Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Officer_199 pisze:Jeżeli będzie potrzebna pomoc w organizacji
Pomoc w organizacji na pewno będzie potrzebna, zwłaszcza w osobach prowadzących strzelanie, sędziów i instruktorów. Szczegóły jeszcze dopracowuję, więcej będzie wiadomo po nowym roku.

Były narzekania, że prawdziwe stowarzyszenia robią więcej niż Braterstwo. Legitymacje wydają. Legitymacja urosła w oczach ludzi, stała się przedmiotem pożądania.
Wychodząc na przeciw tym potrzebom zdecydowałem się stworzyć legitymację. Format prawa jazdy, gustowna, klarowna. Dodaje szyku odpowiedniemu ubiorowi. Projektanci prognozują eksplozję popularności stylizacji wplatających legitymację Braterstwa jako lekki dodatek, np w kok na głowie.
Do pierwszych 12 osób już jutro wyślę pierwsze egzemplarze. Edycja kolekcjonerska, z odwrotnie zapisaną datą (w nowszych poprawione).

Załączam wzór:
Obrazek
Można by spytać: "czemu nie plastikowe, z czipą i bajerami"? Jest ku temu klika powodów, ale najważniejszy odkryłem dopiero prawie, że zamawiając plastiki. Firmie wykonującej legitymacje plastikowe trzeba przesłać cały komplet danych, który ma się na niej znaleźć. Nic dziwnego, ale z racji tego że dane członków Braterstwa to dane osób z bronią palną, a więc osób szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo, nie zamierzam nikomu i nigdy udostępniać niczego co mogłoby zidentyfikować posiadacza broni (nie licząc korespondencji z urzędami typu WPA, czy ŻW). Dlatego też legitymacje plastikowe odpadły.

Być może jeśli ludzie będą się domagali plastików, zainwestuję kiedyś środki stowarzyszenia na drukarkę do plastików (ok 4500 zł) i będę drukował. Ale mam nadzieję, że członkowie stowarzyszenia pozostaną zdrowi psychicznie i nie będzie takich apeli. Lepiej takie pieniądze wydać na kilka dobrze zorganizowanych imprez.

Liczę, że włożona przeze mnie praca uspokoi teraźniejszych i przyszłych członków. Legitymacje u nas też są. Można włożyć do portfela, można trzymać przy łóżku. A jak zapomnisz jak się nazywasz, to tam wygodnie na samej górze jest Twoje nazwisko.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: Ghostdog »

Mógłbyś wydrukować plastiki jedynie z numerami, bez żadnych informacji pozwalających identyfikować konkretną osobę, a do tego dołączać papierową, zalaminowaną ( jak teraz ) legitymację osobową, z dokładną informacją. Byłoby i ładnie i nie udostępniałbyś informacji wrażliwych osobom trzecim.

Masz u mnie duży plus, że chociaż pomyślałeś o kwestiach bezpieczeństwa i nie udostępniłeś takich danych firmie trzeciej dla własnej wygody. :P

Czy ten barcode z tyłu jest od peselu? Pytam, bo na zdjęciu PESEL i barcode są takie same tylko z odwrotną kolejnością.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2016, 08:51 przez Ghostdog, łącznie zmieniany 1 raz.
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Ghostdog pisze: plastiki jedynie z numerami (..) do tego dołączać papierową
I jeszcze jedną na dni powszednie, jedną na święta państwowe (z flagą), jedną na kościelne (z jezusikiem), jedną dla kobiet, jedną dla mężczyzn? Legitymacja to jest bzdura i tego się trzymajmy.
Zresztą, prawdopodobnie wydawanie legitymacji będzie płatne (5-10 zł), żeby zniechęcić ludzi do żądania ich. Zautomatyzowałem proces, ale pewne rzeczy i tak trzeba robić ręcznie. Szkoda czasu na głupoty.
Ghostdog pisze:Czy ten barcode z tyłu jest od peselu?
Tak. I ten barcode działa na moim czytniku kodów kreskowych, może się przydać na zawody.
Na wcześniejszym zdjęciu są dwie różne legitymacje (jedna przodem, druga tyłem), stąd inne pesele. Tutaj obie legitki odwrócone:
Obrazek

Oczywiście wszystkie dane na tych opublikowanych legitymacjach są całkowicie fikcyjne. Widać to po peselach, ale nie chcę zostawiać wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 11 listopada 2016, 09:43 przez carambas, łącznie zmieniany 4 razy.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: tomekwroclawski »

A ja napiszę, że Cię podziwiam. Za to, ze ci się chce i za całą tą robotę.

