WPA Łódź

Moderator: Moderatorzy WBP

lukasz25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 20 listopada 2007, 14:36
Tematy: 29
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: lukasz25 »

giermek pisze:Dzisiaj dostałem info z WPA, że w ramach oszczędności promesy, legitymacje i wszystko czego nie muszą wysłać pocztą trzeba odbierać osobiście ;laughing:
Żenada ;| W takim razie, gdy ktoś pracuje na wyjeździe cały tydzień, to ma specjalnie brać dzień wolny? Bo już nie mają 5zł na korespondencje...
22lr, .223, .30-06, 9x19, 38Spec, 12/70, 2x12/76
Awatar użytkownika
yedrek1978
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 12:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: yedrek1978 »

Ja już to przerabiałem w kwietniu. Rejestrowałem nową broń. Po rejestracji nie odsyłają książeczki. Do WPA mam 90 km w jedną stronę.. i dzień urlopu też trzeba wziąć. :angry:
kill0l
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 165
Rejestracja: 10 stycznia 2014, 02:22
Tematy: 10
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: kill0l »

Mam pytanie, na co w takim razie idą opłaty administracyjne?
.45 ACP / 9x19 / 12GA / .223
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Chochla »

pincet plus minus
giermek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 15 marca 2015, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: giermek »

Też są zmiany w rejestracji broni za pomocą listu poczty polskiej. Mianowicie liczy nie data nadania, a data dostarczenia listu z informacją i fakturą o zakupie.
lukasz25
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 20 listopada 2007, 14:36
Tematy: 29
Lokalizacja: Ozorków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: lukasz25 »

giermek pisze:Też są zmiany w rejestracji broni za pomocą listu poczty polskiej. Mianowicie liczy nie data nadania, a data dostarczenia listu z informacją i fakturą o zakupie.
Też mi o tym wspominali. Ale KPA dokładnie to reguluje a ich wymysły są bezpodstawne. Ciekawe czy takie samo stanowisko będą mieli, jak wpłynie zapytanie na piśmie.
22lr, .223, .30-06, 9x19, 38Spec, 12/70, 2x12/76
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Chochla »

Lodzkie WPA ma czasami tendencje do odlotu w kosmos. Tez jestem ciekaw jak to uzasadnia na pismie.
Chyba, ze mieli na mysli przesylke kurierska. Bo wtedy maja racje.
Ostatnio zmieniony 16 czerwca 2018, 08:45 przez Chochla, łącznie zmieniany 1 raz.
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: s1k0r3k »

giermek pisze:Też są zmiany w rejestracji broni za pomocą listu poczty polskiej. Mianowicie liczy nie data nadania, a data dostarczenia listu z informacją i fakturą o zakupie.
Wyobraź sobie sytuację, że list z fakturą idzie 6 dni. I co, milicja występuje o cofnięcie pozwolenia? Jak Łukasz napisał, KPA reguluje wysyłkę i terminy korespondencji, a wszytko co poza to, to radosna twórczość niektórych komend milicji obywatelskiej. Niektórzy kierując się zasadą nie kopania się z koniem, zgadzają się na niezgodny z prawem terroryzm starych milicjantów, a to tylko powoduje dalsze dręczenie petentów przez nich i wymyślanie nowych "przepisów".
giermek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 31
Rejestracja: 15 marca 2015, 13:30
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: giermek »

s1k0r3k pisze:
giermek pisze:Też są zmiany w rejestracji broni za pomocą listu poczty polskiej. Mianowicie liczy nie data nadania, a data dostarczenia listu z informacją i fakturą o zakupie.
Wyobraź sobie sytuację, że list z fakturą idzie 6 dni. I co, milicja występuje o cofnięcie pozwolenia? Jak Łukasz napisał, KPA reguluje wysyłkę i terminy korespondencji, a wszytko co poza to, to radosna twórczość niektórych komend milicji obywatelskiej. Niektórzy kierując się zasadą nie kopania się z koniem, zgadzają się na niezgodny z prawem terroryzm starych milicjantów, a to tylko powoduje dalsze dręczenie petentów przez nich i wymyślanie nowych "przepisów".
Ja tylko informuję co WPA sobie wymyśla. Nie zamierzam się też tym przejmować gdyż WPA prawa nie stanowi.
s1k0r3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 09:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: s1k0r3k »

