Legitymacja posiadacza

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 9
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: fusz »

Zgadzam się z pdp i zawsze noszę właściwą książeczkę. W sumie wcześniej nie pomyślałem o przepisaniu wszystkiego do jednej legitymacji, a to niegłupie jest.
Dodatkowo, w sytuacji gdy kupię nową sztukę i przed zarejestrowaniem jej chcę np. sprawdzić ją na strzelnicy, zabieram ze sobą umowę lub fakturę jako dokument świadczący o tym, że broń jest moja (legalnie posiadaną).
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
Awatar użytkownika
cnnhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 22 marca 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: cnnhead »

Moim zdaniem z przepisu wynika, że posiadacz broni musi być w stanie wylegitymować się dokumentem uprawniającym do posiadania broni (ogólnie), a nie konkretnego egzemplarza.
Stąd też mowa w przepisie o "innym dokumencie upoważniającym do posiadania broni", którym jest w szczególności decyzja o wydaniu pozwolenia na broń. W tym dokumencie nie ma, z oczywistych powodów, żadnego odwołania do konkretnych egzemplarzy broni.

W wymienionych już przypadkach posiadania broni nie wpisanej do legitymacji (świeżo kupiona, pożyczona) możemy się oczywiście posiłkować odpowiednimi umowami, co nie zmienia faktu, że i tak posługujemy się dokumentem (legitymacją), w której nie ma wpisanego danego egzemplarza.

Przepisywanie egzemplarzy do jednej legitymacji albo noszenie kilku legitymacji ze sobą to z pewnością skuteczne patenty. Mam tylko wrażenie, że niekoniecznie potrzebne.

Może 9x19 zechce podrzucić nam swoją opinię 8-)
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3241
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: biper »

Gdyby Twoja teoria była słuszna, to po kupnie nowej broni - przed jej zarejestrowaniem, nie musiałbyś mieć przy sobie faktury zak upu, aby z niej postrzelać.
Co więcej.. idąc już po bandzie.. mając książeczkę z wpisaną jedną sztuką, mógłbyś przewozić całą ciężarówkę broni..

Czy to taki problem wziąć z szafy razem z bronią tą właściwą książeczkę?

Prawo nie jest w stanie ująć wszystkich sytuacji i czasem trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
cnnhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 22 marca 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: cnnhead »

biper pisze:Gdyby Twoja teoria była słuszna, to po kupnie nowej broni - przed jej zarejestrowaniem, nie musiałbyś mieć przy sobie faktury zak upu, aby z niej postrzelać.
A muszę mieć? Jaki przepis mnie do tego obliguje?
biper pisze:Co więcej.. idąc już po bandzie.. mając książeczkę z wpisaną jedną sztuką, mógłbyś przewozić całą ciężarówkę broni..
Nie rozumiem przykładu. Jeżeli to broń pożyczona, no to w książeczce i tak jej nie będzie. Jeżeli moja z kolei, to oczywiście zarejestrowana i wpisana, być może do wielu legitymacji.
biper pisze:Czy to taki problem wziąć z szafy razem z bronią tą właściwą książeczkę?
To nie jest kwestia problemu, ani nawet wygody, a właściwej interpretacji przepisów prawa.
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: nazarr »

To tak jak jazda samochodem z dowodem rejestracyjnym od innego auta (auta własnego kolejnego, auta użyczonego), prościej już się nie da wytłumaczyć.
wykładnia literalna nie jest jedyna a na pewno już nie taka nastawiona na subiektywne uzasadnienie.
Spełnienie obowiązku rejestracji broni jest spełnione poprzez wpisanie konkretnej broni do legitymacji posiadacza broni przez uprawniony organ. Natomiast posiadacz broni jest zobowiązany mieć przy sobie legitymację potwierdzającą prawo posiadania tej konkretnej broni.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: sql »

