Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: carambas »

ŻW nie ma prawa niczego takiego wymagać. Wprawdzie niektórzy drukowali zaświadczenie o rejestracji starego stowarzyszenia (wrzuciłem kiedyś kiepskie zdjęcie tego dokumentu na stronę), ale informowałem ich, że ŻW ma obowiązek sama uzyskać taki dokument, jeśli nie mają zaufania do mojego podpisu. Niektórzy mundurowi zrobią wszystko (albo kompletnie nic, zależy od chwili) na żądanie organu, nawet nieuprawnione. Nie mówię tutaj oczywiście bezpośrednio o Tobie, obserwuję tylko trend w komunikacji z funkcjonariuszami.

ŻW nie może też warunkować wydanie pozwolenia od NIPu stowarzyszenia, bo przede wszystkim nie mają takich możliwości zapisanych w ustawie, a po drugie, co przedstawiam jako dowód empiryczny: stare stowarzyszenie wyrobiło NIP dopiero w tym roku. Jakoś ten brak nie przeszkadzał ŻW wydać setek pozytywnych decyzji wcześniej.

Dalej nie dodaje to sensu posiadaniu REGONu. Czyni tylko procedurę uzyskiwania NIPu o wiele głupszą. Nip wyrabiałem, żeby złożyć pustą deklarację CIT-8 na początku 2016 roku za rok 2015.
Mam od Ciebie tylko jednego maila przed uzyskaniem NIPu; rok później wyrobiłem ten numer. Stowarzyszenie Braterstwo zawdzięcza wszystkie swoje sukcesy swoim członkom, także Tobie, ale akurat NIP uzyskaliśmy bez Twojego osobistego udziału.
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2016, 10:19 przez carambas, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3187
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: Iperyt68 »

Pewnie masz racje i nie upieram się absolutnie, niemniej kwity składałem w lutym 2015.... Dziwię się,że w ogóle masz ode mnie maila bo w oficjalnych sprawach zawsze występuję pod swoim imieniem i nazwiskiem, a nie pod nick'iem. Pozdrawiam :piwo:
vivere militare est
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 720
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: woytas »

Panowie a jak wygląda sprawa z zakupami w przypadku stowarzyszenie zwykłego? Zamierzam założyć coś takiego - ale zero składek, przychodów, operacji finansowych. Jedynie opłacenie domeny internetowej - ale jako osoba prywatna robię przelew za zakup domeny z mojego konta. Wydaje mi się, że to darowizna?
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3187
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: Iperyt68 »

Poczytaj koniecznienowe przepisy o stowarzyszeniach. "Rozluźniają" one znacznie sprawę stowarzyszenia zwykłego i jego sprawy finansowe. Wg nich min może takie stowarzyszenie zbierać składkę, otrzymać darowiznę, osiągać dochód, otrzymać dotację itd. Ograniczona jest jedynie ogólna kwota uzyskana w roku. http://poradnik.ngo.pl/stowarzyszenie-zwykle
vivere militare est
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 720
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: woytas »

Taki jest plan - ale chcę się trzymać jak najdalej od spraw finansowych. Stowarzyszenie powstanie jedynie po to by utrzymywać domenę oraz hosting strony/forum. Tak by w przypadku jakiegoś tam wypadku dzisiejszego właściciela adresu nie szarpać się z prawami do www.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Awatar użytkownika
Pryshnitz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 26 listopada 2016, 23:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: Pryshnitz »

Tutaj to jest ładna kopalnia wiedzy ;) Powiedzcie mi proszę czy mogę wyrobić sobie pieczątkę stowarzyszenia bez NIPu i REGONu, tylko z np. numerem ewidencyjnym (ewentualnie potem zmienić na taką z kompletem informacji), a potem opieczętować nią wniosek i będzie wszystko działać w WPA? Czy bez przynajmniej NIPu taka pieczątka nie ma wartości?
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: carambas »

Na mojej pieczątce Braterstwa, którą dalej zresztą pieczętuję listy w sprawie starego stowarzyszenia jest: nazwa, adres, strona internetowa, adres email.
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2016, 16:58 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3187
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: Iperyt68 »

I nie doczytałeś... NIP i REGON potrzebujesz bo czy tak, czy siak musisz rozliczyć się z US poprzez CIT-8 nawet jeżeli będzie to tzw "zerowy", a to przez to, że doszła możliwość pozyskiwania środków przez stowarzyszenia zwykłe. Nie ma co się tego bać, REGON wyrobisz w 0,5h, a NIP nada właściwy US w ciągu 2-3 dni. Na pieczątce to se można umieścić co się chce. Zamawiasz przez internet za 50-60 PLNów. Wiedz, że może takie stowarzyszenie kontrolować starosta, a w razie stwierdzenia uchybień może wnioskować do sądu o nałożenie grzywny....
vivere militare est
Awatar użytkownika
prokowal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 00:53
Tematy: 0
Lokalizacja: 1.SKS Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: prokowal »

Jeśli jakaś osoba prywatna kupiła coś na rzecz stowarzyszenia, np. domenę, naboje, wstążki, możemy odzyskać pieniądze od stowarzyszenia. Stowarzyszenie musi mieć fakturę wystawioną na tę osobę prywatną, potwierdzenie zapłaty faktury oraz prośbę osoby o refundację. Można takie koszty normalnie księgować.

a mógłbym poprosić o jakiś przepis to potwierdzający...

pzdr, KK
5,6×15R-7,62x25-7,62x38R-9x18-9x19-9x20R-9x29R-9×32R-10,9×33R-11,43×23 # 5,56×45-6,5x55-7,5x55-7,62x39-7,62x51-7,62x54R-7,7X56R-8x57 # 12ga
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: carambas »

prokowal pisze: mógłbym poprosić o jakiś przepis to potwierdzający...
Tak jak pisałem: "Informacje, które uzyskałem pochodzą z konsultacji z księgową Sektora 3 -- inkubatora organizacji pozarządowych."
Czyli: to jest podstawowy zbiór informacji, a nie kompendium. Jeśli chcesz poznać przepisy prawa, musisz sam zapytać księgową. Ja nie mam takich informacji.
Nawet gdybym miał wskazaną podstawę prawną, to najważniejsza jest interpretacja, a nie przepis. Przepisy skarbowe są celowo niejasne i nieczytelne.