Sam parę razy chodziły mi po głowie posobne pomysły i niestety / na szczęście / sam nie wiem, odpuściłem sobie na etapie myślenia.

Tym bardziej chapeau bas :-D
Awatar użytkownika
JohnyWalker
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 486
Rejestracja: 12 grudnia 2015, 19:13
Tematy: 0
Lokalizacja: NATO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: JohnyWalker »

Legitymacja lub certyfikat zaświadczający o członkostwie może się przydać do pokazywania w sklepach oferujących zniżki albo do wstępu na imprezy.
Z powodu notorycznego braku miejsca w portfelu nie chcę plastiku ani laminatu. Idealna legitymacja powinna mieć postać pliku jpg albo jpg. Mogą być na niej odstawione dane osobowe, data rozpoczęcia członkostwa i data wypisania.,. wygenerowania dokumentu, kod paskowy lub qr dla skanera przy wejściu na imprezę.
Legitymację każdy sobie mógłby wygenerować ze strony www. Podobnie jak np. Parkrun.
peter_
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 40
Rejestracja: 06 sierpnia 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: peter_ »

Na legitymacji umieszczasz "nr członka" ? Brzmi trochę dwuznacznie ;)
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: VIS »

Wzór legitymacji jest zajefajny. Tylko brakuje mi tam jednej ważnej informacji, czyli nicka z naszego forum. Podobno MSWiA planuje zmianę rozporządzenia o wzorcowym regulaminie strzelnic, który zezwalałby w książce pobytu na strzelnicy wpisanie numeru pozwolenia lub nicka z bron.iweb.pl. :103:
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Od dziś są już dostępne oficjalne zawody korespondencyjne. Startujemy z listopadem, można wpisywać swoje wyniki osiągane od 01 listopada (jeśli ktoś je zapamiętywał).

Na zakończenie miesiąca przygotuję protokół klasyfikacyjny, publikowany na stronie. Protokół jest zaprojektowany z dbaniem o prywatność uczestników. Jest metoda sprawdzić czy konkretna, znana nam (z nazwiska, PESELu) osoba brała udział w zawodach i jaki uzyskała wynik, natomiast bardzo ciężko jest bez znajomości uczestników dojść do ich tożsamości.

Jest to zrobione używając funkcji skrótu. Każdy uczestnik jest podpisany skrótem SHA1(nazwisko + PESEL), gdzie znak '+' to zwykłe połączenie napisów, 'SHA1' nazwa funkcji. Ta funkcja wypluwa długi ciąg znaków (np "2fd98cb26bf9b7b692d9033596fd1b4ba95bf30b"). Mając go jest trudne odgadnąć jaki był argument.

Biorąc protokół w którym są tylko takie śmieci nikt nie jest w stanie powiedzieć, kto był uczestnikiem jeśli wcześniej nie zna danych ludzi. Natomiast każdy może sprawdzić, czy Jan Kowalski, PESEL 09876543210 brał udział i jaki miał wynik. Wystarczy policzyć sumę sha1 z "Kowalski09876543210" (używając np tej strony, wpisując bez cudzysłowu) i powinniście uzyskać 2fd98cb26bf9b7b692d9033596fd1b4ba95bf30b. Patrzymy czy coś takiego jest w protokole, jak jest to wiemy, że Kowalski brał udział i znamy jego wynik.

