanie z dzielnicowym i kazała przynieść pismo świadczące o przynależności do klubu i aktualną licencję. I pozamiatane. Licencja w styczniu to jak gwiazdka z nieba. Dostałem więc pismo że z powodu braku dokumentów postępowanie utknęło i wyznaczyli nowy termin na połowę lutego. Jako że przed marcem (optymistycznie patrząc) licencji się nie spodziewam to wychodzi na to że cała procedura potrwa najmarniej 3 miesiące bo termin będziemy przesuwać jeszcze przynajmniej dwa razy. Uroczo.
Co do tematu licencji na 2018 rok to bardzo proste wyjście. Skoro mamy 2018 zawsze będą chcieli aktualną licencję. Jeśli jej nie masz (a ja jej w styczniu nie miałem kiedy chcieli), zawieszasz postępowanie i masz 3 lata na wznowienie. Czekasz na licencję wysyłasz ksero i pismo ze odwieszasz postepowanie i w ciągu tygodnia masz zatwierdzoną zmianę decyzji. Tak było u mnie. (WKU Lublin). I tu pytanie czy koś wie czy promesy w Lublinie wymieniać trzeba czy poprosić o adnotację na obecnych promesach? Wiem, że takie praktyki stosowano.[/quote]

Edit: Po telefonie do WPA Lublin chcą przepisywać promesy. Czyli oddajemy stare wydają nowe, wszystko oczywiście na mój koszt.
Ostatnio zmieniony 21 marca 2018, 17:41 przez Kondore, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 19:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Wielki_Wezyr »

Dziś rozmawiałem z WPA WWA, bez problemu można nabywać broń na stare promesy (wydane z podziałem), nowe można wymienić przy okazji.
/ .22 / 7,62x25 / 7,65 / 9 Short / 9 Makarow / 9 Para /
/ .357 Magnum /.44 Magnum /
/ 5,45x39 /
-Marcin-
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 24 kwietnia 2017, 14:51
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: -Marcin- »

Dziś otrzymałem decyzję z WPA Szczecin o zniesieniu podziału w pozwoleniu do celów sportowych. Wniosek wysyłałem za pośrednictwem EPUAP. Można więc dodać Szczecin do listy.
Klochard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 marca 2017, 08:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Likwidacja podziału krok dalej?

Post autor: Klochard »

Chciałbym poprosić Forumowiczów o pomoc w zrozumieniu treści decyzji WPA.
Mam nadzieję, że piszę we właściwym temacie bo punktem wyjścia jest tu chyba likwidacja podziału. Ale stopień tej likwidacji jest dla mnie niezrozumiały.
Być może było to wałkowane a ja nie umiem znaleźć. Wtedy przepraszam.

Istotna treść decyzji:
"...po rozpatrzeniu wniosku...
zezwalam na posiadanie dziesięciu /10/ egzemplarzy broni palnej sportowej w celu kolekcjonerskim..."

Potem jest uzasadnienie (od którego odstąpiono).

Nie ma nic o rodzaju broni poza powyższym cytatem.

Zaczęło mnie to zastanawiać ponieważ nie znam definicji broni sportowej.
Przejrzałem ponownie Ustawę, przejrzałem internety i nadal nie rozumiem.

Pozwolenie wydaje się w jakimś celu.
Ustawa w punkcie o celu kolekcjonerskim (art. 10 ust. 4 pkt 7) na który zresztą powołuje się WPA, mówi o kolekcjonerce obejmującej wszystkie rodzaje broni i amunicji do niej opisane powyżej (czyli w zasadzie wszystkie objęte Ustawą).
W mojej decyzji (tzn w decyzji Pana Komendanta na moją rzecz) nie ma słówka o rodzaju broni ponad sformułowanie "sportowej".
Tymczasem w ubojce nie ma definicji broni sportowej (jest tylko cel sportowy który jest dla mnie zrozumiały).
Koledzy otrzymywali w decyzji wskazania na boczny i centralny zapłon oraz broń gładkolufową i czarny proch. Spodziewałem się takich zapisów w swoich pozwoleniach i jestem zdziwiony że ich nie ma.

Czy mam w związku z tym podstawy do tego by podejrzewać samego siebie o posiadanie pełnej kolekcjonerki?
Koledzy często pisali dogmatyczne sformułowania o treści mniej więcej takiej: "możesz kupić broń którą masz w decyzji". No i właśnie ja w decyzji nie mam ograniczenia do bocznego zapłonu czy tych nieszczęsnych 12 mm w lufach gwintowanych.
Traktując sprawę literalnie, chyba mogę sobie zatem sprawić S&W model 500 (wspaniałe strzeladło na odreagowanie po ciężkim dniu) a także włączyć do kolekcji pistolet gazowy?

Czy ja czegoś nie rozumiem?
Czy decyzja została wystawiona niepoprawnie?
Może istnieją jakieś interpretacje/ zwyczaje/ domniemania które mnie ograniczają?

Wydaje mi się, że sprawa ta była częściowo poruszana na Forum ale nie pamiętam dokładnie wątku i nie mogę go znaleźć.
Pomożecie :?:
Awatar użytkownika
arturo111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1486
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:23
Tematy: 11
Lokalizacja: Mogilno, Kuj.-Pom.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: arturo111 »

Poprzez broń palną sportową rozumie się broń :
a) bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) gładkolufową,
d) przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego) .
Trener PZSS, Instruktor PZSS, Sędzia PZSS kl. I
Strzelam dobrze , tylko nie trafiam :)
WANAD Olsztyn
Klochard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 15 marca 2017, 08:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Likwidacja podziału

Post autor: Klochard »

A czy byłbyś tak uprzejmy i podał źródło z którego pochodzi ta lista?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”