WPA Wrocław

Moderator: Moderatorzy WBP

coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: coolik »

FranekDolas pisze:Z reguły dziewczyny w WPA Wrocław są spoko. Miłe i uprzejme ale potwierdzam : są tam dwie raszple, które potrafią podnieść ciśnienie. Podpowiem, że pomaga krótkie pytanie "Czy jest naczelnik? Bo chciałbym z nim porozmawiać." One dobrze wiedzą, że powinny oddawać oryginały ale nie chce im się bo nie ogarniają tego co mają na bieżąco.

P.s. Ja oddaję im co roku oryginał licencji papierowej gdyż potrzebny mi ten papier jak w du*** zęby. Faktury na broń odrazu każę sobie drukować w dwóch egzemplarzach, po co komplikować temat ? Stawiam się tylko wtedy jak faktycznie przeginają pałę albo trafię na raszplę przed okresem i ciśnienie mi podnosi.
A tak się przewrotnie zapytam. Po co im dajesz co rok licencję? Proszę o nią? Przy wniosku o pozwolenie rozumiem ale co rok?
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: FranekDolas »

Tak, chcą co roku.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
REDs
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 12 lipca 2017, 15:44
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: REDs »

FranekDolas pisze:Tak, chcą co roku.

Dostajesz jakieś oficjalne pismo z WPA żeby przedstawić aktualną licencję ?
Ostatnio zmieniony 19 marca 2018, 17:13 przez REDs, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: LARPAK »

Nie rozumiem w czym masz problem.
Brak licencji może być podstawą do cofnięcia pozwolenia do celów sportowych ponieważ zanika przyczyna posiadania broni - przy broni do celów sportowych (nie mylić z kolekcjonerskim na broń sportową) licencja jest wymagana zarówno do wydania pozwolenia jak i jego utrzymania.

U mnie raz wysyła licencję klub, a raz robię to ja.
Teraz dosłałem ją później i nieco mi to przedłużyło wydanie rozszerzenia oraz pozwolenia bo czekali za nową licencją, ale nie wspomnieli mi o tym (OŻW).
Awatar użytkownika
FranekDolas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 461
Rejestracja: 24 października 2011, 10:21
Tematy: 2
Lokalizacja: Straża
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: FranekDolas »

REDs pisze:
FranekDolas pisze:Tak, chcą co roku.

Dostajesz jakieś oficjalne pismo z WPA żeby przedstawić aktualną licencję ?
Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi, doskonale znam epopeję przed sądami administracyjnymi co do zasady ale nie jestem bojownikiem z nudów dla sprawy. Daję licencję i mam spokój. Niech sobie inni koty drą, dla mnie nie jest to uciążliwe a czy słuszne nie dbam o to.
KKS PERKUN :) .38Spl ; 6,35x15,5 ;9x19 ; .22 LR ; 7,62x39 ; .22 SHORT ; 7,62x25 ; 12/76 ; 9x18 ; 6,5x55 SE ; 7,62x54R ; 7,65x17SR ; .223REM ; 5,56x45 ; 5,45x39 ; 8x57IS ; .45ACP
http://www.kksperkun.pl
r9999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 16 kwietnia 2014, 13:47
Tematy: 2
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: r9999 »

Czy nie jest tak, że jeśli nie złoży się wniosku o przedłużenie licencji, to wtedy klub (lub PZSS?) zawiadamia WPA o tym fakcie? Ja sam nigdy do WPA ani nie wiozłem, ani nie wysyłałem odnawianych licencji.
Lisnerek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 04 września 2017, 08:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: Lisnerek »

r9999 pisze:Czy nie jest tak, że jeśli nie złoży się wniosku o przedłużenie licencji, to wtedy klub (lub PZSS?) zawiadamia WPA o tym fakcie? Ja sam nigdy do WPA ani nie wiozłem, ani nie wysyłałem odnawianych licencji.
Te slyszalem ze klub zglasza do wpa liste osob ktore nie przedluzyly licencji. Ale moze co wpa to inna historia.

Lisnerek
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: coolik »

Fakt, że jak pójdziesz do WPA ze świstkiem jakimś to nie powiedzą Ci , że nie potrzebują ;) Kwestia czy masz obowiązek to robić, czy nie. Uważam, że nie mam obowiązku co rok donosić licencji (klub/PZSS powinien ich poinformować, że nie przedłużyłem licencji), więc się tylko zacząłem zastanawiać, czy jestem w błędzie.
A jeśli inni chcą papierki wysyłac/zanosić to kim ja jestem, żeby im mówić: nie ;)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: LARPAK »

Posiadanie licencji to m.in. ważna przyczyna do wydania pozwolenia na broń do celów sportowych.