W wynikowych protokołach sumy będą trochę krótsze, np pierwsze 12 znaków. Nawet takie skrócenie pozwala na zapis 16 ** 12 unikalnych użytkowników, zatem z paradoksu urodzinowego wynika, że pierwsze kolizje (zapis dwóch różnych ludzi pod tym samym fragmentem skrótu) wystąpią z prawdopodobieństwem równym 50% dopiero po ~16mln osób. Jeśli będzie ich aż tyle, dodam jeszcze jeden znak do wyświetlanej sumy :)

Dodatkowo, każdy będzie mógł wygenerować swój osobisty protokół, już ze wszystkimi danymi normalnym tekstem. Protokoły indywidualne nie będą dostępne online, tylko na prośbę danego człowieka. Zatem dane osobowe pozostaną niedostępne dla osób trzecich.
Jeśli będzie zapotrzebowanie -- w co wątpię -- wprowadzę też usługę przesyłania podpisanych protokołów listem do ludzi, którzy tego zażądają, ale będzie to usługa płatna.

Istnieje duża szansa, że takie kamuflowanie tożsamości to przesada. Być może zmienię politykę w przyszłości, jeśli ludzie mnie do tego przekonają. Natomiast chcę zacząć z pozycji dbania o dane osobowe na każdym kroku. To jedna z cech wyróżniających Braterstwo, dbamy o Twoje dane najlepiej jak umiemy.

PS. z małych poprawek: dodałem avatary do profili
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2016, 09:11 przez carambas, łącznie zmieniany 3 razy.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: Ghostdog »

'SHA1' nazwa funkcji. Ta funkcja wypluwa długi ciąg znaków (np "2fd98cb26bf9b7b692d9033596fd1b4ba95bf30b")
Nie. SHA1 wypluwa ciąg bajtów, a nie ciąg znaków. Ten ciąg znaków to zapisane szesnastkowo wartości bajtów zwróconych przez SHA1.

Szczerze doceniam wysiłek, ale wydaje mi się, że w dużej części idzie w powietrze.

1. Znając Imie + Nazwisko + PESEL będzie można zweryfikować czy dana osoba bierze udział w zawodach - jest to ujawnienie informacji o danej osobie.
Teraz pytanie, kto ma dostęp do takiego zestawu informacji dla dużej części ludzi?
- Państwo i jego służby, instytucje
- Wszyscy z dostępem do systemu PESEL, np. komornicy ( https://mswia.gov.pl/pl/sprawy-obywatel ... PESEL.html ) + w praktyce obce służby
- Firmy realizujące płatności
Kolejne pytanie, czy te dane można uzyskać z innych danych ?
Tak. Imie + Nazwisko + Data urodzenia - brakuje tylko 5 cyfr. O ile dobrze pamiętam implementację PESEL... Z tego, jedna cyfra oznacza płeć, którą można w prawie wszystkich przypadkach wydedukować z imienia, jedna cyfra która jest cyfrą kontrolną, która zależna jest od pozostałych 10 cyfr. Mamy więc 3 nieznane cyfry, które moga mieć wartość 0-9, jedną cyfrę której wartość jest jedną z pięciu możliwych i jedną cyfrę, którą obliczamy z pozostałych. To daje 5000 mozliwości. Używając wykupionej usługi odpytywania http przez botnet ( żeby nie wpaść w limit zapytań dla adresu IP ) i zakłądając ok 50 zapytań na sekundę ( żeby nie zabić serwera ), potrzebujemy ok 100s żeby zweryfikować czy osoba której Imię, nazwisko i datę urodzenia znamy brała udział w zawodach... A te dane są już dostępne bardzo szerokiej grupie ludzi, podawane są w bardzo wielu miejscach, ot, np. na facebooku, który znany jest z lewackich zapędów ( a jak profil nie ma sensownych zasad prywatności, to i botom zbierającym takie dane... ).

