Pozwolenie na broń dla GRH

Moderator: Moderatorzy WBP

Helmut Scholz
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 26 lipca 2013, 13:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: Helmut Scholz »

Witam, jestem tu nowy i nie wiem, czy w dobrym dziale wstawiam temat.
Jestem żołnierzem zawodowym i jednocześnie członkiem GRH. Chciałbym ogarnąć pozwolenie na broń właśnie w celach rekonstrukcyjnych, chodzi mi o broń na ślepaki, z dekowaną. Z czym muszę się uporać i w ogóle? Fajnie by było w końcu na reko postrzelać ze ślepaka a nie z Dboy. Pozdrawiam i liczę na pomoc.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

W zasadzie 99% procedury określa ustawa o broni i amunicji. Utrudnieniem, w stosunku np do kolekcjonerów, jest konieczność wykazania czynnego udziału w działaniach GRH, aczkolwiek jeżeli działacie prężnie, problemu być nie powinno, a wręcz przeciwnie, bowiem "wasza" broń" budzi mniejsze obawy niż typowa "kolekcjonerska".
Wejdź na stronę ROMBu, pobierz ustawę, poczytaj odpowiednie zapisy, w razie czego służę (skromną ze względu na doświadczenie) pomocą - jestem na etapie starania o kolekcjonerską, więc troszku tematu liznąłem.

Kolejna kwestia to dostępność broni - temat mało popularny, więc trzeba będzie pewnie znaleźć rusznikarza, który za odpowiednią kwotę pobawi się przy broni bojowej. O ile bowiem mamy w sieci masę broni sportowej/myśliwskiej/kolekcjonerskiej, o tyle z bronią np samoczynną zdekowaną dla potrzeba grup reko, ja się jeszcze nie spotkałem.

Aaa, i amunicja "ślepa" raczej tylko z Czech/Słowacji, w naszych sklepach nie widziałem, a np w Nachodzie wyłożona w głównej witrynie. W razie czego EKB a ja do Nachodu mam 13 km :mad:
raptor_xxl
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 30 stycznia 2012, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: raptor_xxl »

Broń przystosowana do strzelania wyłącznie amunicją ślepą nie jest bronią zdekowaną. Zdekowana, to taka, która nic nie jest w stanie wystrzelić.
ObrazekWarszawa
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Sebastian »

Podanie,statut grupy lub inne dokumenty zalozycielskie jakies dokumenty z uczestnictwa w imprezach reko (zdjecia,zgloszenia itp.) .Pewnie badania. Generalnie zapytaj w WPA pod ktore podlegasz , powinni wiedziec ( w kazdym badz razie okresla jakich informacji potrzebuja).
Nie powinno być wiekszego problemu.
Skladaj podanie o wieksza ilosc a nie o 1-2 szt. bo nigdy nie wiadomo w jakie jeszcze okresy sie wpadnie.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Pozwolenie na broń dla GRH

Post autor: montrala »

Helmut Scholz pisze:Witam, jestem tu nowy i nie wiem, czy w dobrym dziale wstawiam temat.
Jestem żołnierzem zawodowym i jednocześnie członkiem GRH. Chciałbym ogarnąć pozwolenie na broń właśnie w celach rekonstrukcyjnych, chodzi mi o broń na ślepaki, z dekowaną. Z czym muszę się uporać i w ogóle? Fajnie by było w końcu na reko postrzelać ze ślepaka a nie z Dboy. Pozdrawiam i liczę na pomoc.
Czyli chcesz uzyskać pozwolenie na broń w celu rekonstrukcji historycznych, które umożliwia zakup i posiadanie broni alarmowej, w tym samoczynnej.

W twoim przypadku pozwolenie wydaje właściwy komendant oddziału ŻW.

Zapoznaj się z UOBIA (http://www.romb.org.pl/?id=57 ). Szczególnie interesujący dla Ciebie będzie rozdział 2 ustawy.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Raptor, powinno być "zdekowaną" - ze szczególnym naciskiem na cudzysłów, skrót myślowy.

Montrala - dla samego Helmuta OK, żandarmi, ale może cała grupa chce się uzbroić, a niekoniecznie każdy a nich jest zawodowym wojskowym, więc "cywile" to WPA, tak jak pisał Sebastian.

No i badania bez litości, każdy, tu ustawa nie pozostawia żadnej furtki.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

Leśny Dziadek pisze: No i badania bez litości, każdy, tu ustawa nie pozostawia żadnej furtki.
Polecam ponowną lekturę.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

ustawy?
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

Tak ustawy. Konkretnie art. 15.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

Cadet, według mnie właśnie art 15 obliguje Helmuta do przedstawienia badań, ust 3:

Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń lub zgłasza do rejestru broń
pneumatyczną, przedstawia właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne wydane
przez upoważnionych: lekarza i psychologa, stwierdzające, że nie należy ona do osób wymienionych
w ust. 1 pkt 2–4, i potwierdzające, że może ona dysponować bronią.


a broń dla GRH podpada pod pozwolenie. Mylę się? Pytanie całkiem serio, przede mną egzamin, więc każda kropla wiedzy bezcenna.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Post autor: Old Cadet »

Leśny Dziadek pisze:Cadet, według mnie właśnie art 15 obliguje Helmuta do przedstawienia badań, ust 3:
Czytaj dalej.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
czmiel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 200
Rejestracja: 24 lutego 2007, 22:43
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: czmiel »

doczytaj do ptk. 6 :idea:
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Leśny Dziadek »

doczytał ja ;)
No i racja, Helmut nie musi, mea culpa :shame:
Inni z GRH, nie będący mundurowymi - muszą.
past
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 402
Rejestracja: 28 sierpnia 2009, 15:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: past »

Helmut przemyźl temat.

Kupisz zniszczoną broń :evil: :evil: , spełnisz wszystkie warunki jakie potrzebujesz do posiadania broni ostrej !!!!, koszty nawet większe
kupisz ją drożej jak ostrą,
będziesz musiał ją cały czas pilnować
nie wypijesz piwa
nie wyczyścisz jej porządnie

na większości imprez organizator zapewnia broń i nie ma problemu.

Przerabiałem temat i ...... zostałem strzelcem, na strzelnicy strzelam z ostrej broni historycznej, dbam o nią, a na imprezach biegam z denixem, lub bronią pożyczoną
Helmut Scholz
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 26 lipca 2013, 13:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Helmut Scholz »

Dziękuje za tak szybką i wyczerpującą odpowiedź. Co do broni na potrzeby GRH, to ja osobiście wole mieć własną, inaczej się działa mając czyjąś pożyczoną broń a inaczej mając własną. Owszem, organizator przeważnie zabezpiecza dla grup broń oraz ślepaki ale tylko w przypadkach imprez organizowanych cyklicznie jak inscenizacja bitwy nad Bzurą, czy Walkiria nie mówiąc już o Strefie militarnej Gostyń.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”