Następnie art. 18 ust. 4 - jeżeli ustała ważna przyczyna do wydania pozwolenia.
Teraz to organ będzie się głowił czy posiadasz licencję, czy klub może powiadomił o braku takiej licencji lub PZSS to robi - zgodnie z UoBiA (art. 27 ust. 5) PZŁ oraz zarządy stowarzyszeń strzeleckich mają obowiązek o corocznym składaniu wykazów członków oraz poinformowania w ciągu 30 dni o wykluczeniu od dnia wykluczenia.

Można domniemywać, że jeżeli PZSS ani klub nie informuje organów o wykluczeniu, braku licencji etc. to nie podejmują żadnych kroków - jednakże rok czy dwa lata temu na forum przewinęły się pisma z WPA z żądaniem dostarczenia licencji albo będą wszczynali procedurę cofnięcia pozwolenia.

U mnie teraz licencja była potrzebna do wydania rozszerzenia pozwolenia sportowego oraz do wydania nowej decyzji pozwoleniu, raz wysyła to klub, a raz ja - to tylko list za kilka złotych, a o ile mniej nerwów później.

Nie chcesz, nie dostarczaj - sami się najwyżej upomną. Ja tam wolę mieć spokój i porządek w papierach, a nie tłumaczenie się, że ja nie wiedziałem, nie chciałem czy chcecie to zapytajcie.
r9999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 16 kwietnia 2014, 13:47
Tematy: 2
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: r9999 »

Ważną przyczyną jest czynne uprawianie strzelectwa sportowego. Spełniasz ten warunek biorąc udział w określonej liczbie zawodów w ciągu 12 miesięcy i występując na kolejny rok o przedłużenie licencji. Opieszałość PZSS w wydawaniu tychże nie ma tu nic do rzeczy. A moim zdaniem, swoją nadgorliwością działasz na szkodę innych strzelców sportowych, ponieważ stwarzasz pożywkę dla WPA, które może zaraz sobie ubzdurać, żeby żądać od innych podobnego podejścia.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7453
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 62
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: LARPAK »

3) udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego – dla pozwolenia na broń do celów sportowych;
ROZDZIAŁ I PRZEPISY OGÓLNE
§ 1.
1. Przepisy niniejsze mają zastosowanie do osób zamierzających uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego i regulują tryb przyznawania, odmowy przyznania lub pozbawienia licencji na uprawianie dyscyplin wchodzących w skład dziedziny strzelectwa sportowego.
2. Posiadanie ważnej licencji o której mowa w ust.1 stanowi warunek uczestniczenia w sporcie kwalifikowanym w dyscyplinach wchodzących w skład dziedziny strzelectwa sportowego oraz w systemie rozgrywek prowadzonym przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego
Nie masz licencji = nie startujesz w zawodach.
Nie masz licencji = ustaje jedna z ważnych przyczyn posiadania pozwolenia do celów sportowych (a masz ich łącznie trzy, pozostałe to - członkostwo i kwalifikacje czyli patent).
Nie masz licencji = jest to podstawą do wszczęcia procedury cofnięcia pozwolenia na broń.

W Twoim interesie jest to, aby nie trzeba było odkręcać własnej opieszałości.
Plus jest taki, że to klub/związek powinien zawiadomić o tym fakcie WPA, ale tego nie robią bo możesz zawsze jeszcze przystąpić do egzaminu na licencję co jest na rękę klubom i PZSS, mało kto nie odnawia licencji jeżeli ma stosowne kwity.

Biadolenie na forum, że żal kilku złotych na znaczek, gdzie broń ma za kilka tysięcy jest śmieszne.

Niech WPA wie, że masz licencję, niech ruszą się i znajdą teczkę, włożą pismo do niej, odnotują wszystko gdzie trzeba - będą mieli mniej czasu na wymyślanie bzdurnych interpretacji przepisów.
sirtopp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 15:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: sirtopp »

LARPAK pisze:
3) udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych, o których mowa w art. 10b, oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego – dla pozwolenia na broń do celów sportowych;
...
Nie masz licencji = ustaje jedna z ważnych przyczyn posiadania pozwolenia do celów sportowych (a masz ich łącznie trzy, pozostałe to - członkostwo i kwalifikacje czyli patent).
...
Ale jak cytujesz, to w całości:
Art. 10
...
3. Za ważną przyczynę, o której mowa w ust. 1, uważa się w szczególności:
Katalog ważnych przyczyn nie jest zamknięty. Możesz argumentować (zapewne przed sądem ;P), że uprawiasz sport amatorsko, hobbystycznie. Wymóg posiadania licencji odnosi się do sportu kwalifikowanego, co zresztą sam zacytowałeś. Nikt nie broni uprawiać sportu niekwalifikowanego (po definicję odsyłam do ustawy o sporcie kwalifikowanym, która choć już nie obowiązuje, to dookreśla, co ubojka ma na myśli), tak jak nikt nie broni Ci spotkać się z kumplami i charatnąć w gałę poza strukturami PZPZu. To dalej jest sport. Tyle, że sąd będzie oceniał, czy jest podstawą do wydania pozwolenia na "piłkę", bo WPA na pewno uzna, że nie.
Paweł L.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 454
Rejestracja: 24 lutego 2005, 09:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Ziębice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: Paweł L. »