2. Udostępnienie takiego hasha ( np. poprzez link do strony Internetowej ) innym osobm znającym nasze imie i nazwisko jest implicite udostępnieniem im naszego PESELu. Jeżeli te osoby znają naszą datę urodzenia ( co za bardzo tajemnicą nie jest... ) to sprawdzenie jaki mamy PESEL sprowadza się do wygenerowania 5000 ( jak opisane powyżej ) hashy SHA1 dla róznych wartości ImięNazwiskoDataUrodzenia[5cyfr pesel]. Dla dzisiejszego przeciętnego komputera to jest tylko chwila.

3. PESEL NIE powinien być udosępniany innym osobom o ile nie jest to niezbędne. Definitywnie nie chciałbym, aby mój PESEL był dostępny, a tym bardziej nie podałbym go moim znajomym, kolegom. Uzyskanie nr. PESEL danej osoby jest dużym plusem przy próbie kradzieży tożsamości. W wielu miejcsach PESEL jest używany jako jedna z form autoryzacji danej osoby - usługi telekomunikacyjne ( z tego co pamiętam orange i play w komunikacji telefonicznej), bankowość ( tak, przy autoryzacji przez telefon pojawiają się jeszcze czasem pytania o PESEL - źle świadczy to o banku ), etc.

4. Osoba która będzie chciała policzyć sobie taką SHA1 będzie musiała albo sama sobie napisać kod do tego ( żaden problem - dla ludzi żyjących w XXIw. i mających nowożytnego Windowsa starczy prosta linijka w powershellu, linuxowcy poradzą sobie sami, jeżeli mają niezbędne podstawy ), ale w praktyce, co Ty również polecasz, będą wpisywali swoje imie, nazwisko, PESEL na stronach Internetowych, do generowania hashy... z których to stron, część zbiera informacje o hashach do baz danych, przesyła dalej - więc ich dane trafiają do jakiejś trzeciej strony...

Tak na szybko:
Windows: $v="ImieNaziwsko00000000000";$h=New-Object -TypeName "System.Security.Cryptography.SHA1CryptoServiceProvider";$encoding = [System.Text.Encoding]::UTF8; $hash=($h.ComputeHash($encoding.GetBytes($v)) | % {"{0:X2}" -f $_}) -join ""; Write-Host $hash;

Linux: echo -n "ImieNaziwsko00000000000" | sha1sum | awk '{print $1}'

Podsumowując - użycie w tym miejscu PESEL jest zagrożeniem dla prywatności i bezpieczeństwa i nie powinno być brane pod uwagę. Każda osoba w klubie powinna mieć przypisany indywidualny identyfikator i to on powinien być używany w takim kontekście. Nie widzę żadnego zysku w użyciu PESEL, jedynie sporo zagrożeń.
Nie rozumiem też, czemu umieszczać PESEL na legitymacjach klubu. Po co umeisczać informację którą powinniśmy chronić, na legitymacji gdzie nie jest ona potrzebna? Legitymację można zgubić, legitymację oglądają inne osoby, zagrożeń jest sporo. PESEL może się też przecież zmienić - np. przy zmianie płci :P
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

A miałem nie pisać żadnych szczegółów, żeby nie marnować ludzkiego czasu na bzdury techniczne, którym nikt się nie przyjrzy nawet jeden raz.

Słuszne uwagi. Zwłaszcza odnośnie wyliczania peselu z wyniku SHA1. Wystarczy znać nazwisko, podaną przeze mnie sumę i w ciągu kilku chwil wyskoczy PESEL. Nie pomyślałem o tym wcześniej. Wprawdzie są ogólnodostępne bazy danych PESEL (jak KRS), ale nie ma sensu się dokładać.

Muszę wymyślić inny sposób. Samo imię i nazwisko to za mało. Już w Braterstwie miałem przypadek, gdzie dwie osoby tak samo się nazywały. Wyszła nawet z tego niemal zabawna historia z MOŻW.
Numer członka odpada, bo zawody korespondencyjne są dostępne nawet dla ludzi bez numeru członka (nienależących do Braterstwa).

Najważniejsze w tym komunikacie jest możliwość odczytania go przez urzędy typu WPA. Już mój pomysł z ukrywaniem danych za haszem SHA1 był karkołomny, a nie widzę specjalnie alternatywy.

