Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Moderator: Moderatorzy WBP

Krys75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 05 października 2018, 17:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Krys75 »

Witajcie,

Jestem z Wami na forum od dłuższego czasu (obserwator) i korzystam z przekazywanej wiedzy. Pozwoliła mi poznać wiele ciekawych aspektów strzelectwa sportowego za co dziękuję.
Od niedawna jestem posiadaczem pozwolenia (sport PKS, kolekcja i dop.). Do dnia dzisiejszego spokojnie się rozwijałem w swojej pasji. Po rozmowach z klubowiczami oraz analizie UOBiA oraz wydrukowaniu wypowiedzi prawników w kwestii użyczania broni postanowiłem pożyczyć do zawodów broń gładkolufową (mam pozwolenie i promesy z tym, że jeszcze nie kupiłem swojej gładkolufowej) od myśliwego. Zwykły rosyjski BOK, ale to nie istotne. Pech chciał, że zrobili mi kontrolę szafy w tym czasie jak miałem ją w domu. Grzecznie pokazałem i przedstawiłem umowę użyczenia. Dziś miły dzielnicowy w asyście zjawił się w celu KONFISKATY NIELEGALNEJ BRONI i przeszukania.
Broń została już zwrócona kilka dni temu więc panowie sporządzili notatkę i wyszli. Panowie powiedzieli, że środowisko strzeleckie jest wprowadzane w błąd w takiej interpretacji jaką im podałem.

Przecież jasno jest napisane w Art 28 że broni ODPOWIADAJĄCEJ celom łowieckim i broni ODPOWIADAJĄCEJ celom sportowym można użyczać posiadaczom pozwoleń łowieckich LUB sportowych. Nie ma wzmianki o celu rejestracji.

Czy ktoś już to przechodził?
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: shapi »

To może ja coś napiszę, bo widzę że odzewu nie ma. Kolego, ten zapis dotyczący użyczania broni jest tak sformułowany i nieprecyzyjny, że jeden rabin powie 'tak', a drugi rabin powie 'nie'. Dyskusje na temat tego zapisu, jak i innych, było sporo na tym forum.

Jak coś jest w naszej ubojce niejasne i nie masz na papierze stanowiska KGP w tej sprawie (vide kotwienie sejfów), to warto postępować ostrożnie, bo Policja z reguły zinterpretuje wątpliwości na Twoją niekorzyść - i tak było w tej sytuacji. Zapewne skończy się tak, że temat będzie musiał rozstrzygnąć sąd, który przedstawi swoją wykładnię przepisu.
korek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 245
Rejestracja: 08 marca 2007, 10:33
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: korek »

Kolego, ustawa jest skrajnie jednoznaczna. Przepisy są proste. Niestety, albo bardzo zła wola, albo ograniczenia intelektualne, albo praca na rzecz siły trzeciej, powodują kuriozalną interpretacje art. 28 przez "milicjantów". Mam taką interpretację na piśmie z WPA. Niemniej z tego co już na forum było pisane - takie wytyczne mają z KG.
Tak dla dygresji.. zapis ten (art. 28 UoBiA)... jest to działanie logiczne na zbiorach. Poziom 4-5 klasy szkoły podstawowej... a za trudne dla policjantów z wyższym wykształceniem, oficerów...
Ostatnio zmieniony 08 października 2018, 17:39 przez korek, łącznie zmieniany 1 raz.
SAKUL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Rudno (Pomorskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: SAKUL »

Krys75 pisze:Witajcie,
Przecież jasno jest napisane w Art 28 że broni ODPOWIADAJĄCEJ celom łowieckim i broni ODPOWIADAJĄCEJ celom sportowym można użyczać posiadaczom pozwoleń łowieckich LUB sportowych. Nie ma wzmianki o celu rejestracji.

Czy ktoś już to przechodził?
Gdzieś czytałem, że chyba myśliwy nie może Ci właśnie użyczyć myśliwskiej na sport. Nie mogę sobie przypomnieć gdzie to czytałem, może się mylę ale tak mi się kołacze po głowie.
Nie chcę cię martwić ale spodziewałbym się wszczęcia postępowania. Co powiedzieli te nieuki?
Jeśli sprawa rozejdzie się po kościach w co wątpię będziesz miał na drugi raz nauczkę. Sam nie kombinuj, pomyśl dwa razy i zapytaj 100 razy mądrzejszego w tym temacie.
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Glock17, SigSauerP226, Browning BuckMarck 22., Ruger AR556, SLR L1a1, Browning HP, Beretta 92 FS
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: lto »

Po pierwsze: jeśli sprawa stała się oficjalna (policja prowadzi postępowanie) to skontaktuj się z prawnikiem.

Po drugie: jeśli jest tak jak opisujesz to nie widzę jak miałaby stać Ci się krzywda prawna - wziąłeś w użyczenie broń, którą wolno Ci posiadać. Policja wspomniała na jakiej postawie prowadzi postępowanie? Dostałeś jakąś informację o wszczęciu? Jest w ogóle jakakolwiek kara za wejście w posiadanie broni w sposób inny niż UoBIA przewiduje? (nie mówię oczywiście o braku rejestracji zakupionej broni, bo to inny temat)
SAKUL pisze:Sam nie kombinuj, pomyśl dwa razy i zapytaj 100 razy mądrzejszego w tym temacie.
Tia, mądrzejsi w temacie, również na tym forum, sugerowali, że myśliwy może wziąć w użyczenie broń krótką, bo przecież art. 28 mu to umożliwia.

