Drodzy Użytkownicy działu Strzelectwo Pneumatyczne,

W dziale "Zawody, imprezy, zloty, spotkania" został wprowadzony regulamin dotyczący zakładania nowych tematów.
Prosimy się z nimi zapoznać.

LINK

Dziękujemy.
Administracja Forum.

Pozwolenie na broń- 2016/2017

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Officer_199
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Pozwolenie na broń- 2016/2017

Postautor: Officer_199 » 2016-12-21, 12:10

Szanowne Grono,
Mam pytanie odnośnie pozwolenia na broń, a konkretniej chodzi o złożenie dokumentów w WPA na przełomie roku 2016/2017.
Niestety nie jestem w stanie zdążyć z badaniami w tym roku (lekarz nie przyjmuje w okresie międzyświątecznym, jak planowałem) i pozostałem z przysłowiową "ręką w nocniku".
Mam zatem pytanie: czy jeżeli złożę dokumenty w styczniu, będę musiał się okazać patentem na 2017 rok ?

Niestety wniosek złożyłem w tym roku dosyć późno (w tamtym tyg) i obawiam się, że PZSS wyda mi licencję w okolicach marca, jak to mają w zwyczaju...
Czy wtedy będę mógł przedstawić zaświadczenie o złożeniu dokumentów do licencji na 2017? Czy takie zaświadczenie w ogóle jest możliwe do uzyskania z PZSS ?

I kolejna kwestia- komunikaty jeżeli dobrze kojarzę liczą się do jednego roku wstecz ?
Czyli spokojnie mogę przedstawić komunikaty np od maja 2016 ?
Wiem, że komunikaty nie są obligatoryjne, ale spróbuję wnioskować o większą ilość w pozwoleniu sportowym, dlatego chce od razu przedstawić komunikaty, żeby się z nimi za bardzo nie kopać.

Przepraszam za serię pytań, pewnie niektórych oczywistych, ale dopiero raczkuję w tym temacie.
Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Tomasz

Awatar użytkownika
Garfield

Re: Pozwolenie na broń- 2016/2017

Postautor: Garfield » 2016-12-21, 12:23

Licencję musisz mieć w ręku tak więc masz czas. Dostaniesz ją na 2017 rok, pewnie w marcu jak piszesz. Wtedy dopiero składasz papiery do WPA.
Zły - być może, dobry - a czemu??

Thrud

Postautor: Thrud » 2016-12-21, 12:30

1. Patent zdajesz raz i jest ważny dożywotnio. Data egzaminu nie ma żadnego znaczenia.
2. Poczekaj na licencję, dopiero wtedy złóż wniosek. Teoretycznie mógłbyś zawiesić postępowanie do czasu otrzymania licencji, ale skoro nie masz jeszcze badań, to nić nie zyskujesz. Żadne zaświadczenie o złożeniu wniosku nie ma wartości w postępowaniu, liczy się tylko licencja.
3. Komunikaty (a także inne dokumenty potwierdzające Twoje zaangażowanie) nie mają terminu ważności. Ewentualnie konkretne WPA może mieć swoje wewnętrzne wytyczne, jednak nie spotkałem się z czymś takim. Kolega swego czasu dołączył do wniosku dyplomy zebrane na przestrzeni ponad 10 lat, i nikt ich ważności nie kwestionował.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.

Awatar użytkownika
Officer_199

Postautor: Officer_199 » 2016-12-21, 14:33

Dziękuję za odpowiedzi.
Oczywiście miałem na myśli licencję, a nie patent na 2017 :shame:
Tak to jest, jak się myśli o jednym, a pisze drugie.

Czyli i tak nic w tej sprawie nie zrobię, muszę czekać za licencją i łaską PZSS, fatalnie...
Ten 2016 coś pechowy jest dla mnie, oby ten 2017 okazał się bardziej przyjazny.

Dodatkowo dobili mnie badaniami, ponieważ na początku grudniu miałem badania do pracy, jako pracownik koncesjonowany, a więc psychotesty, badania u psychologa i psychiatra, jak przy pozwoleniu na broń (z odpowiednimi uprawnieniami), więc myślałem, że nie będę musiał ponownie przechodzić przez badania.
Ale zaświadczenia są wydane na "nie takim" wzorze i badania od nowa...
Ostatnio zmieniony 2016-12-21, 14:38 przez Officer_199, łącznie zmieniany 4 razy.

rzufik1

Postautor: rzufik1 » 2016-12-21, 14:53

to tak jak koledzy pisali wyżej...ale od siebie dodam ... w oczekiwaniu na licencjie ... baw się dobrze i rob starty w zawodach :)
tak abyś trochę zgromadził...choć bez startów powinieneś i tak dostać min pozwolenie na 3 sztuki:) jak masz oczywiście patent na PKS :)
w między czasie zapisz sie do AMATORA :) i kolekcjonersko dostaniesz dodatkowe pozwolenia... no tu juz róznie bo kraków 5 szt daje...ale u Ciebie to nie wiem :) ( niektóre wpa po 15 szt dają )

powodzenia i nie rób badan do czasu aż nie otrzymasz licencji..... mogą stracić ważność:( a to boli

Thrud

Postautor: Thrud » 2016-12-21, 16:41

Spróbuj porozmawiać z lekarzem. Jeżeli ma uprawnienia do badania na pozwolenie, a zakres badań był tożsamy z wymaganymi do pozwolenia, to może go przekonasz do wystawienia drugiego zaświadczenia na właściwym druku.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.