Co do legitymacji -- nie są wysyłane automatycznie. Będzie trzeba chcieć taka mieć, zamówić ją i jeszcze opłacić. Jeśli ktoś nie chce mieć tego niepotrzebnego świstka ze swoimi danymi osobowymi, wystarczy go nie żądać. PESEL to spoko numer do identyfikacji, więc i ja z niego korzystam. Jest na każdym papierze wydawanym przez stowarzyszenie.

Ghostdog, odezwę się na priv.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2016, 17:53 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Ciekawostka od jednego z członków Braterstwa. Był w WPA składać wniosek o pozwolenie, podpierając się członkostwem w starym stowarzyszeniu. Jak urzędniczka zobaczyła nazwę "Braterstwo", od razu powiadomiła składającego, że nie może przyjąć wniosku (jaki zapis prawny jej na to pozwala?), bo "Braterstwo" już nie istnieje. "Zamkło się" i nie ma.

Dłuższą chwilę zajęło przekonanie jej o tym, że jednak istnieje i dopiero komendant wyraził zgodę na procedowanie wniosku (pierwsze słyszę o takiej procedurze). Dodatkowo, zagrozili że będzie trzeba donieść papiery z nowego stowarzyszenia, KS Amator. Tak jakby były powiązane czymkolwiek poza moją osobą.
Widocznie zachowanie nazwy strony internetowej to wolta niezrozumiała nawet dla praktyków prawa administracyjnego.

Jak do WPA dojdzie dokument z potwierdzeniem członkostwa wystawiony miesiąc wcześniej, to już jest "nieważny" i "nieaktualny". Ale jak jeden urzędnik przeczyta coś krzywo na stronie internetowej, po łebkach i kompletnie bez zrozumienia -- z tą różnicą, że informacja jest negatywna dla strzelców -- to nagle staje się to dla nich obowiązującym prawem.
Wytłuściłem więc informację w zawiadomieniu na stronie, podkreślającą że stare stowarzyszenie będzie aktywne do 20.05.2018 roku. Może wytłuszczony druk i krótkie zdania pozwolą na bardziej kompetentne wykonywanie przez urzędników skomplikowanych obowiązków związanych z obsługą obywateli.

Dla czytelników dwie rady. Po pierwsze nie ufajcie słowom WPA, nietrudno się na ich radach mocno przejechać. Moja płytka wiedza, wynikająca wyłącznie z czytania postów 9x19 często okazuje się być pełniejsza niż wiedza osób, które zawodowo zajmują się tym tematem. Ten smutny stan potrafi utrudnić załatwienie sprawy w WPA.

Po drugie, nie chodźcie do WPA; przesyłajcie dokumenty pocztą. Szkoda czasu, nie można nic zyskać, a jeszcze człowiek się nasłucha. Jak ja występowałem o pozwolenie na broń sportową do celów kolekcjonerskich, to przy składaniu wniosku się dowiedziałem, że "nie dadzą mi 20 sztuk", "mam za krótki staż w stowarzyszeniu", "nie znają tego stowarzyszenia i go nie uznają", "lepiej zacząć od 5 sztuk, bo komendant jest łaskawy i rozszerza", po czym po 50 dniach przyszła decyzja na wnioskowaną ilość bez żadnych pytań.

Cieszy mnie tylko, że WPA z taką uwagą śledzi zmiany na naszej stronie internetowej. Będę się jeszcze bardziej starał prezentować kompetentne i sprawdzone informacje, skoro publika poważna. Dodatkowo podkreślam, że uzyskanie pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich dla funkcjonariuszy Policji jest naprawdę bezproblemowe i kosztuje grosze. Jednorazowo niecałe 300 zł i 10 zł rocznie składki do Braterstwa. Do stowarzyszenia przyjmujemy każdego funkcjonariusza, nawet pracującego na co dzień w WPA.
Ostatnio zmieniony 15 listopada 2016, 23:32 przez carambas, łącznie zmieniany 4 razy.
sp1der
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 272
Rejestracja: 27 grudnia 2008, 10:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: sp1der »

