Zmiana rodzaju broni.

Moderator: Moderatorzy WBP

raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raptor_xxl »

Nowego Beryla 22 na pewno dałoby się na to kupić.
ObrazekWarszawa
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Thrud »

A Beryla podciągniesz pod "pistolet sportowy"?
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
eyckpl
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 09 października 2013, 16:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Podkarpacie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: eyckpl »

Thrud pisze:A Beryla podciągniesz pod "pistolet sportowy"?
Przecież pozwolenie ma na broń palną sportową.
Awatar użytkownika
robo_chlop
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 166
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 20:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: robo_chlop »

Pistolet to na tą decyzje kupiłem, ale napisane jest "wydaje pozwolenie na broń palną sportową" no to niby czemu nie karabin i to nawet centralnego zapłonu.
Jeśli decyzja nie precyzuje rodzaju to myślę że trzeba się tego trzymać teraz.
Ktoś niechlujnie napisał decyzje bez dokładnego opisu rodzaju to niech teraz cierpią.
Tak chcę z nimi rozmawiać zobaczymy co z tego wyjdzie.
CZ 75 TS, Suhl kk150, M 305, REM 700 SPS TAC 223 i 308
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

Na wstępie chciałbym wszystkich bardzo serdecznie przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum (chociaż jako niezalogowany użytkownik przeglądałem je już od dawna).
Z racji tego, iż mój problem jest bardzo podobny uznałem, iż nie ma sensu zakładanie nowego tematu, w związku z czym podpinam się pod już istniejący. Mój problem wygląda następująco - stosunkowo niedawno otrzymałem pozwolenie na broń palną do celów sportowych w wymiarze 4 egzemplarzy (a konkretniej, są to 2 bronie bocznego zapłonu, oraz 2 bronie centralnego zapłonu). Przez ten czas zakupiłem Glocka 9mm oraz Walthera GSP 5,6 mm z adapterem centralnego zapłonu 0.32 S&W (wymagane były dwie promesy - na boczny i centralny zapłon). W związku z tym, na obecne pozwolenie przysługuje mi zakup jeszcze jednego egzemplarza bocznego zapłonu. Jednakże, aby być w pełni usatysfakcjonowanym ze swojej kolekcji, chciałbym posiadać jeszcze dodatkowo pistolet centralnego zapłonu 0.45 cala (a konkretniej coś opartego na modelu 1911 :D). No i niestety w tym miejscu pojawia się problem - wiem, że muszę wystąpić o zmianę decyzji w trybie z art. 155 kpa, ale nie wiem jak mam to umotywować. O ile GSP mam typowo do strzelań precyzyjnych, Glocka natomiast chciałbym używać w przyszłości w strzelectwie dynamicznym, o tyle 1911 chciałbym mieć po prostu do... "mania". Macie może jakieś sugestie, jak skutecznie przekonać WPA (Poznań dla ścisłości) do zmiany decyzji? A może spróbować rozszerzyć aktualną decyzję o dodatkowe sztuki broni (zaznaczam jednak, że pozwolenie dostałem w grudniu zeszłego roku, więc mogą nie być zbyt skorzy do takich działań)? Z góry dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi.
Pozdrawiam
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jak brzmiała Twoja faktura na GSP? Czy był to model fabryczny i identycznymi numerami ? Od tego zależy czy powinien być zarejestrowany jako jeden egzemplarz, czy jako dwa różne. Broni kombinowanej, czy dubeltówki nie rejestruje się na dwa miejsca mimo, iż mają po dwie lufy.
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

Niestety, na fakturze broń oraz adapter widnieją oddzielnie - nie jest to komplet fabryczny, a sam Walther jest bronią używaną. Ponad to, lufa/zamek 0.22 oraz 0.32 mają różne numery seryjne oraz daty produkcji.
Zuza85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zuza85 »

A może lepiej byłoby po prostu poczekać? Masz z czego strzelać, a dla Mietka warto wyluzować i uzupełnić stan szafy w późniejszym terminie. Odpadnie Ci kopanie się z pozwoleniami, rozszerzeniami itd. Więcej zdrowia Ci zostanie :)
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

