Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Moderator: Moderatorzy WBP

karolmail
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 13 marca 2017, 15:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: karolmail »

Oczywiście masz (niestety) rację. W Polsce ciągle w wielu przypadkach przestępca (przykład właściciela kantoru idealny) ma więcej praw niż napadnięty obywatel o nieposzlakowanej opinni (wnioskuje po tym, że właściciel miał pozwolenie na broń więc raczej z półświatka nie pochodził). Miałem kiedyś podobną sytuację i wyszło, że to ja chciałem potrącić innego obywatela gdy ten wysiadł ze swojego auta z kijem bejsbolowym, przecież może chciał o drogę zapytać (a rodzina w aucie) ale to były czasy gdzie auta były mocno "poszukiwane" w Polsce.
Mradu77
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 83
Rejestracja: 10 września 2013, 11:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Mradu77 »

Trochę dziwi mnie mówienie o braku bezpośredniości zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Przecież złodzieje uciekali z łupem, czyli byli w trakcie dokonywania kradzieży. Oznacza to, że nielegalnie wchodząc w posiadanie i nielegalnie utrzymując się w posiadaniu zabranego mienia dokonywali bezpośredniego i bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem (w tym wypadku mienie) w sposób ciągły. W mojej opinii nie może być więc mowy o ekscesie ekstensywnym, a co najwużej o ekscesie intensywnym czyli dotyczącym współmierności środków użytych do odparcia zamachu.
Inku
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 593
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 10:15
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Inku »

Teraz przyjadą do domu, zabiorą broń do depozytu, a ofiara dostanie wyrok, za to że się broniła i już nie odzyska ani pieniędzy, ani broni. No przecież trzeba było zostawić sprawę policji.

Jak ukradli mi części od samochodu w nocy pod domem, to umorzenie przyszło po tygodniu - niewykrycie sprawcy.
Policjanci, połmózgi z kryminalnej stwierdzili, ze mam sobie na allego kupić, może nawet swoje znajdę. :shock:

Zastanawiam się, po co w Polsce posiadać broń? Ostatnio sprawa skazanego na rok ochroniarza. Nawet samej broni nie można bronić i strzelić w powietrze (sprawa Siupy).
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: kuras999 »

Mradu77 pisze:Trochę dziwi mnie mówienie o braku bezpośredniości zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Przecież złodzieje uciekali z łupem, czyli byli w trakcie dokonywania kradzieży. Oznacza to, że nielegalnie wchodząc w posiadanie i nielegalnie utrzymując się w posiadaniu zabranego mienia dokonywali bezpośredniego i bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione prawem (w tym wypadku mienie) w sposób ciągły. W mojej opinii nie może być więc mowy o ekscesie ekstensywnym, a co najwużej o ekscesie intensywnym czyli dotyczącym współmierności środków użytych do odparcia zamachu.
Mam podobne zdanie od kiedy to moja własność nie jest chroniona prawem? A niewspółmierność środków też nie ma tu raczej zastosowania bo w tamtej sytuacji to była jedyna możliwość powstrzymania zamachu na dobro - przecież nie da się dobiec do samochodu i go zatrzymać ręcznie.

Jedno z najświeższych Postanowień Sądu Najwyższego (IV KK 116/17) warto zacytować w
całości:
„Prawo do obrony koniecznej przysługuje zaatakowanemu zawsze i niezależnie od tego, czy na przykład mógł
uniknąć niebezpieczeństwa związanego z zamachem przez ucieczkę, ukrywanie się przed napastnikiem,
wezwanie pomocy osób trzecich, czy też poprzez poszukiwanie ochrony u znajdującego się w pobliżu
przedstawiciela organów porządku publicznego. Należy podkreślić, iż ratio legis obrony koniecznej to nie tylko
wzgląd na ochronę zaatakowanego dobra, ale także respektowanie zasady, iż prawo nie powinno ustępować
przed bezprawiem. Osoba napadnięta ma prawo odpierać zamach wszelkimi dostępnymi środkami, które są
konieczne do zmuszenia napastnika do odstąpienia od kontynuowania zamachu. [zapamiętajmy szczególnie ten
fragment – przyp. autora]. Wystarczającym warunkiem uznania, że oskarżony działał w obronie koniecznej, jest
ustalenie, że świadomy istnienia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na jakiekolwiek dobro chronione
prawem, zamach ten odpierał, stosując sposób obrony współmierny do niebezpieczeństwa.
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2018, 09:45 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
matysz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 46
Rejestracja: 28 grudnia 2016, 10:54
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: matysz »

A wracając do sprawy Stiopy.
Wiadomo jak sprawa się ma teraz? Co z zarzutami?
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Rlyeh »

https://www.rollingstone.com/glixel/new ... es-w516914
Pappalardo goes on to say people can blame video games, the Internet, bad parenting, mental illness, "but ultimately, it's a gun like this one that takes away the lives."
Ostatnio zmieniony 21 lutego 2018, 10:13 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
lemuchr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 397
Rejestracja: 10 maja 2017, 08:45
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: lemuchr »

Ee tylko lufę obciął. Dajesz nową lufę i strzela dalej ;)
Midland Gun 30-06, Mosi OWG .308Win, AKM "strzałka w trójkącie" 1974, S&W MP15 .223Rem, Uzkon AS16 12Ga, Fair Sport 2x12Ga, CZ Brno ZH 301 2x16 Ga.

