Patent strzelecki

Moderator: Moderatorzy WBP

FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: FIGA1 »

@DDW dokładnie. To co się dzieje niestety z egzaminami na patent strzelecki jest smutne, gdyż wszyscy potencjalni zdający zostali de facto potraktowani jak ,,złodzieje" nie ważne jak długo są w klubach, strzelają - jak Cie nie ma w bazie, nie istniejesz. Ja też dopiero stażuję do patentu i myślę, że ten nowe egzaminy w maju to będzie swoisty ,,pogrom"...chodzenie z linijką lub okręgiem i pomiar odległości na tarczy :651: Przecież nikt nie jest robotem i czasem może mieć słabszy dzień ogólnie fizycznie a jak do tego dojdzie stres, sytuacja egzaminacyjna, presja otoczenia...problem ze skupieniem gotowy. Mnie instruktor na treningach powtarza, że najważniejsze jest bezpieczne posługiwanie się bronią na stanowisku przed , w czasie i po strzelaniu - skupienie przestrzelin jest ważne ale w dalszej kolejności i ja się z tym zgadzam. No bo w czym jest gorszy dany kandydat, który trafił powiedmy skupienie 2 cm od kogoś ze skupieniem 5 cm. Ja Patent traktuję jako wstęp do strzelectwa i pewnie wielu patentowanych strzelców jeszcze dużo pestek pośle w tarcze aby poprawiać swoje skupienie, ćwiczyć pracę na języku spustowym etc.
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2017, 18:59 przez FIGA1, łącznie zmieniany 1 raz.
FIGA1
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: KG92RS »

FIGA1 pisze: nowe egzaminy w maju to będzie swoisty ,,pogrom"...chodzenie z linijką lub okręgiem i pomiar odległości na tarczy :651:
Ale przecież WŁAŚNIE tak wyglądały dotychczasowe egzaminy. Przynajmniej tam, gdzie były przeprowadzane zgodnie z zasadami. Uwierz, uzyskanie wymaganego skupienia (nie wyniku) naprawdę nie wymaga jakiegoś przesadnie długiego treningu -> w moim przypadku to 4 miesiące, w sumie może 15 wizyt na strzelnicy, z czego połowa w czasie pierwszego miesiąca w ramach stażu przed wstąpieniem do klubu (ZKS W-wa). Za każdym razem, około 100 strzałów z "dziewiątki" lub "dwudziestki dwójki" plus trochę eksperymentów z innymi. Karabin - poza stażem "przedklubowym" - 3 razy, ostatni na trzy dni przed egzaminem, 115 strzałów, od 90 nie widziałem tarczy :)

Mieszkam 40 km od strzelnicy, więc stosowałem metodę "rzadziej, ale więcej" -> podobno lepiej jest mniej na raz, ale częściej.
Awatar użytkownika
Logos82
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 148
Rejestracja: 10 października 2016, 18:57
Tematy: 2
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Logos82 »

W moim klubie mieliśmy ustalony termin na 11.02 a tu nagle informacja że egzamin odwołany i następny będzie wlanie koniec kwietnia, początek maja... Czyli nic tylko czekać... :090:
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Ja już się z tym pogodziłem i cierpliwie czekam ;) Ważne że już mnie zarejestrowali w PZSS. Szkoda tylko że na początku maja będą takie kolejki że pewnie egzamin przesunie się jeszcze o co najmniej miesiąc :(
Ostatnio zmieniony 21 stycznia 2017, 22:17 przez m2c, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DDW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 16 września 2016, 17:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: DDW »

Żeby tylko o miesiąc. Np. na ZKS przynajmniej raz w miesiącu zdawało po kilkaset osób. 4 miesiące bez egzaminu to nie zdziwiłbym się gdyby stawka powoli dobijała do 1000 osób do przeegzaminowania. Wiec trzeba to będzie rozłożyć na kilka egzaminów, w zależności od tego jakie prezes PZSS wprowadzi limity na jeden egzamin.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: KG92RS »

