Pozwolenie pamiątkowe

Moderator: Moderatorzy WBP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: 9x19 »

Wrocławiak pisze: Czy każda darowizna broni uznana jest za ważną przyczynę jej posiadania?
Każda.
KKL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 07 listopada 2012, 10:27
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: KKL »

lto pisze:Tam są przynajmniej dwa poważne błędy: obecnie trzeba zdawać egzamin praktyczny oraz nie wolno nosić załadowanego magazynka.
Czy aby na pewno? Sprawdzałem tę kwestię egzaminu i wychodzi na to, że praktycznej części nie ma przy pozwoleniu do celów pamiątkowych.
Wrocławiak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 08 kwietnia 2015, 10:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: Wrocławiak »

KKL pisze: Czy aby na pewno? Sprawdzałem tę kwestię egzaminu i wychodzi na to, że praktycznej części nie ma przy pozwoleniu do celów pamiątkowych.
Gdzie to sprawdzałeś, podaj źródło. Obecnie ubiegając się o pozwolenie kolekcjonerskie oraz pamiątkowe należy zdać egzamin.

http://trybun.org.pl/2015/05/12/zmiany- ... ie-bronia/

http://bip.lublin.kwp.policja.gov.pl/KW ... owych.html
Dotychczasowy ust. 7 zniknął. Miał brzmienie:

7. Sprawdzianu strzeleckiego nie przeprowadza si ę w stosunku do osób, które wystąpiły o wydanie pozwolenia na broń w celach kolekcjonerskich lub pamiątkowych albo o wydanie pozwolenia na posiadanie kuszy.W tych przypadkach egzamin przeprowadza się na strzelnicy lub w siedzibie organu, o którym mowa w § 2 ust. 1.

Część materii w nim uregulowanej została zawarta w zaprezentowanym nowym ust 7, a część przeniesiono do ust 8, dokonując poważnej merytorycznej zmiany. Ust 8 otrzymał brzmienie:

8. Sprawdzianu strzeleckiego nie przeprowadza się w przypadku broni sygnałowej.

Merytoryczna zmiana polega na tym, że od dnia 23 maja 2015 r. sprawdzian strzelecki będzie dotyczył również osób starających się o pozwolenie do celów pamiątkowych i kolekcjonerskich. Dotychczas osoby ubiegające się o tego rodzaju pozwolenie nie musiały zdawać sprawdzianu strzeleckiego, w ramach praktycznej części egzaminu. Zmianę ocenić należy pozytywnie. Wprowadzenie możliwości posługiwania się bronią palną do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych na strzelnicach, musiało prowadzić do wprowadzenia konieczności zdawania egzaminu strzeleckiego przy tego rodzaju pozwoleniu na broń. Od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o broni i amunicji z marca 2011 roku, do dnia wejścia w życie omawianej noweli rozporządzenia, osoby uzyskujące pozwolenie do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych nie musiały udowadniać umiejętności strzeleckich.

Złą informacją, która wpisuje się w działania KGP związane z utrudnianiem dostępu do broni palnej przez praworządnych i zdrowych psychicznie Polaków, są podwyżki opłat za egzamin do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych. Dotychczas opłata za egzamin przy pozwoleniu do celów kolekcjonerskich wynosiła 1000 zł, od dnia 23 maja 2015 r. wynosiła będzie 1150 zł. Dotychczas opłata za egzamin przy uzyskiwaniu pozwolenia do celów pamiątkowych wynosiła 400 zł, od dnia 23 maja 2015 r. wynosiła będzie 500 zł.
Sroczy
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2016, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: Sroczy »

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać.

Pomijając słuszność oraz wady czy zalety posiadania broni w celach pamiątkowych, mam pytanie do tego podklejonego opisu na sadistiku.
Czy sklepy z bronią na prawdę mogą sprzedać broń osobie bez zezwolenia, oczywiści nie wydawać jej do czasu okazania odpowiednich uprawnień?
Ponieważ wszędzie zaznaczają że broń dostępna w sklepie stacjonarnym po okazaniu ważnej promesy. Dlatego właśnie zastanawiam się nad słusznością
tego zakupu i otrzymaniu samej faktury bez odbierania broni.
I drugie pytanie, czysto hipotetyczne. Jeśli mam już pozwolenie na daną sztukę broni, to nie można w ten sam sposób stać się posiadaczem kolejnej? Tak samo kupuję inna osoba i przekazuję nam? Czy każda dodatkowa broń "otrzymana" wymaga takich samych kroków z badaniami lekarskimi itp?
Proszę powiedzcie jak to w praktyce wygląda.

Pozdrawiam
Sroczy
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: 9x19 »

Żaden sklep nie ma prawa wystawić faktury na sprzedaż broni jeżeli nie dostanie od nabywającego zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni.

Mniemam, że chodzi to o problem darowizny. Umowa darowizny może być tak skonstruowana, że będzie chodziło o sfinansowanie konkretnego egzemplarza broni w przypadku, gdy osoba obdarowana otrzyma pozwolenie na broń.