Szafa na broń jest jak telewizor. Nigdy za duża :D
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: adnikauto »

Glupek, oddalby by do dilera i minimum z 5 stowek by dostal.... hoplofob!
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: kuras999 »

Producenci broni chcieliby mieć więcej takich klientów :) Niech kupi jeszcze z 10 sztuk żeby zniszczyć jedyne kto na tym ucierpi to on z pustym portfelem. Większy popyt -> większa produkcja broni -> niższe ceny -> jeszcze większy popyt :621:
Klurik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 135
Rejestracja: 16 lutego 2016, 15:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Klurik »

Inku pisze:Teraz przyjadą do domu, zabiorą broń do depozytu...
Oczywiście. Nie można przecież dopuścić żeby komuś kto na przykład wpadnie wieczorkiem do jego domu "porozmawiać o zeznaniach i rozpoznawaniu sprawców" stała się jakaś krzywda. I niech podłogę ma wytartą do sucha, żeby jak ktoś przy takiej wizycie na tyłek upadnie sobie czegoś nie naruszył. Toż to prawie wilcze doły :)
“He who makes a beast of himself gets rid of the pain of being a man.” - Dr. Johnson
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: montrala »

 ! Message z: montrala
O obronie koniecznej dyskutujemy tutaj: http://www.forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75&t=78616
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: adnikauto »

Poklosie ostatniej strzelaniny w szkole w USA:
Bump stock devices maja byc zdelegalizowane..... sa juz propozycje zlozone do Kongresu.... ciekawe co jeszcze bedzie zmienione.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Matrix33 »

Rlyeh pisze:https://www.rollingstone.com/glixel/new ... es-w516914
Pappalardo goes on to say people can blame video games, the Internet, bad parenting, mental illness, "but ultimately, it's a gun like this one that takes away the lives."
Wejdźcie sobie na jego profil facebook
https://www.facebook.com/profile.php?id ... &pnref=lhc
Być może mało wiem o facebooku (tak, mało wiem), ale ten profil wygląda pusto dla osoby wchodzącej z zewnątrz. Pewnie ma dużo zastrzeżeń prywatności. To trochę dziwne, że tak nagle stał się tak popularny i ciągu kilku godzin cytowany na wielu portalach. Gdyby nawet rozchodził się zwykła drogą poprzez znajomych, znajomych znajomych itd to i tak nie widzę wytłumaczenia takiego wybuchu informacyjnego.
Inna sprawa, że nie widzę w tym profilu żadnych postów starszych niż grudzień 2017. Komentować jego wpisów też nie mam jak, pewnie zablokowano dla nieznajomych.
Myślenie kategoriami teorii spiskowych? Być może. To niech mnie ktoś oświeci, że wszystko jest w porządku.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: adnikauto »

@Matrix 33

Sadze, ze jest podejmowane wiele dzialan na roznych plaszczyznach przez anty-gun lobby w celu ostatecznego zbanowania AR15 dla cywilnych uzytkownikow.
BTW Twoj nik oddaje wiernie obecna sytuacje.... :one:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Marcin P.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 256
Rejestracja: 01 lipca 2015, 14:02
Tematy: 19
Lokalizacja: Dzierzgoń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Ciekawostki z portali informacyjnych - część III

Post autor: Marcin P. »

Dopóki takie sprawy będą nagłaśniane przez media, zawsze będą się trafiać ludzie którzy chcą zabłysnąć. To dla nich najprostrzy sposób zdobycia sławy. Dużo łatwiej zostać złym bohaterem niż dobrym. Masakry w szkołach są najczęściej robione przez małolatów, a ten wiek ma to do siebie że chce się za wszelką cenę "zaistnieć". To nie jest winna broń bo broń sama nie strzela. Osobiście jeśli mowa o jakichś ograniczeniach to na pewno nie dopuścił bym do sprzedaży broni małolatom. A po drugie powinien być zakaz nagłaśniania w mediach takich incydentów.
„Najbardziej przerażające słowa w języku angielskim to: Jestem z rządu i jestem tutaj, aby pomóc”.
Ronald Reagan
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”