A jaki dokument ma mieć w przypadku broni użyczonej?
Umowę spisaną na serwetce? Nagranie dyktafonem ustnej umowy?
Też się przychylam do wersji, że wystarczy po prostu książeczka (bez konieczności wpisu akurat tych sztuk, które mamy że sobą).
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: franek »

znudzony pisze:Spełnienie obowiązku rejestracji broni jest spełnione poprzez wpisanie konkretnej broni do legitymacji posiadacza broni przez uprawniony organ.
Blisko, al nie do końca tak.Rejestracja to jedna czynność, potwierdzenie rejestracji to odrębna czynność.
Rejestruję "wysyłkowo" pocztą, czasem nie wysyłam legitymacji bo ... potrzebuję ją do zakupu amunicji do innej broni.
Organ, nie widzi w tym żadnego problemu, bo rejestracji dokonałem, a potwierdzenie tego faktu w legitymacji zrobią przy najbliższej okazji.
Art. 13. 1. Nabywca broni jest obowiązany zarejestrować ją w ciągu 5 dni od dnia nabycia. Obowiązek rejestracji nie dotyczy broni, o której mowa w art. 11 pkt 1, 4, 5, 7, 8, 10 i 11.
2. Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni, a w przypadku broni palnej pozbawionej cech użytkowych – dodatkowo po przedstawieniu potwierdzenia pozbawienia broni palnej cech użytkowych.
3. Rejestracji broni dokonują organy właściwe do wydawania pozwoleń na broń, karty rejestracyjnej broni palnej pozbawionej cech użytkowych oraz karty rejestracyjnej broni pneumatycznej, o których mowa w art. 9 ust. 1–4.
4. Zarejestrowanie broni wymagającej pozwolenia potwierdza się w legitymacji posiadacza broni albo w świadectwie broni.
znudzony pisze: Natomiast posiadacz broni jest zobowiązany mieć przy sobie legitymację potwierdzającą prawo posiadania tej konkretnej broni.
Również blisko, ale nie do końca.
Art 51 3. Kto posiada broń, nie mając przy sobie:
1) legitymacji posiadacza broni lub Europejskiej karty broni palnej albo innego dokumentu upoważniającego do posiadania broni,
2) legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni,
podlega karze grzywny.
Legitymacja posiadacza broni nie jest jedynym dokumentem:
- przywiozłeś broń z poza UE - masz kwit od konsula
- przywiozłeś broń z UE - masz UZP
- kupiłeś broń w kraju - masz decyzję o pozwoleniu i fakturę lub umowę K/S
- wziąłeś w użyczenie broń - masz umowę użyczenia (teoretycznie może być ustna)
- wziąłeś broń na świadectwo - masz legitymację osoby dopuszczonej do posiadania broni i świadectwa broni
- wysłałem legitymację do WPA - mam jeszcze EKB (terytorium Polski to też UE)

jest jeszcze przypadek, gdzie osoba traci pozwolenie. Zgodnie z prawem w okresie miedzy 8 a 30tym dniem od uprawomocnienia się decyzji o cofnięciu pozwolenia ... nie masz "świętej" legitymacji ale możesz mieć broń :-)
Art. 21. 8. Osoba, której cofnięto pozwolenie na broń, dopuszczenie do posiadania broni lub której unieważniono kartę rejestracyjną broni, jest zobowiązana – w terminie 7 dni od dnia otrzymania ostatecznej decyzji o cofnięciu pozwolenia na broń, dopuszczenia do posiadania broni lub unieważnienia karty – zwrócić dokumenty potwierdzające legalność posiadania broni i amunicji do właściwego organu Policji.

Art. 22. 1. Osoba, która utraciła uprawnienie do posiadania broni lub której unieważniono kartę rejestracyjną broni pneumatycznej, jest obowiązana niezwłocznie zbyć broń i amunicję do tej broni.
...
3. Jeżeli broń nie zostanie zbyta w terminie 30 dni, należy ją złożyć wraz z amunicją do depozytu właściwego organu Policji.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: nazarr »

