Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Moderator: Moderatorzy WBP

Navigare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 427
Rejestracja: 17 kwietnia 2014, 09:34
Tematy: 32
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Navigare »

Panowie, ja nie pytam o zgodność z UoBiA, bo tu wszystko jest w 100% zgodne, znamy zasady i wiemy jak zorganizować sprawę.

Chodzi tylko o kwestię fiskusa. Oczywiście można przeprowadzić to jako usługę (outsourcing), jest to jedna z dróg, ale nie do końca o to chodzi. Na to chwilę rozpoznaję sprawę pod kątem tego aby spółka mogła zaliczyć broń do kosztów materiałowych w ramach prac B+R (kupiona na promesę jednego z udziałowców i wciągnięta do ksiąg). Uważam, że bezpieczniej będzie jak firma zostanie z tymi przerabianymi/modyfikowanymi sztukami broni, głównie z uwagi na kwestię ew. zgłoszeń patentowych, jak i wycenę know-how spółki dla inwestora.
Incoming fire has the right-of-way.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

Daj maila
prezydent83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 19 czerwca 2012, 22:26
Tematy: 0
Lokalizacja: gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: prezydent83 »

Navigare
Według mnie źle kombinujecie. Jak mniemam projekt będzie aplikować o dofinansowanie?
Ja bym po prostu zatrudnił właściciela broni na umowę zlecenia do wykonania testów ( z dziełem może być problem przy projektach UE).
Wtedy koszt umowy zlecenia jeśli jest ponoszony na etapie badan przemysłowych wrzucacie normalnie w koszty wynagrodzeń lub lepie (wygodniej przy rozliczaniu) w pozostałe koszty operacyjne. Jeśli koszt jest ponoszony na etapie prac rozwojowych to wtedy wrzucacie wartość prac rozwojowych w wartości niematerialne i prawne i normalnie je amortyzujecie. Amortyzacja ta jest kosztem uzyskania przychodu. Przy badaniach przemysłowych nie powinno być problemu z zaliczeniem w poczet KUP tych kosztów. Tu masz trochę info: http://bridge.gov.pl/aktualnosc/pokaz/k ... ku/?L=0%25

Ogólnie kwestię księgowania badan przemysłowych i prac rozwojowych reguluje MSR 38. W ustawie o rachunkowości tego niema więc księgowa moze być zdezorientowana.

Jeśli dobrze sformułujecie umowę zlecenia to nie będzie problemu ze zgłoszeniem patentowym. Po prostu zawierasz klauzule o przeniesieniu wszelkich praw własności przemysłowej na zleceniodawcę i powinno być git.

Jakby co pisz na prv.

EDIT
Jeśli uważasz, że jesteście to w stanie zakupić na firmę to równie dobrze możecie możecie tę broń zakupić jako materiały. Dalej procedura będzie taka sama (na etapie badań przemysłowych wrzucacie w koszty operacyjne a na etapie prac rozwojowych we WNiP odliczacie od podatku odpowiednio zakup lub amortyzację). Ja bym jednak nie wk..ał Organów i zrobił to na umowę zlecenia.
Ostatnio zmieniony 05 września 2016, 16:31 przez prezydent83, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz

"Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje i umiera tak samo człowiek..."
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

B R A W O !

Kolego Montrala

Ponieważ być może nie zauważyłeś mojej prywatnej wiadomości przesłanej do Ciebie, napiszę publicznie

NIE ŻYCZĘ SOBIE POSTÓW MOGĄCYCH SUGEROWAĆ NAMAWIANIE DO PRZESTĘPSTWA ORAZ SUGEROWANIE PROPONOWANIA ROZWIĄZAŃ NIE ZGODNYCH Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM

SWOJE POSTY ZWYKŁEM PODPISYWAĆ SWOIM IMIENIEM I NAZWISKIEM, ZAŚ Z RACJI PEŁNIONYCH FUNKCJI ORAZ SPOSOBU W JAKI ZARABIAM NA ŻYCIE JESTEM PO CZĘŚCI OSOBĄ PUBLICZNĄ, ZAŚ W/W SUGESTIE GODZĄ W MÓJ WIZERUNEK I NARUSZAJĄ MOJE DOBRA OSOBISTE

z poważaniem

Tomasz Wrocławski
Ostatnio zmieniony 05 września 2016, 16:36 przez tomekwroclawski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mastercard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 708
Rejestracja: 04 października 2005, 23:48
Tematy: 44
Lokalizacja: W-wa/W-w
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Mastercard »

Widzisz Tomek... Tak się odpowiada na ciekawe posty...
Ale wolałes podkreślić, że tylko ty wiesz co i jak...

Dzięki Prezydent83 za oświecenie...

