WPA Wrocław

Moderator: Moderatorzy WBP

9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: WPA Wrocław

Post autor: 9x19 »

Precyzować, modyfikować, zmieniać itp. treść żądania wyrażonego w podaniu można, aż do czasu zakończenia postępowania.
sirtopp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 15:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: sirtopp »

Ponieważ na dniach mam zamiar zanieść dokumenty do WPA, chciałem dopytać (aby uniknąć późniejszej wymiany uprzejmości z policją) na ile sztuk (i czy z podziałem?) składać wniosek do celów sportowych bez żadnych startów? Analogicznie: ile sztuk pisać na kolekcjonerskie, by się z dalej nie pieścić?
Czy dobrze rozumiem informację ze strony http://www.dolnoslaska.policja.gov.pl/p ... stracyjne/ -- że papiery można składać tylko w środy?
Awatar użytkownika
DDW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 16 września 2016, 17:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: DDW »

Na sportowe bez startów na 4 sztuki z podziałem:
-1 boczny zapłon
-1 centralny
-1 gładka lufa
-1 przystosowany do strzelania z prochu czarnego (dymnego)- mozesz pózniej jakoś zmienić np. na CZ ale sztuka gratis
Na kolekcjonerskie 10 jest Ok. Możesz bez podziału.
W każdy dzień do domu "Śnieżka" możesz iść kiedy pracują. Nie musi być środa, choć faktycznie tak jest na stronie i jest mylące, nie wiem o co chodzi.
sirtopp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 15:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: sirtopp »

Dzięki za rzeczowe info :)
Powiedz mi jeszcze, jak później można ten CP zmienić na np. CZ? Wniosek o zmianę decyzji w trybie art. 155 kpa?
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: McMonster »

Bez startów dadzą cztery sztuki. Gorąco polecam wskazać we wniosku, że chcesz pozwolenie na 4 egzemplarze sportowej bez podziału na rodzaje. W najbliższym czasie będzie dokładny poradnik, jak to zrobić, tutaj napisałem w skrócie, na co się powołać: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75 ... 3#p1680543

Jak ktoś już ma decyzję z podziałem, to pisać wniosek o zmianę decyzji na taką bez.

EDIT: I upewnij się, że we wniosku wymieniłeś wprost te 4 rodzaje, bo w WPA zapominają o broni czarnoprochowej.
Ostatnio zmieniony 30 marca 2017, 07:37 przez McMonster, łącznie zmieniany 1 raz.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
sirtopp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 15:48
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: sirtopp »

Wczoraj złożyłem papiery w WPA na 4 sztuki z podziałem (uwzględniłem CP -- o tym pamiętałem). Teraz pytanie, czy modyfikować treść wniosku zanim wydadzą decyzję, czy już po wszystkim uruchomić art. 155 KPA i zażądać decyzji bez podziału. Szczerze sobie powiedzmy -- zanim kupię drugą sztukę i tak minie chwila, więc skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu. Ale z niecierpliwością czekam na poradnik, jak tego dokonać. :)
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: McMonster »

Napisałbym korektę od razu, jeśli spełniasz warunki ustawowe, to będą musieli wydać decyzję. Zmiana decyzji jest, z tego co się orientuję, jednak uznaniowa. Dobrze, że uwzględniłeś CP. Przy odbiorze sprawdź, czy WPA też uwzględniło. ;)
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
krajes86
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 345
Rejestracja: 03 października 2016, 07:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: krajes86 »

Ma ktoś wzór podania, w którym jest wniosek o kolejnę sztukę na czarny proch? Chcę to skopiować do swojego.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: WPA Wrocław

Post autor: carambas »

Miałem właśnie kontrolę przechowywania broni w związku z wnioskiem o rozszerzenie pozwolenia.

Taka kontrola to jest całkowity nonsens. Najpierw zostałem wypytany, czy przypadkiem nie stałem się przestępcą lub alkoholikiem. Ja bym się, rzecz jasna, przyznał (gdybym kimś takim był), bo jestem uczciwy i praworządny. Jednak ktoś inny będąc przestępcą mógłby być mniej uczciwy i, o zgrozo, wprowadzić WPA w błąd. Mam nadzieję, że WPA nie bazuje tylko na oświadczeniach w poszukiwaniu osób zbyt niebezpiecznych, żeby mogli legalnie posiadać broń. Uważam wręcz, że WPA w ogóle nie powinno słuchać takich oświadczeń (nie mogą pomóc), zatem nie wiadomo po co jesteśmy o to pytani.