Jeśli uważasz że jakaś informacja jest błędna, zachęcam do pisania sprostowań.
Awatar użytkownika
prokowal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 157
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 00:53
Tematy: 0
Lokalizacja: 1.SKS Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: prokowal »

Witam,
no właśnie pytałem i nic takiego nie znaleźliśmy...
pzdr, KK
5,6×15R-7,62x25-7,62x38R-9x18-9x19-9x20R-9x29R-9×32R-10,9×33R-11,43×23 # 5,56×45-6,5x55-7,5x55-7,62x39-7,62x51-7,62x54R-7,7X56R-8x57 # 12ga
Awatar użytkownika
Tom-Gun
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 559
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 21:11
Tematy: 41
Lokalizacja: Wysokie Przestworza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: Tom-Gun »

Panowie sorry za offtopic, ale czy będąc członkiem stowarzyszenia zwykłego (a nie rejestrowego w KRS) można śmiało w dalszym ciągu nie bać się o utratę pozwolenia na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich? Widziałem wywody kolegi power997 na forum i ponoć są różne interpretacje prawne.
rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: rafi2000 »

Tom-Gun pisze:Panowie sorry za offtopic, ale czy będąc członkiem stowarzyszenia zwykłego (a nie rejestrowego w KRS) można śmiało w dalszym ciągu nie bać się o utratę pozwolenia na broń palną sportową do celów kolekcjonerskich? Widziałem wywody kolegi power997 na forum i ponoć są różne interpretacje prawne.
A na jakiej podstawie (oczywiście prawnej) członkowie stowarzyszeń zwykłych mieliby się bać? ;laughing: Po prostu niektórzy forumowicze posiadający stowarzyszenia rejestrowe, w których składki MUSZĄ być, bo są koszty utrzymania, starają się złapać więcej osób i sieją zamęt, ze rzekomo stowarzyszenia zwykłe NIE SĄ STOWARZYSZENIAMI w rozumieniu UoBiA. Jeszcze kilka lat temu były wątpliwości i WPA żądały zaświadczeń ze stowarzyszeń wpisanych w KRS. Od dwóch-trzech lat po wyjaśnieniach z KGP uznają również stowarzyszenia zwykłe jako uproszczoną formę stowarzyszenia, zresztą wszystko jest w Ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Polecam lekturę i jeszcze raz podkreślam: Stowarzyszenia zwykłe są i będą uznawane, dopóki nie zmieni się UoBiA lub prawo o stowarzyszeniach :-D
rafi2000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 57
Rejestracja: 11 października 2016, 14:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: rafi2000 »

Zresztą idąc rozumowaniem kolegi power 997, to w ustawie o rachunkowości mamy przepisy dotyczące prowadzenia pełnej księgowości (księgi handlowe). Jednak ta ustawa przewiduje również formę uproszczoną. Czy to znaczy ze prowadząc uproszczoną księgowość wg UoR, nie ma mowy o PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI? To znaczy ze jesteśmy zwolnieni np z obowiązku składania sprawozdań? Odpowiedź brzmi: NIE. Jest to tylko forma uproszczona właściwych ksiąg. Tak samo jest ze stowarzyszeniem zwykłym, które według ustawy JEST STOWARZYSZENIEM, tylko o szczególnej, a mianowicie uproszczonej, formie. Kwestia przymiotnika "zwykle" w nazewnictwie nie gra żadnej roli. :516:
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Stowarzyszenie -- sprawy księgowe (poradnik)

Post autor: carambas »

Tom-Gun pisze:ponoć są różne interpretacje prawne.
Nie słyszałem, ani nie widziałem interpretacji, która opierałaby się na cokolwiek poza "chłopskim rozumem" osoby interpretującej. Gdyby nagle jakiś organ państwa uznał, że stowarzyszenia zwykłe jednak nie są stowarzyszeniami, wbrew sensowi, logice i ewidentnej intencji prawa, zniszczyłoby to z poniedziałku na wtorek ogrom istniejących organizacji pozarządowych, z których tylko jakiś mikry promil jest związanych z bronią palną.

Nie uważam takiej opcji za realną. Na pewno żaden sąd by nie podtrzymał takiej interpretacji. Możesz spokojnie być członkiem stowarzyszenia zwykłego i nic Ci się nie stanie. Bycie członkiem lokalnej inicjatywy jest lepsze, bo możecie wspólnie strzelać, organizować strzelnicę itp. Polecam to.

W przypadku, gdyby w przyszłości pojawił się jakikolwiek problem (a nie pojawi się), obiecuję przyjąć (bezpłatnie, lub za 10 zł, jeśli będzie chciała przesłane listem zaświadczenie) każdą osobę, która będzie stowarzyszeniowym uchodźcą. Mam nadzieję, że to publiczne zapewnienie uspokoi członków stowarzyszeń zwykłych. Nic się nie wydarzy, a nawet gdyby, to w ciągu 5 minut możecie być członkami KS Amator, stowarzyszenia zarejestrowanego w KRSie.
Więc nie przejmować się, działać dalej. Lokalne inicjatywy górą, a ja trzymam dla was spadochron zapasowy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”