Pozdrawiam
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

Nie kolego

Ja ci napisałem wprost - zapytaj księgowej

To ona jest od rozwiązywania takich problemów w firmie oraz odpowiada za ewentualne rozbieżności w ramach interpretacji obowiązującego prawa.
W jej gestii jest również sposób zaksięgowania tych wydatków.
Ostatnio zmieniony 05 września 2016, 16:41 przez tomekwroclawski, łącznie zmieniany 1 raz.
Navigare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 427
Rejestracja: 17 kwietnia 2014, 09:34
Tematy: 32
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Navigare »

Dzięki Panowie, na pewno jest to jedna ścieżka, całkiem sensowna.

A co jeśli firma chce zostać z tymi przerobionymi egzemplarzami i np. użyć w przyszłości do innych testów, bo na przykład zostaną poniesione nakłady dostosowawcze na konkretne egzemplarze itd... tylko koncesja?

Lubię zawsze wybrać najbardziej elastyczny wariant.
Incoming fire has the right-of-way.
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

Chyba zezwolenie
Awatar użytkownika
Mastercard
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 708
Rejestracja: 04 października 2005, 23:48
Tematy: 44
Lokalizacja: W-wa/W-w
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Mastercard »

W UoBiA nie ma celu "badawczego", może jest w innych ustawach... temat dla radcy prawnego.

Na szybko widzę dwa wyjścia:

1. Rozszerzenie działalności firmy o usługi rusznikarskie, pozyskanie osoby z uprawnieniami i wtedy nie ma problemu, broń będzie na świadectwo. Oczywiście konieczne będą niezerowe nakłady aby taka działalność móc uzyskać.

2. Dogadanie się że Zleceniobiorcą, aby nie utylizowal od razu egzemplarzy "badawczych" bo mogą sie przydać do dalszych badań.

Może są inne drogi... Pewnie ktoś podpowie dokładniej...

Jeśli moje pomysły to ślepa uliczka to proszę o konstruktywną lub żadną krytykę...
Zamierzam się czegoś z tego wątku dowiedzieć...

Pozdro
Pozdro Mastercard
Jeśli cel jest dalej niż 35m - zbombarduj go,
Awatar użytkownika
okejos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 13 maja 2007, 19:03
Tematy: 0
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: okejos »

hehe urodził mi sie podobny pomysł .
mam firmę gdzie jedną z działalnosci jest organizowanie imprez plenerowych i pokazów... i tak pomyslałem czy nie mozna pod to podpiąć broni i amunicji.... :D
Skałka jest jak kobieta, trzeba przy niej chodzić zeby miec przyjemność
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

Broń w firmie oznacza:

- magazyn broni

- magazyniera

- dopuszczenie do pracy z broną czy co sobie tam WPA wymyśli

jak kolegę stać i jest w stanie spełnić wymogi rozporządzenia, to czemu w sumie nie ?

faktycznie, UoBiA nie bierze pod uwagę celu "badawczego", więc ciężko powiedzieć, na jakiej podstawie broń miała by w ogóle w firmie funkcjonować,
Awatar użytkownika
rybek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 747
Rejestracja: 14 września 2004, 14:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: rybek »

tomekwroclawski pisze:faktycznie, UoBiA nie bierze pod uwagę celu "badawczego", więc ciężko powiedzieć, na jakiej podstawie broń miała by w ogóle w firmie funkcjonować,
Nie wiem koledzy, czy czegoś nie pokręciłem, ale z tego co pamiętam to w ustawie katalog przesłanek do wydania pozwolenia jest otwarty. Gdzieś w necie jest nawet opis jak zdobyć pozwolenie na kusze w celach dydaktycznych. Więc czemu nie można mieć pozwolenia w celach badawczych ?
"Nigdy nie jest po wojnie. Zawsze jest przed wojną."
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: tomekwroclawski »

Bo w UoBiA nie ma takiej pozycji, albo jak wolisz celu

Kuszę można podciągnąć pod cel łowiecki, armatę pod szkoleniowy czy rekonstrukcyjny, itd.

Zapewne istnieją odrębne przepisy dla instytucji czy zakładów badawczo - rozwojowych czy wytwórców parających się produkcją specjalną, ale to raczej nie na tym forum :)
Rado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 484
Rejestracja: 16 sierpnia 2009, 19:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Sztum/pomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Rado »

Ciekawe, bo większość kusz zarejestrowanych w Polsce jest na zezwolenie w celu "badawczym" . Ja znam przynajmniej dwie takie osoby... a słyszałem o więcej...
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 25
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakup broni na firmę, odliczenie podatku

Post autor: Jedrula »

Katalog jest otwarty i można pozwolenie w dowolnym celu jeśli komendant takowe wyda.
Najszybciej i najbezpieczniej będzie umowa zlecenie/dzieło z kimś kto tą broń ma lub kupi na siebie.
Najbezpieczniej bo u nas że coś jest zgodne z prawem nie oznacza że nie trzeba będzie tego udowodnic w batalii sądowej
Pozdrawiam
Jędrzej
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”