Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

WPA Poznań

Moderator: Moderatorzy WBP

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: WPA Poznań

Postautor: KG92RS » 2019-04-07, 12:56

rokada pisze:Tak powiedziano mi w samym WPA (co prawda w Warszawie, nie w Poznianu, i ustnie, a nie na piśmie - caveat emptor):
Książeczkę (jeśli jej wydanie jest niezbędne do zarejestrowania broni) powinienem otrzymać "od ręki" przy rejestracji.

Myślę, że kluczowe jest tu słowo "powinienem"... Ale nie "muszę"... Bo jakoś jeszcze im się nigdy nie udało (WPA KSP), poza pierwszą, oczywiście. Zawsze potem było: "legitymacja będzie do odbioru za tydzień". Ostatnio zrobiłem inaczej: "pod koniec" aktualnej książeczki, wysłałem do WPA pismo (z załączonym zdjęciem) z prośbą o przygotowanie kolejnej. Zadziałało, była gotowa.

rokada

Postautor: rokada » 2019-04-07, 14:06

KG92RS pisze:Myślę, że kluczowe jest tu słowo "powinienem"... Ale nie "muszę"...

UoBiA, art. 13, pkt. 4:
Zarejestrowanie broni wymagającej pozwolenia potwierdza się w legitymacji posiadacza broni albo w świadectwie broni.
UoBiA, art. 51, pkt 3:
Kto posiada broń, nie mając przy sobie:
1) legitymacji posiadacza broni lub Europejskiej karty broni palnej albo innego dokumentu upoważniającego do posiadania broni,
2) legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni,
podlega karze grzywny.

Nie jestem prawnikiem, więc nie potrafię powiedzieć, na ile wiążąco powyższe zapisy nakładają na organ rejestrujący broń obowiązek udostępnienia występujacemu o rejestrację w momencie rejestracji legitymacji posiadacza z wpisem, potwierdzającym rejestrację, a na ile jedynie penalizują nieposiadanie przez posiadacza broni książeczki z odpowiednim wpisem po upływie terminu rejestracji danego egzemplarza.

Na "zdrowy/chłopski rozum", jeśłi występujący o rejestrację spełnia wszelkie niezbędne warunki (dostarcza legitymację z miejscem na dokonanie potwierdzenia lub dostarcza zdjęcie, niezbędne do wydania legitymacji), to powody niewydania potwierdzenia rejestracji leżą po stronie organu rejestrującego; jeśli nie spełnia, to po stronie występującego o rejestrację.

Obawiam się, że w tym miejscu wkraczamy już na śliski grunt dywagacji nad zagadnieniami typu "kiedy WPA powinno prowadzić rejestrację, żeby umożliwić dopełnienie obowiązu rejestracji broni". Mam obawy, że można dojść do absurdów typu - w tym konkretnym przypadku - "rejestracja wyłącznie w godzinach 10-13 w pierwszy dzień po weekendzie lub po dniu/dniach świątecznych, następujących bezpośrednio po weekendzie, jest OK, bo nie uniemożliwia wywiązania się z obowiązku rejestracji w terminie":
1. Rejestracji nabytej broni należy dokonać w terminie 5 dni (UoBiA, art. 13, pkt. 1).
2. Termin zaczyna upływać w dniu następującym po nabyciu broni (KPA, art. 57, par. 1), a jeśli upływa w dniu wolnym, to jest przedłużany na pierwszy dzień powszedni po tym dniu wolnym (KPA, art. 57, par. 4).
3. Czyli jesli ktoś kupuje broń w poniedziałek o 23:59, to pięć dni zaczyna płynąć we wtorek, upływa w sobotę, czyli jest przedłużane do pierwszego dnia powszedniego po sobocie.
4. A jak ktoś ma kaprys posiadać broń, to musi być przygotowany na pewne niedogodności (godziny od 10 do 13).

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-04-07, 14:49

rokada pisze:1) legitymacji posiadacza broni lub Europejskiej karty broni palnej albo innego dokumentu upoważniającego do posiadania broni,
(...)
nie potrafię powiedzieć, na ile wiążąco powyższe zapisy nakładają na organ rejestrujący broń obowiązek udostępnienia występujacemu o rejestrację w momencie rejestracji legitymacji posiadacza z wpisem,

Niczego nie nakładają...

