Pozwolenie na broń dla GRH

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
piftolet
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 147
Rejestracja: 28 czerwca 2013, 21:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: piftolet »

raptor_xxl pisze:No bo tak jest - prawo nie zabrania strzelania w celu rekreacyjnym poza strzelnicami. Są na ten temat wątki na tym forum, jak chcesz, to poszukaj i poczytaj.
Polecam lekturę prawomocnego orzeczenia WSA sygn. VI SA/Wa 1693/06. Sąd ocenił równolegle dwa zagadnienia - noszenie broni na własnej posesji pod wpływem alkoholu oraz oddanie na tej samej posesji dwóch strzałów z amunicji hukowej "na wiwat". Każdy z tych czynów zakwalifikował jako samodzielną podstawę do cofnięcia pozwolenia na broń, z czego w drugim wypadku podstawą było naruszenie zasady określonej art. 45 UoBiA (czyli podstawą cofnięcia był art. 18 ust. 5 pkt 6 w zw. z art. 45). A przecież "strzelanie ze ślepaków na wiwat" trudno nazwać celem sportowym lub szkoleniowym...
Sebastian
SKS Ardea - ROMB
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Tak na marginesie:

Przepis art. 10 ust. 4a ustawy o broni i amunicji stanowi, iż noszenie broni, o którym mowa m.in. w art. 18 ust. 1 pkt 4, oznacza każdy sposób przemieszczania broni przez osobę posiadającą pozwolenie na tę broń
.

Zobaczcie, o ileż bardziej restrykcyjne były uchylone zapisy ustawy (art 10 ust 4a). Wedle poprzedniego brzmienia, broni sportowej i kolekcjonerskiej legalnie na strzelnicę bym nie zawiózł.
argo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1658
Rejestracja: 18 czerwca 2007, 20:35
Tematy: 0
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: argo »

9x19 pisze:[
Zawiadom Policję, że idziesz postrzelać z broni palnej w celu rekreacyjnym poza strzelnicę. A potem powiadom nas jakie były tego konsekwencje i co na ten temat powiedział Ci sąd. :P
Byłoby to naprawde bardzo smieszne, gdyby nie to, że faktycznie wiekszosc jesli nie wszystkie inscenizacje są wczesniej zgłaszane i uzgadniane z lokalną policją, z racji że bedzie się na nich m.in. używać broni palnej czy środkow pirotechnicznych :P
tylko łowy , tylko nitro
Anakonda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 10 października 2012, 20:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Nadnarwianka Pułtusk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Anakonda »

Witam nie chcę zakładać nowego tematu, a mam kilka pytań odnośnie rekonstrukcji:

1. Na jakiej podstawie prawnej działają firmy wypożyczające broń grupom rekonstrukcyjnym? Mają oni w swojej ofercie broń rekonstruktorską, ale tez widziałem zwykłą, bez żadnych przegród itd w lufie?
2. Na jakiej zasadzie prawnej funkcjonuje wypożyczenie i używanie tej broni przez rekonstruktorów podczas rekonstrukcji? nie maja oni przecież w większości dopuszczeń do broni itd?
3. Na jakiej podstawie prawnej GRH może trzymać broń w magazynie broni zaprzyjaźnionego klubu sportowego?
Czy może być ta broń - rekonstrukcyjna - własnością klubu sportowego a rekonstruktorzy będą ją pobierać tylko na rekonstrukcję? Czy wystarczy wtedy kilku osobom zrobić pozwolenie na dopuszczenie do broni i z kartą broni się przemieszczać? jaki wpis w pozwoleniu musi być? - mi tu logiczne K- realizacja przedsięwzięć artystycznych - najbardziej pasuje.

Dzięki z góry za pomoc
Diament - węgiel który wziął się do pracy nad sobą.
mr_ffox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 kwietnia 2016, 21:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: mr_ffox »

Mam pytanie czy bron na pozwolenie kolekcjonerskie może być używana na rekonstrukcjach historycznych, na dioramach, podczas inscenizacji ale bez amunicji. Tzn. przemieszczanie sie z nia ale z pustym magazynkiem, komora nabojowa i używanie jej jako rekwizytu podczas inscenizacji.
Zaznaczam ze nie była by używana, do strzelania amunicja ślepą. Ponieważ wg ustawy nie można przemieszczać sie z bronią kolekcjonerska z nabojami w magazynku lub komorze.
geminix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 526
Rejestracja: 18 sierpnia 2015, 15:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: geminix »

W numerze 10/2016 Broń i Amunicja Pan Jerzy Cieśla nie widzi w tym nic niezgodnego z prawem pod warunkiem, że będzie rozładowana.
Ostatnio zmieniony 23 listopada 2016, 15:21 przez geminix, łącznie zmieniany 1 raz.
mr_ffox
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 65
Rejestracja: 02 kwietnia 2016, 21:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: mr_ffox »

