Przekrój broni a legalność.

Moderator: Moderatorzy WBP

Ejdzej
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 432
Rejestracja: 14 listopada 2010, 10:46
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ejdzej »

Poewr997, w CLK mogą udowodnić, że do ziemniaka można łatwo dołączyć lufę i oddać strzał, więc spodziewam się opinii, że w tych przekrojach są istotne części broni, które można przystosować do oddania strzału. Stawiam orzechy przeciw kasztanom, że sprawa skończy się w sądzie i tam będzie trzeba udowadniać, że przekrój nie jest wielbłądem będącym karabinem. Ot urok działania naszych kochanych służb. Najbardziej niesamowite jest to, że ścigają posiadaczy armat czarnoprochowych, wiatrówek Łucznik, przekrojów broni, a uznają twór typu wiatrówka akustyczna, za wyrób na który nie potrzeba pozwolenia :-/
Obrazek
JAC72
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 762
Rejestracja: 11 września 2009, 20:36
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: JAC72 »

Niestety oszołomstwo w szeregach Policji jest przerażające, a źródłem zła w materii broni nie będącej bronią jest oczywiście Centralne Laboratorium Kretynizmu. Od czasów założenia munduru 14,5 mm nabój i wszystko co nim strzela powoduje u mnie przyspieszone bicie serca. Zapragnąłem więc kiedyś zakupić przekrój całej lufy z 14,5 mm wkm KPWT. Niestety w tzw. podmiocie koncesjonowanym okazało się, że nie ma możliwości zakupu bez pozwolenia. CLK traktuje to nadal jako sprawną część broni. Szkoły zwracały się do tej rusznikarni chcąc pozyskać tego typu zabawki. I też klapa. Pozwolenie trzeba i koniec. Dla czytającego przepisy ze zrozumieniem sprawa jest jasna - przekrój nie spełnia ustawowych zapisów by być bronią palną. Dla czytających ustawę i rozporządzenia "od tyłu", o tym co jest bronią a co już nie, decyduje kto cech użyteczności pozbawił. Ustawowa definicja broni palnej nie ma dla nich znaczenia bo jest niewygodna w statystyce i pokazywaniu, że jest się potrzebnym. CLK poza tym niemal wyspecjalizowało się w udowadnianiu, że wystarczy pas nośny, aby udowodnić, że właściciel pasa posiada broń. Z przekroju też mogą próbować wystrzelić. Opali im włosy na mądrych głowach, łuskę rozerwie, pocisk utkwi w lufie, ale udowodnią, że strzelili. A wtedy już można jednym palcem na klawiaturze wystukać, że to broń.
JAC72
Awatar użytkownika
power997
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 27 grudnia 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: PL
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: power997 »

piękne :evil: podrzućcie jakieś swoje historie z CLK ;)
Awatar użytkownika
Forget
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 452
Rejestracja: 28 lutego 2013, 22:37
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Forget »

Gdyby czytał to jakiś fachowiec z CLK mam pytanie. Czy jak wsiądę do przekroju samochodu po piwie to zabiorą mi prawo jazdy ?
Obrazek
tomekwroclawski
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 2443
Rejestracja: 14 listopada 2010, 19:39
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Post autor: tomekwroclawski »

jak dla mnie klasyczna pokazowka, ktos postanowil sie wykazac, ktos inny uznal, ze to dobry pomysl i poszlo
Awatar użytkownika
Stedke
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 270
Rejestracja: 01 lipca 2007, 17:00
Tematy: 19
Lokalizacja: ZetGie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Stedke »

power997 pisze:piękne :evil: podrzućcie jakieś swoje historie z CLK ;)
Już kiedyś w tym dziale opisywałem,ale ok...
Kolega zajmuje się rekonstrukcją historyczną,no i kiedyś na takową jechał,pech chciał że w drodze do auta zatrzymał go patrol policji z mauserem 98k,myk polegał na tym że owy mauser to wierna replika ASG osadzona w prawdziwej osadzie.
Dalej już z górki,wezwani kryminalni,od razu trzepanie mieszkania,a tam znaleźli kilka granatów* trzonkowych...Kolekcję bagnetów,łuski,ogólnie jakieś militaria.
Kolega zatrzymany na 48h,nie pamiętam czy nie wyszedł za kaucją(musiałbym sprawdzić w którymś "Arsenale"gdyż tam była sytuacja opisywana).
Sprawa skończyła się dla kolegi dobrze,jeśli tak to można nazwać gdyż dostał tylko upomnienie za niewłaściwe przemieszczanie się z "bronią"- "karabin" był owinięty w koc i wystawała lufa.
Granaty* przepadły na poligonie...