Pozwolenie na broń w celu pamiątkowym jest specyficznym pozwoleniem, które wydaje się na liczbą określoną a spadku, darowiźnie lub wyróżnieniu. Nie można go wydać na zapas. Można jednak zmienić tą decyzję poprzez zmianę w trybie art. 155 kpa w zakresie ilości egzemplarzy broni. Podstawą będzie kolejny spadek, darowizna, wyróżnienie. Wtedy nie potrzeba robić nowych badań. Zmiana nie pociąga za sobą żadnych kosztów (nie wnosi się opłaty skarbowej).
KKL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 307
Rejestracja: 07 listopada 2012, 10:27
Tematy: 0
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: KKL »

Wrocławiak pisze:
KKL pisze: Czy aby na pewno? Sprawdzałem tę kwestię egzaminu i wychodzi na to, że praktycznej części nie ma przy pozwoleniu do celów pamiątkowych.
Gdzie to sprawdzałeś, podaj źródło. Obecnie ubiegając się o pozwolenie kolekcjonerskie oraz pamiątkowe należy zdać egzamin.
Wychodzi na to, że sprawdzałem w poprzedniej wersji rozporządzenia. Dzięki za zwrócenie uwagi i sprostowanie!
Sroczy
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 10 lutego 2016, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: Sroczy »

No właśnie czyli dobrze myślałem, że ten opis to nie jest do końca prawidłowy. Teraz widzę że autor wprowadził poprawki.
Dzięki za odpowiedz.
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: tribal »

"Od zdawania egzaminu są zwolnienie żołnierze zawodowi i funkcjonariusze państwowych formacji uzbrojonych oraz członkowie PZŁ w zakresie broni myśliwskiej oraz członkowie PZSS mający patent i licencję w zakresie broni sportowej"
Czy powyższy zapis nadal obowiązuje? Dokładnie mam pozwolenie PZŁ, a chciałbym aby mi "darowano" rewolwer, karabinek bocznego zapłonu.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: lto »

Rewolwer ani karabinek bocznego zapłonu nie należą do broni myśliwskiej, czyli zwolnienie z egzaminu Cię nie obejmie.

Poza tym, jak to już było wspominane, nie ma sensu bawić się w pozwolenie pamiątkowe, skoro znacznie więcej można uzyskać tym samym kosztem występując o pozwolenie kolekcjonerskie.
tribal
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 379
Rejestracja: 09 grudnia 2009, 14:58
Tematy: 11
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: tribal »

Tego się spodziewałem. Nie uśmiecha mi się zadawanie kolejnych egzaminów i opłacanie składek do stowarzyszenia.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: lto »

Są stowarzyszenia w których członkostwo i zapisanie się kosztuje 0 zł.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: 9x19 »

tribal pisze:Tego się spodziewałem. Nie uśmiecha mi się zadawanie kolejnych egzaminów i opłacanie składek do stowarzyszenia.
Bez egzaminu nie dostaniesz żadnego pozwolenia na broń. Zawsze jakiś egzamin trzeba zdać. Z tym, że jedne są płatne, a inne nie (np. dla słuchaczy w szkole policyjnej :101: ).
blade9999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 95
Rejestracja: 30 października 2015, 23:53
Tematy: 0
Lokalizacja: KVG Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: blade9999 »

Osoba występująca o wydanie pozwolenia na broń do celów pamiątkowych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie egzaminu ... (Dz.U. Nr 19, poz. 241 ze zm.) obowiązana jest zdać egzamin składający się z części teoretycznej, obejmującej sprawdzenie znajomości przepisów dotyczących posiadania i użytkowania broni. Zakres przedmiotowy teoretycznej części egzaminu obejmuje znajomość przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych, a także znajomość przepisów kodeksu karnego dotyczących przestępstw związanych z bronią.

@Wrocławiak- Czy mógłbyś proszę podać aktualny zapis mówiący o tym, że przy pozwoleniu do celów pamiątkowych trzeba zdawać egzamin praktyczny ?
https://luski.pl Używane łuski do elaboracji.
Awatar użytkownika
zibibabiboo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 22:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: zibibabiboo »

Przeglądając pytania na stronie NTS-u do egzaminu "w celu pamiątkowym" znalazłem pytanie (WPA-Kraków):

Pozwolenie na broń wydane w celu pamiątkowym, nie uprawnia do posiadania następujących
rodzajów broni:
a) gładkolufowej;
b) centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm;
c) karabinków samoczynnych o kalibrze od 5,45 mm do 7,62 mm;

Która odpowiedz jest poprawna?
Awatar użytkownika
zibibabiboo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 31 sierpnia 2010, 22:57
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie pamiątkowe

Post autor: zibibabiboo »

Dobra, czaje.
Samoczynna w/g ustawy jest OK ,ale w/g WPA nie.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”