9x19
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:

Postautor: 9x19 » 2016-12-21, 17:02

Officer_199 pisze: ..... Mam pytanie odnośnie pozwolenia na broń, a konkretniej chodzi o złożenie dokumentów w WPA na przełomie roku 2016/2017.
Niestety nie jestem w stanie zdążyć z badaniami w tym roku (lekarz nie przyjmuje w okresie międzyświątecznym, jak planowałem) i pozostałem z przysłowiową "ręką w nocniku".
Mam zatem pytanie: czy jeżeli złożę dokumenty w styczniu, będę musiał się okazać patentem na 2017 rok ? ...

Dokumenty możesz złożyć w każdym czasie nawet bez licencji czy badań. Zaznaczasz tylko, że dostarczysz to w terminie późniejszym. Na chwilę wydawania decyzji WPA musi mieć badania i licencję. Licencje w tym roku rozpoczęto wydawać z opóźnieniem, gdyż nastąpiły zmiany w opłatach i zachodzi konieczność uzyskania wcześniej licencji przez Kluby. Jeżeli klub nie ma jeszcze licencji, to i zawodnicy z tego klubu nie otrzymają licencji zawodniczych.
Komunikaty możesz przedstawiać nawet sprzed 5 lat. Nie ma na to terminu, a w ten sposób wykażesz, że strzelectwem zajmujesz się od dawna i nie można Cię zbyć pozwoleniem na 3 czy 4 egz. broni. Ponadto nie zapominaj by jednocześnie wystąpić o:
1) pozwolenie do celów sportowych, w tym na broń paloną przystosowaną do strzelania wyłącznie przy pomocy prochu czarnego (dymnego) - zawsze to jeden egz. więcej,
2) pozwolenie do celów kolekcjonerskich - będziesz miał więcej egz. broni i nikt nie zabierze Ci pozwolenia, gdy nie będziesz miał aktualnej licncji zawodniczej,
3) dopuszczenie do posiadania broni na takie rodzaje z jakich zwalniają Cię z egzaminu posiadane uprawnienia. Może się przydać, bo nikt nie może dokładnie przewidzieć swej przyszłości. A koszt tego to tylko 10 zł.

Awatar użytkownika
Officer_199

Postautor: Officer_199 » 2016-12-21, 17:37

Dziękuję raz jeszcze !
Panowie będę miał ogromny dług wdzięczności, bo zawsze pomagacie rozwiać wątpliwości. Mam nadzieję, że kiedyś będzie okazja do rewanżu ! :piwo:

Z lekarzem będę rozmawiał bezpośrednio, bo jednak badania i zakres miałem identyczny do tego, o którym mówią przepisy, więc zobaczymy jaki będzie efekt.
Pani w rejestracji była przekonana, że wzory pism się różnią i miała niestety rację.

Oczywiście wystąpię o wszystko, co ujął Kolega 9x19, już od jakiegoś czasu przygotowuję się do złożenia wniosku do WPA, więc dokumenty mam skompletowane i sam wniosek napisany, kwestia tylko tych badań i samej licencji.
Co do komunikatów, świetna sprawa, trochę tego się uzbierało przez lata, więc zarzucę Ich tymi papierami.
Patent z 2007 roku, więc trochę czasu minęło, ale lektura forum i dzisiaj świeżo wydrukowane rozporządzenie+ustawa i będę nadrabiał zaległości, bo trochę umknęło wiadomości przez te lata.
Ostatnio zmieniony 2016-12-21, 17:39 przez Officer_199, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
VIS

Postautor: VIS » 2016-12-21, 22:53

Officer_199 pisze:...
Z lekarzem będę rozmawiał bezpośrednio, bo jednak badania i zakres miałem identyczny do tego, o którym mówią przepisy, więc zobaczymy jaki będzie efekt.
...

Porozmawiać z lekarzem możesz - nikt Ci za to po zębach nie przyłoży. Tylko obawiam się że bez opłaty za orzeczenie się nie obejdzie, bo o ile mnie pamięć nie myli to płacisz nie za badania tylko za orzeczenie. W przypadku stwierdzenia przez lekarza że nie powinieneś posiadać broni to badania masz gratis. Jeszcze lekarz wysyła na swój koszt informację do WPA byś nie musiał się fatygować osobiście.