Granaty* były repliką wykonaną w całości z...DREWNA!
Browning X-Bolt 6,5x55SE,CZ-P09,CZ 550 Lux 30-06+Docter Classic 3-12x56,TOZ-18,Mossberg MMR, JACK Rogów,CZ 527 Varmint, GSG Firefly,Kebab 12/70,Howa 1500 6,5x55 Super Varmint,DMR300BLK, & More... :103:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Ja już tez to kiedyś pisałem
Parę lat temu czytałem na necie że gość zrobił tablicę poglądową z pociskami ,, specjalnymi" do tablicy użył zwykłych pocisków z ołowianym rdzeniem ale pomalował czubki tych pocisków zgodnie z występującymi oryginałami. Amunicja taka jako ,, szczególnie niebezpieczna" trafiła w ręce biegłego. Ten stwierdził że to prawdziwe pociski specjalistyczne i posłał to na poligon ( przynajmniej tak było w protokole ). Niestety nie trafiłem na zakończenie tej sprawy ale mam nadzieje że skończyła się dobrze dla oskarżonego W sumie mógł podważyć opinię biegłego a że pociski zniszczono to możliwe że zadziałało ,, sprawy wątpliwe na korzyść oskarżonego"
Snipper
.::ROBSON::.
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 154
Rejestracja: 15 lipca 2012, 20:28
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: .::ROBSON::. »

Poniżej wklejam link do zdjęć pokazujących taki przekrój AKM-a.
http://myvimu.com/exhibit/39128617-7-62-mm-kbk-akm

Widać wyraźnie ze zdjęć że nigdy nawet nie był on bronią palną. Został wyprodukowany jako przekrój broni i jedyny cel jaki może pełnić to cel dydaktyczny...

Czy lufę która ma wycięte dwa wzdłużne tak duże otwory można zakwalifikować że jest pełnosprawna ?
Komora zamkowa wygląda niemal jakby była wręcz "półotwartą" a zamek albo jest kompletną atrapą albo zaspawany.

Co w przypadku gdy CLK sobie mimo to na wspak uzna że to jest bronią palną i koniec. Czy wtedy los tych przekrojów jest przesądzony i będą musiały trafić do zniszczenia ?
Awatar użytkownika
Kulegen
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 07 kwietnia 2007, 12:54
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Kulegen »

Biegły stwierdzi że przekrój zawiera istotny element broni jakim jest lufa z komorą nabojową.
Że będzie to całe 5cm, nie będzie miało żadnego znaczenia...
Kulegen :))
Awatar użytkownika
power997
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 27 grudnia 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: PL
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: power997 »

wg mnie lufa nie jest lufą bo nie spełnia deifinicji
otwarta przekrojona na pół komora nabojowa nie spełnia definicji komory.

tutaj napisałem więcej co myślę na ten temat. Będę wdziećzny za wszelkie merytoryczne uwagi. A wkrótce zadam kilka pytań do CLK i kgp zobaczymy co odpowiedzą.

http://gunblog.eu/2014/03/centralne-lab ... retynizmu/
PilotHN
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 510
Rejestracja: 15 lutego 2011, 13:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Olkusz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: PilotHN »

A co można powiedzieć o karabinie, który został przerobiony na przekrój lata (60-te) temu jako praca dyplomowa na uczelni? Nie jestem jego właścicielem, ale czasem go wypożyczam i prezentuję na wystawach... Teoretycznie można oddać z niego strzał, ale w przeciwieństwie do 'fahofcuff' z CLK, nie ryzykowałbym :)
Obrazek
Esjedynkowym skrytowymuszaczom mówimy NIE!
.22LR; 7,62x39
MarcinMartin
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 21 marca 2014, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MarcinMartin »

art.231 1kk na podstawie art.219 kpk, art.220 kpk, art.221 kpk, art.222 kpk, art.224 kpk
APS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 282
Rejestracja: 17 grudnia 2012, 11:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: APS »

Niektórzy już dawno wskazywali że:

Art. 7.

1. W rozumieniu ustawy bronią palną jest każda przenośna broń lufowa, która miota, jest przeznaczona do miotania lub może być przystosowana do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego.

...to niezła mina.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

To nie tak prosto. Popatrz na art. 7 ust. 1a ustawy o broni i amunicji:
"W rozumieniu ustawy za dający się przystosować do miotania jednego lub większej liczby pocisków lub substancji w wyniku działania materiału miotającego uznaje się przedmiotów, który ze względu na swoją budowę lub materiał, z którego jest wykonany , może być łatwo przerobiony w celu miotania.

Łatwo - to znaczy po drobnych naprawach i przy życiu prostych narzędzi, bez posiadania wiedzy specjalistycznej.
Awatar użytkownika
power997
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 27 grudnia 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: PL
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Post autor: power997 »

dokładnie jak pisze 9x19. Równocześnie litera prawa stara się określić normy ale nie sposób tutaj precyzyjnie opisać wszelkich zmiennych. Gdybyśmy mieli interpretować ten przepis w sposób dosłowny powinniśmy zamknąć wszystkie Leroy&Merlin, Praktikery i Castoramy bo pewnie na dziale hydraulicznym znajdą sie rury, nakrętki i inne narzędzie za pomocą których mogę błyskawicznie wyprodukować samopał i mieć w pełni sprawną broń palną.

Panie Jerzy mam natomiast pytanie - jak zinterpretować formalno-prawnie kwestię "istotnych części broni" w takim przekroju gdyby fantazja naszych dzielnych stróżów prawa poszła dalej.

pozdr
MS
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”