Promesa a zmiana dowodu osobistego

Moderator: Moderatorzy WBP

pliczner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 13 kwietnia 2017, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: pliczner »

WPA Szczecin też chce by oddać stare i wystąpić o nowe. Trochę to nielogiczne, skoro promesy wydawane są bezterminowo. Wzór powinien zawierać nr Pesel, a nie dowód. Ot bubel.

W każdym razie z racji tego, że jestem raczej dociekliwi i lubię zakrzywiać rzeczywistość, napisałem do WPA Szczecin o wskazanie podstawy prawnej. W rozmowie telefonicznej wskazywali na rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrzynch i Administracji z dnia 30 marca 2016 roku, które nijak ma się do sprawy. Idąc po nitce do kłębka, dochodzimy do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 21 marca 2013 roku, które dopuszcza nanoszenie poprawek, jednak może być interpretowane, iż jedynie w odniesieniu do poprzednich wzorów, tak by były zgodne z obecnie obowiązującymi.

No zobaczymy co odpiszą, ale wydaje mi się, że w tej sprawie należałoby uderzyć do wyższej instancji, tak by to uregulowane było raz na zawsze.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: 9x19 »

Z treści ustawy wynika,że zaświadczenie jest bezterminowe (świadczy o tym m. in. napis na samym zaświadczeniu). Nie ma przepisu, który stwierdzałby, że zaświadczenie traci ważność, gdy osoba, na którą je wystawiono zmieni dowód osobisty lub adres miejsca stałego pobytu. Z kolei z przepisów Konstytucji i kpa wynika, że organy działają na podstawie i w granicach prawa. Skoro nie ma przepisów stwierdzających, że można unieważnić zaświadczenie, to organ Policji nie ma prawa domagać się zwrotu starego zaświadczenia z innym adresem i składać wniosek oraz opłatę skarbową za wydanie nowego. Organ ma do wyboru albo nanieś- poprawki na wydanym zaświadczeniu, albo wydać BEZ OPŁAT nowe zaświadczenie. Trzeciej możliwości nie widzę. Żądanie nowej opłaty byłoby bezprawne.
pliczner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 13 kwietnia 2017, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: pliczner »

Dodatkowo - organy powinny działać na korzyść obywatela, jeśli przepisy nie są precyzyjne.

Na moją uwagę, iż zaświadczenie jest wydawane bezterminowo i nie ma podstawy prawnej by nie nanieść na nim zmiany, miła Pani w WPA Szczecin stwierdziła, że traci ważność, wraz z upłynięciem ważności dowodu osobistego. Stoi to w sprzeczności ze stwierdzeniem, że owe zaświadczenie jest bezterminowe.

No zobaczymy jak to kopanie się z koniem się skończy.

Trochę pewnie się to w czasie rozciągnie.
Zbycht
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 22 lutego 2009, 16:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Radzymin/Łask
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: Zbycht »

Niedawno zmieniałem dowód i w związku z tym zwróciłem się do MOŻW o poradę. Poproszono mnie o przesłanie promesy wraz ze skanem nowego dowodu po czym odesłano mi ją z odpowiednią poprawką i pieczątką. Wszystko w kilka dni i bez zbędnych pytań.
Navy Sheriff .36, Beretta Mod. 71, P-83, TOZ-18, CZ858,MAG-95
Awatar użytkownika
larky
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 listopada 2016, 23:16
Tematy: 14
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: larky »

Jestem w sytuacji gdzie zbyt pochopnie (nie spojrzałem na datę w dowodzie osobistym) wystąpiłem o sporą ilość promes. Opłaciłem i czekam na ich otrzymanie. W międzyczasie będąc w WPA Warszawa w celu rejestracji broni, podpytałem o tę kwestię. Wyjaśniono mi, że zwracam promesy, oni nanoszą poprawkę lub wydają nowe z wpisanym nowym nr dowodu całkowicie bezpłatnie.
Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: McMonster »

Trochę uzupełnię informacje dla Wrocławia. Zależy od osoby obsługującej przy biurku lub dany rejon. Miałem zaświadczenia z błędem już dwa razy, za pierwszym od ręki poprawiono z szeregiem pięczątek. Za drugim powiedziano, że muszą być wydane nowe, ale na wspomnienie pierwszego przypadku też poprawiono od ręki. Gorąco polecam przy składaniu wniosku o zaświadczenia, żeby wpisać pełne dane, PESEL, numer dowodu i wydającego. Właśnie z tym ostatnim był problem, bo podałem numer nowego, ale przepisano mi wydającego tak, jak miałem w starym.

