Prowadzenie magazynu pytanie.

Moderator: Moderatorzy WBP

daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

Tak czy siak by zarzadzac magazynem zatrudnienie musi byc. Nie dorzeczne jest by osoba nie majaca nic do podmiotu zarzadzala jego bronia.
daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

9x19 pisze:...Tak więc sportowcy uzyskujący dopuszczenie otrzymują je w trybie art. 30 ust. 1 ustawy i dlatego mogą prowadzić magazyn broni.
A gdzie to pisze? Podaj podstawę prawną.
9x19 pisze:Podkreślić trzeba, że aktualnie nastąpiły poważne zmiany w zakresie dopuszczeń do posiadania broni. Wynika z nich, że nie trzeba być zatrudnionym w jakimkolwiek podmiocie mającym broń na świadectwo, ...


Zgadza się... wtedy dostajesz TYLKO dopuszczenie do posiadania broni podczas uczestnictwa, organizacji lub przeprowadzania strzeleckich zawodów sportowych.

9x19 pisze: a ponadto dopuszczenie uzyskuje się nie do celu, a do określonego rodzaju broni.
Zgadza się. Jednak trzeba zaznaczyć że mamy tu gryzienie się dwóch przepisów tzn. Ustawa o broni się nie zmieniła a tam w art. 10 ust. 2 pisze:

Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych.


natomiast od sierpnia 2016 roku jest nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów legitymacji posiadacza broni, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, świadectwa broni oraz karty rejestracyjnej broni (Dz. U. 2016 poz 532). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem osoby ubiegające się o wydanie dopuszczenia zamiast celu dopuszczenia mają wskazać rodzaje broni, którymi będą się posługiwały.


Reasumując. Skoro ustawa jest wyżej od rozporządzenia to decyzje z pewnością dostaniecie na cel, natomiast w książeczce będziesz miał wbite na jaki rodzaj broni.

9x19 pisze:Mając dopuszczenie mogę prowadzić magazyn broni z takimi rodzajami broni, do jakich zostałem dopuszczony. I tu następuje śmieszna rzecz, że mając uprawnienia sportowego mogę zostać dopuszczonym do posiadania broni myśliwskiej (karabin myśliwskie),a także broni palnej bojowej w postaci pistoletów i rewolwerów kalibru do 12 mm.
Zgadzam się - pod warunkiem że posiadasz zatrudnienie w danym podmiocie.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: 9x19 »

daan pisze:
9x19 pisze:...Tak więc sportowcy uzyskujący dopuszczenie otrzymują je w trybie art. 30 ust. 1 ustawy i dlatego mogą prowadzić magazyn broni.

A gdzie to pisze? Podaj podstawę prawną.
W artykule 30 ust. 1 ustawy o broni i amunicji. Proponowałem Ci już abyś przeczytał ZE ZROZUMIENIEM art. 30 ust. 1, 1a, 1b i 2 ustawy o broni i amunicji. Jak to zrozumiesz, to będziesz wiedział, że nie masz racji w swych wypowiedziach. O ile zrozumiesz.
Ostatnio zmieniony 18 grudnia 2016, 18:59 przez 9x19, łącznie zmieniany 1 raz.
daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

9x19 pisze:
daan pisze:
9x19 pisze:...Tak więc sportowcy uzyskujący dopuszczenie otrzymują je w trybie art. 30 ust. 1 ustawy i dlatego mogą prowadzić magazyn broni.

A gdzie to pisze? Podaj podstawę prawną.
W artykule 30 ust. 1 ustawy o broni i amunicji. Proponowałem Ci już abyś przeczytał ZE ZROZUMIENIEM art. 30 ust. 1, 1a, 1b i 2 ustawy o broni i amunicji. Jak to zrozumiesz, to będziesz wiedział, że nie masz racji w swych wypowiedziach. O ile zrozumiesz.

Ze zrozumieniem...OK. Zgodzę się z tym - pod warunkiem że ten sportowiec będzie zatrudniony w danym podmiocie. Jeżeli nie będzie zatrudniony nie będzie mógł prowadzić magazynu.

