WPA Łódź

Moderator: Moderatorzy WBP

LordYoghurt
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 59
Rejestracja: 14 stycznia 2019, 11:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: LordYoghurt »

Ja też, odpukać, mogę tylko pochwalić póki co. Już dwa razy załatwiałem poleconym i w obu przypadkach miałem książeczkę z powrotem w ciągu tygodnia.
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

Ja dziś Epupą złożyłem podanie o rozszerzenie pozwolenia kolekcjonerskiego, dokument - podanie, podpisałem cyfrowo i ciekawy jestem co będzie czy będą wołali wysyłki papierem :).
Mocno mnie nie pili - na razie kasy mało choć rewelacji na rynku jest sporo, ale kurna poczekam :)
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Abad »

Na życzenie kolegi Smerf opiszę swoją małą "przygodę" z WPA Łódź. Jak w większości przypadków zaczęło się niewinnie od otrzymania przeze mnie decyzji administracyjnej zawierającej pozwolenie na SZEŚĆ jednostek broni palnej sportowej do CELÓW SPORTOWYCH (pisownia zgodna z oryginałem). Decyzja była wydana 14.10.20. dotarła do mnie 20.10.20. Przepełniony szczęściem postanowiłem jak najszybciej uzyskać zaświadczenia uprawniające do zakupu broni określonej w pozwoleniu. W związku z tym 23.10. wysmarowałem pismo w tej sprawie i wysłałem do WPA Łódź. Jakież było moje zdziwienie, gdy otrzymałem odmowę wydania w/w zaświadczeń wydaną 30.10.20. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi stwierdził, że nie może wydać mi owych zaświadczeń ponieważ, mimo że posiadam pozwolenie na posiadanie broni to jednak jest ono nieprawomocne. Jego zdaniem musi upłynąć termin na złożenie odwołania od decyzji i dopiero wtedy mogę otrzymać zaświadczenia uprawniające do zakupu broni. Muszę w tym momencie znaczyć, że wprawdzie nie jestem prawnikiem ale jestem wykwalifikowanym urzędnikiem (nie pracuję aktualnie w zawodzie ale trochę na temat postępowań administracyjnych wiem) i tego typu argumentacja była dla mnie szokiem. Najpierw spróbowałem "po dobroci" - zadzwoniłem do WPA i zapytałem czy znają przepisy całego KPA a nie tylko jeden wybrany artykuł 129§2. Niestety rozmowa z panią pracującą w WPA Łódź była bezowocna poza tym, że dowiedziałem się, że się nie znam i że pani wielokrotnie wygrywała sprawy w sądach administracyjnych więc mam jej nie straszyć zażaleniem czy też skargą do WSA (chcę zauważyć,że nie miałem zamiaru jej straszyć, stwierdziłem tylko, po bezskutecznych próbach wyjaśnienia, gdzie WPA popełniło błąd, że w takim razie składam zażalenie do KGP a jeśli to nie pomoże to skargę do WSA). W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego niż złożyć zażalenie na postanowienie KWP w Łodzi odmawiające wydania mi tych zaświadczeń. Nie będę przytaczał całej treści ale generalnie chodziło o to, że art. 130§4 KPA stanowi, iż decyzja administracyjna podlega wykonaniu przed upływem terminu na wniesienie odwołania jeżeli jest zgodna z żądaniem wszystkich stron postępowania (stroną byłem tylko ja) lub jeśli wszystkie strony zrzekły się prawa do wniesienia odwołania (zwracam uwagę na spójnik LUB). Niestety pracownicy WPA Łódź zatrzymali się w lekturze KPA na artykule 129 i 130 już nie doczytali ;). KGP przyznał mi rację w całej rozciągłości i nakazał KWP w Łodzi wydać mi zaświadczenia uprawniające do zakupu broni.
Jaki morał z tej historii? Moim zdaniem po pierwsze - niektórzy pracownicy (nie twierdzę że wszyscy) Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Łodzi nie znają ustawy Kodeks Postępowania Administracyjnego. Po drugie - niektórzy pracownicy WPA Łódź nie potrafią przyznać się do błędu i idą w zaparte. Po trzecie - warto składać odwołania do KGP i nie należy się tego bać.
To tyle mojej opowieści, niech zostanie dla potomnych :033:
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