DDW pisze:Żeby tylko o miesiąc. Np. na ZKS przynajmniej raz w miesiącu zdawało po kilkaset osób. 4 miesiące bez egzaminu to nie zdziwiłbym się gdyby stawka powoli dobijała do 1000 osób do przeegzaminowania. Wiec trzeba to będzie rozłożyć na kilka egzaminów, w zależności od tego jakie prezes PZSS wprowadzi limity na jeden egzamin.
??? Bez przesady -> na ZKS, od września do grudnia był tylko jeden egzamin - około 200 osób.
Rlyeh
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1554
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 19:39
Tematy: 73
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Patent strzelecki

Post autor: Rlyeh »

DDW pisze:Nie uważacie, że ten numer z 3 miesięcznym stażem po zarejestrowaniu jest złamaniem pewnego rodzaju umowy społecznej?
Numer z trzymiesięcznym stażem jest już od x czasu. Do tej pory zwyczajnie albo tego nie egzekwowano, albo egzekwowano do bólu (klub, dojąc pacjenta za obowiązkowe treningi, kulki, tarcze, słowem co się da), a przede wszystkim kwatera główna tego nie weryfikowała, bo i jak, papier wszystko przyjmie. I ja wiem po swoich województwie, jak to wypływały z nie wiadomo jakich źródeł zastępy sportowców i sportowców kolekcjonerów, które zresztą znikały po pomyślnie zdanym egzaminie. Podobnie zresztą jak na kursach doszkalających dla sędziów strzelectwa sportowego - nagle okazywało się, że jest ich wbrew pozorom kilkudziesięciu, podczas gdy przez ostatnie lata człowiek widywał do znudzenia te same kilka osób.
Śmieszy mnie taka postawa "umowa społeczna". Może jeszcze socjal #500+9mm?
DDW pisze:Zdobycie pozwolenia jest dla niego realną oszczędnością idącą w setki/tysiące złotych w porównaniu do komercyjnego strzelania. I nagle ni z tego ni z owego ktoś zmienia zasady zabawy.
Ktoś komuś każe strzelać? To jest taka sama zabawa, jak piłka nożna. Tej jeszcze nie opodatkowano, a i zarobić można.

O ile rozumiem że bycie "sportowcem" to furtka do łatwiejszego uzyskania pozwolenia w którymś celu, a skoro można życie sobie ułatwiać to po co utrudniać, o tyle już kompletnie nie nadążam za zastrzeżeniami, że teraz trzeba będzie umieć strzelać na egzaminie i że pogrom. Szlachectwo zobowiązuje.
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1106
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: m2c »

Egzamin na patent to trochę jak egzamin na prawo jazdy. Wiesz zapewne jak się ma egzamin na prawko do faktycznych umiejętności... Instruktorzy na strzelnicy często powtarzają mi że nauczę się dobrze strzelać jak już będę miał swoją broń. Myślę że ludzie boją się że na egzaminie będą wymagali bycia profesjonalnym strzelcem zamiast sprawdzać czy dana osoba potrafi bezpiecznie posługiwać się bronią, przybrać odpowiednią postawę i trafić w tarczę. Co do 3 miesięcznego stażu to chodziło o okres przejściowy, gdyż osoby zapisujące się w tym momencie do klubu mają takie same warunki jak poprzednio. Mi ten okres wydłużono do prawie sześciu miesięcy co uważam że nie jest w porządku. Jakbym był w klubie który wystawia fałszywe zaświadczenia to byłbym już po egzaminie, a ja uparcie wybrałem uczciwy klub więc trzeba było mnie za to ukarać :P
Awatar użytkownika
Czarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 26 lutego 2008, 18:03
Tematy: 0
Lokalizacja: obok stolycy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: Czarek »

Prawo nie powinno działać wstecz, więc uważam że przepis o rejestracji w PZSS powinien obowiązywać tylko osoby zapisane do klubów po konkretnym terminie np. 01.01.2017. Ale nie jestem prawnikiem, tak tylko podpowiada mi intuicja/zdrowy rozsądek. No cóż trudno, bo co możemy zrobić? Trzeba tę decyzję zaakceptować.
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2017, 13:15 przez Czarek, łącznie zmieniany 1 raz.
FIGA1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 118
Rejestracja: 13 lutego 2010, 13:10
Tematy: 0
Lokalizacja: S-C
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: FIGA1 »