Słuchanie ludzi nie daje żadnej gwarancji. Jedyną przesłanką dającą pewność (ew. bliską okolicę pewności) są wyroki sądów.
Ostatnio zmieniony 08 października 2018, 17:54 przez lto, łącznie zmieniany 1 raz.
korek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 245
Rejestracja: 08 marca 2007, 10:33
Tematy: 2
Lokalizacja: Białystok/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: korek »

Ustawa (art. 28) jest prosty i jasny.
Problem się zaczyna (przepraszam za wycieczkę prawie polityczną), że Policja nie przestrzega prawa.
Uzurpuje sobie przywilej "interpretacji". Jest to dziś bardzo modne, wszyscy pełnią role Sądu, Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu... byle urzędniczyna...
Wg. tej ichniej "interpretacji"... nie może myśliwy urzyczać sportowcowi i vice versa... bo katalog obu celów się nie pokrywa.. (myśliwi broń długa, 1000J 100m od lufy - a sportowcy 5,6 do 12mm). Tylko.... że ja ciemny chłop... nigdzie w ustawie tego znaleźć nie mogę...
gregg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 24 kwietnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: gregg »

@korek
Wrzucisz skan tej interpretacji na forum?
SAKUL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 08 lutego 2015, 22:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Rudno (Pomorskie)
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: SAKUL »

lto pisze:Tia, mądrzejsi w temacie, również na tym forum, sugerowali, że myśliwy może wziąć w użyczenie broń krótką, bo przecież art. 28 mu to umożliwia.

Słuchanie ludzi nie daje żadnej gwarancji. Jedyną przesłanką dającą pewność (ew. bliską okolicę pewności) są wyroki sądów.
Chodziło mi właśnie o prawnika, który specjalizuje się w temacie broni.
Niestety prawo w Polsce pisane jest pod interpretację, a na Wyrokach sądów bym się nie opierał, bo w polskim sadownictwie nie ma precedensu. Inny sąd, inny wyrok.
Stowarzyszenie Strzelców Czarnoprochowych Ziemi Chełmińskiej
Glock17, SigSauerP226, Browning BuckMarck 22., Ruger AR556, SLR L1a1, Browning HP, Beretta 92 FS
Awatar użytkownika
dr_Evil
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 61
Rejestracja: 22 września 2015, 19:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: dr_Evil »

Zamiast pisać, że się wydaje trzeba użyć wyszukiwarki forumowej lub googlowej.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=38796&start=75
Radzę dokładnie przeczytać posty św pamięci 9x19 i tego się trzymać.
Prawo jest jedno i do kompetencji panów *cjantów należy jego wykonywanie, a nie interpretacja.
Z takim podejściem niedługo przyjdą Wam do domu i zarządzą konfiskatę niezarejestrowanej baby (wersja dla Pań: niezarejestrowanego chłopa).
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Inku »

Według interpretacji policji, nie pamiętam czy KGP, użyczanie krzyżowe jest niedopuszczalne. Moim zdaniem to skrajnie błędna interpretacja. Informuj proszę na bieżąco i życzę powodzenia!
Krys75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 05 października 2018, 17:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Krys75 »

Na dzień dzisiejszy sprawa wygląda następująco.

Wczoraj dzwoniłem do WPA i miła pani poinformowała mnie, że wprawdzie mam pozwolenie na broń gładkolufową ale nie mogę brać w użyczenie broni od myśliwego.
Przedstawiłem swoje stanowisko względem art 28 w rozmowie telefonicznej.

Jeśli chodzi o postępowanie to nic więcej na tym etapie nie mogła mi powiedzieć bo czekała na dokumentację z miejscowego komisariatu.

Dziś znowu dzwoniłem i potwierdzono, że dokumentacja przyszła ale czeka na dekretację.

Dodatkowo wysłałem priorytetem pismo w przedmiotowej sprawie wyjaśniające moje (i nie tylko) rozumienie art 28 UOBiA.

Jak coś się więcej dowiem to będę oczywiście informował.
Krys75
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 05 października 2018, 17:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Krys75 »

lto pisze:
Policja wspomniała na jakiej postawie prowadzi postępowanie? Dostałeś jakąś informację o wszczęciu?
Panowie tylko powiedzieli, że przyjechali odebrać użyczoną broń, którą wcześniej widział i spisał dzielnicowy przy sprawdzaniu szafy. Żadnej informacji jeszcze na papierze nie dostałem.
Arek_78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 97
Rejestracja: 16 lipca 2013, 09:58
Tematy: 5
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Arek_78 »

Wg mnie jest tak - jak myśliwy jest również sportowcem i ma zarejestrowaną broń, którą dał ci w użyczenie, do celów sportowych (D) to rozejdzie się po kościach. Jeżeli ma ją z przeznaczeniem do celów łowieckich (C) a pożyczył ją dla kogoś kto ma tylko sport to będzie "dym".
I dla Twojego dobra mam nadzieję, że się mylę :)
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Tom-Gun »

@Arek_78 podaj proszę podstawę prawną dla poparcia Twoich twierdzeń. Z chęcią poczytam...
Viridian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 03 lipca 2018, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Uwaga ostrzeżenie - użyczanie broni myśliwskiej - WPA Szczecin

Post autor: Viridian »

Ustawa mówi tylko komu można użyczać broń. Nawet jeśli przyjmiemy interpretację o braku możliwości użyczania 'krzyżowego' to problem ma myśliwy a nie Ty. Masz pozwolenie na gładką lufę i koniec. Nie masz możliwości ani obowiązku sprawdzania jaką literkę użyczający ma w książeczce. Weź prawnika jak najszybciej, bo jak Cię milicjanty wezmą w obroty to stracisz pozwolenie zanim się obejrzysz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”