Dzięki za tak szczegółowa informację.
Ja po otrzymaniu decyzji wystąpiłem o stosowny koplet promes i nic takiego mnie nie spotkało, ale może dla tego, że właśnie jakieś przerwy były dłuższe.
Ważne że skutek był :) :piwo:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Addamos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 25
Rejestracja: 13 listopada 2019, 20:17
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Addamos »

Ja składając wniosek o pozwolenie wystąpiłem również o wydanie promes (oczywiście z dopiskiem, że zrzekam się zapoznania z aktami). Dostałem samą decyzję. Następnie ePuapem złożyłem wniosek o promesy wraz z dopiskiem, że zrzekam się prawa do odwołania = decyzja staje się prawomocna natychmiast. Promesy dostałem po kilku dniach poleconym.
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Abad »

Tak tez można - tylko że WPA Łódź ubzdurało sobie, że MUSI być ten dopisek, że zrzekasz się prawa do odwołania. NIE MUSI. Wystarczy, że decyzja jest zgodna z żądaniem strony - nie trzeba żadnych dopisków. To kolejny przykład jak WPA przyzwyczaja ludzi do tego, że MUSZĄ robić coś, co nie jest obowiązkiem.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

A do tego przewlekają sprawy w nieskończoność, juz ponad miesiąc walcze o rozszerzenie kolekcjonerki, a teraz juz od dwóch tygodni czekam na decyzje, to paranoja!!!. Szkoda że te duże ogólno Polskie stowarzyszenia nie podejmują skutecznych działań prawnych, ot dupokracja !!!! :shame:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Abad »

Niestety w naszym kochanym kraju urzędy działają często na zasadzie "skoro obywatel się nie burzy to znaczy, że mamy prawo coś robić". Krótko mówiąc zbyt często odpuszczamy nielegalne działania urzędów, godzimy się np. z tym, że urząd przekracza termin, żąda dodatkowych dokumentów (mimo że nie ma takiego prawa) bo nie chcemy się użerać. Kończy się tym, że urzędnicy są przekonani o tym, że wszystko im wolno. Trzeba punktować wszystkie nielegalne działania urzędów - tylko tak doprowadzimy do stanu, w którym urząd będzie przestrzegał naszych praw. W przeciwnym przypadku nic się nie zmieni i urzędnik nadal będzie uważał się za pana i władcę.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

100% zgoda tylko brakuje tu wsparcia prawników, sami niewiele zdziałamy bez pomocy prawnika i to uczciwego papugi a takich już jest niewielu.
Moj nieżyjący już ojciec - adwokat, mówił że już w latach 90 to środowisko sprzedało się i normalnych i uczciwych zostało niewielu, kiedy sam przymierzałem się do studiowania prawa, skutecznie mi to odradził.
Zostałem sobie informatykiem :). A samodzielnie też już toczyłem boje z urzędasami (sam kurna teraz takim jestem :( ), i parę lat temu skończyło się totalną porażką, nie dość że straciłem pracę to jeszcze przez parę lat byłem na tzw czarnej liście też u pracodawców prywatnych ( oni tez mają powiązania z tą dupokratyczną mafią ). Za stary już jestem ale młodzi. Tak powinni próbować i kopać na prawo i lewo ale i tu jest raczej marazm :621:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Abad »

W razie czego mogę pomóc w miarę swoich możliwości. Sprawy sądowe karne czy cywilne to raczej nie moja bajka ale postępowanie administracyjne to jakby nie było moja kluczowa wiedza jaką mam po studiach. Jak pisałem wcześniej nie jestem prawnikiem ale ukończyłem WPiA na Uniwersytecie Łódzkim i urzędów się nie boję. Trzeba być tylko cierpliwym i odpowiednio zdeterminowanym a wiele spraw urzędowych da się załatwić pozytywnie.
Dobrze czasem postrzelać...
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

Hi to może się uśmiechnę w przyszłości - pozdrowionka :-D :piwo:
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Abad
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 211
Rejestracja: 19 grudnia 2017, 22:08
Tematy: 6
Lokalizacja: ELE
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Abad »

Nie wiem czy to poprawa jakości i szybkości pracy WPA Łódź czy też od czasu złożenia na nich zażalenia do KGP jestem na specjalnych prawach ale dostałem pocztą książeczkę z wpisem nowej zabawki w tydzień od złożenia faktury. Po prostu tempo ekspresowe :roll: .
Dobrze czasem postrzelać...
Muck Dorsten
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 33
Rejestracja: 17 lipca 2019, 23:46
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Muck Dorsten »