No chyba że jestem w błędzie - ale w takim wypadku będę szybko poprawiony.
Ostatnio zmieniony 2016-12-21, 22:53 przez VIS, łącznie zmieniany 1 raz.
HW-57 ; Twinnmaster Combat; MAG 95; TAJGA 2 22LR; TOZ 18 22LR; kbk AK 7,62x39; MCM Margolin 22LR; Alfa Stell 38 Sp, TOZ-35 22LR, Taurus PT-51 6,35 Br.
Nie pomoże strzelba Kruppa kiedy strzelec d...do niczego.

Awatar użytkownika
Officer_199

Postautor: Officer_199 » 2016-12-22, 08:55

Też tak myślę.
Dam znać, jak już będę po badaniach i złożonym wniosku.
Jeszcze tylko jedno pytanie- wniosek lepiej złożyć osobiście, czy wysłać pocztą ?
Pytam, bo zastanawiam się, czy WPA wydaje na miejscu jakieś zaświadczenie, że wniosek został złożony ?
A tak się akurat składa, że WPA mam w najbliższym sąsiedztwie :052:

Awatar użytkownika
arturo111
Status: Online

Postautor: arturo111 » 2016-12-22, 09:45

Jeżeli nie chcesz słuchać jakichś dziwnych głupot to wysyłaj pocztą .
Strzelam dobrze,tylko nie trafiam :).
KS GARDA Ostróda
.22LR / .25 / 5,56x45/.223REM / 7,62x25 Tokarev / 7,62x39 / .38 SPEC / .357 MAG / 9x18 Makarov / 9x19 / .45 ACP / 12/76

rzufik1

Postautor: rzufik1 » 2016-12-22, 10:29

etam :) czasem można się pośmiać z tych głupot :) co WPA gada :)

ale myslałem że jakiś świerzak napisał temat a tu wyga z prawie 10 letnim stażem patentowym :)
W sumie udział w zawodach ma; Ważna przyczynę posiadania ma :) ciekawe czy jak byś złożył bez licencji to byś dostał pozwolenie :)
może byłbyś pierwszym w kraju co tak otrzymał :)
Wiesz jak dasz ze 200 startów :) może próbuj składać ? :)

9x19 co o tym myślisz ?

9x19
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontaktowanie:

Postautor: 9x19 » 2016-12-22, 17:44

Officer_199 pisze: .... Jeszcze tylko jedno pytanie- wniosek lepiej złożyć osobiście, czy wysłać pocztą ?
Pytam, bo zastanawiam się, czy WPA wydaje na miejscu jakieś zaświadczenie, że wniosek został złożony ?
...

Sposób składania podania do WPA nie ma znaczenia. Jeżeli wniosek składasz osobiście to zrób kserokopie patentu i licencji, które dołączysz do podania, a oryginały okażesz osobie przyjmującej podanie, która uwierzytelni kserokopie "za zgodność". Składając podanie możesz żądać potwierdzenia jego złożenia. Najlepszą formą jest kserokopia pierwszej strony podania, na której pracownik WPA potwierdzi jego złożenie.

Jeżeli podanie złożysz wysyłając list polecony, to musisz wysłać oryginały patentu i licencji (zaznaczając, że są tylko do wglądu) albo uwierzytelnione notarialnie ich kserokopie.

Awatar użytkownika
Officer_199

Postautor: Officer_199 » 2016-12-22, 20:53

To prawda, patent mam już od 2007, więc kawał czasu zleciał, aż wstyd, że tyle czekałem z pozwoleniem :shame:
Pojawiły mi się jednak fajne możliwości treningów, więc mam zamiar trochę się do tego przyłożyć.

Zarówno pocztę, notariusza i WPA mam pod nosem, więc przemyślę formę przekazania wniosku.
Chyba z czystej ciekawości wybiorę się do WPA.

Swoją drogą wyglądam dosyć młodo, ciekawi mnie bardzo reakcja osoby przyjmującej wniosek i to na odrobinkę większą ilość :033:

McMonster

Postautor: McMonster » 2016-12-22, 23:38

9x19 pisze:(...) a oryginały okażesz osobie przyjmującej podanie, która uwierzytelni kserokopie "za zgodność".

Składając we Wrocławiu osobiście może się okazać, że i tak będą chcieli oryginały lub kopie potwierdzone notarialne. Nie byłem w stanie przekonać, że to nie powinno być konieczne, ani uzyskać sensownego wyjaśnienia. Po zakończeniu postępowania miałem poprosić o zwrot i jutro będę słał polecony m.in. z taką prośbą.

Wróć do „Prawo i broń - WBP”