Urzędnik nie ma prawa odmówić przyjęcia wniosku. Nawet jeżeli wniosek ma brak formalny. W takiej sytuacji należy żądać odmowy przyjęcia wniosku na piśmie. Rozpatrzenie wniosku następuje w formie decyzji po jego złożeniu a nie w formie widzimisię przed jego złożeniem. Oczywiście można dobrowolnie nie złożyć wniosku po wskazaniu przez urzędnika, że czegoś w nim brakuje i złożyć dopiero po jego poprawieniu - to często ułatwia sprawę obu stronom - ale jak się "uprzesz" to wniosek musi być przyjęty.
Szaraczek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 15 listopada 2016, 17:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: Szaraczek »

Oj aktywne od 1 11 a mi przyznano nr 31k? Aż tak dużo nas jest?
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Nie, nie mamy 31 tys członków po 14 dniach od rozpoczęcia zapisów, choć odzew jest większy niż się spodziewałem :)

Numery członkowskie nie są generowane po kolei. Taka lekka losowość numerów zapewne poprawia prywatność członków, choć mi bardziej chodziło o to, żeby nikt nie mógł powiedzieć ilu mamy członków. Ta informacja nie jest publiczna.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2016, 22:59 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Fundamentalne zmiany w Braterstwie

Post autor: carambas »

Dzień dobry,

od wczoraj Braterstwo wzbogaciło się o funkcjonalność, którą uważam za kluczowy element naszego przyszłego sukcesu w budowaniu zwartej społeczności -- forum lokalne.

W starym stowarzyszeniu mieliśmy taką rzeszę ludzi, że nie wiadomo było od czego zacząć, żeby poznać choćby kilka procent z nich. Należeli do nas ludzie z całej Polski, reprezentując (dosyć licznie) każde miasto powyżej 100 tys mieszkańców i ogrom mniejszych. Jednak był kłopot z integracją. Być może ktoś mieszkał w pobliżu innych członków, ale nie miał możliwości nawiązać z nimi kontaktu, poza przypadkową rozmową na strzelnicy (nawet w ten sposób, sporo ludzi się poznało w ramach Braterstwa).

Doświadczyłem tego osobiście idąc na kurs instruktorski. Kilka zajęć nie znając uczestników, a później rozmawiając okazało się, że 1/3 należy do stowarzyszenia. Całkiem niezły wynik, ale powinniśmy poznać się już wcześniej, skoro mieszkamy w swojej okolicy.

Aby rozwiązać ten problem stworzyłem forum lokalne na stronie Braterstwa. Jest to miejsce, gdzie każdy członek może utworzyć wątek (zwykłego posta, jak tu na forum). Wyświetlane są wiadomości wysyłane przez ludzi mieszkających w promieniu 50km od naszego miejsca zamieszkania. Jest też dostępna mapa z zaznaczonym rejonem, który mieści się w tych 50km (jest to kwadrat; mniej dokładny, ale łatwiejszy do wyliczenia).

Więc dla różnych miast, czy miasteczek fora lokalne będą miały zupełnie inną treść. Mieszkaniec Łodzi nie zobaczy tego, co mieszkaniec Wrocławia. Dzięki temu, nie musimy pytać "skąd jesteś". Wiemy, że skoro widzimy swoje wypowiedzi, to mieszkamy niedaleko.
Wątek może skomentować każdy, kto go widzi. Zatem zarówno osoba 50 KM na wschód od autora wątku, jak i osoba 50 KM na zachód od autora (oboje się mieszczą w promieniu 50 km od autora, choć odległość między nimi jest większa) . W ten sposób w komentarzach mamy nieco szerszy zakres geograficzny, co może pomóc odnaleźć osobę lubiącą to samo co my.

