Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Moderator: Moderatorzy WBP

Polpaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 24 listopada 2018, 17:45
Tematy: 5
Lokalizacja: Okolice Kalisza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Polpaj »

Witam !
Mam małe pytanie może ktoś już to przechodził.
Mam 2 zapełnione miejsca w sportowym na 5 szt.
Jak przepiszę 3 szt z kolekcji na sport to czy muszę oddać promesy na zakup sportowej które mam czy mogę je wykorzystać do kupienia na kolekcjonerskie?
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

Powinieneś je oddać bo przy zapełnionym pozwoleniu nie możesz kupić nic więcej już na to.
Ewentualnie możesz próbować wnioskować o zmianę danych na promesie, ale raczej marne szanse.
Polpaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 24 listopada 2018, 17:45
Tematy: 5
Lokalizacja: Okolice Kalisza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Polpaj »

To rozumiem ale przecież można kupić sztukę broni z promesą kolekcjonerską a zarejestrować jako sportową i odwrotnie.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze:Powinieneś je oddać bo przy zapełnionym pozwoleniu nie możesz kupić nic więcej już na to.
Ewentualnie możesz próbować wnioskować o zmianę danych na promesie, ale raczej marne szanse.
Oczywiste jest że nie możesz kupić więcej broni niż masz w pozwoleniu, ale oddawanie i płacenie za nowe papiery gdy zwolnisz miejsce w szafie jest bez sensu. Nie wiem dlaczego uważasz że powinniśmy to robić.

W mojej nieprawniczej opinii WPA żądając zwrotu promes działa bezprawnie (nie znam przepisów które tego wymagają)
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

@Polpaj:
tak, możesz ale wszystko odbywa się w zakresie wolnych miejsc i często nie wszystkich wykupionych promes.

@Ner0n:
na promesie masz numer decyzji - w tym momencie jak ona cała jest zajęta to nie powinieneś na nią nic kupić.
Później całkiem możliwe.

Niektóre WPA jednak nie pozwalają na zakup np. na sport i rejestrację na kolekcję - najpiere rejestrują zgodnie z promesą, a następnie przerejestrowują - tracisz kolejną promesę.

Lepiej mieć porządek w papierach
Polpaj
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 24 listopada 2018, 17:45
Tematy: 5
Lokalizacja: Okolice Kalisza
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Polpaj »

Chciałem tak zrobić ponieważ okazało się problematyczne posiadanie broni na kolekcję.
Stara broń miała być kolekcjonerska ale nie udało się kupić nowszej i trzeba ją użytkować sportowo. Kiedy chciałem dorobić kolbę do sztucera nie mogłem jej nawet zostawić bo był kolekcjonerska i musiałem jeździć do przymiarki.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze: a następnie przerejestrowują - tracisz kolejną promesę.
No właśnie, na jakiej podstawie WPA żąda zwrotu promesy?
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Thrud »

Polpaj pisze:Kiedy chciałem dorobić kolbę do sztucera nie mogłem jej nawet zostawić bo był kolekcjonerska i musiałem jeździć do przymiarki.
Dlaczego?? Jeżeli rzemieślnik który dorabiał kolbę był licencjonowanym rusznikarzem, to cel na jaki masz zarejestrowaną broń nie ma znaczenia. Jeżeli nie, a rzemieślnik posiada pozwolenie na broń, to możesz ją u niego zostawić na zasadzie użyczenia. O ile oczywiście rzeczony sztucer mieści się w katalogu broni dozwolonych w celu sportowym i\lub myśliwskim (czyli dla broni długiej de facto każda). Jeżeli natomiast nie posiada pozwolenia ani licencji, to również broni zarejestrowanej do celów sportowych nie możesz u niego zostawić.
Ostatnio zmieniony 17 września 2019, 16:01 przez Thrud, łącznie zmieniany 1 raz.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

Ner0n pisze:
LARPAK pisze: a następnie przerejestrowują - tracisz kolejną promesę.
No właśnie, na jakiej podstawie WPA żąda zwrotu promesy?
Podstawy pewnie należałoby szukać w K.P.A.
Promesa to nie papier toaletowy, a druk ścisłego zarachowania - mając wykorzystane wszystkie miejsca w pozwoleniu nie powinieneś mieć na to pozwolenie już żadnych promes - nie ma tutaj zbytnio znaczenia fakt posiadania innego pozwolenia jak i to, że może coś przerejestrujesz czy sprzedaż to sobie wtedy dokupisz.