No jak to sobie wyobrażasz.. Cześć jestem Michał mam dopuszczenie ... dzisiaj mam chwile to mogę poprowadzić Ci magazyn??? A jutro poprowadzi Ci mój kolega on też ma jakieś dopuszczenie. Musi być zatrudnienie. Jak się coś stanie albo zginie broń z magazynu to kto odpowie? Właściciel podmiotu a nie "fikcyjny" magazynier.
janusz35
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 160
Rejestracja: 11 sierpnia 2012, 11:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: janusz35 »

Nie musi być zatrudnienia. Może też być tzw. powierzenie. W przypadku LOK bardzo mało osób jest zatrudnianych na etat. Jest za do dużo osób pracujacych społecznie. Właściciel broni ( pewnie wojewodzki LOK) powierza obowiazki magazyniera panu X. Pan X musi mieć dpouszczenie do posiadania i to najlepiej tzw. magazynowe.
daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

LOK jest stowarzyszeniem. Tam jest trochę inaczej.
Nie można porównywać stowarzyszenia do podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą.
Ale nawet w tym przypadku (zresztą jak też sam piszesz) osoba taka zostaje pisemnie upoważniona. Nie ma nic na tzw. "gębę".
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: franek »

daan pisze:LOK jest stowarzyszeniem. Tam jest trochę inaczej.
Nie można porównywać stowarzyszenia do podmiotu gospodarczego prowadzącego działalność gospodarczą.
Ale nawet w tym przypadku (zresztą jak też sam piszesz) osoba taka zostaje pisemnie upoważniona. Nie ma nic na tzw. "gębę".
kluby sportowe jako stowarzyszenia (a nie sportowe spółki akcyjne) zwykle w statucie mają coś o pracy społecznej członków. dlaczego od razu zatrudnienie?
W przypadku firmy - umowa zlecenie na symboliczne 1 PLN będzie dobra?

Zgadzam się z tobą, nie wyobrażam sobie prowadzenia żadnego magazynu "na gębę" bez dokumentu określającego kto, co i od kiedy
ale nie demonizujmy - "stażysta" może być ... wolontariusz może być ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: 9x19 »

janusz35 pisze: ... Właściciel broni ( pewnie wojewodzki LOK) powierza obowiazki magazyniera panu X. Pan X musi mieć dpouszczenie do posiadania i to najlepiej tzw. magazynowe.
Nie ma już "dopuszczenia magazynowego". Od 1.08.2016r. Policja wydaje dopuszczenie tylko do konkretnych rodzajów broni, a nie do celów. Celów dopuszczenia już nie ma.
daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

9x19 pisze:Nie ma już "dopuszczenia magazynowego". Od 1.08.2016r. Policja wydaje dopuszczenie tylko do konkretnych rodzajów broni, a nie do celów. Celów dopuszczenia już nie ma.
To jest twoje zdanie... Jednak cel jest cały czas bo musi być (tak nakazuje ustawa) ale tylko w decyzji a nie w legitymacji - nie wysłowiłeś się precyzyjnie (tego sie trzymam).

wszystko zależy kto (zawód lub pasjonat) składa wniosek i do czego (cel - uzasadnienie)

Pisałem już wcześniej:
daan pisze: art. 10 ust. 2 ustawy o broni mówi
Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych.

natomiast od sierpnia 2016 roku jest nowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów legitymacji posiadacza broni, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, świadectwa broni oraz karty rejestracyjnej broni (Dz. U. 2016 poz 532). Zgodnie z wymienionym rozporządzeniem osoby ubiegające się o wydanie dopuszczenia zamiast celu dopuszczenia mają wskazać rodzaje broni, którymi będą się posługiwały.
I tutaj masz sporo racji ale nie do końca - być może właśnie chodzi o szczegóły (diabeł zawsze tkwi w szczegółach)...