m2c pisze:Egzamin na patent to trochę jak egzamin na prawo jazdy. Wiesz zapewne jak się ma egzamin na prawko do faktycznych umiejętności... Instruktorzy na strzelnicy często powtarzają mi że nauczę się dobrze strzelać jak już będę miał swoją broń.
Dokładnie tak samo mnie powtarza instruktor na treningach. Ważna jest w pierwszej kolejności świadomość bezpiecznych zasad posługiwania sie bronią i wyćwiczenie pewnych nawyków a skupienie przyjdzie w miarę treningów z czasem.
m2c pisze:Myślę że ludzie boją się że na egzaminie będą wymagali bycia profesjonalnym strzelcem zamiast sprawdzać czy dana osoba potrafi bezpiecznie posługiwać się bronią, przybrać odpowiednią postawę i trafić w tarczę.
Dokładnie, sam stażuję teraz i czytając o tych linijkach i okręgach do pomiaru skupienia to aż dreszcz po plecach przechodzi...no ale widać wszyscy patentowani strzelcy teraz to ma być skrzyżowanie Johna Rambo z Leonem Zawodowcem ;laughing:
m2c pisze:Co do 3 miesięcznego stażu to chodziło o okres przejściowy, gdyż osoby zapisujące się w tym momencie do klubu mają takie same warunki jak poprzednio. Mi ten okres wydłużono do prawie sześciu miesięcy co uważam że nie jest w porządku.
Tu nie można chyba mówić o tym, że prawo działało w stecz, bo regulamin wszedł w życie w 2013...chociaż nie teraz jak wszedłem na stronę PZSS i w ten regulamin to wygląda troche tak jakby chyłkiem podmieniono dokumenty regulaminu dodając w nowej wersji art. 8 pkt 4. 1.) i 2.) :shock: Sprawdziłem sobie z wersją, którą wydrukowałem sobie początkiem stycznia żeby mieć do nauki i owe wersje się różnią. I teraz pytanie, czy to nie powinna być całkowicie nowa uchwała zmieniająca regulamin i nowa data jego wejścia wżycie? Może jakiś prawnik by się wypowiedział.
m2c pisze:Jakbym był w klubie który wystawia fałszywe zaświadczenia to byłbym już po egzaminie, a ja uparcie wybrałem uczciwy klub więc trzeba było mnie za to ukarać :P
[/quote]
100% racji Gdyby ktoś chciał sobie ,,załatwiać" papiery to z pewnością by nie trenował w klubie, nie wydawał kasy na amunicje droższą niż zwykle...tylko dał by koperte komu trzeba i czekał na kwit. Ale ale...99% strzelców sportowych i kandydatów do patentu trenuje mozolnie i ćwiczy samodzielnie, i nawet im do głowy nie przyjdzie oszukiwać. Smutne to wkładać wszystkich do ,,jednego wora" z łatką nieuczciwego oszusta.
FIGA1
jamor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 11 listopada 2005, 14:35
Tematy: 36
Lokalizacja: warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: jamor »

Moze warto zawrócić się do Pana Prezesa PZSS z zapytaniem , ile przypadków odnotowano przez komisje LP PZSS naruszenia przepisów 3 miesięcznego stażu osób przystępujących do egzaminu na patent ? Jesli coś takiego ujawniono , to komisja w kazdym przypadku powinna zawiadomić Policje o podejrzeniu przestępstwa z art 271 KK bo na kazdym wniosku podpisuje sie kierownik klubu poświadczając staż.
Na ile przypadków zawiadomień obstawiacie ? Ja na zero
multi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 23
Rejestracja: 08 stycznia 2016, 17:41
Tematy: 0
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: multi »

pozostaje się po prostu zdenerwować ....
W klubie jestem rok, w między czasie treningi, zawody, jakieś miejsca już się zaczęło zdobywać a teraz wychodzi na to, że mój staż został zrównany do 0 .....
Jawna niesprawiedliwość .... mogła by być chociaż możliwość "udowodnienia" stażu poprzez komunikaty z zawodów ...

