Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Moderator: Moderatorzy WBP

cook1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 grudnia 2014, 15:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: cook1977 »

Kupiłem rewolwer przystosowany do strzelania amunicją .357magnum i .38special (jest o tym informacja w instrukcji obsługi - po angielsku). Niestety sprzedawca nie chciał na fakturze napisać dwóch kalibrów. Tłumaczył, że skoro na lufie jest wygrawerowane .357magnum to inaczej nie może zapisać. Ja jednak chciałbym móc korzystać z obu rodzajów amunicji.

Pytanie 1. Jakich argumentów użyć jeżeli urzędnik z WPA stwierdzi, że zapis na fakturze jest świętością i inaczej do książeczki nie wpisze.

Jako ciekawostkę dodam, że razem z rewolwerem kupiłem oba rodzaje amunicji (sprzedawca stwierdził, że jak ktoś do niego przychodzi po amunicję .357magnum to .38special też mu sprzedaje bo dla niego jest oczywiste, że rewolwer .357 strzela również amunicją .38). Jest to zapisane na jednej fakturze.

Pytanie 2. Czy jeżeli urzędnik WPA wpisze mi przy rejestracji do książeczki tylko .357magnum to automatycznie stanę się nielegalnym posiadaczem amunicji .38special ze wszystkimi tego konsekwencjami?
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: 9x19 »

Rewolwer przeznaczony do strzelania amnicją 357 Magnum jest przeznaczony też do strzelania amunicją słabszą 38, 38+. I w podaniu o rejestrację należy żądać wpisania kalibru "357 Magnum / 38 Special", a jako argument dołączyć ową instrukcję po angielsku i żądać przeprowadzenia z niej dowodu. Organ Policji winien przeprowadzić z niej dowód i ją przetłumaczyć. Poza tym polecam m. in. książkę Jerzy A. Ejsmont, Celność broni strzeleckiej - praktyczny poradnik, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, Warszawa 2012r. Na temat możliwości strzelania z rewolweru 357 Magnum amunicją słabszą - 38 special prof. Ejsmont pisał jeszcze w jednej książce, ale tytułu w tej chwili nie pamiętam.
Dariusz DC
Moderator
Moderator
Reactions:
Posty: 929
Rejestracja: 09 lipca 2015, 20:54
Tematy: 34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Moderatorzy WBP
Kontakt:

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: Dariusz DC »

MIałem dokładnie tę samą sytuację i mi nie wpisali 38 tylko 357
i niektóre sklepy sprzedawały mi 38 ( sczególnie sklep sprzedawcy ) a niektóre nie
W WPA powiedzieli,że wpiszą jak przyniosę opinię od rusznikarza , frę ze sklepu ( nie chcieli dać ) lub opinię sprzedawcy .
Firma Kaliber napisała mi na ich papierze firmowym ,że broń kupiona u nich o numerze jest fabrycznie przystosowana do obu kalibrów , przybili pieczatkę wysłali skan i juz
Wydrukowałem go , zaniosłem do WPA i mi wpisali 38 do książeczki
DC jeszcze nie 9
cook1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 grudnia 2014, 15:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: cook1977 »

Dziękuję bardzo za szybkie odpowiedzi. Swoją drogą, ciekawe dlaczego dla WPA większą "moc" sprawczą posiada deklaracja rusznikarza/sprzedawcy a nie producenta broni...
sebsaa1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 07 września 2014, 10:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: sebsaa1 »

Przy rejestracji poprosiłem o dopisanie kalibru .38. Pani z WPA nawet nie zadawała pytań i dopisała. WPA Wrocław
G17, G19, AR15, AKMŁ, 12ga, 0.357
Awatar użytkownika
irontom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 277
Rejestracja: 27 stycznia 2015, 13:33
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: irontom »

Nie zebym spotkal sie z amunicja 5.56×45mm NATO w sklepach, ale moze kiedys predzej czy pozniej pojawia sie konserwy.