Ustawa się nie zmieniła. Zmieniło się TYLKO rozporządzenie. Proszę otworzyć sobie te rozporządzenie i pokazać mi gdzie tam jest mowa o "wydawaniu dopuszczenia"?

Nigdzie. Tam jest kilka zdań i nowy wzór legitymacji w której (kiedyś było na cel) teraz wskazuje się na jaki rodzaj broni masz dopuszczenie ALE jaką literkę tam organ wydający Ci wpisze zależy od tego w jakim celu masz decyzję.

Trzeba odróżnić decyzję od legitymacji (to dwa różne dokumenty - mimo że na ten sam temat).

Jak prześledzicie te literki w legitymacji to sami przyznacie że są różne i nie dla wszystkich wszystko i w każdym przypadku. A dla kogo jaka literka?
A no wszystko zależy w JAKIM CELU ubiegasz się o dopuszczenie. Po chłopsku - powiedz mi w jakim celu chcesz dopuszczenie to ja Ci powiem jakim rodzajem broni możesz dysponować na podstawie m.in. twoich kwalifikacji (choć pewnie sam wiesz dobrze). Decyzję organ MUSI (zgodnie z ustawą) wydać na cel gdzie ewentualnie w uzasadnieniu tej decyzji organ wskaże do jakich rodzajów broni otrzymujesz dopuszczenie lub ty wskaż do czego chcesz i organ wpisze Ci jeżeli się kwalifikujesz.

Kurcze to jest temat rzeka... najlepiej nie pytać na forum tylko zadzwoncie do organu wydającego i wam powie co i jak...
Ja już uciekam i w tym temacie wyczerpałem wszystko. Jak to mówi jedna z reklam twoje życie - twoje decyzje.

Wesołych Świąt.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: carambas »

daan pisze:najlepiej nie pytać na forum tylko zadzwoncie do organu wydającego i wam powie co i jak...
Hahah, toś poradził. Nie odnoszę się do tematu magazynu, tylko ogólnie. Jeśli ktoś chodzi do WPA po porady prawne, to musi naprawdę lubić drogę pod górkę. Żebyś Ty wiedział ile osób pisze nt idiotycznych wymogów WPA, to byś nie pisał takich rzeczy.

NIGDY nie bazujcie wyłącznie na opinii organu wydającego, bo znaczna część urzędników albo prawa nie zna, albo nie umie dobrze poradzić, albo nie wolno im tego zrobić. Mając wątpliwości ZAWSZE wybieram argumentację 9x19 i nie miałem osobiście sytuacji, żeby WPA nie przyznało w końcu racji.

Nie mówiąc już, że dla setek z nas 9x19, dzięki wieloletniej popularyzacji tego rozwiązania, stanowi główny powód dla którego posiadamy dwa pozwolenia i dopuszczenie, zamiast zwykłej sportówki na 4 sztuki. Zatem, znaj proporcje.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: 9x19 »

daan pisze:
9x19 pisze:Nie ma już "dopuszczenia magazynowego". Od 1.08.2016r. Policja wydaje dopuszczenie tylko do konkretnych rodzajów broni, a nie do celów. Celów dopuszczenia już nie ma.
To jest twoje zdanie... Jednak cel jest cały czas bo musi być (tak nakazuje ustawa) ale tylko w decyzji a nie w legitymacji - nie wysłowiłeś się precyzyjnie (tego sie trzymam).

wszystko zależy kto (zawód lub pasjonat) składa wniosek i do czego (cel - uzasadnienie) ....
Zanim zaczniesz swoje dywagacje przeczytaj ZE ZROZUMIENIEM art. 30 ust. 1 ustawy o broni i amunicji. I nie myl celów posiadania broni z art. 10 ust. 2 ustawy z ew. celami dopuszczenia do posiadania broni. Dawniej dopuszczenie można było wydać w celu prowadzenia strzelnicy, a o strzelnicy w art. 10 ust. 2 ustawy nie ma ani słowa. Obecnie w decyzjach WPA nie wpisuje celów dopuszczenia.