Przy okazji, czy spotkał się ktoś kiedyś z problemami przy takich poprawianych zaświadczeniach, a jeśli tak to gdzie?
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
pliczner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 13 kwietnia 2017, 21:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: pliczner »

pliczner pisze:WPA Szczecin też chce by oddać stare i wystąpić o nowe. Trochę to nielogiczne, skoro promesy wydawane są bezterminowo. Wzór powinien zawierać nr Pesel, a nie dowód. Ot bubel.

W każdym razie z racji tego, że jestem raczej dociekliwi i lubię zakrzywiać rzeczywistość, napisałem do WPA Szczecin o wskazanie podstawy prawnej. W rozmowie telefonicznej wskazywali na rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrzynch i Administracji z dnia 30 marca 2016 roku, które nijak ma się do sprawy. Idąc po nitce do kłębka, dochodzimy do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 21 marca 2013 roku, które dopuszcza nanoszenie poprawek, jednak może być interpretowane, iż jedynie w odniesieniu do poprzednich wzorów, tak by były zgodne z obecnie obowiązującymi.

No zobaczymy co odpiszą, ale wydaje mi się, że w tej sprawie należałoby uderzyć do wyższej instancji, tak by to uregulowane było raz na zawsze.
No i dostałem odpowiedź z WPA Szczecin. Odpowiedź, która nie odniosła się w żadnym stopniu do tego o co prosiłem. Chciałem dostać wskazanie poprawnej procedury związanej z sytuacją nowego dowodu osobistego i promes, a także podstawą prawną wedle której oni postępują jak postępują. Napisałem ponownie, tym razem istotne kwestie ujmując w punkty.
lazinskip
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2014, 10:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: lazinskip »

i czym skończyło się to kopanie z koniem w WPA Szczecin. Mam teraz podobną sytuację i jestem ciekaw efektów
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: biper »

Nie wiem jak w innych "zacofanych" pod tym względem WPA, ale w Gdańsku w końcu zmieniło się podejście i obecnie nanoszą zmiany na starych promesach.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: ds »

No masz ... także skończył mi się dowód, 7 promes do wymiany? Może odniosę wraz pismem o zmianę na nich nr dowodu ... gdy kilka miesięcy temu pytałem WPA Katowice to - wymiana x 17 zł, :-/ Wychodzi mi strata ok 120 kulek centralnego zapłonu lub 370 B.Z. :cry:
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: oscyp »

śp 9x19 już o tym pisał - nie dajcie się robić w bambuko, bo tylko kolejnych niepewnych będą robić...
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: ds »

Wczoraj ,byłem w WPA Katowice , zapytałem w przedmiotowej sprawie i odpowiedzieli mi ze oddać stare a za nowe zapłacić, :evil: otrzymali jakieś wytyczne z Wawy i tego się trzymają ...
Chyba trzeba z jakimś oficjalnym pismem przedłożyć stare .. jakie pomysły ..wzór.. pisma :-?
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: oscyp »

jak nie oddałeś to złóż wniosek o korektę posiadanych promes w zakresie numeru dowodu, zapodaj daty, jaki był stary, do kiedy ważny, jaki jest nowy, dodaj kilka przepisów mówiących o tym, że promesy wydawane są bezterminowo i nie tracą ważności i oświadcz, że gdy powiadomią Cię, że nowe są do odbioru to jednocześnie zdasz stare, ew. poproś o wyznaczenie terminu kiedy masz się stawić celem naniesienia poprawek na te, które masz.

żadne wytyczne kogokolwiek nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami. amen.
rpiotrek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 20 czerwca 2008, 01:09
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: rpiotrek »

niedawno zmieniłem dowód i musiałem coś zrobić z promesami.
WPA Warszawa naniosło zmiany od ręki bez żadnych pism, podań. Po prostu miła pani inspektor dopisała co trzeba, opieczętowała i mogłem udać się na zakupy.
Piotrek

.22LR, .32s&w, 7.62x25, 7,62x39, 9x18, 9x19, 45ACP, 12/76, cp i jakieś wiaterki
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesa a zmiana dowodu osobistego

Post autor: oscyp »

ah zapomniałem dodać - poproś o wskazanie podstawy prawnej dlaczego miałbyś oddać i zapłacić za nowe promesy (przy czym wytyczne pana za biurkiem to nie jest podstawa prawna), a jeśli w Wawie nie ma z tym problemu to już tym bardziej jakieś widzimisię Twojego WPA. Ostatecznie napisz zapytanie do stołecznej najpierw, a jak dostaniesz odpowiedź to będziesz miał dużo mocniejszą pozycję u siebie. Nie daj się!
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”