W instrukcji bron jest .223 i 5.56x45mm NATO, ale na lufie jest tylko 5.56. Czy podobna procedure mozna tutaj zastosowac?
Nie dla blokowania dostepu do broni w EU: http://redneck.pl/dyrektywa/
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3189
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 9
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: Iperyt68 »

Ja na fakturze na MMR-a mam wpisane .223 Rem/5.56x45mm NATO i tak samo wpisali do książeczki 8-)
A tak wracając do tematu, mam ALFĘ 3561 i kupując ją, sprzedawca nawet się nie pytał, od razu wpisał .357Mag/.38Spec. Wniosek z tego taki: jak komuś łaskę robią to pójść tam gdzie nie widzą problemu, a są takie sklepy i jeszcze upust zrobią :wink:
vivere militare est
Ejdzej
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 432
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: Ejdzej »

Tylko 223Rem i 5,56x45 to też nie do końca to samo. Z karabinu w kalibrze 5,56x45 można strzelać spokojnie jednym i drugim, w karabinie kalibru 223Rem niekoniecznie. Natowska amunicja wytwarza wyższe ciśnienia niż 223Rem i karabiny w tym kalibrze mają troszeczkę inny kształt komory nabojowej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Iperyt68
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3189
Rejestracja: 03 października 2012, 21:47
Tematy: 9
Lokalizacja: Świętoszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: Iperyt68 »

Pewnie masz rację z tym, że Mossberg dopuszcza stosowanie obu typów amunicji w MMR-ze, zupełnie tak samo jak niektórzy producenci rewolwerów na nabój .357Mag w instrukcjach obsługi piszą o amunicji .38 Spec...
vivere militare est
cook1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 grudnia 2014, 15:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: cook1977 »

Ostatecznie zarejestrowano mi rewolwer na dwa kalibry. Oczywiście najpierw pani stwierdziła, że skoro na fakturze jest jeden kaliber to inaczej do książeczki wpisać nie może. Miałem jednak przygotowaną kopię instrukcji w której jest zapis o możliwości używania amunicji .357m i .38s. Co ciekawe fakturę sobie zatrzymała do akt ale kopii instrukcji już nie. Z tego wnioskuję, że tak na prawdę żadne papiery na rejestrację dwóch kalibrów nie są potrzebne a wszystko zależy od dobrej woli urzędnika.
Szymon Machel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 03 lipca 2004, 18:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: Szymon Machel »

Parę lat temu w Krakowie w WPA wpisali bez problemów 357mag/38spec na moje stwierdzenie, że można używać jednego albo drugiego. Natomiast w jednym sklepie w Krakowie pan powiedział, że może sprzedać tylko ten rodzaj jaki jest wpisany w książeczce. Jeżeli jest jeden rodzaj to tylko taki. Twierdził, że miał już problemy z "panami" z powodu niedotrzymania tego warunku.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: 9x19 »

Z formalnego punktu widzenia sprzedawca miał rację. Amunicję kupuje się bowiem na podstawie legitymacji posiadacza broni wyłącznie dla tej broni, która jest określona w legitymacji (art. 14 ustawy o broni i amunicji). O tym, że pewne kalibry - różnie oznaczone jak wyżej opisane - pasują do jednego, tego smaego egzemplarza broni wiedzą strzelcy i sprzedawcy. Nie chcą natomiast przyjąć do wiadomości niektórzy pracownicy WPA.
Awatar użytkownika
klewinowo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 20 października 2014, 12:10
Tematy: 0
Lokalizacja: widzę już Białoruś
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: klewinowo »

kilka dni temu w Białymstoku rejestrowałem rewolwer - na fakturze usłużny sprzedający wpisał .357/.38 sp
i widziałem jak Pani z tą faktura udała się gdzieś, po powrocie poprosiła i zaczęła wypytywać jaki kaliber jest wybity na lufie czy tez dwa. Powiedziałem ze na pewno .357 coś wspomniała o rusznikarzu , ale oddała książeczkę z wpisanymi dwoma kalibrami.
criscoxl
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 06 kwietnia 2017, 13:49
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: criscoxl »

WPA Bydgoszcz. Dziś rejestrowałem 357. Na fakturze w sklepie nie chcieli dopisać 38. Jutro muszę jechać z bronią po zaświadczenie do rusznikarza.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Rejestracja rewolweru na 357 i 38

Post autor: McMonster »

WPA podobno mają pismo, które reguluję rejestrację 357 Magnum również jako 38 Special, ale nie znam sygnatury. Może kolega 9x19 będzie coś wiedział.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”