Drodzy użytkownicy,

W związku z wymogami prawnymi w najbliższym czasie forum-bron.pl zmieni swój status na „forum zamknięte”.
W praktyce oznacza to, że osoba niezalogowana o statusie „gość” nie będzie mogła przeglądać forum.
Przeglądanie, czytanie lub pisanie na forum będzie możliwe tylko dzięki rejestracji i logowaniu.

Administracja forum

Noszenie broni w miejscu pracy

Moderator: Moderatorzy WBP

Janek89
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Noszenie broni w miejscu pracy

Postautor: Janek89 » 2017-10-18, 08:42

Chciałbym się upewnić: czy istnieje jakaś przeszkoda prawna do noszenia broni w miejscu pracy, konkretnie w biurze korporacji? Np. gdy posiadacz broni chce jechać po pracy na strzelnicę, na polowanie albo po prostu lubi mieć przy sobie broń.

Awatar użytkownika
Bohun_W
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Online

Re: Noszenie broni w miejscu pracy

Postautor: Bohun_W » 2017-10-18, 08:46

Janku, dwie sprawy - regulamin pracy moze zakazac wnoszenia rzeczy niebezpiecznych (sprawdz,za lamanie grozi dyscyplinarka)oraz regulamin budynku. Wiekszosc galerii handlowych i sklepow ma takie zapisy w regulaminie. Nawet jak nie ma w regulaminie pracy,nie afiszuj sie z bronia - zaraz HRy taki zapis dodadza. Regulamin w budynku traktuj jak zakaz wjazdu LPG na parking podziemy.
Ostatnio zmieniony 2017-10-18, 08:47 przez Bohun_W, łącznie zmieniany 1 raz.

TomaszMk

Postautor: TomaszMk » 2017-10-18, 09:02

U mnie w firmie niby zakazu nie ma..... ale na ktoryms praniu mozgu ogladalismy film ze.... ktos zobaczyl u pracownika bron. Niby nic, ale czy ma to zglosic? Chyba jednak trzeba zglosic.... itp.

Niby nie ma zakazu, ale jest.

A bylem w oddziale na Słowacji i juz w kazdej bramie wisiał znaczek z zakazem wnoszenia broni.

Sam raczej do firmy broni nie wezme.

Awatar użytkownika
RedSiedemosiem

Postautor: RedSiedemosiem » 2017-10-18, 09:30

Janek89: zaznajom wspolpracownikow z faktem, ze jestes strzelcem, ze chodzisz na strzelnice, ze masz taka pasje, ze lubisz. Moze uda sie nawet wybrac z kilkoma osobami na strzelnice i 'skrasc' pare dusz zarazajac ich sportem. U mnie to dziala - wiedza wszyscy, udalo sie nawet zabrac tuzin ludkow na strzelnice i z nimi postrzelac. Gdybym przyszedl z bronia do pracy i jakims cudem ktos by ja u mnie zauwazyl, to reakcja bylaby z pewnoscia odwrotna od 'paniki' ;) IMHO w ten sposob. A odnosnie przeszkod, koledzy napisali juz wyzej. A szczegolnie porownanie do zakazu wjazdu LPG jest idealne.
ROMB, Braterstwo, KS Garda.

krajes86

Postautor: krajes86 » 2017-10-18, 09:30

Janek89 pisze:Chciałbym się upewnić: czy istnieje jakaś przeszkoda prawna do noszenia broni w miejscu pracy, konkretnie w biurze korporacji? Np. gdy posiadacz broni chce jechać po pracy na strzelnicę, na polowanie albo po prostu lubi mieć przy sobie broń.

Jak jedziesz na strzelnicę to kabura do skrytego noszenia i nikt nic nie wie. Jak nie jedziesz to nie ma potrzeby jej nosić przy tyłku.

Awatar użytkownika
K602
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: K602 » 2017-10-18, 09:50

Zależy od firmy, ale akurat moja jest zbyt poważna, abym mógł sobie na to pozwolić. Poza tym, mnie mój kierownik poprosił, abym nie przynosił nigdy broni do pracy i ja to szanuję.
Ostatnio zmieniony 2017-10-18, 09:54 przez K602, łącznie zmieniany 1 raz.
9x19, 9x18

Sebastian
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian » 2017-10-18, 09:57

Janek89 pisze:Chciałbym się upewnić: czy istnieje jakaś przeszkoda prawna do noszenia broni w miejscu pracy, konkretnie w biurze korporacji?