To prawda, że interakcja z WPA do najprzyjemniejszych nie należy, ale złożenie wniosku tak naprawdę niewiele mnie kosztuje, dlatego pomyślałem sobie, że dam wszystkie papiery, a później już niech oni się z tym męczą. Poza tym, nie wiadomo ile miałbym czekać ze złożeniem wniosku na ew. rozszerzenie - pół roku, rok, dwa, a może więcej? Niestety, z tego co wiem, w tym wypadku trzeba się przeciwstawić uznaniowości organu wydającego, więc tak naprawdę żaden czas oczekiwania nie da mi gwarancji zmiany decyzji... :/ A zakup ew. broni bocznego zapłonu niestety nie bardzo wchodzi w grę - drugiej broni krótkiej nie potrzebuję, a na trzymanie długiej nie mam aktualnie warunków. Docelowo chciałem kupić dwa pistolety centralnego zapłonu (9mm i właśnie .45), jeden pistolet bocznego zapłonu oraz jedną broń długą bocznego zapłonu. Niestety, okazało się, iż aktualnie nie mam możliwości przechowywania broni długiej, a zakładałem, że Walther z adapterem będzie właśnie na jedną promesę. No i teraz jestem w opisanej wcześniej sytuacji :/
Zuza85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 117
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Zuza85 »

Hmmm no to faktycznie. Ja bym poczekała z pół roku, ale w tym co piszesz, też jest sens. Złóż o rozszerzenie. Zobaczysz co Ci napiszą.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

A masz jakieś starty z karabinu centralnego zapłonu?

Rozważ też możliwość wystąpienie o pozwolenie na broń kolekcjonerską.
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

Hmm, bardzo ciekawa sugestia, o które wcześniej nie pomyślałem. Niestety, aktualnie nie mam nawet patentu na karabin (co oczywiście można zmienić, ale szczerze mówiąc zainteresowany jestem głównie bronią krótką, a zakładana wcześniej długa .22 miała być bronią czysto rekreacyjną). Pozwolenie do celów kolekcjonerskich jest czymś, co na pewno biorę pod uwagę, jednakże w dalszej przyszłości. Aktualnie do zamknięcia kolekcji na najbliższe lata (ha, pewnie każdy tak mówi :D) brakuje mi jedynie tej wymarzonej 1911, dlatego chciałbym spróbować drogi ze zmianą decyzji. Oczywiście, jeżeli to się nie powiedzie, wtedy najpewniej skończy się na próbie wyrobienia pozwolenia kolekcjonerskiego, ale to już niestety najwcześniej pod koniec tego roku.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Jeżeli strzelasz dynamicznie (masz udział w jakichś zawodach), to można byłoby próbować zmienić decyzję z 2 bocznego i 2 centralnego zapłonu, na 3 centralnego i 1 bocznego zapłonu. Walther .32 ma być używany do precyzyjnych strzelań tarczowych, a Glock i 1911 do strzelań dynamicznych. Musisz bowiem przez dłuższy czas ćwiczyć z lekkim, plastikowym pistoletem (glock) i próbować strzelać z broni cięższej (1911) z metalowym szkieletem. Dokonanie tego wyboru wymaga dłuższego użytkowania tych dwóch różnych modeli pistoletu. Znajdź instruktora strzelectwa sportowego, który wystawi Ci takie zaświadczenie. :103:
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

O kurczę, dziesięć lat bym myślał, i bym nie wymyślił! Postaram się zaliczyć jakieś starty w strzelaniach dynamicznych, natomiast z załatwieniem takiego zaświadczenia myślę, iż nie będzie problemu :-D . Bardzo dziękuję za pomoc, a jak coś się ruszy w tej sprawie, to na pewno dam znać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Armagin
Reactions:
Posty: 11
Rejestracja: 26 stycznia 2014, 14:21
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Armagin »

Witam. Muszę napisać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony WPA Poznań - po podaniu we wniosku zaproponowanego uzasadnienia, decyzja została zmieniona nawet bez potrzeby przedstawienia jakichkolwiek startów, a jedynie po złożeniu wymaganych dokumentów oraz ksera licencji PZSS na rok 2014. Wprawdzie postępowanie zostało przełużone o kolejny miesiąc (co w Poznaniu jest już niestety normą), ale mimo wszystko duży plus dla Pani prowadzącej sprawę. Jednakże czytałem gdzieś, iż przy zmianie decyzji opłata pobierana jest bezprawnie i można domagać się jej zwrotu. Czy to prawda? A jeśli tak, to gdzie należy złożyć odpowiednie pismo i na co się powołać?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”