Tak samo miejsca nie powinna mieć sytuacja, że na te promesy kupujesz broń i rejestrujesz do innego celu bo w tym momencie na tą decyzję masz więcej broni niż mieć Ci wolno.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze: Podstawy pewnie należałoby szukać w K.P.A.
Z ciekawości szukałem i nie znalazłem.
LARPAK pisze: Promesa to nie papier toaletowy, a druk ścisłego zarachowania - mając wykorzystane wszystkie miejsca w pozwoleniu nie powinieneś mieć na to pozwolenie już żadnych promes - nie ma tutaj zbytnio znaczenia fakt posiadania innego pozwolenia jak i to, że może coś przerejestrujesz czy sprzedaż to sobie wtedy dokupisz.
Zapłaciłem, zaświadczenie zostało wydane, prawnie nie ma przepisów obligujących mnie do zwrotu - dlaczego nie powinienem mieć? Bo jestem nieodpowiedzialnym człowiekiem i przez pomyłkę mógłbym ją wykorzystać? :D
LARPAK pisze: Tak samo miejsca nie powinna mieć sytuacja, że na te promesy kupujesz broń i rejestrujesz do innego celu bo w tym momencie na tą decyzję masz więcej broni niż mieć Ci wolno.
I tu się zgadzam - jesteśmy dorosłymi praworządnymi obywatelami i umiemy liczyć posiadaną przez siebie broń. Niewykorzystaną wcześniej promesę wykorzystam dopiero po zwolnieniu miejsca w pozwoleniu. 17zł piechotą nie chodzi :)

Chyba że naprawdę są przepisy które to regulują, wtedy jak najbardziej należy się do nich stosować - ale ja takowych nie potrafię wskazać.
Ostatnio zmieniony 17 września 2019, 20:32 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
Mirass
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 292
Rejestracja: 14 stycznia 2008, 20:41
Tematy: 0
Lokalizacja: Wiocha pod Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Mirass »

Polpaj pisze:To rozumiem ale przecież można kupić sztukę broni z promesą kolekcjonerską a zarejestrować jako sportową i odwrotnie.
A jesteś tego pewien....

Było wiele przypadków na NIE ....
Najpierw rejestracja tak jak promesa, potem przerejestrowanie ....
haste
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 14 lipca 2017, 10:01
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: haste »

Mirass pisze:
Polpaj pisze:To rozumiem ale przecież można kupić sztukę broni z promesą kolekcjonerską a zarejestrować jako sportową i odwrotnie.
A jesteś tego pewien....

Było wiele przypadków na NIE ....
Najpierw rejestracja tak jak promesa, potem przerejestrowanie ....
Katowice są na TAK.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

Są opisane przypadki w internecie, gdzie WPA najpierw rejestrowało na cel zgodny z promesą, a dopiero potem przerejestrowywało.

To, że uważasz się za dorosłego itd. nic tu nie ma do rzeczy - nie patrz przez pryzmat własnej osoby bo są ludzie, którzy mogą się pomylić i wezmą nie tą promesę co trzeba i co wtedy?

Możesz oczywiście wystąpić o zwrot pieniędzy za zwrócone promesy - nikt nikomu nie broni.
Ner0n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 01 kwietnia 2019, 13:26
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: Ner0n »

LARPAK pisze:Nie patrz przez pryzmat własnej osoby bo są ludzie, którzy mogą się pomylić i wezmą nie tą promesę co trzeba i co wtedy?
Powinni dostać po du***? Sam mówiłeś że promesy to nie papier toaletowy. Można się pomylić i spowodować wypadek skręcając na skrzyżowaniu w lewo - czy należy zakazać skrętów w lewo? W końcu zamiast tego wystarczy 3x skręcić w prawo co to jest bezpieczniejszym manewrem? Odmowa zarejestrowania i przejęcie broni do depozytu do czasu wyprostowania papierów nauczyłoby delikwenta matematyki.
LARPAK pisze:Możesz oczywiście wystąpić o zwrot pieniędzy za zwrócone promesy - nikt nikomu nie broni.
Może i nie broni, ale zwrotu opłaty nie ma co się spodziewać - patrz Art. 9 ustawy o opłacie w skarbowej. Chyba że sugerujesz sądzić się o nią z uwagi o nieprawne żądanie zwrotu zaświadczeń :)
Ostatnio zmieniony 17 września 2019, 22:56 przez Ner0n, łącznie zmieniany 1 raz.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Promesy a wolne miejsce w pozwoleniu

Post autor: LARPAK »

Tak, napisałem, że promesy to nie papier toaletowy. A Ty napisałeś, że jesteś dorosły.
Jednakże nie ma możliwości wyeliminowania pomyłki.

Czy zwrócą czy też nie - spróbuj wystąpić o zwrot.
Tak samo przerejestruj wszystko na jedno pozwolenie i się dowiesz czy trzeba zwracać czy teź nje..m
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”