Właśnie czytałem to i chciałem zaciągnąć języka u innych forumowiczów.
Awatar użytkownika
carambas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 803
Rejestracja: 07 kwietnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław / Braterstwo
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: carambas »

geminix pisze:W numerze 10/2016 Broń i Amunicja Pan Jerzy Cieśla
9x19 pisze:Wołam 9x19
A czy Pan Jerzy Cieśla przewiduje inny dostęp do pisanych przez niego opinii niż przez magazyn Broń i Amunicja? Jak na razie, kupiłem właśnie cały rocznik 2016 na allegro i rozważam elektroniczną prenumeratę.
9x19, będziesz z nimi dalej współpracował i tam będą się pojawiały Twoje teksty? Bo nie ukrywam, kupiłem tylko dla tych segmentów o prawie.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: franek »

Sebastian pisze:Pewnie badania.
Jako żołnierz powinien być zwolniony z badań. przynajmniej taki plus.
A tak, przy okazji, może i kolekcjonerskie w jakimś ograniczonym (do tego, co może mieć bez egzaminu) zakresie zrobić ...
jak się coś ładnego trafi, szkoda kastrować ...
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re:

Post autor: 9x19 »

Anakonda pisze: .... 3. Na jakiej podstawie prawnej GRH może trzymać broń w magazynie broni zaprzyjaźnionego klubu sportowego?
Czy może być ta broń - rekonstrukcyjna - własnością klubu sportowego a rekonstruktorzy będą ją pobierać tylko na rekonstrukcję? Czy wystarczy wtedy kilku osobom zrobić pozwolenie na dopuszczenie do broni i z kartą broni się przemieszczać? jaki wpis w pozwoleniu musi być? - mi tu logiczne K- realizacja przedsięwzięć artystycznych - najbardziej pasuje. ...
Art. 32 ustawy o broni i amunicji mówi, że broń należy przechowywać w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych. Z kolei § rozporządzenia MSWiA z 26 sierpnia 2014r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji stwierdza, że podmioty mające broń na świadectwo mają obowiązek przechowywać ją w magazynie broni, w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Oznacza to, że stowarzyszenie rekonstrukcyjne winno mieć swoją broń w szafach i w magazynie broni. Magazynem z kolei winna zarządzać osoba mająca dopuszczenie do posiadania broni służącej do rekonstrukcji historycznych (litera B – broń palna gazowa lub alarmowa albo litera M – rodzaj broni inny niż wymieniony w pkt. 1 – 12). Również osoby biorące broń z magazynu winny legitymować się stosownym dopuszczeniem. Tyle wynika z przepisów, które nie są w tym zakresie dobre i przeszkadzają w rekonstrukcjach historycznych (szkoda!!!).

Nie ma przeszkód prawnych, by w jednym magazynie broni, spełniającym wymagania wynikające z wymienionego wyżej rozporządzenia, broń przechowywały dwa podmioty mające broń na świadectwo. Warunek jest jednak taki, że każdy z tych podmiotów ma odrębną szafę klasy co najmniej S1 wg. Normy PN-EN 14450. Do tego będzie też dwóch magazynierów, każdy do odrębnej szafy, chyba, że jeden ma dopuszczenie do posiadania broni jaką dysponują oba podmioty. I każdy z tych podmiotów prowadzi swoją odrębną dokumentację magazynową.

PS.
I. Na pozostałe pytania nie podejmuję się odpowiedzieć.
II. Nie ma już dopuszczeń do celów, a jest dopuszczenie do konkretnych rodzajów broni, co wynika z wymienionego przeze mnie rozporządzenia.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: 9x19 »

carambas pisze: .... A czy Pan Jerzy Cieśla przewiduje inny dostęp do pisanych przez niego opinii niż przez magazyn Broń i Amunicja? Jak na razie, kupiłem właśnie cały rocznik 2016 na allegro i rozważam elektroniczną prenumeratę.
9x19, będziesz z nimi dalej współpracował i tam będą się pojawiały Twoje teksty? Bo nie ukrywam, kupiłem tylko dla tych segmentów o prawie.
Jak na razie pisuję tylko w Broni i Amunicji. Publikacji w Strzale chwilowo zaniechałem (jeżeli Naczelny pozwoli, to wrócę do tego). Ponadto codziennie udzielam społecznie i mailowo odpowiedzi na pytania prawne w ramach działalności w ROMB-ie (na stronie internetowej ROMB-u jest zakładka PRAWO, a w niej inna zakładka „Zapytaj eksperta”, a tam mój adres adres skrzynki mailowej:
prawnik@romb.org.pl
Anakonda
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 169
Rejestracja: 10 października 2012, 20:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Nadnarwianka Pułtusk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: Anakonda »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, chciałem tylko powiedzieć że zadałem te pytanie w maju 2014 roku , przed wejściem rozporządzenia.

To się jeszcze dopytam przy okazji, jak zrobić uprawnienia takiego magazyniera?
Czy tzw dopuszczenie do broni sportowej wystarcza, czy oddzielne kursy i badania trzeba robić ?
Diament - węgiel który wziął się do pracy nad sobą.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”