A czy istnieje przeszkoda zeby nosic do pracy w biurze siekiere 2 kg ?
Zacznij od skrytego noszenia mlotka 1 kg. Przyzwyczaisz innych i siebie. I moze wyciagniesz wnioski.
Ostatnio zmieniony 2017-10-18, 09:59 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

m2c
Status: Online

Postautor: m2c » 2017-10-18, 10:12

Nigdy nie noszę broni w pracy! Zawsze jest rozładowana, dzięki czemu nie czuć jej tak na pasku ;)
CZ P09, AKM Jack, Savage Recon, Mossberg Maverick, Mosberg 930 JM

Darth Hunterix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Darth Hunterix » 2017-10-18, 10:14

Z aspektem prawnym tak jak koledzy piszą, firma może zakazać regulaminowo, a jak nie, to co nie jest zabronione, jest dozwolone. Tylko przygotuj się, że jeśli zakazu nie ma, a wprowadzą, to prawo zadziała wstecz. A w kwestii współpracowników może być jak z moim scyzorykiem (zwykły wielofunkcyjny Victorinox, żaden Rambo-Mega-Survival-Tactical):

1. Najpierw, gdy okazało się, że noszę przy sobie nóż, kilka osób wpadło w panikę, pytało czy jestem groźny, itp
2. Z czasem przestali reagować
3. W końcu zaczęli oglądać, "ładny", "fajny", "gdzie kupiłeś", itp
4. Teraz jest "ej, pożycz scyzoryk, nie chce mi się szukać nożyczek", bo łatwiej znaleźć wielkiego faceta niż małe akcesorium biurowe...
5. Przynajmniej jedna osoba też zaczęła nosić
Czy możesz zaufać ludziom obecnie sprawującym władzę, jak również tym, którzy po nich będą rządzić, że nigdy nie będą próbowali odebrać ci życia, wolności lub twojej własności, wykorzystując posiadaną władzę?

geminix

Postautor: geminix » 2017-10-18, 10:22

Pracuję w baaaardzo dużym korpo. Nie ma w regulaminie zakazu. Na co dzień nie noszę broni, ale kila razy mi się zdarzyło (na/z zawodów). Nie było problemu mimo, że większość - łącznie z szefem mojego departamentu - wiedziała. Wcześniej powiadomiłem (nie spytałem - powiadomiłem - grzecznie i uprzejmie) mojego dyrektora, że będę miał broń i amunicję, reakcja normalna (jak na kraj gdzie nie jest to powszechne) - "ok, nie ma sprawy, wiem, że jesteś przeszkolony, wiesz co robisz". Reakcja ludzi - na początku mała sensacja, przy następnych "razach" w zasadzie w ogóle bez emocji.
Mała uwaga: ostatnio mnie wręcz poproszono (szef departamentu) o małą wystawę i prelekcję na terenie firmy. Odbiór bardzo pozytywny, wręcz entuzjastyczny, było ok. 50 osób z tego ~40% kobiet.

Jedrula

Postautor: Jedrula » 2017-10-18, 10:27

Jeśli zabrania tego wewnętrzny regulamin firmy to mogą próbować wywali ale nie koniecznie skutecznie.
Zakazu z państwowych aktów prawnych nie ma, chyba że robisz w sądzie, pokładzie samolotu lub imprezie masowej. :one:
Jak nosisz noś skrycie i się nie chwal tyle mojej rady
Pozdrawiam
Jędrzej

bldzmarcin

Postautor: bldzmarcin » 2017-10-18, 11:59

Darth Hunterix pisze:
1. Najpierw, gdy okazało się, że noszę przy sobie nóż, kilka osób wpadło w panikę, pytało czy jestem groźny, itp

:shock: ;laughing:
Nie wierzę, ludzie pytali Cię czy jesteś groźny, bo nosisz przy sobie scyzoryk? Może i to będzie niegrzeczne, ale nie da mi to spokoju, jeśli nie zapytam o to gdzie pracujesz, albo co to za ludzie. Brzmi jak towarzystwo chowane pod słoikiem, albo idealiści ze szkółki niedzielnej :roll:

Darth Hunterix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Darth Hunterix » 2017-10-18, 12:23

Tak. Gdzie pracuję nie powiem, ale zdradzę, że pierwsza część Twojej diagnozy jest trafiona, mówimy o chowanych pod kloszem "millenialsach" (ludziach w moim wieku albo odrobinę młodszych, ale o tym ciii).

Gdyby ktoś znalazł się w podobnej sytuacji co ja, to u mnie sprawdziła się następująca metoda: schowałem scyzoryk, obróciłem ich reakcję w żart, zmieniłem temat. Spłukać, powtórzyć następnym razem. Za trzecim, czwartym razem emocje przycichną i wejdziemy na drugi etap. Nie gwarantuję, że zadziała za każdym razem - u mnie ludzie generalnie są inteligentni, tylko akurat nigdy nie widzieli człowieka zawsze chodzącego z nożem w kieszeni.
Ostatnio zmieniony 2017-10-18, 12:30 przez Darth Hunterix, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy możesz zaufać ludziom obecnie sprawującym władzę, jak również tym, którzy po nich będą rządzić, że nigdy nie będą próbowali odebrać ci życia, wolności lub twojej własności, wykorzystując posiadaną władzę?

Sebastian
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian » 2017-10-18, 12:38

Darth Hunterix pisze:Akurat nigdy nie widzieli człowieka zawsze chodzącego z nożem w kieszeni.

Tez nie widzialem czlowieka z nozem w kieszeni. Bo gdybym zobaczyl to znaczy ze kieszen za mala lub ze noz za wielki.

Darth Hunterix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: Darth Hunterix » 2017-10-18, 12:44

Albo że go właśnie używa i odpowiedział twierdząco na pytanie "Czy ty zawsze masz to przy sobie?".

Wróć do „Prawo i broń - WBP”