Zapytano mnie później na jakiej podstawie chcę mieć pozwolenie na broń. Myślałem, że to już ustaliliśmy wcześniej. No ale spróbowałem streścić mój poemat z wniosku o rozszerzenie do 1.5 zdania "należę do klubu strzeleckiego. należę do stowarzyszenia kolekcjonerskiego. licencja pzss. instruktor i sędzia strzelectwa"
Następnie musiałem przepisać 21 sztuk broni do protokołu, łącznie z modelem, numerem i kalibrem.

Wszystko w słabym oświetleniu, ze sfatygowanych książeczek, a w przypadku ostatnich nabytków z ksera podania o rejestrację (nie mam jeszcze książki, nie doszła). Z trudem odcyfrowałem co urzędnik wcześniej zapisał w tej książeczce i oświadczyłem, że to jest tam zapisane. Można by było ten proces przyspieszyć, gdyby np WPA sprawdziło po prostu co mają na mnie w aktach zapisane.
Skoro piszę moje oświadczenie wyłącznie na podstawie wytworzonych ich ręką dokumentów (kto ma czas sprawdzać numery na 21 sztukach broni w nocy?), to nie wydaje mi się, żebym mógł dostarczyć im jakichkolwiek nowych informacji. Moglibyśmy łatwo zaoszczędzić jednego oświadczenia i sporej ilości potencjalnych błędów. Nie wiem, czy poprawnie przerysowałem cyrlicę z Margolina, nie uczyli mnie tego w szkole.

Oświadczyłem zatem, że trzymam broń w szafie S1 i to pod danym adresem. Oczywiście jutro mogę wszystko wywieźć nad morze, ale udało się utrwalić w archiwum fakt, gdzie trzymałem broń 04.05.2017.

Co ciekawe policjant podpowiedział, że on tego nie musi weryfikować, bo to jest moje oświadczenie i ja to wypełniam, a nie on. Może szkoda, że nie mieliśmy kontaktu telefonicznego, napisałbym mu protokół z kontroli na komputerze, szybciej i pewnie z mniejszą ilością błędów w numerach broni.
Nawet sądzę, że taki protokół mógłby wygenerować komputer WPA, a ja bym tylko z moimi danymi go potwierdził. To chyba byłoby zbyt dobre.

Można by było pójść jeszcze dalej i zautomatyzować te protokoły w 100% -- nie robiąc ich w ogóle. Ciężko mi dostrzec sytuację, gdy taka kontrola może w jakikolwiek sposób pomóc. W dalszym ciągu mógłbym mieć na strychu tysiące sztuk nielegalnej amunicji (nie mam) lub ukraiński arsenał w garażu (również nie mam), a kontrola by tego nie wykazała, bo nie jest połączona z przeszukaniem lokalu.

Z plusów: poznałem kolejnego policjanta, którego mogłem wprowadzić w kwestię posiadania pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich, przekazałem także kilka wizytówek. Podpowiedziałem mu, że pozwolenie warto zrobić także jeśli nie chce już teraz kupować broni, bo prawie nic nie kosztuje, a może się kiedyś przydać. Myślę, że zasili szeregi Braterstwa, gdzie go chętnie widzę.

Tak ogólnie to te naprodukowane papiery nie są warte nawet swojej wagi na skupie makulatury. Jedyna sensowna rzecz w trakcie kontroli to jest telefon na 'bęben' i sprawdzenie, czy nie sprawiam kłopotów. Nie wiem po co WPA to robi, ale pocieszam się myślą, że jeszcze niewiele wiem i być może jest w tym sens.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2017, 21:53 przez carambas, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: LARPAK »

carambas pisze:Następnie musiałem przepisać 21 sztuk broni do protokołu, łącznie z modelem, numerem i kalibrem.
To jest ciekawe bo protokół sporządza kontrolujący, a Ty się tylko z nim zapoznajesz i podpisujesz.
Jeżeli sam zaproponowałeś, że wpiszesz te 21 sztuk broni i kontrolujący się na to zgodził to nieco postąpił nie tak jak trzeba - wszelki błąd w tym momencie spada na niego, a użycie słowa "musiałem" jest nie na miejscu.
Jeżeli jednak to on stwierdził, że masz wpisać to dałeś się zrobić bo się Tobą wyręczył, ale tak jak wyżej napisałem - wszelki błąd spada na niego bo to on powinien sporządzić protokół.
carambas pisze:Można by było pójść jeszcze dalej i zautomatyzować te protokoły w 100% -- nie robiąc ich w ogóle. Ciężko mi dostrzec sytuację, gdy taka kontrola może w jakikolwiek sposób pomóc. W dalszym ciągu mógłbym mieć na strychu tysiące sztuk nielegalnej amunicji (nie mam) lub ukraiński arsenał w garażu (również nie mam), a kontrola by tego nie wykazała, bo nie jest połączona z przeszukaniem lokalu.
Nie jest połączona z przeszukaniem lokalu ponieważ nie jest to przeszukanie, a kontrola przechowywania posiadanej broni jak sam zauważyłeś na wstępie:
carambas pisze:Miałem właśnie kontrolę przechowywania broni
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: WPA Wrocław