to co napisał Franek, oczywiście podpisuje się także pod tym, jednak ja pisząc o obowiązku posiadania legitymacji z wpisem konkretnej broni , odłożyłem na bok wszelkie inne możliwości które zostały przytoczone a starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy w sytuacji kiedy mamy zarejestrowaną bron i poświadczenie rejestracji widnieje w legitymacji , to czy prawidłowe jest nie posiadanie przy sobie tejże legitymacji w chwili noszenia broni, a w zamian posiadanie innej legitymacji , jako świadome działanie. uważam ze należy posiadać legitymację w poświadczeniem rejestracji broni którą w danym momencie nosimy, gdyż taka legitymacją dysponujemy.
Awatar użytkownika
cnnhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 22 marca 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: cnnhead »

znudzony pisze:To tak jak jazda samochodem z dowodem rejestracyjnym od innego auta (auta własnego kolejnego, auta użyczonego), prościej już się nie da wytłumaczyć.
Chybiony przykład. Ustawa prawo o ruchu drogowym (art.38 pkt 2) nakłada na kierującego obowiązek posiadania dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu. Tym dokumentem jest właśnie dowód rejestracyjny (art.71 pkt 1). Tu sytuacja jest jednoznaczna. Muszę mieć dowód rejestracyjny pojazdu, którym kieruję 8-) .

Ale brnąc w porównania drogowe, to konieczność posiadania legitymacji posiadacza broni (EKB\innego dokumentu...) zbliżona jest do obowiązku posiadania przez kierującego "dokumentu stwierdzającego uprawnienie do kierowania pojazdem" (art.38 pkt 1), czyli prawa jazdy. Potwierdzam uprawnienie do posiadania broni, a nie konkretnego egzemplarza.
Szczególnie dobry jest przykład franka, gdy zarejestruję broń w WPA (np. korespondencyjnie) i nie przedstawię książeczki do wpisu. I co więcej, mogę długo tego wpisu nie mieć, bo nie ma przepisu, który by mnie zmusił, żebym to robił w te pędy (pomijając na potrzeby dyskusji względy praktyczne, jak choćby kwestię późniejszego kupowania amunicji do tej broni).
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: nazarr »

jeszcze raz powtarzam ze mówimy o celowym posiadaniu ze sobą legitymacji innej niż ta w której mamy wpisaną broń którą nosimy w danej chwili i na tej kwestii się skupiam, czyli świadome działanie a nie sytuacje w których nie mamy jeszcze wpisu do legitymacji.
Awatar użytkownika
cnnhead
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 119
Rejestracja: 22 marca 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: cnnhead »

Skoro zgadzasz się, że zgodnie z przepisami mogę mieć ze sobą broń nie wpisaną do aktualnie noszonej legitymacji, to co za różnica z jakiego powodu jej w tej książeczce nie ma? Czy takiego, że jej się nie da wpisać (pożyczona), nie chciało mi się wpisać (ale oczywiście jest zarejestrowana), czy mam ją wpisaną do innej legitymacji?
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: nazarr »

proponuję przerobić temat w praktyce i opisać co się wydarzyło po kontroli policji, jestem ciekaw :-D
ja w każdym razie jeśli nosze broń to noszę tez legitymację w której ta konkretna broń jest wpisana i każdej osobie doradzę takie samo zachowanie, pozdrawiam
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: sql »

Zaraz, ale pożyczasz od ludzi broń? Co wtedy nosisz ze sobą?
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
nazarr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 196
Rejestracja: 24 kwietnia 2016, 14:03
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: nazarr »

odpowiedz na to pytanie została udzielona kilka wpisów wcześniej przez Franka i jak powiedziałem także się pod tym podpisuję :-D
Awatar użytkownika
kubususul
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 418
Rejestracja: 17 grudnia 2003, 16:54
Tematy: 23
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Legitymacja posiadacza

Post autor: kubususul »

A ja mam takie pytanie dotyczące Legitymacji - zarejestrowałem pierwszą jednostkę broni na kat. D, czyli sportowy.
Ale na ostatniej stronie, gdzie są "Adnotacje urzędowe" i dopisek "Wpisać zakres ograniczenia lub wykluczenia dotyczącego możliwości noszenia broni" mam wpisane D.
Czy rozumiem, że obcięli mi możliwość noszenia broni sportowej, a jeśli tak to dlaczego, jak się tego pozbyć/z tym walczyć ?
Nam strzelac nie kazano...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”