W świetle ustawy i nowego rozporządzenia o legitymacjach nie muszę nawet uzasadniać dlaczego chcę mieć dopuszczenie do posiadania broni. Jeżeli zdam egzamin w WPA, to mogę dostać dopuszczenie do posiadania wszystkich rodzajów broni, które są wymienione w legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni. I w chwili starania się o dopuszczenie nie muszę mieć żadnego zatrudnienia. Bo art. 30 ust. 1 ustawy nie wymaga żadnego zatrudnienia. Natomiast posługiwać się bronią konkretnego podmiotu mogę dopiero, po zatrudnieniu się w nim.

Obecny model dopuszczenia (WPA w decyzji nie określa celów) jest tym, jest rozwiązaniem, które należałoby wprowadzić w zakresie pozwolenia na broń. Dostaję pozwolenie do konkretnych rodzajów broni, a używam tą broń zgodnie z innymi przepisami i po spełnieniu przesłanek z innych przepisów (np. Prawo łowieckie - jeżeli chcę polować, ustawa o sporcie - jeżeli chcę uczestniczyć w zawodach).
daan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 grudnia 2016, 22:00
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: daan »

To nie będę więcej dywagował. Najwyraźniej ja mam inną ustawę.
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2016, 17:48 przez daan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: VIS »

Obowiązująca UoBiA jest jedna. Kolega 9x19 jest na forum takim autorytetem że jego postów nie należy szczególnie analizować tylko przyjąć za fakt i "utartą praktykę" - nawet jeżeli jeszcze nie teraz to na pewno będzie. Co prawda ta "utarta praktyka" to ulubione pojęcie WPA i kiedyk panowie z WPA (panie również) nie wiedzą jak wykonać polecenie szefa (nie dać pozwolenia) to właśnie się na tą "utartą praktykę" powołują. Jednak w przeciwieństwie do WPA "utarta praktyka" prezentowana przez kolegę 9x19 ma zawsze solidne podstawy prawne.

Nowy kolega daan podważa wypowiedzi kolegi 9x19 i radzi aby o porady prawne pytać wyłącznie urzędników WPA. Nie wiem kim z wykształcenia jest ten nowy kolega, ale jego wypowiedzi przypominają mi uczenie starego murarza jak ma układać cegły przez praktykanta co nigdy w ręku nie trzymał kielni.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
wojt-as
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 19 marca 2013, 10:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościan/Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: wojt-as »

Tak tutaj czytam i mam chyba bardziej zagmatwaną sprawę.
Od lutego 2015 mam
1. pozwolenie na broń szkoleniową
2. dopuszczenie do szkoleniowej, zawodów sportowych i realizacji rzedsięwzięć artystycznych.
Zdawałem egzamin państwowy - praktyczny tylko z jednej jednostki broni .22 LR
Poza tym mam decyzję że mogę kupić wszystko prócz samoczynnej (11 różnych jednostek broni)
3. Od 2017 prowadzę magazyn placówki szkoleniowej m.in. z bronią samoczynną.
4. Od 2017 pracuję też w ochronie i wystosowałem pismo do WPA o decyzję czy skoro nie mam dopuszczenia do celów ochrony osób i mienia ale posiadając dwa pistolety centralnego zapłonu muszę zdawać egzamin?
Dostałem pismo że skoro mam szkoleniówkę to mam dopuszczenie do rodzaju broni: bojowa pistolet centralny zapłon.

Teraz pytania:
I. Mam dopuszczenie według nowych przepisów do pistoletu maszynowego zarówno w placówce szkoleniowej przy szkoleniu i magazynie jak i w ochronie? Bo kiedyś mogłem tylko w placówce.
II. Czy jeśli na pytanie pierwsze jest pozytywna odpowiedź to rozumując w ten sposób mogę kupić broń rekonstruktorską?
wojt-as
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 19 marca 2013, 10:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Kościan/Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Prowadzenie magazynu pytanie.

Post autor: wojt-as »

A nadmienię że nie miałem jako szkoleniowiec do celów rekonstruktorskich.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”