Post autor: carambas »

Nie przeszkadzało mi, że tym razem ja piszę. W poprzedniej kontroli pisał funkcjonariusz i raczej zajęło mu to więcej czasu. Mogę pisać ja, może policjant, byle szybciej.

Bardziej chodzi mi o to, że jest to działanie pozbawione sensu. Państwo ufa mi na tyle, żeby zezwolić mi na posiadanie kilkudziesięciu sztuk wyjątkowo niebezpiecznych przedmiotów, ale jednocześnie sprawdzają, czy dobrze ją przechowuję. Myślę, że z bronią można robić znacznie groźniejsze rzeczy niż trzymać w szafce nocnej. Nie wiem, czy jestem w stanie przekazać mój dysonans. Albo mi ufają, albo nie ufają. Nie dałoby się jakoś zdecydować?

Zapewne się czepiam. Irytuje mnie fakt, że na z założenia zbędne działanie marnują czas mój i dwóch funkcjonariuszy (był policjant ze straznikiem miejskim). Wiadomo, ja jestem tylko obywatelem, więc mój czas jest za darmo, ale dwóch mundurowych zdjęli z ulicy bez powodu.

Być może warto jest co rok - dwa marnować czas ponad stu tysiącom obywateli, żeby "złapać" tych kilka roztrzepanych osób, które upuściły nabój na podłogę i zostawiły go tam przez wiele miesięcy, aż przypadkowa kontrola go wykryła. Zwłaszcza, że wnioskując po niektórych opowieściach typowa kontrola nie wykryłaby nawet katiuszy na ścianie (u mnie, rzecz jasna, kontrola była wyjątkowo drobiazgowa i godna detektywa Sherlocka Holmesa, tylko bezbłędne przestrzeganie przepisów uchroniło mnie od negatywnych konsekwencji).
Musiałbym zobaczyć statystyki, żeby mieć pewność. Na dziś trudno mnie przekonać, że wziąłem udział w czymś pożytecznym.

Męczy fakt, że te kontrole nie mogą nic pomóc w osiągnięciu założonego celu. Wiem to ja, wie policjant na kontroli. Dla niego to kolejny idiotyczny papier do zapełnienia.
Żaden alkoholik, przestępca czy osoba łamiąca przepisy (świadomie) się do tego nie przyzna. Nikt nie znajdzie porozrzucanej po domu amunicji lub nielegalnej broni (jeśli by taka była), bo jej nie szukają. W przypadku, gdy przechowujesz broń niezgodnie z prawem wystarczy nie wpuścić tego dnia policjanta ("bardzo boli mnie brzuch, przepraszam, jutro sam podjadę na komendę" i już). Kontrola może wyłapać tylko osoby z demencją, które zapomniały sejfu zamknąć i mimo tego zaprosiły policjanta do środka. Jaki to jest odsetek?

To trochę tak jakby policjant stał na chodniku i odpytywał przechodniów "czy Pan popełnił dziś przestępstwo? Tak? To proszę z nami". Bez sensu.
Czy naprawdę to wszystko musi być tak fikcyjne? Jeśli nie są w stanie opracować procedury, która ma sens i daje rezultaty to może w ogóle nie powinno się tego robić.

Muszę się doedukować jak wygląda taka procedura w Szwajcarii, Czechach lub Norwegii. Nie wierzę, że osiągnęliśmy szczyt postępu w tej kwestii, to byłby dosyć depresyjny wniosek.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2017, 23:13 przez carambas, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Officer_199
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1153
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, 15:33
Tematy: 26
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: Officer_199 »

Ja za to w najbliższym czasie będę miał wesoło, bo składam w końcu makulaturę, wnioskując o pozwolenie. W końcu, bo zabierałem się do tego od dwóch lat i aż wstyd, że tyle zwlekałem.
Jestem bardzo ciekawy, jak będzie przebiegał cały proces, bo trochę zmodyfikowałem ostatecznie treść, za co dziękuję Koledze 9x19 i carambas'owi, ponieważ na Waszych podpowiedziach głównie bazowałem.
Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie zgrabnie i sprawnie, ale to się okaże.