Cierpliwy jestem więc i to przeczekam ale osobiście przyjmuję to jako karę i jawną niesprawiedliwość.
bartoszko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 45
Rejestracja: 09 listopada 2016, 16:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: bartoszko »

Panowie - rzeczywiście pzss troszkę pojechał z tymi radykalnym zmianami. Mieli prawo mocno radykalnie zacząć wymagać bo widziałem różne "przypadki" kandydatów na patentowanych strzelców :wink: Byli tacy, którzy po tzw. stażu nie potrafili w czarne trafić nie mówiąc o jakimkolwiek skupieniu. Nie umieli na egzaminie obejść się z bronią, na stanowisku odbieralo im słuch i bawili się bronią. Jeden ze zdających w Krakowie stwierdził publicznie, że w Warszawie to był dziecinny egzamin i zdali nawet ci którzy w jego pojęciu nie powinni zdać. Po oblanym egzaminie z karabinu i ledwie znanym egzaminie z pistoletu i strzelby zaczął się awanturowac i skończyło się telefonami i skargami do prezesa pzss, że Kraków cały zdał, a on nie.. Że brali ponoć kasę za patrony do strzelby itd..
No więc jeśli są tacy strzelcy wśród nas - to nie ma się co dziwić, że Pzss chce zrobić porządek. Ludzie po prostu sami sobie robią gnój i później są tego efekty.
U nas na przykład było dwóch kolesi którzy się pojawili wyłącznie po papiery ( staż). Zapłacili wpisowe, składki i... Tyle. Widziałem ich może dwa razy na treningu na pneumatycznej, i raz na kulowej. A ja jestem praktycznie zawsze kiedy są zajęcia więc bym ich widział.
No i prezes naszego klubu - posłał ich precz. Nie obyło się bez spiny, ale przynajmniej porządek jest zachowany.
I właśnie dlatego jest jak jest.
Moim zdaniem staż powinien być wiązany z pobytem na strzelnicy. Lub że stratami w zawodach. Bo staż 3 miesiące w pzss, czy klubie wojewódzkim - to i tak lipa. Klient opłaci składki, przyjedzie ze dwa razy i po wymaganym okresie - przystąpi do egzaminu nie zachowując należytego poziomu.. Są wśród nas strzelcy, którzy mają staż kilkuletni i często bywają na strzelnicy i faktycznie umieją się posługiwać i obchodzić z bronią. niestety według nowych zasad - są traktowani jak ci - co w klubie są od wczoraj. To bardzo złe i krzywdzące.
Szkoda, że pzss nie wziął tego pod rozwagę..
Ja sam przystąpilem do egzaminu w listopadzie - po dość długim (i rzetelnym) stażu.
Będąc w wojsku w pierwszej połowie lat 90 w Krakowie - strzelalismy bardzo często. Obcowanie z giwerą było czymś normalnym - na porządku dziennym. Później też miałem do czynienia z bronią ale raczej rzadziej. Jednak pomimo tego - zawsze czuje się respekt do broni i zawsze towarzyszy poczucie dużej odpowiedzialnosci. Ale jak widzę niektóre osoby jak potrafią obejść się z bronią - włos się na głowie jeży.. Czasem nonszalancja graniczy z głupotą.
Więc będę powtarzał - staż owszem - ale potwierdzeniem powinny być starty w zawodach i/lub pobyty na strzelnicy.
jamor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 444
Rejestracja: 11 listopada 2005, 14:35
Tematy: 36
Lokalizacja: warka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Patent strzelecki

Post autor: jamor »

Staż w klubie to staż, czyli data od kiedy Pani czy Pan jest zapisany do klubu a nie pobyt na strzelnicy lub udział w zawodach. Jest obowiązkowe szkolenie i jest do niego regulamin . Żaden przepis nie daje uprawnień Związkowi o decydowaniu od kiedy kto jest w klubie. Tak samo jak to, że Związek nie ma uprawnień do narzucania kierownikom klubów prowadzenia ewidencji w zbiorach systemu związku. Ta czynność należy do samego Związku bo to ich obowiązek - tak stanowi statut Związku -art 12 pkt 32
Awatar użytkownika
DDW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 16 września 2016, 17:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Patent strzelecki

Post autor: DDW »

A wrecz dodam, ze niektore kluby wrecz wola, zeby czlonkowie nie strzelali podczas tego stazu. Czyli bracie bez patentu na strzelnice nie wejdziesz. :wink:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”