@giermek
Wiem. Chciałem tylko się odnieść do ich bajek. I do tego, że są one bez sensu, bo wystarczy, że poczta długo list przesyła, i możemy mieć rozpoczętą procedurę odbierania pozwolenia. Niektóre WPA stają się bardziej roszczeniowe, bo my strzelcy spełniamy ich żądania. Najlepszą opcją jest w każdym takim przypadku wysyłanie żądania wyjaśnień na piśmie i składanie skarg. Coraz więcej WPA nie chce wysyłać dokumentów pocztą, więc każdy kto ma z tym problemy, powinien podejmować kroki prawne. Olanie sprawy powoduje, że WPA coraz bardziej nas testuje.
Minor
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 16 sierpnia 2017, 00:43
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: Minor »

A w sumie to jaka jest podstawa prawna do zmuszenia WPA aby wysłało promesy lub odesłało legitymacje pocztą?
Ktoś zna? Ja nie kojarzę.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: oscyp »

Wszystko jest w kpa Mogą wzywać do osobistego stawienia się tylko jeśli jest to NIEZBĘDNE do załatwienia sprawy:

"Art. 50. § 1. Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału
w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez
pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to
niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy
lub dla wykonywania czynności urzędowych.
§ 2. Organ obowiązany jest dołożyć starań, aby zadośćuczynienie wezwaniu nie
było uciążliwe
."

A jeśli szkoda im kilka zł na znaczek to sugeruję z całą stanowczością i pisemnie przejechać się na wycieczkę i żądać zwrotów jej kosztu na podstawie:

"Art. 56. § 1. Osobie, która stawiła się na wezwanie, przyznaje się koszty podróży
i inne należności ustalone zgodnie z przepisami zawartymi w dziale 2 tytułu III ustawy
z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2016 r.
poz. 623 oraz z 2017 r. poz. 85). Dotyczy to również kosztów osobistego
stawiennictwa stron, gdy postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona bez
swojej winy została błędnie wezwana do stawienia się
."

PS
"Art. 51. § 1. Do osobistego stawienia się wezwany jest obowiązany tylko
w obrębie gminy lub miasta, w którym zamieszkuje albo przebywa.
§ 2. Obowiązek osobistego stawiennictwa dotyczy również wezwanego,
zamieszkałego lub przebywającego w sąsiedniej gminie albo mieście."
Ostatnio zmieniony 18 czerwca 2018, 20:33 przez oscyp, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kermorvan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: kermorvan »

Jeśli chodzi o to czy decyduje data doręczenia czy nadania to wszystko jest jasne

KPA
"Art. 57. § 1. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. (przy okazji - dnia zakupu broni nie wlicza się do 5-dniowego terminu rejestracji)
...
§ 4. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. (jeżeli 5 dni od kupna upływa w weekend można zarejestrować w poniedziałek)
§ 5. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:
1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe; (operator wyznaczony to Poczta Polska)
3) złożone w polskim urzędzie konsularnym;
4) złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
5) złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
6) złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego."

Jeśli chodzi o wysyłkę promes to wg 9x19 reguluje to ten przepis kpa
"Art. 39. Organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948), przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy."
gufner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 85
Rejestracja: 13 lutego 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: gufner »

Chochla pisze:Rozszerzal ktos ostatno pozwolenie sportowe lub kolekcjonerskie u nas?
Ja rozszerzałem. Ale było to dwa miesiące temu. Bez problemu dostałem dodatkowe 5 sztuk. Nie mam powodu narzekać na nasze WPA.
Awatar użytkownika
yedrek1978
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 19
Rejestracja: 09 stycznia 2017, 12:25
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: WPA Łódź

Post autor: yedrek1978 »

Dzisiaj odbierałem legitymację posiadacza broni po rejestracji. Na pytanie czemu nie odsyłają, usłyszałem, że mam przywilej posiadania broni :shock: i w związku z tym musze jeździć po wszystkie dokumenty.... łapy opadają.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prawo i broń - WBP”