Zmiana broni do ochrony osobistej.

Moderator: Moderatorzy WBP

WojownikWawa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2022, 08:51
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Zmiana broni do ochrony osobistej.

Post autor: WojownikWawa »

Witam.
Mam takie pytanie. Od wielu lat posiadam jedyny pierwszy egzemplarz broni do ochrony osobistej i chciałbym go zamienić na coś lepszego i nowszego. Może ktoś mi powie jak pokolei należy postąpić w kwestii zbycia obecnej i zakupu nowej broni. Czy w takim przypadku WPA może ponownie rozpatrywać zasadność posiadania przeze mnie broni i ingerować w posiadane pozwolenie? Czy wyrejestrowanie zbywanej broni i rejestracja nowej jest odnotowywana w dotychczasowej legitymacji?
xjtdi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 11 sierpnia 2021, 14:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana broni do ochrony osobistej.

Post autor: xjtdi »

określenie "od wielu lat..." to dość pojemny termin, jesli oczekujesz odpowiedzi na swoje pytanie podaj rok w którym uzyskałeś pozwolenie, nie jest to chyba jakaś tajna tajemnica a pozwoli jakoś sensownie odpowiedzieć na zadane pytanie.
Przy tak precyzyjnie postawionym pytaniu równie dobrze można odpowiedzieć, że idź śmiało na pewno załatwisz jak i nie idź bo na pewno Ci cofną i zostanie Ci kupić sobie czarnoprochowca ;-)
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana broni do ochrony osobistej.

Post autor: lto »

WojownikWawa pisze: 18 października 2022, 12:57 Może ktoś mi powie jak pokolei należy postąpić w kwestii zbycia obecnej i zakupu nowej broni.
W kwestii procedury, przy założeniu że masz pozwolenie na jedną sztukę broni:

1) znajdujesz kupca i sprzedajesz mu broń na umowę kupna-sprzedaży; zostawiasz sobie przynajmniej jeden egzemplarz tej umowy oraz odbierasz od kupującego promesę (zaświadczenie upoważniające do nabycia broni),
2) piszesz krótkie pismo w którym informujesz WPA o zbyciu posiadanej dotychczas sztuki broni palnej na rzecz upoważnionej osoby, której dane podajesz; w załącznikach wymieniasz w/w promesę którą dał Ci kupujący i dołączasz ją (promesę) do pisma,
3) piszesz pismo o wydanie Ci zaświadczenia upoważniającego do nabycia broni i opłacasz opłatę skarbową 17 zł przelewem na odpowiednie konto (jest na stronie WPA); drukujesz potwierdzenie przelewu i załączasz do pisma
4) pisma z punktów 2) i 3) składasz jak najszybciej po sprzedaży w swoim WPA,
5) oczekujesz na otrzymanie wnioskowanej promesy (zaświadczenia),
6) mając promesę w ręku kupujesz nową broń,
7) rejestrujesz nową broń w WPA w ciągu 5 dni od zakupu.

To tak bez zbędnego rozpisywania się.

Co do tego, czy WPA może Ci cofnąć pozwolenie na broń do ochrony osobistej - tak, może w każdej chwili, bo ważna przyczyna posiadania broni do celu A jest czysto uznaniowa.
WojownikWawa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 17 października 2022, 08:51
Tematy: 1
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana broni do ochrony osobistej.

Post autor: WojownikWawa »

Pozwolenie mam od 1998 roku więc już trochę. Bardzo dziękuję za proste i wyczerpujące przedstawienie informacji na interesujące mnie zagadnienia. Miło się czyta takie konkrety.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zmiana broni do ochrony osobistej.

Post autor: Jedrula »

Tak, w każdej chwili WPA może ponownie badać czy jesteś "ponadprzeciętnie zagrożony", szczególnie przy okazji badań co 5lat.

Tego pozwolenia nie rozszerzysz, więc musisz starą broń sprzedać, wystapić o nową promesę i kupic nową.
Pozdrawiam
Jędrzej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”