Cześć,
W końcu przyszła pora i na mnie z pozwoleniem, mam już prawie wszystko co potrzebuję z papierów, ale też kilka pytań:
Czy ja dobrze rozumiem, że mogę dać im po prostu czysty wydruk patentu i licencji z Portalu PZSS i to będzie okej?
Tak samo potwierdzenie przelewu za 2x pozwolenia i dopuszczenie - wydruk i tyle?
Coś widzę z jakimś dopiskiem w postach wyżej - mam jak rozumiem do wniosku o pozwolenie dopisać na końcu, że "zrzekam sie wglądu w akta" i tyle, dzięki temu szybciej sprawa pójdzie?
Z góry dzięki za pomoc, jestem świeży w tematyce urzędów i powoli poznaję ten dość dziwny świat.
Awatar użytkownika
Smerf
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 382
Rejestracja: 02 marca 2009, 07:33
Tematy: 11
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Smerf »

Taki przykład:
Łódź, dnia
( miejscowość i data )
(imiona i nazwisko)

(imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki)

(data i miejsce urodzenia)
KOMENDANT WOJEWÓDZKI POLICJI
91 – 055 Łódź w ŁODZI
(miejsce zameldowania: Kod i miejscowość)

(miejsce zameldowania: ulica i numer domu)

(miejsce stałego pobytu: Kod i miejscowość)

(miejsce stałego pobytu: ulica i numer domu)

(nr telefonu)

(PESEL)

(seria i numer dowodu osobistego)

(organ wydający dowód osobisty)

(data wydania dowodu osobistego)





W N I O S E K
PROSZĘ O WYDANIE POZWOLENIA NA POSIADANIE BRONI PALNEJ:
sportowej
DO CELÓW kolekcjonerskich
w ilości 10 sztuk


UZASADNIENIE:
Jestem członkiem stowarzyszenia o charakterze kolekcjonerskim:

Posiadam kwalifikacje sportowe, Patent strzelecki - z dnia: - numer:
Posiadam licencję. - z dnia: - numer:




_______________________
(podpis wnioskodawcy)






załączniki:

1. dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 242 zł
2. patent
3. licencja
4. zaświadczenie klubu
5. statut klubu
6. orzeczenie lekarskie
7. orzeczenie psychologiczne
8. dowód osobisty – kserokopia
9. 2 zdjęcia
Paten i licencja - wydruki ze strony PZSS ja to zrobiłem w kolorze - niech mają

Taki sam wniosek o sport tylko na 6 sztuk (więcej i tak nie dają)
taki sam wniosek o dopuszczenie - ja przegapiłem a to tylko 10 zł

zdjęcia rzecz jasna dwa wymagane ale jak dasz trzy to bęzie na zaś.
Żadnych dopisków nie robiłem że rezygnuje, dostaniesz pismo to możesz wówczas szybciutko zrezygnować i tak szablon idzie.
To moja rada
Darek vel Smerf

"U początku filozofii stoi - zdziwienie. "
"Strzelmistrz - Łódź"
Awatar użytkownika
Włodek61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 15:08
Tematy: 0
Lokalizacja: PT już nie, teraz Łowicz i TM - czasami
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Włodek61 »

Muck Dorsten pisze: 21 czerwca 2021, 09:46 Cześć,
W końcu przyszła pora i na mnie z pozwoleniem, mam już prawie wszystko co potrzebuję z papierów, ale też kilka pytań:
Czy ja dobrze rozumiem, że mogę dać im po prostu czysty wydruk patentu i licencji z Portalu PZSS i to będzie okej?
Tak samo potwierdzenie przelewu za 2x pozwolenia i dopuszczenie - wydruk i tyle?
Coś widzę z jakimś dopiskiem w postach wyżej - mam jak rozumiem do wniosku o pozwolenie dopisać na końcu, że "zrzekam sie wglądu w akta" i tyle, dzięki temu szybciej sprawa pójdzie?
Z góry dzięki za pomoc, jestem świeży w tematyce urzędów i powoli poznaję ten dość dziwny świat.
gratulacje ,że dotarłeś do finału :-D Na stronie Braterstwa jest szablon wniosku , skorzystaj . W tym samy wniosku jest o pozwolenie na broń sportową , kolekcja i dopuszczenie.
Idź na maksa , szkoda później zachodu . Ja wnioskowałem 6 szt. sportowej i 10 szt. kolekcjonerskiej , dostałem bez problemów.
chcę wrócić do dawnego hobby .....i tyle :kukaracza:
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”