Pozwolę sobie wtrącić się w Wasza dyskusję.

-Brak licencji zawodniczej nie jest równoznaczny z utratą członkostwa w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, a tylko o ustaniu członkostwa stowarzyszenie czy klub mają obowiązek powiadomić WPA.
- Mam kilku członków klubu, którzy nie wypełnili z różnych przyczyn norm do odnowienia licencji. Przeprowadzą dla nich egzamin przewidziany w przepisach PZSS-u a nie będę donosił do WPA o nieposiadaniu przez nich ważnej licencji.
- Nieodżałowany Kolega Jerzy stał na stanowisku , że czym innym jest wydanie pozwolenia na broń gdzie trzeba spełnić wszystkie warunki zawarte w ustawie a czym innym utrzymanie pozwolenia. Brak ważnej licencji uniemożliwia uprawianie strzelectwa kwalifikowanego ale wcale nie uniemożliwia czynnego uprawiania innych form strzelectwa ( treningi, zawody klubowe niezgłoszone do kalendarza PZSS-u, pikniki strzeleckie) .
Ustawa enumeratywnie określa "składniki " ważnej przyczyny uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych ale nie jest to katalog zamknięty. Brak jednego z wymienionych w Ustawie elementów (ważna na dany rok licencja zawodnicza) w przypadku spełnienia pozostałych nie powinien być podstawą wszczęcia postępowania zmierzającego do cofnięcia pozwolenia na broń do celów sportowych zwłaszcza w przypadku udokumentowania uprawiania strzelectwa w formie niekwalifikowanej (np. wypisy z książki pobytu na strzelnicy, komunikaty z zawodów otwartych itp.).

pozdrawiam

P.S.
zanim wysłałem wiadomość zasadniczą treść zawarł w swoim poście kol.sirtopp
Ostatnio zmieniony 21 marca 2018, 09:03 przez Paweł L., łącznie zmieniany 1 raz.
"nie chcieliśta sierpa i młota - to mota "
Awatar użytkownika
VIS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1128
Rejestracja: 01 czerwca 2003, 21:28
Tematy: 21
Lokalizacja: Hufiec ZHP Braniewo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: VIS »

Lisnerek pisze:
r9999 pisze:Czy nie jest tak, że jeśli nie złoży się wniosku o przedłużenie licencji, to wtedy klub (lub PZSS?) zawiadamia WPA o tym fakcie? Ja sam nigdy do WPA ani nie wiozłem, ani nie wysyłałem odnawianych licencji.
Te slyszalem ze klub zglasza do wpa liste osob ktore nie przedluzyly licencji. Ale moze co wpa to inna historia.

Lisnerek
Klub wysyła corocznie listę osób uprawiających strzelectwo z własnej broni. Nie ma ani słowa i obowiązku informowania przez Kluby informacji omaniy lub nie licencji.
9x19 CZ 75B; Anschutz 1907, Hammerli 215, TOZ-35; kbk AK; Taurus PT-51 6,35 Br.; Carl Gustafs 6,5x55 SE; Ruger GP 100 357 mag; 12GA( Augusto Francotte, TOZ-34, Mossberg 500, Francolin Pomarina); TT wz.33; CZ 557 Varmint, SA 24 VZ. 48; Astra 44mag;
r9999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 16 kwietnia 2014, 13:47
Tematy: 2
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: r9999 »

LARPAK pisze:...

Biadolenie na forum, że żal kilku złotych na znaczek, gdzie broń ma za kilka tysięcy jest śmieszne.

Niech WPA wie, że masz licencję, niech ruszą się i znajdą teczkę, włożą pismo do niej, odnotują wszystko gdzie trzeba - będą mieli mniej czasu na wymyślanie bzdurnych interpretacji przepisów.
Nikomu (chyba) nie chodzi w tej sprawie o kilka złotych na znaczek.

Poza tym... Wyobraziłem sobie jak 26.000 strzelców sportowych wysyła do swoich WPA licencje. Co na to urzędnicy? Będą wniebowzięci, czy wręcz przeciwnie?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”