Tym "innym dokumentem upoważniającym do posiadania broni" jest decyzja o pozwoleniu na broń i faktura/umowa zakupu. Niektórzy twierdzą, że wystarczy sama faktura/umowa, ale ja - dla własnej wygody "w razie W" - wożę ze sobą również decyzję.
Miałem raz sytuację, kiedy rejestrowałem broń w drodze ze sklepu do domu i miałem tylko jeden egzemplarz faktury. Oczywiście, w WPA chcieli mi go zabrać, nie dając jednocześnie nowej legitymacji (jak zwykle - "będzie za tydzień") - na moją stwierdzenie, że mam broń przy sobie i "coś" muszę mieć -> zrobili sobie kopię faktury i zostawili mi oryginał. Książeczka była za tydzień...

.44

Takie pytanko

Postautor: .44 » 2019-04-08, 09:43

Na dniach mam zamiar wysłać papiery do WPA, pozostało mi jedynie wypełnić wnioski. Co piszecie zwykle w uzasadnieniu na sport i kolekcję?
ludzka rzecz postrzelać ...

Awatar użytkownika
Ślubek
Kontaktowanie:

Postautor: Ślubek » 2019-04-08, 09:50

Tu masz przykładowe pisma: https://braterstwo.eu/pobierz/
Morini CM162EI, Łucznik wz.70, S&W 78G, FEG GPM-01, Crosman 3576,
FWB 700, Diablik+Vortex DiamondBack 3-9x40, Walther LGV Olympia, Crosman 1760

Tomtap

Postautor: Tomtap » 2019-04-08, 10:12

Koledzy, przy okazji że temat poruszony, ale nigdzie jednak nie znalazłem tego o co mi chodzi - czy obecnie rejestrując pierwszą nabytą broń, oprócz faktury powinienem składać też wniosek/podanie o rejestrację, czy po prostu wparować do WPA KSP z samą fakturą? mam pozwolenie na sport/kolekcję, dostałem razem z decyzją książeczkę z dopuszczeniem do posiadania, wnioskując o nie dołączałem 2 zdjęcia, dobrze rozumiem że nie muszę osobno składać teraz wniosku na książeczkę posiadacza, po prostu wydadzą ją?
i dobrze kumam, że do zakupu amunicji nie wystarczy potwierdzenie na fakturze faktu zgłoszenia do rejestracji, trzeba mieć już tą książeczkę z wpisaną bronią?

wybaczcie, wybieram się dzisiaj do WPA, a nie ma jak zadać wcześniej pytań via fon bo oni tu od 13 działają, nie dokopałem się też do konkretów w necie, jest dużo sprzecznych informacji bo zmieniały się te kwestie w ostatnich czasach, na stronie WPA KSP nie ma nic o tym, we wzorach podań również nie ma takiego o rejestrację i wydanie pierwszej książeczki.

jacwawa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: jacwawa » 2019-04-08, 11:12

Tomtap pisze:Koledzy, przy okazji że temat poruszony, ale nigdzie jednak nie znalazłem tego o co mi chodzi - czy obecnie rejestrując pierwszą nabytą broń, oprócz faktury powinienem składać też wniosek/podanie o rejestrację, czy po prostu wparować do WPA KSP z samą fakturą? mam pozwolenie na sport/kolekcję, dostałem razem z decyzją książeczkę z dopuszczeniem do posiadania, wnioskując o nie dołączałem 2 zdjęcia, dobrze rozumiem że nie muszę osobno składać teraz wniosku na książeczkę posiadacza, po prostu wydadzą ją?
i dobrze kumam, że do zakupu amunicji nie wystarczy potwierdzenie na fakturze faktu zgłoszenia do rejestracji, trzeba mieć już tą książeczkę z wpisaną bronią?

wybaczcie, wybieram się dzisiaj do WPA, a nie ma jak zadać wcześniej pytań via fon bo oni tu od 13 działają, nie dokopałem się też do konkretów w necie, jest dużo sprzecznych informacji bo zmieniały się te kwestie w ostatnich czasach, na stronie WPA KSP nie ma nic o tym, we wzorach podań również nie ma takiego o rejestrację i wydanie pierwszej książeczki.