Wg mnie forum lokalne znacząco ułatwi wspólne wypady na strzelnicę, zakup amunicji, wymianę doświadczeń i poznanie ludzi. Nawet jeśli zapisujesz się do stowarzyszenia nie znając nikogo z bronią, będzie Ci łatwiej poznać takie osoby. Zauważyłem też, że jeśli ludzie wiedzą, że rozmawiają ze swoimi sąsiadami, to są grzeczniejsi. Nikt nie przejmuje się uczuciami osoby, która może mieszkać 500 km dalej, ale niewielu z nas nakrzyczy na sąsiada i podsumuje go inwektywą.

Dodatkowo, działa także moduł prywatnych wiadomości. Mam nadzieję, że zlikwiduje to konieczność publikowania prywatnych danych kontaktowych, żeby nawiązać kontakt z innym członkiem Braterstwa. Pozwala to też skonkretyzować kontakt po wstępnej rozmowie na forum lokalnym. Liczę, że kiedyś pojawią się jakieś małżeństwa poznane przez Braterstwo.

Na dużym forum, gdzie są tysiące użytkowników piszących posty, jest duży stopień anonimowości. Świadomość, że dana osoba może być z bardzo odległego miejsca Polski, nieco zamraża chęć do bliższego kontaktu. Ile osób musiałbym zapytać o lokalizację zanim trafię na kogoś z Dolnego Śląska? Tak średnio pewnie 10-15.

Oczywiście jest wada forum lokalnego -- trafia tylko do tych blisko Ciebie. Zatem nie ma sensu dopytywać tam np o szczegóły prawa, bo w takich tematach liczy się wartość merytoryczna, a nie odległość odpowiadającego od nas. Natomiast do swoich, wyspecjalizowanych funkcji forum lokalne jest idealne.

Funkcjonalność jest już uruchomiona i kilka osób z niej korzysta. Zachęcam wszystkich do brania udziału. Im więcej ludzi będzie pisać, tym większą wartość będzie miała społeczność. We Wrocławiu forum lokalne sięga już 75 osób, mediana w całym Braterstwie to 21 osób w zasięgu forum lokalnego, a zaledwie 8 pechowców mieszka na tyle daleko, żeby nie mieli (jeszcze) sąsiadów z Braterstwa. Jest potencjał!

Kilka uwag o prywatności:
-- nie dzielimy się z nikim Twoją lokalizacją. Także inni ludzie jej nie widzą, wiedzą tylko, że skoro udało Ci się odpisać w wątku (lub utworzyć nowy), to musisz mieszkać w miarę blisko
-- nie ma obowiązku korzystania z tej funkcjonalności. Nikt się nie dowie, ani nie domyśli, że akurat Ty mieszkasz w danej okolicy, dopóki nie napiszesz wiadomości.
-- wszystkie wątki, wiadomości, itp są widoczne dla administracji (mnie). Miej to na uwadze. Jeśli chcesz przekazać coś głupiego, to może lepiej przez inne medium

Dodatkowo:
-- mamy już fajny projekt logo, zatem niedługo będę zamawiał gadżety pozwalające na wizualną identyfikację danej osoby (naklejki, smycze, inne bzdury z logo) jako członka Braterstwa. Oczywiście, całość będzie wyłącznie dla osób bardzo chcących posiadać coś z logo Braterstwa.
-- oryginalny pomysł przedstawił kolega Dziabong, za co zwalniam go ze składek i opłat na rzecz stowarzyszenia na okres 5 lat.

Załączam screena dla ciekawych jak to wygląda w miejscu, gdzie już ludzie korzystają (Wrocław):
Obrazek

Załączam tez linka do mapy poglądowej z rejonem forum lokalnego. W tym przypadku mapa dla adresu siedziby Braterstwa.
Każdy użytkownik ma prywatnie generowaną mapę dla swojego adresu. Uwaga! nie dziel się z innymi linkiem do swojej mapy, bo jest na niej zaznaczona (z dokładnością ok 1km) lokalizacja Twojego domu. W małych miejscowościach pozwala to na łatwą identyfikację tożsamości.
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2016, 10:13 przez carambas, łącznie zmieniany 3 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”