Co do kontroli, ja miałem co prawda nie związaną z bronią bezpośrednio, ale za to z pracą.
Przyszedł bardzo miły Dzielnicowy, pogadaliśmy, wypytał mnie o kilka spraw (bo jak wiadomo, musiał) i tyle.

Piszesz, że nie widzisz sensu- i zapewne w dużej mierze masz rację.
Jedyna opcja, to jak ktoś się stoczy w alkoholizm, może wtedy ma to sens, bo jeżeli gość pod wpływem otworzy szafę, to może wtedy źle się to skończyć.
Ale wtedy pewnie i tak by odmówił kontroli, co utwierdza w przekonaniu postawionej wyżej tezy.

Z drugiej jednak strony- lepiej kontrola w takiej formie, niż jakiś nalot o 6 rano i wtargnięcie do mieszkania z nakazem...
Ostatnio zmieniony 04 maja 2017, 23:27 przez Officer_199, łącznie zmieniany 2 razy.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: LARPAK »

Z tego co się orientuję (przynajmniej u mnie tak mówili) to kontrola przechowywania broni jest co najmniej raz na pięć lat.
Przy czym robią ją przy okazji każdego postępowania - rozszerzenia.

W Polsce posiadanie broni jest reglamentowane więc dokonują kontroli prawidłowego jej przechowywania - czy jest to zgodne z przepisami - takie prawo.

Słyszałem o przypadkach (od osób kontrolujących) jak to myśliwy przez dwa lata nie miał broni - czego nie zgłosił, a mimo tego miał co roku załatwione przystrzelanie broni i dopiero na kontroli wyszło co i jak - zgubił lub ukradli, sam nie wiedział.

Nie twierdzę, że ta kontrola jest dobra czy zła, ale zwróć uwagę, że co roku kontrolujesz swój samochód na przeglądzie technicznym, co jakiś czas przechodzisz badania okresowe u lekarza medycyny pracy, przy prowadzeniu działalności gospodarczej podlegasz wielu różnym kontrolom czy to z ZUS, US etc., od jakiegoś czasu prawo jazdy jest terminowe i co 10 lat z tego co pamiętam trzeba przejść badania = kolejna kontrola.
Jak tak się przyjrzysz to tego typu "kontroli" przechodzisz wiele - często nie zdając sobie z tego sprawy nawet więc nie traktowałbym tego jakoś specjalnie uciążliwie.

Niestety nie da się tego zrobić tak, aby nie wyglądało dziwnie bo ile ludzi tyle przypadków - to nie jest mała, zamknięta grupa, która podlega ciągłej kontroli - to żywy organizm, który jest znacznie większy niż ilość osób go kontrolująca, która ma jakby nie patrzeć ograniczony czas kontroli...

Nie wiem czy jest sens roztrząsania tego na forum - przeszedłeś kontrole, zrobili to na tyle na ile pozwala im rzeczywistość i przepisy, które niekoniecznie ją odzwierciedlają - koniec i kropka.
Jakoś specjalnie źle nie jest.
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: coolik »

Ja jeszcze nie uświadczyłem kontroli, bo nie mam też broni, ale... :) Wydaje mi się, że głównym celem tych kontroli jest sprawdzenie, czy się wszystko zgadza (czy mamy tyle sztuk ile powinniśmy, czy w papierach w WPA się wszystko zgadza, czy dzieci się nie bawią bronią etc.), a nie odkrywanie nielegalnie posiadanej broni czy amunicji. Ja w tym raczej dostrzegam szanse nawiązania dobrych relacji z dzielnicowym :) Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce - planuje w maju składać papiery do WPA to napiszę jak poszło :)
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 721
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Wrocław

Post autor: woytas »

I tu kolega się myli bo mogę mieć w szafie broń od innej osoby (legalnie) i nie będzie się zgadzać z ilością z pozwolenia. Oraz jeśli miałbym jakąś sztukę z "alternatywnego" źródła to byłbym kompletnym idiotą trzymając ją w szafie z bronią pochodzącą z legalnego źródła.
Kontrolę przeszedłem, policjanci chcieli wpaść przy okazji przejazdu obok - odesłałem na termin pasujący NAM OBU (telefonicznie). Przyjechało 2 - jeden kontrolował drugi siedział. Z nudów przy żonie zaczął opowiadać jaki to drogi sport, ile kasy trzeba wydać itp itd aż rewizor go uspokoił - nie Twoja kasa, nie Twój interes.
Jeśli będzie kolejna kontrola a będę robił za chwilę rozszerzenie to ustawię ich rano jak nikogo w chałupie nie będzie bo zgniłego jabłka to koszyka nikt podrzucać mi nie musi.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”