Kolego, dlaczego piszesz w wątku WPA Poznań skoro chcesz info na temat KSP? :-)
Odpowiadając na Twoje pytanie wystarczy faktura. Książeczka posiadacza już na Ciebie czeka w WPA.

Tomtap

Postautor: Tomtap » 2019-04-08, 11:16

piszę w tym wątku, ponieważ w odpowiedziach wcześniejszych został poruszony ten temat i także w odniesieniu do KSP, więc nie jest to aż tak drastyczny off.

też tak zakładam, że książeczka gdzieś tam już czeka, ale ciężko coś jest z dokopaniem się do takich konkret odpowiedzi. dzięki :-)

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-04-08, 11:28

Tomtap pisze:też tak zakładam, że książeczka gdzieś tam już czeka, ale ciężko coś jest z dokopaniem się do takich konkret odpowiedzi. dzięki :-)

Książeczka na Ciebie czeka, wystarczy faktura. ALE! W przypadku problemów, dobrze mieć jakiś dowód ("wytrzymujący" w sądzie), że broń została zarejestrowana -> ostatnio WPA usiłowało mi wmówić, że nie zarejestrowałem jednej sztuki. Jak masz możliwość, to lepiej wyprodukować "pisemko przewodnie" w stylu "Proszę o rejestrację broni ... zakupionej w dniu ... od ... wg faktury/umowy ...". Data i podpis. I poprosić w WPA o poświadczenie na kopii.

Tomtap

Postautor: Tomtap » 2019-04-08, 11:35

KG92RS pisze:Książeczka na Ciebie czeka, wystarczy faktura. ALE! W przypadku problemów, dobrze mieć jakiś dowód ("wytrzymujący" w sądzie), że broń została zarejestrowana -> ostatnio WPA usiłowało mi wmówić, że nie zarejestrowałem jednej sztuki. Jak masz możliwość, to lepiej wyprodukować "pisemko przewodnie" w stylu "Proszę o rejestrację broni ... zakupionej w dniu ... od ... wg faktury/umowy ...". Data i podpis. I poprosić w WPA o poświadczenie na kopii.

dzięki za te ostrzeżenia, jestem na to przygotowany - mam dwa oryginały faktury wydane przy zakupie i zamierzam poprosić o potwierdzenie na moim egzemplarzu faktu zgłoszenia do rejestracji/zarejestrowania ;-)

zobaczę w praktyce dzisiaj.

Tomtap

Postautor: Tomtap » 2019-04-08, 17:08

w 5 min załatwione (nie wliczając kolejki wyjątkowo dużej dzisiaj, ale szybko szło), książeczka czekała, potwierdzenie na drugim egzemplarzu faktury wbite.

Rickson
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: Rickson » 2019-04-12, 09:24

WItam wszystkich. Na dniach planuję, złożyć wniosek o pozwolenie. Szykując zauważyłem, na patencie mam jeszcze stary adres. Czy WPA będzie z tym miało problem? Miał ktoś podobną sytuację? Jakieś rozwiązanie-podpowiedzi jak to ogarnąć?

Hermes

Postautor: Hermes » 2019-04-12, 09:52

We wniosku podasz adres nowy ,podasz adres przechowywania broni i tam bedziesz mial potem kontrole dzielnicowego.

KG92RS

Postautor: KG92RS » 2019-04-12, 12:45

Hermes pisze:We wniosku (...) podasz adres przechowywania broni

Jaki "adres przechowywania broni"? Po co? Żadne przepisy nie nakładają (jeszcze) obowiązku podawania takich informacji.

jacwawa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: jacwawa » 2019-04-12, 13:12

Hermes.
trochę się zagolopowałeś. Numer kołnierzyka też należy podać? Hmm, w sumie to i miałoby sens, żeby pozwolenia nie dać jakiemuś abesowi :wink: :-D

Wróć do „Prawo i broń - WBP”